Kreta – TOP 14 atrakcji, które warto zobaczyć

Co warto zobaczyć na Krecie? We wpisie znajdziecie ciekawe atrakcje Krety, z naciskiem na jej zachodnią część. Osobiście na Krecie byłam dwukrotnie i nie udało mi się zwiedzić wszystkich miejsc, które miałam w planie. Powód? To naprawdę duża wyspa i w ciągu tygodnia czy dwóch nie jesteśmy w stanie jej całej odkryć. 

Warto wybrać sobie jeden obszar, który chcemy zobaczyć i… przenieść się do Grecji również mentalnie. Nie spieszmy się, tylko rozkoszujmy: widokami, kawą, jedzeniem, czy po prostu pięknem chwili. I zanim przejdę do atrakcji, chciałabym zaznaczyć wybierasz się na wakacje na Kretę, warto pamiętać o jednym. Siga-siga! Niech to greckie powiedzenie stanie się i naszym mottem.

Retimno

Retimno według wielu to najpiękniejsze i najbardziej klimatyczne miasto Krety i w istocie, jest naprawdę piękne. Czy najpiękniejsze, ciężko mi ocenić – to pozostawiam już Wam.

W przeszłości miasto było ważnym portem handlowym na Morzu Śródziemnym. Nadal można podziwiać tu Wenecką Fortecę, a Stare Miasto zachowało wiele zabytkowych budowli, wąskich uliczek i zaułków. Z pozostałości murów miejskich zachowała się Wielka Brama – jeden z bardziej znanych zabytków miasta. Spacerując po Retimno można mieć wrażenie przeniesienia się do przeszłości.

Almyrida – rybacka wioska

Wioska Almyrida jest położona w zatoce Souda, około 25 km od Chanii. Pewnie zastanawiacie się czemu Almyrida znalazła się na mojej liście. Jest to miejsce do którego wracam, jeśli jestem na Krecie, przyciąga mnie jak magnes swoim sielskim spokojem.

Jako wioska rybacka, Almyrida nie jest miejscem o wielu atrakcjach turystycznych, co jednak zapewnia spokój i poczucie prywatności nawet w sezonie. Można tutaj liczyć piękne widoki na Góry Białe oraz wysepkę Karga. Historycznie, Almyrida prawdopodobnie została skolonizowana przez Fenicjan, handlarzy z Bliskiego Wschodu, już za czasów minojskich. Oprócz plaży i widoku na wysepkę Karga, można zwiedzić ruiny wczesnochrześcijańskiej bazyliki z V-VI wieku.

Zobacz wpis: Almyrida. Rybacka wioska na Krecie, w której grają cykady

Chania

Chania, położona na zachodnim wybrzeżu Krety jest jednym z ładniejszych miast na wyspie. Spacerując uliczkami Chanii jest się czym zachwycać. Starówka pełna jest wąskich, brukowanych uliczek, malowniczych i kolorowych kamienic. Przepiękna panorama miasta jest niezwykle fotogeniczna.

W Chanii jest też co zwiedzać, warto odwiedzić Agorę, czyli targ, Stary Wenecki Port, muzea, Grób Elefteriosa Wenizelosa i wiele innych miejsc. To jedno z moich ulubionych miejsc w Chanii, do którego chętnie wracam.

Spinalonga – wyspa trędowatych na Krecie

Spinalonga to mała, skalista wyspa u wybrzeży Krety, która stała się miejscem niesławnej kolonii dla trędowatych w pierwszej połowie XX wieku. Po opuszczeniu przez ostatnich chorych na trąd, Spinalonga przez 30 lat pozostała opuszczona. Dopiero w latach 80. zaczęli tam przybywać pierwsi turyści, a wyspa zyskała międzynarodową sławę dzięki powieści Victorii Hislop “Wyspa” z 2005 roku – książkę serdecznie polecam, zwłaszcza jeśli wybieracie się na Kretę.

