Są takie książki, które zapadają w pamięć i po ich przeczytaniu nic nie jest takie samo. Niektóre propozycje są starsze, bardziej znane. Inne- wydane w ostatnich latach, a nawet miesiącach. W tym zestawieniu znajdziecie najlepsze książki, zarówno poważniejsze, ale też zabawne, które rozjaśnią szary, deszczowy dzień. Znajdą się pozytywne książki, które warto przeczytać.
Książki, które poprawiają życie to oczywiście książki psychologiczne warte przeczytania, ale też pozycje ekonomiczne, motywacyjne czy wspierające rozwój duchowy i osobisty. Sama co jakiś czas trafiam na lektury, które dopisuję do tej listy- dlatego czekam na Wasze opinie- powiedzcie jaki książki odmieniają życie?
Spis treści
- 1 Ekonomiczna teoria zachowań ludzkich – Gary Becker
- 2 Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi – Dale Carnegie
- 3 Jak przestać się martwić i zacząć żyć- Dale Carnegie
- 4 Atlas Zbuntowany – Ayn Rand
- 5 Miłość- Agnieszka Maciąg
- 6 Co widać, a czego nie widać – Frédéric Bastiat
- 7 Radykalne wybaczanie- Colin C. Tipping
- 8 Najpierw rzeczy najważniejsze – Stephen R. Covey
- 9 Zmień swoje życie w 7 dni- Paul McKenna
- 10 Potęga podświadomości – Joseph Murphy
- 11 Jesteś cudem. 50 lekcji jak uczynić niemożliwe możliwym – Regina Brett
- 12 Opowieści z końca świata
- 13 Książki, które zmieniają życie
Ekonomiczna teoria zachowań ludzkich – Gary Becker
Była to pierwsza książka, która odmieniła moje życie. Opisuje teorie, według których ludzie postępują- zarówno przestępcy, jak i osoby udzielające się charytatywnie. W obydwu przypadkach ludzie biorą pod uwagę swoje korzyści, zestawiając je z ewentualnymi stratami. Choćby byłyby to korzyści w stylu „poczucia się ze sobą lepiej wywołane zrobieniem czegoś dobrego”, mogą być dla danej osoby ważniejsze niż cokolwiek innego.
Ktoś może się z teoriami Garego Beckera nie zgadzać, dla mnie w tamtym czasie były to lekko brutalne stwierdzenia. Dzięki tej książce wzrosła moja samoświadomość. Zresztą, chyba nie tylko ja uważam, że to nic złego robić dobre rzeczy i czując się z tym dobrze?
Co ciekawe, od tego momentu obserwuję decyzje i motywacje swoje i swoich bliskich i do tej pory nie było sytuacji, kiedy Ekonomiczna teoria zachowań ludzkich nie miała zastosowania. Inne książki tego autora to m.in. „Ekonomia życia. Od baseballu do akcji afirmatywnej i imigracji, czyli w jaki sposób sprawy realnego świata wpływają na nasze codzienne życie”
To pierwsza książka, którą polecono mi na studiach i chociaż nie można jej praktycznie nigdzie, udało mi się poprosić koleżankę, żeby wypożyczyła mi ją z biblioteki, do której nie miałam dostępu. Nie przeczytałam jej całej, pominęłam skomplikowane obliczenia, ale wartość, którą z niej wyniosłam jest nieoceniona.
Kupisz: książkę ciężko dostać, dlatego najlepiej szukać po antykwariatach lub bibliotekach.
Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi – Dale Carnegie
Wiele osób poleca książki Carnegiego i niebezpodstawnie. Zawierają one proste mądrości, które dają do myślenia i mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że to książki, które odmieniają życie.
Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi to pierwsza książka, z którą miałam od czynienia, przy czym, zawsze słuchamy jej na audiobooku. Jak zmienić swoje podejście do ludzi? Z lektury zapamiętałam jedno- nawet mordercy, mają w głowie, że to co zrobili, było słusznym rozwiązaniem sprawy. Oznacza to, że przekonywanie ich na siłę, że racji nie mają przyniesie odmienny skutek, niemal ze 100% pewnością. Nie dość, że ich nie przekonamy, to jeszcze możemy się pokłócić, zrobić z siebie idiotę (bo przecież, kto inny ma rację) i jeszcze się zdenerwować.
Jeśli masz problem z tym, że „zawsze masz rację” – to jest książka dla Ciebie. Jeśli nie masz tego problemu- też warto po nią sięgnąć.
Kupisz w księgarniach lub możesz odsłuchać w formie audiobooka.
PS. Polecam drugą książkę tego autora- Jak przestać się martwić i zacząć żyć.
Jak przestać się martwić i zacząć żyć- Dale Carnegie
Kolejna pozycja tego samego autora, Dale Carnegie na tej liście, ale nie mogłam jej pominąć. Bowiem Jak przestać się martwić i zacząć żyć to kolejna książka, która zmienia życie. Podobnie jak powyższa, jest do odsłuchania w formie audiobooka, nawet na YouTube, czyli nic nie będzie Cię kosztowało sprawdzenie, czy faktycznie działa.
Dla kogo jest ta książka? Jeśli szukasz sposobu na to jak pozbyć się lęków i obaw albo po prostu ciągle się zamartwiasz to coś dla Ciebie. Sama nieraz to robiłam, a mój umysł projektował najgorsze rzeczy, które mogłyby się wydarzyć. To były straszne filmy, które przeżywałam wielokrotnie, nieustannie się katując.
Atlas Zbuntowany – Ayn Rand
Są takie książki, które ktoś nam polecił, a my czytamy je z przeświadczeniem, że nie będą tak dobre. W moim przypadku były to książki Ayn Rand. Wcześniej słyszałam wiele dobrego, jak i złego o jej filozofii obiektywizmu, ale nie będę ukrywać, że większość teorii, które czytam neguję. Przeczytałam jej dwie powieści (Atlas Zbuntowany i Źródło) i mogę tylko powiedzieć, że Ayn Rand nazwala wiele rzeczy które miałam w głowie, tylko o tym nie wiedziałam. Powiedziałabym, że Atlas zbuntowany uporządkował moje do tej pory nieuporządkowane myśli i nadał im kształt.
Zresztą, polecam obydwie jej książki. Atlas mocniej wpłynął na moje życie, ale uważam, że obydwie są godne uwagi. Źródło, które w sposób naturalny dodaje odwagi do działania i wiary, że to co robimy, ma się podobać przede wszystkim nam.
Miłość- Agnieszka Maciąg
Miłość Agnieszki Maciąg dostałam niedawno, i wiedziałam, że ten prezent to nie przypadek. Czytając tę książkę, czujemy, jak przemawia do naszego serca, uwalnia od negatywnych przekonań na temat nasz i otaczającego świata.
Agnieszka opowiadając swoją historię, pomaga nam znaleźć nasze błędne przekonania i się ich pozbyć, poczuć się lepiej i najzwyczajniej w świecie pomaga nam się… pokochać.
Ja dzięki tej książce poczułam lekkość, wiarę w przyszłość i w samą siebie. Uważam, że to świetny pomysł na prezent, dla kogoś, kto potrzebuje ciepłego słowa. To nie ostatnia książka Agnieszki Maciąg, którą przeczytam. Z tego co słyszałam, inne lektury tej autorki to równie pozytywne książki, które warto przeczytać.
Co widać, a czego nie widać – Frédéric Bastiat
Co widzą nasze oczy, co pokazują media- a czego nie pokazują, czasem świadomie, a czasem z powodu zwykłej ignorancji? To jedna z tych lektur, które poszerzają naszą świadomość, nie tylko w kontekście gospodarki, ale też życia.
