Kopalnia soli Khewra w Pakistanie

Kopalnia soli Khewra jest drugą pod względem wielkości kopalnią soli na świecie. Jest zlokalizowana – jak sama nazwa mówi – w mieście Khewra w pakistańskim Pendżabie, które znajduje się w solnym paśmie płaskowyżu Potohar. Kopalnia soli Khewra słynie z produkcji soli himalajskiej o różowym zabarwieniu i jest licznie odwiedzaną atrakcją turystyczną. 

Produkcja soli w kopalni trwa nadal, lecz wyodrębniono w niej część dostępną dla turystów. Można tutaj podziwiać ogromne komory solne o różnych kształtach i rozmiarach, solne jeziorka oraz ciekawe rzeźby. Warto zdecydować się na wjazd kolejką do jej wnętrza, ponieważ trasa może być dla niektórych zbyt długa, jak na pokonanie ją pieszo (ok. 2 kilometry w jedną stronę).

Historia kopalni Khewra

Solne złoża w Khewra zostały odkryte, kiedy Aleksander Wielki przekroczył region Jhelum w trakcie swojej indyjskiej kampanii w 326 r. p.n.e. Co ciekawe, legenda mówi, że do odkrycia doprowadził nie człowiek, a konie jego armii, które niespodziewanie zaczęły lizać kamienie. Handel solą w tym miejscu rozpoczął się jednak dopiero w epoce Mogołów, czyli ponad tysiąc lat później. 

Kopalnia soli Khewra jest również znana jako kopalnia soli Mayo, ponieważ odwiedził ją Richard Southwell Bourke, znany jako “Lord Mayo”, który przez kilka lat był wicekrólem Indii. Główny tunel został opracowany przez H. Wartha, inżyniera górnictwa, w 1872 r. podczas rządów brytyjskich. Pakistan odzyskał kopalnię dopiero w 1974 r. i po dziś dzień pozostaje ona największym źródłem soli w kraju, produkując ponad 350 000 ton czystego halitu rocznie. 

Budowa kopalni i wydobycie soli

Kopalnia soli Khewra jest wydrążona u podstawy grubej warstwy silnie pofałdowanych, uskokowych ewaporatów Gór Słonych. Składa się z 19 pięter, z których aż 11 znajduje się pod ziemią. Rozciąga się ona na ok. 730 metrów w głąb gór, a łączna długość jej tuneli wynosi ok. 40 km. Wydobycie odbywa się metodą komorowo-filarową, polegającą na tym, że wydobywa się jedynie połowę soli, zostawiając drugą połowę jako podparcie tego, co znajduje się powyżej.   

Właściwości soli Khewra i jej wykorzystanie

Sól Khewra to najbardziej znana sól kamienna w całym Pakistanie. W postaci surowej zawiera niewielkie ilości wapnia, magnezu oraz potasu, a także żelazo, cynk, miedź, mangan oraz chrom jako pierwiastki śladowe. Ma wiele zastosowań: jest używana do gotowania, jako sól do kąpieli oraz jako surowiec dla licznych gałęzi przemysłu, nie mówiąc już o wykonywanych z niej produktach dekoracyjnych. Zaliczają się do nich solne lampy, wazony oraz rzeźby, które są eksportowane do wielu krajów.

Turystyka

Kopalnia soli Khewra jest atrakcją odwiedzaną przez ponad 200 tysięcy turystów rocznie, co przynosi jej znaczne dochody. Turyści są zabierani do kopalni przez kolejkę Khewra Salt Mines Railway. Wewnątrz mogą podziwiać baseny ze słoną wodą oraz artystyczne rzeźby, wśród których znajdziemy np. replikę wieży Minar-e-Pakistan, posąg Allamy Iqbala czy model Wielkiego Muru Chińskiego. Dla chętnych dostępne jest również zwiedzanie z przewodnikiem.

W 2003 roku przeprowadzono dwa etapy rozbudowy okolicznych obiektów i atrakcji turystycznych, których łączny koszt wyniósł 9 milionów rupii. W 2007 r. w kopalni utworzono oddział kliniczny z 20 łóżkami do leczenia astmy i innych chorób układu oddechowego za pomocą solnej terapii. W lutym 2011 r. Koleje Pakistańskie zaczęły obsługiwać specjalne pociągi dla turystów z Lahore i Rawalpindi do Khewra. Na miejscu znajdziecie także sklepy z pamiątkami pełne ciekawych przedmiotów wykonanych z soli.

Jeśli tylko będziecie w okolicy, zachęcam Was do odwiedzenia tej nietypowej atrakcji! Kopalnia soli Khewra to miejsce, które warto zobaczyć ze względu na jej znaczenie oraz imponujące rozmiary. Dlatego nie zapomnijcie dopisać jej do swojej listy! Czy ktoś z Was był już w najsłynniejszej pakistańskiej kopalni? Napiszcie w komentarzach, co Was najbardziej zachwyciło? 

Jeśli chodzi Wam po głowie wycieczka do Pakistanu, koniecznie napiszcie do TUK TUK TOURS po wspólny wyjazd i powołajcie się na mnie – na kod EWELINA5 dostaniecie zniżkę 5%.

Zobacz również:

Salina Turda – niesamowita kopalnia soli w Rumunii

Pomysł na weekend: Kopalnia Soli Wieliczka


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


5 KOMENTARZE

  1. Kopalnia soli w Khewra wydaje się być prawdziwym cudem natury. Ciekawa jestem, jak wygląda codzienne życie pracowników kopalni i czy mają jakieś specjalne tradycje związane z pracą w tak unikatowym środowisku

  2. WOW! Robi wrażenie. Wiadomo, nie jest to tak “eleganckie” czy zdobne miejsce jak Wieliczka, ale fajnie ją sobie zagospodarowali turystycznie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

57,000FaniLubię
103,811ObserwującyObserwuj
48,000ObserwującyObserwuj
1,700SubskrybującySubskrybuj