Plaże na Krecie – na które warto się wybrać?

Kreta to naprawdę duża wyspa. Mimo, że w planie miałam objechać ją wzdłuż i wszerz, kolejny raz mi się nie udało. Dlatego dziś przedstawię Wam plaże Krety położone od miasta Rethimno, aż po jej zachodnie wybrzeże, wraz z opisem dojazdu i zejścia.

Plaże na Krecie – mapa

Balos Beach – jedna z pereł Krety

Balos to jedna z najpopularniejszych plaży na Krecie. Widok, czy to z okna samolotu czy ze ścieżki do niej prowadzącej jest niezapomniany. Jak to w Grecji bywa, dojazd jest utrudniony, bowiem do plaży prowadzi dróżka, która nie najeży ani do najszczerszych, ani do najlepiej utrzymanych. Dlatego najwięcej turystów dopływa do niej statkiem ? Uwaga! droga na Balos naprawdę nie należy do przyjemnych.BALOS KRETA

Marathi Beach: rzut beretem od lotniska

Jedna z plaż położonych niedaleko lotniska w Chanii. Można spędzić tam czas przed odlotem samolotu. Plaża Marathi obejmuje dwie plaże oddzielone od siebie molo. Obie charakteryzują się płytką wodą i łagodnym obniżaniem się dna morskiego. Uwaga! Jednego dnia, akurat kiedy my ją odwiedziliśmy trwała tam nauka pływania grupy 50 greckich dzieci. Pojechaliśmy dalej 🙂Marathi Beach

Stavros Beach: plaża Greka Zorby

To miejsce jest naprawdę urocze i dlatego skradło moje serce. Bardzo fajnie wyglądają „wiatraczki” położone zaraz koło plaży. Stavros położone jest przy dość sporej górce i dlatego wygląda na malutką, ale bez problemu powinniśmy znaleźć dla siebie miejsce.

Plaża Stavros to 1,5-kilometrowy, piaszczysty odcinek na wybrzeżu Krety. Złocisty piasek i ciepła woda to jej znaki rozpoznawcze. Nazwana na cześć sąsiedniej wioski, zyskała sławę dzięki filmowi “Grek Zorba” i do dziś przyciąga turystów. Jest czysta, dobrze zorganizowana i perfekcyjna na całodzienny wypoczynek z dziećmi.

Stavros BeachStavros Beach

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Istro Beach

Plaża Istro słynie z czystej wody, miękkiego piasku oraz spokojnego morza. Ma status Błękitnej Flagi, co oznacza doskonałą jakość wody. To genialne miejsce na odpoczynek z dziećmi, bo wybrzeże nie jest głębokie. To jedna z tych plaż, które stają się ekstremalnie zatłoczone, więc trzeba pojawić się na niej wcześnie rano, by zająć miejsce!

Plaża Falasarna: tu króluje piasek!

To ogromna, piaszczysta plaża, która kojarzy się z typowo europejskimi wakacjami. Mimo panującego na niej gwaru warto ją odwiedzić. Ilość ludzi nie przeszkadza, bowiem gubią się oni na całej jej długości. Można wypożyczyć leżak, można położyć się na kocyku. Miejsca z pewnością nie zabraknie. Uwaga! Na tej plaży zwykle mocno wieje, dlatego jak byliśmy w kwietniu schowaliśmy się pośród skał, a w czerwcu trafiliśmy na zakaz kąpieli. FalasarnaFalasarna

Plaża Almiryda: nieznany zakątek

Nie znalazłaby się w tym rankingu, gdyby nie pewien uroczy zakątek. Bowiem piaszczysta plaża w miejscowości Almiryda nie wyróżnia się niczym szczególnym, poza tym, że wzdłuż niej możemy znaleźć niezliczoną ilość kafejek i restauracji.

Idąc do samego końca plaży zobaczymy duże kamienie i tuż za nimi znajdziemy maleńką plażę z kamyczkami. Tu możemy liczyć na kameralność, magiczną atmosferę czy po prostu poczuć się jak grecka bogini.

Agiofarago Beach

Plaża Agiofarago znajduje się około 80 km od stolicy Krety. Aby się na nią dostać, trzeba przejść przez wąwóz lub dotrzeć tam łodzią. Warto skusić się na wędrówkę, bo w trakcie spaceru można zobaczyć jaskinie, w których mieszkają pustelnicy z pobliskiego Monasteru Odigitria.

Plaża u wylotu wąwozu jest otoczona klifami. Piasek miesza się z drobnymi kamyczkami, a lazurowa woda jest z reguły spokojna. Na jej zachodniej stronie znajduje się skalisty łuk, pod którym można przepłynąć. Agiofarago jest popularna w trakcie letnich miesięcy.