Ta krótka książka, napisana przeszło 170 lat temu jest wciąż aktualna. Zmusza do myślenia- po przeczytaniu łatwiej nam dostrzec, że jedno posunięcie często powoduje drugie i kolejne, których na pierwszy rzut oka nie widać. Gdyby podsumować ją jednym cytatem, byłoby to „nie wszystko złoto, co się świeci”.
Radykalne wybaczanie- Colin C. Tipping
Chociaż nie jest łatwo wybaczyć to zdecydowanie warto- choćby po to, żeby nie zatruwać swojego wnętrza negatywnymi myślami. Colin Tipping proponuje niezwykłą metodę wybaczania (którego nie należy mylić z zapominaniem)- arkusz, który pozwoli nam uwolnić się od poczucia krzywdy.
Moim zdaniem, jedną z najważniejszych rzeczy, którą możemy dla siebie zrobić jest pozbycie się żalu i złości. Niestety, nie zawsze jest to proste, zwłaszcza, jeśli czujemy się zranieni. Ta książka została mi polecona przez psychiatrę, a metoda Colina Tippinga odmieniła moje życie, pozwoliła mi spojrzeć na wiele sytuacji z perspektywy i po prostu odciąć się od tego co było.
Chociaż wydaje się niewiarygodne, żeby kilka pytań mogło rozwiązać nasze problemy, to często naprawdę działa. Owszem, czasami arkusz trzeba zrobić kilka razy. Dlaczego warto? Choćby po to, aby podnieść jakość relacji z drugim człowiekiem. Poza tym, chyba nie tylko ja nie lubię czuć się zraniona- a książka pomaga rozpracować trudne relacje.
Najpierw rzeczy najważniejsze – Stephen R. Covey
To moje zeszłoroczne odkrycie! Co prawda, jest to naprawdę gruba książka, ale jej przesłanie jest następujące: jak dzielić sprawy na naprawdę ważne i takie, które można pominąć? Jak nie zginąć w rzeczach, które są nieważne i do tego… nie są pilne? Najpierw rzeczy najważniejsze to również metoda zarządzania czasem- sama, po stworzeniu swojej „tabelki”, zaczęłam się skupiać na tym co w życiu rzeczywiście ważne. Jest to książka, która pomaga nam w życiu codziennym, zawodowym, dzięki niej możemy „poukładać sobie w głowie”.
Metoda nie jest skomplikowana, a ten poradnik (książka o rozwoju osobistym) jest jednym z niewielu, które rekomenduję- zarówno osobom zapracowanym, jak i tym, którzy po prostu chcą mieć więcej wolnego czasu. Niektórzy mówią, że Najpierw rzeczy najważniejsze to przewodnik duchowy o tym jaki sposób chcemy wykorzystywać czas w naszym życiu.
Zmień swoje życie w 7 dni- Paul McKenna
Książki o rozwoju osobistym nie zawsze są dobre. A ten tytuł brzmi niczym z jakiegoś strasznego nagłówka, „Schudnij 50 kilo w miesiąc”. Niemniej, Zmień swoje życie w 7 dni faktycznie… zmienia życie. Może nie w siedem dni, ale Paul McKenna pisząc tę książkę, wiedział co robi. Książka podzielona jest na siedem dni (żadne zaskoczenie), ale zawiera wiele ciekawych ćwiczeń i opowieści, które pomagają nam ustalić czy faktycznie jesteśmy tacy, jak chcemy.
Dzięki tym prostym zadaniom powoli zmieniamy swoje zachowanie, tok myślenia i w naszym życiu nagle pojawia się więcej miejsca na optymizm i uśmiech.
Zmień swoje życie w 7 dni to jedna z moich ulubionych książek, bo zawsze jak ją czytam dowiaduję się o sobie czegoś nowego. Trafiłam na nią przypadkiem, kilka lat temu i od tego czasu sięgałam po nią kilka razy. Nie zawsze dałam radę skończyć, ale dziś się śmieję, że nie byłam gotowa na zmianę siebie czy swojego życia.