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Góry na Krecie

Chociaż Kreta kojarzy się z wakacyjnymi plażami, to jest to mocno górzysta wyspa, przez co dojazd z punktu do punktu zajmuje często dwa razy dłużej, niż moglibyśmy się spodziewać. Szczyty na Krecie przekraczają 2,500 m n.p.m., a Góry Białe, jak i Góry Idajskie są częstym motywem wspinaczek, wśród tych, którzy ponad słodkie lenistwo, wolą trekking. Wśród górskich szlaków można znaleźć malownicze wąwozy, spokojne doliny, ukryte kościółki (jak Saint Nicholas Church w wąwozie Kurtaliotiko) i urocze wioski, które pozwalają zapomnieć o nadmorskim zgiełku. Do najpopularniejszych miejsc należy wąwóz Samaria, o którym opowiem poniżej.

Same drogi w górach to zjawiskowe widoki, ogromne skały i o wiele więcej np. wodospad wolno spływający na drogę na trasie na północ wyspy z Rethimno (wiosną, zimą szczyty gór Białych są oszronione). Ponadto, my ostatnim razem wybraliśmy dom w górach i to był strzał w dziesiątkę.

Kreta góry

Wąwóz Samaria

Wąwóz Samaria, najdłuższy suchy wąwóz Europy, znajduje się w Parku Narodowym o tej samej nazwie. Został utworzony przez rzekę płynącą między Białymi Górami a górą Volakias. Park mieści się w Górach Białych na Krecie i jest rezerwatem UNESCO. Każdego roku mnóstwo turystów wędruje po wąwozie ze względu na spektakularne widoki.

Szlak o długości 16 kilometrów rozpoczyna się na południowym krańcu równiny Omalos i prowadzi przez wysokie klify oraz unikalną florę i faunę. Trasa kończy się w mieście Agia Roumeli nad Morzem Libijskim. W najwęższym punkcie, znanym jako “Stalowe Wrota”, wąwóz ma zaledwie 3,5 metrów szerokości!

Na Krecie jest o wiele więcej tego typu miejsc, np.

  • Wąwóz Kurtaliotiko
  • Kanion Kotsifou

Heraklion

Heraklion leży we wschodniej części wyspy.  Jest to region obejmujący stolicę wyspy o tej samej nazwie. To miasto niezwykle popularne wśród turystów i latem szczególnie tętni życiem. Tłok i bogate (również nocne) życie to nie wszystko, czym wyróżnia się Heraklion, zainteresuje on bowiem przede wszystkim miłośników zabytków. W regionie Heraklionu znajdują się dwa z najważniejszych zabytków Krety: Pałac Knossos i Pałac Phaistos. Można tam zobaczyć port, fontanny i budynki w stylu weneckim, twierdzę Koules oraz odwiedzić liczne muzea. Na fanów relaksu czekają pobliskie plaże. 

Pałac w Knossos

Knossos to miejscowość leżąca około 6 kilometrów od Heraklionu. Znajduje się przy górach Ida i jest jedną z największych turystycznych atrakcji na wyspie. To właśnie tu zobaczycie szczególny zabytek: ruiny pałacu zwanego pałacem Minosa lub labiryntem kreteńskim. Ruiny pochodzą z okresu 2000-1400 p.n.e i jest to największa zachowana budowla pochodząca z tego okresu.

Co ciekawe, budowlę odkryto stosunkowo niedawno – około 100 lat temu! W 1899 roku archeolog Sir Arthur Evans nabył wzgórze w Knossos po to, by przeprowadzić na nim wykopaliska archeologiczne. Dzięki pracy jego zespołu odkryte zostały ruiny pałacu o powierzchni około 17400 m², który miał pięć pięter i ponad tysiąc pomieszczeń! Obecnie ruiny są udostępnione do zwiedzania turystom.

Matala

Matala to niewielkie miasto oddalone od stolicy o 70 kilometrów. Turyści odwiedzają je nie tylko ze względu na rozległą plażę, ale i skały z licznymi jaskiniami, które są wizytówką Matali. Co ciekawe, w latach ‘60 miasteczko i wspomniane jaskinie upodobali sobie hipisi. Dzięki temu Matala zyskała międzynarodowy rozgłos. 

