Autopromocja

ksiazka kierunek zagranica

Nessebar – co zobaczyć w uroczym Bułgarskim miasteczku?

Nessebar (również nazywany Nesebyr, dlatego we wpisie będę używać nazw zamiennie) bywa nazywany perłą Morza Czarnego. Co mnie zupełnie nie dziwi, ponieważ jest to naprawdę piękne i urokliwe miasteczko. Przyciąga zabytkową starówką i antycznymi budynkami, a jego starożytna część w 1983 roku została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nessebar odwiedziłam w jesienią, kiedy pogoda na wybrzeżu była świetna na zwiedzanie i delektowanie się widokami. Dodatkowo, zachody słońca o tej porze roku były zjawiskowe. 

Wycieczki do Bułgarii znajdziesz tutaj.

Historia Nessebaru

Starożytna część była kiedyś odrębną wysepką. Zwiedzając ja natkniemy się na wiele atrakcji. Będziemy mieli okazję przyjrzeć się tradycyjnej, bułgarskiej architekturze, odwiedzić ciekawe muzea oraz kupić śliczne pamiątki.

Jak jest historia tego uroczego miasteczka?

Na początku miasteczko było osadą tracką. Później stało się kolonią grecką i nazwano je Mesembria. Następnie władzę w miasteczku przejęli Rzymianie, a w V w. n.e. miasto było pod panowaniem Bizancjum. Nazwy Nessebar zaczęto używać dopiero od XI w. n.e.

W międzyczasie Bułgarom udało się wywalczyli prawo do swojej ziemi, jednak w 1453 roku znów stracili kontrolę nad miasteczkiem. Nesebyr przejęli Turcy i był to zdecydowanie najgorszy okres dla miasta, zaczęło ono po prostu upadać. Jednak zostało tu kilka pamiątek z tego okresu, m.in. tureckie łaźnie i tradycyjna studnia. Również część architektury kojarzy się z Turcją.

Dopiero pod koniec XIX wieku miasteczko zaczęło nabierać swojego dzisiejszego charakteru. Wznoszono nowe budowle w charakterystycznym bułgarskim stylu i miasto zaczęło się rozrastać. Za to wiek XX to dla Nesebyr okres już naprawdę intensywnego wzrostu i rozwoju. To właśnie w tym czasie to nadmorskie miasteczko stało się jednym z głównych ośrodków turystycznych nad Morzem Czarnym.

Atrakcje w Nesebyrze

Co warto zobaczyć w Nesebyrze? Na pewno wiele historycznych budowli. Moim zdaniem po tym miasteczku po prostu przyjemnie się spaceruje, Zachwycą Was z pewnością liczne cerkwie. Ten bułgarski kurort zyskał nawet miano „miasta 40 cerkwi”. 

Sprawdź również:  Zwiedzanie Burgas - przewodnik po najpiękniejszych atrakcjach

Polecam zobaczyć m.in. cerkiew św. Jana Aliturgetos, cerkiew św. Szczepana, w której mieści się dziś muzeum, czy też jedną z piękniejszych w mieście – Cerkiew św. Jana Chrzciciela. Koniecznie należy zobaczyć także ruiny cerkwi św. Zofii, jest ona najstarszą świątynią zachowaną w Nesebyr.

Cerkiew Chrystusa Pantokratora

Warto odwiedzić również cerkiew Chrystusa Pantokratora, która jest jednym z najlepiej zachowanych obiektów w mieście i robi naprawdę duże wrażenie. W środku znajduje się muzeum, a cały budynek otacza niezwykle kolorowy ogród pełen różnorodnych gatunków kwiatów.

Ruiny cerkwi św. Zofii

Cerkiew Świętej Bogarodzicy

Jednym z bardziej współczesnych budynków sakralnych w mieście jest Cerkiew Świętej Bogarodzicy. Nadal odbywają się tu regularne nabożeństwa. W środku zachwycą nas m.in.: typowy dla prawosławnych cerkwi ołtarz oraz obrazy i freski. Mury budynku otacza liczna roślinność, co wygląda naprawdę ciekawie.