Koutalas Beach

Nie znajdziecie tego miejsca w żadnym przewodniku, dlatego nie ma tam praktycznie nikogo. Byłam tam kilka razy i tylko raz spotkałam parę przechadzającą się po skałach. Zejście do wody nie jest piaszczyste, tylko wszędzie usypane są małe kamyczki, ale jeśli szukamy dzikiej plaży na której nawet w czerwcu nie będzie nikogo Koutalas Beach jest świetnym wyborem.Koutalas

Preveli Beach: gdzie prowadzą ostre zakręty?

Czytałam, że to jedna z najbardziej zjawiskowych plaż na wyspie i dlatego spędziliśmy w aucie dwie godziny, pokonaliśmy dziesiątki ostrych zakrętów i na samym końcu zapłaciliśmy za parking. Kiedy jednak doszło do ostatniej części, czyli do długiego trekkingu zrezygnowaliśmy.Prevelli Beach

Plakias Beach

Tu przyjechaliśmy po nieudanym podejściu na wyżej wymieniona plażę Prevelli i spędziliśmy na niej pół dnia. Przyjemny piasek, delikatne morskie fale i niewielka ilość turystów w porównaniu z południową częścią wyspy. Warto, jeśli jest się w okolicy.Plakias Beach

Kissamos: Nopigia Beach

Miejsce raczej opuszczone, bowiem w wielu miejscach walają się śmieci, ale warto przyjść na zachód słońca. Uwaga! Na Krecie nie widzieliśmy zbyt wielu bezdomnych kotów, jak na Rodos czy Cyprze. Jednak na tej plaży spotkaliśmy bezdomne kociaki, które jak zwykle podbiły moje serce. Honi BeachHoni Beach

Plaża Kommos

Plaża Kommos to jedna z najdłuższych plaż na Krecie. Ma prawie pięć kilometrów długości i jest otoczona wydmami oraz drzewami tamaryszkowymi. Rozciąga się wzdłuż brzegu zatoki Messara na południu wyspy.

Plaża jest głównie piaszczysta, ale pojawiają się na niej kamienie. Błękitne wody Morza Libijskiego zachęcają do pływania i snorkelingu, trzeba jednak wiedzieć, że plaża Kommos należy do wietrznych, co nie sprzyja wypoczynkowi na leżakach.

Kamari Beach

W tym przypadku będzie krótko: kiedy chcemy odpocząć od tłoku Rethimno, zaraz po wyjeździe w stronie Chanii znajdziemy maleńką, kameralną plażę. Uwaga! Kamari to miejsce, które największe wrażenie robi właśnie z drogi, która znajduje się paręnaście metrów wyżej. Zdjęcia niestety nie mam, ale jeśli już jechaliście tą trasą to z pewnością przykuła Waszą uwagę.Kamari Beach

Plaża Seitan Limania

Seitan Limania jest zaliczana do bardzo popularnych, chociaż odosobnionych plaż Krety. Wąska zatoka łączy się ze skalistym lądem, a kolor wody nawet z daleka zachwyca. Latem plaża jest oblegana, a jej niewielkie rozmiary sprawiają, że miejsce na niej szybko się kończy! Musicie wiedzieć, że zejście na plażę jest bardzo, ale to bardzo strome.

Plaża Geropotamos

Plaża Geropotamos znajduje się nad Morzem Kreteńskim. Malownicze wybrzeże otaczają klify. Woda jest czysta, lecz głęboka, a fale potrafią być duże i niebezpieczne. Plaża z reguły nie jest zatłoczona, a jej wybrzeże jest piaszczysto-kamienne. Z tyłu plaży rozpościera się rzeka, co dodaje jej uroku. W pobliskiej tawernie można zjeść greckie specjały.

Plaża Glyka Nera

Plaża Glyka Nera znajduje się na południowo-zachodnim wybrzeżu Krety. Nazwa plaży oznacza dosłownie: „słodka woda”. Skąd się wzięła? To właśnie na niej znajdują ujście podziemne strumienie górskie, które wpływają tu do morza.

Glyka Nera uznawana jest za jedną z najbardziej czarujących plaż na Krecie. Nie jest łatwo dostępna – można dotrzeć na nią jedynie łodzią lub poprzez wymagającą pieszą wędrówkę, warto jednak zajrzeć tutaj dla przejrzystej wody i otaczających plażę klifów. Znajdziecie tu również tawernę oferującą jedzenie, napoje i leżaki.