“Dzieci kwiaty” jednak nie byli pierwszymi, którzy wykorzystywali te jaskinie. W okresie rzymskim i chrześcijańskim jaskinie te służyły jako grobowce. Groty zostały wykute w wapiennej skale i jest ich tam ponad 60!

Agios Nikolaos

Agios Nikolaos to nadmorskie miasteczko położone w północno-wschodniej części wyspy. Zostało wzniesione wokół Zatoki Mirabello i jest popularnym kurortem na Krecie. To ważny ośrodek przemysłu turystycznego, który może pochwalić się plażami, muzeami, zabytkami i portem. W centrum miejscowości znajduje się jezioro Voulismeni.

Jaskinia Zeusa

Stalaktytową Jaskinię Zeusa znajdziecie we wschodniej części Krety, na południowym skraju Płaskowyżu Lassithi – jest ukryta pośród gór Dikte.

Zajmująca około 2200 metrów kwadratowych jaskinia jest głęboka na ponad 40 metrów. Jest dobrze oświetlona, a wybudowane szlaki wewnątrz jaskini mierzą łącznie 250 m. Wchodząc do górnej jaskini, napotkacie ołtarz, przy którym znaleziono szereg przedmiotów minojskich. Według mitologii greckiej jaskinia jest miejscem narodzin Zeusa.

Różowa plaża Elafonisi

Elafonisi to plaża charakteryzująca się różowym piaskiem oraz płytką i ciepłą wodą o niesamowitych odcieniach. To zdecydowanie hit wśród turystów, jest jednak na tyle duża, że dla każdego znajdzie się miejsce. Warto się pojawić się na niej rano, by załapać się na miejsce parkingowe. To plaża idealne dla rodzin z dziećmi. 

Laguna Balos

Laguna Balos to plaża wyróżniająca się na tle innych. Jej egzotyczna, przywodząca na myśl Karaiby sceneria sprawia, że jest nazywana rajską. Biało-różowy piasek miesza się z wodą w różnych odcieniach turkusu. Jeśli macie dzieci, będą mogły kąpać się w płytkiej wodzie i bawić na miękkim piasku. Plaża znajduje się na samym krańcu Krety. Jak do niej dotrzeć? Najłatwiejszą opcją jest skorzystanie ze statku rejsowego, można pojechać też samochodem, ale prowadzi do niej droga szutrowa, dość stroma. Na końcu trzeba pokonać dobry kawałek pieszo, aby dojść do laguny.

Plaże na Krecie

Na Krecie znajdziemy słynne i nagradzane plaże, ze względu na swoją czystość i wyjątkowość. Poza wspomnianymi wcześniej plażami, warto zwrócić uwagę na inne miejsca. Niektóre przyciągają dzięki swoim rozmiarom, inni dzięki turkusowej wodzie. Pozwalają i na rodzinny relaks, i na uprawianie różnorodnych sportów wodnych. Ciekawe plaże na Krecie to m.in.

  • Plaża Kamari
  • Stavros Beach
  • Plaża Falasarna

Więcej miejsc znajdziecie we wpisie: Plaże na Krecie – na które warto się wybrać?

Cmentarz w Maleme

Na Krecie, a dokładniej w Maleme znajduje się niemieckich żołnierzy. Skąd takie miejsce na liście atrakcji wyspy? To miejsce, które przypomina o tym, że wyspa odegrała istotną rolę w II wojnie światowej. To była jedna z najbardziej intensywnych i krwawych bitew II wojny światowej na obszarze Morza Śródziemnego i rozpoczęła się 20 maja 1941 roku. Przez II wojnę światową na wyspie działy się straszne rzeczy, część mieszkańców wyspy zginęła, zdarzało się, że płonęły całe wioski.

Cmentarz niemieckich żołnierzy w Maleme jest miejscem pamięci, gdzie spoczywają ci, którzy polegli w tej krwawej bitwie. Ich groby przypominają o ofiarach, jakie poniosła Kreta podczas wojny, to także miejsce refleksji nad tragicznymi wydarzeniami przeszłości.

Nocleg na Krecie

Gdzie spać na Krecie? Wiele zależy od tego, czy chcesz wypoczywać, plażować czy aktywnie zwiedzać. Chania, Retimno czy Heraklion mogą być dobrą bazą wypadową.

A jeśli szukasz spokojnego miejsca na wypoczynek na Krecie, Almyrida może być świetnym wyborem – osobiście zatrzymałam się tam dwa razy. Ostatnim razem zdecydowaliśmy się na wynajęcie domu, z widokiem na Góry Białe i otoczonego oliwnymi gajami. To było niezwykłe doświadczenie, gdzie mogliśmy cieszyć się ciszą i spokojem. Cykady były jedynymi dźwiękami, które przerywały błogie lenistwo.

Poniżej znajdziesz dobrze oceniane i polecane hotele:

1. Świetnie oceniany hotel położony w centrum Chanii zarezerwujesz pod tym linkiem (dostęp do basenu i restauracja z daniami śródziemnomorskimi na miejscu).  
2. Hotel tylko dla dorosłych, który oferuje apartamenty typu suite znajdziesz pod tym linkiem (niesamowicie urządzone).
Piękne wille i mieszkania na Krecie:
3. Cudowny nocleg w willi z tarasem i widokiem na morze znajdziesz tutaj.
4. Inna przepiękna, prywatna willa z widokiem znajduje się tutaj (świetnie wyposażona, a widok z okna to bajka!).
5. Niezwykle romantyczne mieszkanie z widokiem na ocean, z basenem zobaczysz pod tym linkiem (jest cudowne!).

Co robić na Krecie?

Wakacje nie byłyby wakacjami, a życie życiem, gdybyśmy w czasie urlopu nie odkryli kilku niepowtarzalnych miejsc, rzeczy tudzież potraw. Jeśli też tak macie i wybieracie się na Kretę koniecznie sprawdźcie moją listę kilku prostych rzeczy, które warto zrobić na Krecie.

Wynajmij samochód i pokonaj skrzyżowanie w Rethimno

Ten punkt akurat nie jest zupełnie prosty, bowiem skrzyżowanie prowadzące do Rethimno od strony Chanii nie należy do najprostszych. Zaczynając od kilkunastu wjazdów i zjazdów, po częste awarie sygnalizacji świetlnej. Ale mimo wszystko wynajęcie samochodu na Krecie to przygoda i po powrocie do Polski na pewno będziemy doceniać dosłownie wszystko.

Odwiedź ruiny lub muzeum

Oczywiście powiązane z ruinami lub mitologią. Każdy z nas czytał greckie mity i nie wiedział czy do czegoś mu się w życiu przydadzą. Teraz jest ten moment. Nie przekonałam? Nić Ariadny? Dedal i Ikar? To tu możemy się zastanowić czy oni istnieli naprawdę.

Zabytki Krety

Spaceruj po oliwnych gajach

To nic trudnego, bowiem na Krecie jest ich naprawdę sporo. Taka wyprawa zmusza nas do zastanowienia, ile tysięcy lat drzewa oliwne rosną na tej wyspie, a z kolei to pytanie rodzi kolejne o upływie czasu. Mnie taki spacer kolejny raz uświadomił, że czas i tak przeminie.

Znajdź swoje ulubione wino. Greckie.

Ten punkt powstał z przekory, bowiem kiedy mieszkałam w Patras dobrego, greckiego wina napiłam się dopiero po sugestii Ani, która w Grecji mieszkała od lat. Na Krecie po kilku nieudanych próbach udało mi się znaleźć wino, które dało się wypić z uśmiechem. Porada z mojej strony: jeśli tak jak ja lubicie wino półwytrawne, poszukiwania warto zacząć od półsłodkiego.

Jeśli wybierasz się na Kretę, sprawdź wpisy, które pomogą Ci w planowaniu podróży:

Kreta: jak zorganizować wakacje na własną rękę?

Pamiątki z Grecji: co warto kupić? 9 inspiracji

Wiosna w Grecji- czy to dobry termin na wyjazd?

Pogoda na Krecie w poszczególnych miesiącach


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

56,500FaniLubię
89,328ObserwującyObserwuj
44,000ObserwującyObserwuj
1,600SubskrybującySubskrybuj