Kupisz: głównie przez Internet.
Potęga podświadomości – Joseph Murphy
Chociaż niektórzy śmieją się, że Potęga podświadomości to kit, to jest to książka, która niezaprzeczalnie odmieniła życie milionów ludzi na całym świecie. Dzięki niej wielu z moich znajomych zaczęło się zastanawiać nad tym, o czym myśli, w konsekwencji, stając się bardziej pozytywnym człowiekiem. I chociaż nie zawsze było to długotrwałe, to ta książka jest dowodem na to, że jesteśmy w stanie zmienić swoje myślenie, a co za tym idzie- zachowanie.
Ci, którzy negują potęgę podświadomości najczęściej całe dnie spędzają na narzekaniu i roztrząsaniu tego, co w życiu im (i wszystkim których znają) nie wyszło. Więc jakby nie patrzeć, ta książka w ich przypadku działa.
Jesteś cudem. 50 lekcji jak uczynić niemożliwe możliwym – Regina Brett
To książka o tym, że szczęście jest wyborem. Dostałam ją od mamy, zaraz po tym jak się ukazała i dlatego zajmuje szczególne miejsce w moim sercu.
Regina Brett opowiada o tym, że szczęście zależy od naszych wyborów i decyzji, przytaczając 50 lekcji z życia wziętych. Chociaż autorka nawiązuje do swojej religijności i przekonań, jest to książka dla każdego. Nie trzeba być wierzącym, aby wierzyć w siebie i w to, że jest się cudem.
Opowieści z końca świata
To książka o poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi, o pracy i studiach w sześciu krajach. Opowiada nie tylko o życiu za granicą i powrocie do Polski. To przede wszystkim podróż w głąb siebie, książka, która opowiada o tym, że aby zmienić swoje życie trzeba być przede wszystkim otwartym.
„W poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi nie chodzi o odwiedzanie jak największej ilości krajów. Chodzi o znalezienie tych miejsc, które pokochamy w zamian za to, że chciały nas ugościć. Zaprzyjaźnić się z nimi i do nich wracać. A kiedy, w trakcie tej życiowej przygody odkrywamy miejsca, które nie są dla nas, to jeszcze bardziej doceniamy nasze własne końce świata”.
Ta książka pojawiła się na tej liście nie bez powodu- to moja historia, o tym jak zmieniłam się w czasie, kiedy żyłam na walizkach. Nie oszczędzam tam samokrytyki- czasami nie potrafiłam się odnaleźć w nowej sytuacji, ale dziś wiem, że bez elastyczności nasze życie będzie o wiele trudniejsze. Podróżujemy również po to, aby dowiedzieć się więcej o nas samych. I w taką podróż zabiorą Cię Opowieści z końca świata.
Kupisz w księgarniach lub z dedykacją w moim sklepie.
Książki, które zmieniają życie
Pewne jest jedno: każdy ma takie książki, które go zmieniły. Oczywiście, mam na myśli ludzi, którzy czytają. Na mojej liście znajduje się o wiele więcej propozycji- czasem są to głębokie przemyślenia, jak Matka odchodzi Tadeusza Różewicza, czasem książki ekonomiczne Jak fakty i mity w ekonomii Sowella, a czasem powieść- uwielbiam Rillę ze Złotego Brzegu.
Na listach książek zmieniających życie powtarzają się różne pozycje- niektóre sama polecam, inne wręcz przeciwnie. Takim przykładem jest Biegnąca z wilkami (Clarissa Pinkola Estés)- niestety, nie dałam rady jej przeczytać. Nie znaczy to, że to zła książka- po postu nie była dla mnie w momencie, w którym ją czytałam, może jeszcze kiedyś będzie.
Jakie książki odmieniły Wasze życie? Jakie książki warto przeczytać o rozwoju osobistym? Chętnie dowiem się jakie książki psychologiczne warte przeczytania polecacie!
Więcej wpisów na podobne tematy:
- Jak nauczyć się odpoczywać?
- Poranne rytuały- moje sposoby na udany dzień
- Najlepsze książki podróżnicze
Ewelina
Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:
Instagram: @ewelina.gac
Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata
Z podanych przez Ciebie tytułów czytałam nawet Jestes cudem i Potęgę podświadomości. Z pewnością sięgnę po inne a Twoja książka to zdecydowanie moje postanowienie tego roku. Dziękuję za książkowe propozycje. Chyba jakos wcześniej nie miałam w zwyczaju czytać tego typu pozycji, moze przez to,że na studiach sporo mialam filozofii i takie lektury jakoś do mnie nie przemawiały ale zmieniamy się z wiekiem,teraz chętnie sięgam po książki z zakresu psychologii społecznej, czy wskazówek na poprawę jakości własnej pracy,organizacji czasu.
Pozdrawiam serdecznie:)
Dziękuję pięknie! Mam nadzieję, że moje propozycje Ci się spodobają. Ciekawa jestem jakie książki polecasz, bo mnie na studiach filozofia ominęła, czego żałuję. Co do poprawy organizacji czasu, serdecznie polecam powyższą metodę- jak czasem się zapędzę, to zadaję sobie pytanie: czy to jest ważne? czy to jest pilne? I naprawdę pomaga!
Pozdrawiam serdecznie,
Ewelina
Dale’a Carnegie chcę koniecznie przeczytać! A Potęga Podświadomości to moja ukochana lektura… Mam przepiękne wydanie tej książki <3
Powiesz, które? 🙂
Kilka z Twoich pozycji przeczytałam, ale chyba nie powiedziałabym, że zmieniły moje życie. Na pewno były początkiem procesu rozwoju osobistego i chęci zgłębienia samej siebie i swoich motywacji czy schematów postępowania. Lubię czytać poradniki, ale w sposób inspirujący czyli taki, który da mi impuls do pogłębienia danego zagadnienia, ale w swoim własnym kontekście. Z książek, które mogę polecić to na pewno Upór Angeli Duckworth czy Ludzie z poczuciem celu Kevina Murray’a. Fajna też jest Nawyk Osiągania Bernarda Roth’a.
Dzięki wielkie za polecenia tych trzech książek (Upór Angeli Duckworth,Ludzie z poczuciem celu Kevina Murray’a, Nawyk Osiągania Bernarda Roth’a). Co do zmieniania życia przez książki, myślę, że mają one na nas wpływ, wywołując np impuls- tak jak piszesz. Nie jestem zwolenniczką przyjmowania wszystkiego jak leci, ale czuję wpływ niektórych treści.
Pozdrowienia,
Ewelina
Świetne książki, niektórych (jeszcze) nie znam. Zapisuje sobie tytuły. Polecam Ci “Pelna wiare w siebie” Roberta Anthonego, ta książka pozytywnie wpłynęła na moje życie. Pozdrawiam serdecznie!
Dziękuję pięknie Aniu! Zapisuję 🙂
Polecasz bardzo fajne pozycje, a ja uwielbiam ostatnio książki psychologiczne i zaczytuję się w nich pewnie za sprawą tego co dzieje się dookoła mnie/nas – pandemia, izolacja społeczna, zmiana nawyków życiowych i stylu życia, pora roku. Bardzo interesuje mnie psychologia społeczna, ale lecz indywidualne podjeście do życia w tych niełatwych czasach. Kilka książek, o których piszesz pewnie dorzucę do swojej biblioteczki. Dzięki.
Co do psychologii społecznej, trochę inny temat- ale planuję w tym tygodniu zamówić książkę Ekonomia społeczna- Co wpływa na zachowanie jednostki (Gary Becker). Może też Cię zainteresuje 🙂 pozdrowienia