Plaża Elafonisi: różowy raj

Elafonisi to plaża charakteryzująca się różowym piaskiem oraz płytką i ciepłą wodą o niesamowitych odcieniach. To zdecydowanie hit wśród turystów, jest jednak na tyle duża, że dla każdego znajdzie się miejsce. Warto się pojawić się na niej rano, by załapać się na miejsce parkingowe. To plaża idealne dla rodzin z dziećmi.

Plaża Efalonisi znalazła się na samym końcu listy, bowiem tam nie dotarłam. Jednak jestem pewna (z powodu dziesiątek wiadomości od Was), że nie można jej ominąć. Mam nadzieję, że jak będę na Krecie po raz trzeci uda mi się odwiedzić różową plażę.

Plaża Vaï

Plaża Vaï to wspaniałe miejsce na wschodnim wybrzeżu Krety. Nazywana “Vaï Palm Beach”, wyróżnia się lasem palmowym, który tworzy szczególną scenerię w połączeniu z rozpościerającym się tam Morzem Śródziemnym.

Plaża przyciąga turystów widokami, złocistym piaskiem i turkusową wodą. Nadaje się perfekcyjnie zarówno do relaksu, jak i rekreacji. Można na niej wynająć leżak z parasolem czy wypożyczyć sprzęt do sportów wodnych.

Plaża Koureménos

Plaża Koureménos to plaża znajdująca się we wschodniej części wyspy. Ciągnie się przez półtora kilometra i kusi drobnym piaskiem oraz turkusową wodą. Plaża jest szczególnie popularna wśród wind- i kitesurferów ze względu na wiatr utrzymujący się tam przez cały rok, mierzący od 4 do 7 w skali Beauforta.

W niektórych odcinkach jest zorganizowana, oferująca spokojny wypoczynek na leżakach, prysznice oraz towarzystwo barów, w których można zjeść czy wypić koktajl.

Plaża Korakas

Plaża Korakas należy do pobliskiej wioski Rodakino, która znajduje się u ujścia stromego kanionu Rodakino. Słowo “korakas” oznacza po grecku “wronę”. Według opowieści miejscowych nazwa plaży wzięła się od pobliskich skał, które niegdyś kształtem przypominały dziób wrony.

Korakas jest długa, pokryta mieszanką piasku i kamyków i obmywana przez spokojne fale. Jest to jedna z najbardziej zorganizowanych i dobrze odwiedzanych plaż w okolicy, z leżakami, parasolami i wyborem lokalnych tawern.

Plaża Frangokástello

Plaża Frangokástello znajduje się na południowym wybrzeżu Krety. Należy do miejscowości o tej samej nazwie, która jest niewielkim ośrodkiem turystycznym.

Plaża jest pokryta gruboziarnistym piaskiem, a przylegające do niej morze jest długo płytkie, co czyni ją idealną dla rodzin z dziećmi. Jedną z głównych atrakcji jest nurkowanie, ponieważ można tam zaobserwować bogate morskie życie. Na turystów czekają leżaki oraz tawerna z lokalnymi specjałami.

Kreta wschodnia czy zachodnia?

Na to pytanie ciężko znaleźć odpowiedź, bo Krecie znajdziemy niezliczoną ilość plaż. Niektóre praktycznie zawsze są puste, jeszcze inne swoją popularnością przyciągają turystów z całego świata, jak np. Balos czy Efalonisi. Sama cenię sobie kameralność, ale niektóre z wymienionych przeze mnie miejsc, mimo swojej tłoczności są warte odwiedzenia.

Krok po kroku: Wczasy na Krecie na własną rękę

Co koniecznie musisz wiedzieć przed wyjazdem na Kretę?

Kreta – TOP 14 atrakcji, które warto zobaczyć

Więcej o Krecie znajdziecie w kategorii Grecja

A jak to wygląda w Waszym przypadku? Która z plaż przypadła Wam do gustu?


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


2 KOMENTARZE

  1. Pięknie to wszystko wygląda, przejrzysta woda i piękny złocisty piasek. Balos Beach wygląda niesamowicie. W Grecji byłam tylko raz, na półwyspie Peloponez i tam urzekła mnie plaża Voidokilia, też coś pięknego. I do Grecji na pewno jeszcze wrócę!

  2. Mój pierwszy raz w Grecji zaczął się właśnie od Krety. Częścią zachodnią jestem kompletnie urzeczona! Wycieczka na Balos przez Gramvousę, plaże i woda na Elafonisi a także Kissamos, które było naszą bazą wypadową. Wiem, że następnym razem pojadę tylko na wschodnią część (tym razem zwiedziłam także Heraklion i okolice). Absolutna miłość ♡

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

56,500FaniLubię
85,693ObserwującyObserwuj
44,000ObserwującyObserwuj
1,600SubskrybującySubskrybuj