Zabytkowy młyn

Symbolem miasta jest zabytkowy młyn, który znajduje się na przesmyku łączącym nowoczesną część miasta ze starożytną. Zabytkowy młyn (The Windmill) można podziwiać jedynie z zewnątrz, ale i tak stanowi sporą atrakcję. Obok niego rozpościera się piękny widok na wybrzeże Słonecznego Brzegu. Niedaleko stąd do głównej bramy miejskiej i pozostałości murów, które otaczały niegdyś całe miasto.

Muzeum Archeologiczne

Na uwagę zasługują również Muzeum Archeologiczne oraz Muzeum Etnograficzne. W pierwszym znajdziecie ciekawą i niezwykle cenną kolekcję ikon, z których słynie Nesebyr. W drugim można podziwiać wystawę przybliżającą zwyczaje i tradycje związane z osadnikami z Macedonii.

Nessebar – klimatyczne uliczki

Niewątpliwą atrakcją miasteczka są po prostu tutejsze uliczki, na których miejscowi wystawiają swoje stragany z pamiątkami. Poza sezonem są po prostu niesamowicie fotogenicznie.

Spacerując uliczkami, co krok możemy natknąć się na bardzo charakterystyczne domy. Jest ich tu naprawdę mnóstwo! Posiadają one kamienny parter i piętro o drewnianej, lekko wysuniętej w przód konstrukcji. Można odnieść wrażenie, że część ta zwisa nad ulicą. Takie rozwiązanie jest niezwykle praktyczne, bowiem w upalny dzień dostarczy nam sporo cienia.

Promenada

Na koniec polecam przespacerować się promenadą, która biegnie wzdłuż morza i wokół starówki. Możemy podziwiać z niej przepiękne widoki na linię brzegową oraz na starówkę. Na pewno warto się tu wybrać o zachodzie słońca.

Sprawdź również:  Słoneczny Brzeg: co zobaczyć nad Morzem Czarnym w Bułgarii

Noclegi w Nesebarze

Nesebyr oferuje bogatą bazę noclegową. Znajdziecie tu zarówno hotele przy plaży z widokiem na morze, jak i noclegi w starożytnej części miasta. W otoczeniu niezwykłych zabytków i skarbów architektonicznych, zaledwie 20 metrów od wybrzeża, znajduje się bardzo ciekawy i dobrze oceniany hotel Saint John Baptist Nessebar. Wnętrza hotelu łączą nowoczesne udogodnienia z tradycyjnymi elementami architektonicznymi, a w środku znajdziemy m.in. łaźnią parową i sauny.

Warto wybrać również inne miejsca w tej zabytkowej części miasta, myślę, że nocleg w tak ciekawych, starych budynkach może być naprawdę fajną atrakcją.

Polecane, dobrze oceniane noclegi znajdziesz poniżej:

  • świetny hotel położony tuż przy plaży znajdziesz tutaj (pokoje z widokiem na morze)
  • pod tym linkiem znajdziesz mieszkanie w nowoczesnym budynku z basenem
  • przepiękny, klimatyczny butikowy hotel zobaczysz i zarezerwujesz na tej stronie

Inne polecane noclegi znajdziesz pod tym linkiem.

Booking.com

Zwiedzając bułgarskie kurorty nie możecie przejść obojętnie obok Nesebaru – to miasto naprawdę zachwyca, a jego antyczna część z pewnością na długo zapadnie Wam w pamięci. Miasteczko przyciąga w sezonie wielu turystów, zatem jeśli nie lubicie tłumów, to spacerować malowniczymi uliczkami polecam z samego rana. 😉

Zobacz również:

Sozopol – co warto zobaczyć na wakacjach w Bułgarii?

Zwiedzanie Burgas – przewodnik po najpiękniejszych atrakcjach

Słoneczny Brzeg: co zobaczyć nad Morzem Czarnym w Bułgarii


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata

Noclegi znajdziesz na booking.com


55,000FaniLubię
73,063ObserwującyObserwuj
40,000ObserwującyObserwuj
1,200SubskrybującySubskrybuj

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj