
Wielu moich bliskich z odpoczywaniem ma wielki problem. Wiemy, jak pracować (efektywnie), jak planować (dni, posiłki, wakacje), ale odpoczywanie często stanowi dla nas swoistą zagadkę. Jak odpoczywać? Sama nauczyłam się tego, powiedzmy z przymusu.
Kiedy pracowałam jako księgowa, a po godzinach nad blogiem, ciągle ustalałam sobie kolejne cele. To był taki cykl roboty, z jednej do drugiej. Wsiadając do samolotu pisałam wpisy, a leżąc na plaży planowałam kolejne rzeczy. Non stop byłam w pracy. Uratowała mnie jedna rzecz- mój organizm, który bardzo buntował się, kiedy byłam przeciążona. Przez kilka lat co najmniej raz w roku byłam chora przez jakiś miesiąc. To był dramat, bo w tym czasie nie mogłam być wydajna. Musiałam odpoczywać i to nie tak, jak chciałam!
Jak odpoczywać?
Myślę, że aby odpoczywać, trzeba poczuć cel tego odpoczynku. Sama zastanawiałam się wiele razy co mi da praca od rana do wieczora? Do odpoczynku motywowała mnie taka dość śmieszna (ale też smutna) sytuacja- nad blogiem bardzo dużo pracowałam, ale najlepszy efekt miałam wtedy, kiedy się mniej przykładałam. Efekt był zarówno, jeśli chodzi o czytelników, jak i o pieniądze. Z początku, bardzo mnie to demotywowało, aż poczułam, że może ma tak być? Mam odpoczywać, obijać się, bimbać i CIESZYĆ z życia.
Zanim przejdę do sedna, tego jak odpoczywać podzielę się moją refleksją- nie wierzę w życie na 100% i tą 1/3 zostawiam właśnie na radość, lenistwo i poznanie samej siebie. Żeby nie było, wciąż uczę się być swoją najlepszą przyjaciółką, a jej nie kazałbym pracować 24/dobę.
O tym pisałam więcej tutaj: Czy trzeba żyć na 100%? Zasada 2/3
Jak odpoczywać? Przede wszystkim, robiąc to co się lubi. Jeśli pracujesz przy biurku, zapewne najlepiej odpoczniesz aktywnie. Może relaksować Cię dobra książka (np. Opowieści z końca świata 🙂 ), gra, możesz spróbować medytacji lub zająć się pielęgnacją swojego ciała. Ważne jest jednak, aby wyluzować i odpoczywać bez wyrzutów sumienia.
Jak odpoczywać bez wyrzutów sumienia?
To powszechny problem XXI wieku- wielu osobom wydaje się, że odpoczynek to strata czasu. Że odpoczywać można w każdej chwili, że odpoczną na emeryturze. Niektórzy mówią, że to wyraz lenistwa, fanaberia dla nierobów. Moim zdaniem odpoczynek jest niezbędny, aby prawidłowo funkcjonować. Kiedy nad czymś pracuję i jestem zmęczona, moja wydajność spada. Za to, po porządnym odpoczynku pracuję bardzo szybko i rzecz, którą zmęczona robiłabym przez cały dzień, wypoczęta potrafię zrobić w kilka godzin.
Jak odpoczywać bez wyrzutów sumienia? Moim zdaniem, warto przemyśleć, przepracować cel odpoczywania. Zrozumieć, że odpoczynek jest częścią naszego życia. Kiedy mamy czas na odpoczynek, wtedy możemy się zatrzymać i docenić, jakie nasze życie jest piękne lub zauważyć, co mamy do poprawy, czego nam brakuje.
Odpoczywanie- jak zacząć?
Podzielę się z Tobą kilkoma wskazówkami, które pomogą Ci w odpoczynku. Poza tym, żeby nie mieć wyrzutów sumienia, bardzo ważne jest, aby odpoczynek dobrze się kojarzył. Niektórzy kojarzą go np. z długim, wymuszonym urlopem, który spędzają nie tak jak chcieli i przez to nie chcą odpoczywać.
Odpoczywać możemy na wakacjach, na krótkich urlopach, w weekend, a nawet w tygodniu. Warto zacząć od codziennego odpoczynku, żeby wakacje nie były dla nas męczące. Pamiętam, kiedy po bardzo ciężkim zawodowo czasie poszłam na 2 tygodniowy urlop i się… rozchorowałam. Okazało się, że to nic dziwnego, że mój organizm dopiero w momencie odpoczynku dał sobie pozwolenie na chwilę „słabości”. Zresztą, takie sytuacje stały się u mnie normą- dlatego też zaczęłam więcej odpoczywać.
Jak nie wiesz co robić, bo w głowie Ci tylko praca i obowiązki- warto zrobić listę pomysłów na odpoczynek. Jeśli np. chcesz medytować, dobrze zacząć od medytacji prowadzonej (można puścić sobie na youtube). Sama tak robię, najczęściej słucham Gosi Mostowskiej bo lubię jej głos. Kiedy masz problem z odpoczywaniem, wpisz je po prostu w swój kalendarz, jak kolejny… obowiązek. To często pomaga. Poza tym, łatwo powiedzieć „trzeba być tu i teraz”, a trudniej zrobić. Odpoczynek warto zacząć od odłożenia telefonu, bo to on najczęściej nas rozprasza.
Czy potrafię odpoczywać?
Odpowiem dość przewrotnie: od kilku lat nad tym pracuję. Czasem wychodzi mi to lepiej, czasem gorzej, ale na pewno cenię sobie czas, kiedy leżę na kanapie razem z moim kotem albo gram w remika razem z Maćkiem. Czasami wstaję rano i przez 30 minut medytuję, później wdrażam swoje poranne rytuały. Cenię czas, który spędzam sama ze sobą- biorę długie kąpiele, delektuję się kawą. Co moim zdaniem bardzo ważne- kiedy, od czasu do czasu zapędzę się i pracuję zbyt dużo nie mam wyrzutów sumienia. Po prostu odpoczywam wtedy więcej, bo wiem, że wyrzuty sumienia jeszcze nikomu nie pomogły.
Więcej wpisów na podobne tematy:
- Poranne rytuały- moje sposoby na udany dzień
- Książki, które zmieniły moje życie
- Czy trzeba żyć na 100%? Zasada 2/3
- Jak żyć z lękiem? Fobia: moja największa nieprzyjaciółka
Udanego odpoczynku i regeneracji,
Ewelina
Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:
Instagram: @ewelina.gac
Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata
Noclegi znajdziesz na booking.com
Wielu ludziom wydaje się, że odpoczywają, jednak często nie jest to prawdziwe wypoczywanie. Sama też miewam z tym problem 😉 Warto jednak promować odpoczywanie, bo mam wrażenie, że wielu ludzi o tym zapomina w pogoni za pieniędzmi.
Zgadzam się! Ciężko odpoczywać, kiedy w głowie mamy tysiąc pomysłów, planów i problemów do rozwiązania. Ale warto się tego uczyć- ja na jakiś czas zapomniałam, ale udało mi się wrócić na dobrą drogę.
Pozdrawiam serdecznie,
Ewelina
Zgadzam sie, ze odpoczywanie wcale nie jest takie oczywiste. Sama lapie sie na tym, ze zamiast odpoczywac, robie rozne rzeczy, zeby nadrobic to, czego jeszcze nie zrobilam. Powinnismy rezerwowac czas na odpoczynek podobnie jak na prace. Pozdrawiam serdecznie!
Odpoczynek to przede wszystkim stan umysłu. Medytacja bardzo pomaga w tym, żeby się nauczyć odpoczywać. Pozdrawiam!