Jak spakować się na wakacje? Porady, aplikacje + gotowa lista na wyjazd

Sztukę pakowania się opanowałam jedynie dzięki metodzie prób i błędów. O tym co niezbędne w podróży pisałam już wcześniej. Dziś postaram się przekazać kilka rad, które pozwolą Wam uniknąć nieprzyjemności i stresu. Bo przecież odpowiednio spakowane torby, czy plecaki, to również gwarancja spokojnej i komfortowej podróży.

KOMPLETNA LISTA CO ZABRAĆ NA WAKACJE W PDF:

POBIERZ

 Jak się spakować na wakacje? Najlepiej bez pośpiechu!

Po pierwsze daję sobie czas. Rzecz podstawowa to oczywiście lista rzeczy. Nie spieszę się, szykuję ją odpowiednio wcześnie i odpowiednio wcześnie pakuję walizkę (a przynajmniej się staram). Taką listę systematycznie uzupełniam. Dzięki temu unikam pośpiesznego wrzucania pierwszych lepszych przedmiotów, które są absolutnie zbędne. Do tego, zawsze mam czas na to, aby o czymś sobie przypomnieć. Przygotowując tego typu listę wcześniej, my kobiety możemy się zastanowić, czy na tygodniowy wyjazd będziemy potrzebować aż pięciu par butów. Tak naprawdę pakując wszystko naraz:

•       zabierzesz więcej rzeczy, niż potrzebujesz,

•       zawsze o czymś zapomnisz (najczęściej o czymś ważnym :)).

Dając sobie więcej czasu, możemy zadbać choćby o odpowiednie wyposażenie apteczki. A to nie jeden raz ratowało mnie z opresji.

Uwaga!

Sama tego typu podróżnicze listy zapisuję i dzięki temu wiem, co może mi się przydać np. na wakacjach w Grecji. Warto mieć przygotowaną listę niezbędnych nam rzeczy w każdej podróży (zaczynając od elektroniki, przez piżamę, aż po zażywane przez nas leki).

Jak uniknąć kłopotów przy wakacyjnym pakowaniu bagażu?

Przede wszystkim wybieraj mniejszą torbę/walizkę. To wydaje się oczywiste, jednak często mamy tendencję do przesady. Za duża walizka niemal zawsze oznacza duże kłopoty, nie ważne, czy wybierasz się w długą podróż, czy na krótką wycieczkę.  Nauczyłam się, że wybierając mniejszą walizkę, pakuję tylko to, czego naprawdę potrzebuję. Chyba każdy słyszał historie o zerwanym kółku w walizce, a kto taszczył za sobą 35 kilo dobrze pamięta uczucie niechęci i słynne „nigdy więcej!”.

To co ze sobą zabierzemy jest zależne od tego gdzie i na jak długo jedziemy, jak duży bagaż możemy ze sobą zabrać i jak bardzo chce nam się go dźwigać. Sama mam optymalną wersję na parę miesięcy zapisaną na komputerze, którą modyfikuję przed każdym wyjazdem. Zapisuję tam wszystko od podkoszulek, butów, przez plecaki, torebki, kremy do opalania po elektronikę czy elementy apteczki. Jak to mówią, przezorny zawsze ubezpieczony. Swoją listę dzielę na poszczególne części garderoby (spodnie, piżamy itd.), elektroniki, kosmetyki. Jednak lista rzeczy na zarówno krótszą, jak i dłuższą podróż powinna zawierać coś ponad cztery letnie sukienki i strój bikini (bez którego się nie obędzie, chyba, że w zimie). Najważniejsze jednak jest to, że nasz bagaż nie powinien być zbyt duży.

Uwaga!

Jeśli mamy zamiar przywieźć z wyjazdu tonę prezentów, warto dobrze zastanowić się jaką walizkę ze sobą zabrać. Osobiście w takich momentach zwykle praktykuję pakowanie się do małej  walizki i kolejno przełożenie rzeczy do większej, ewentualnie dokupienie torby np. na wakacjach. Jednak od jakiegoś roku raczej staram się tego unikać, bo ilość wszelkich plecaków i walizek przekroczyła pewną normę. 🙂

Co spakować na wyjazd?

Rzecz podstawowa to ubrania. To prawdziwy temat rzeka, który zwykle sprowadza się do jednego: zabierz najbardziej uniwersalne rzeczy. Dodam jeszcze od siebie, że najlepiej jest zabrać sprawdzone ubrania i buty. Wiele osób popełnia ten błąd, że na wycieczkę specjalnie kupuje nowe rzeczy, aby je przetestować, wypróbować, czy po prostu ładnie wyglądać.

Wiadomym jest, że można się zawieść nawet na najlepszych butach. W moim przypadku nowe ubrania, które zabieram ze sobą używane są najrzadziej. Kolejna sprawa, naprawdę nie warto zabierać tzw. rzeczy na zapas. Nie dość, że prawie nigdy się nie przydają, a jeśli są naprawdę potrzebne, można je kupić na miejscu. Nie popełniaj tego błędu i zabierz tylko to, co naprawdę musisz. 🙂

Lista rzeczy do spakowania

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Na mojej liście pojawia się jeszcze parę innych elementów:

–  podręczna apteczka,

plastry, kiedy zatniemy się podczas golenia czy  krojenia; nawet w bagażu podręcznym pamiętajmy o wodzie utlenionej w formie żelowej, tabletkach przeciwbólowych, przeciwbiegunkowych czy soli fizjologicznej. Na tej stronie możemy przeczytać jak skompletować wakacyjną apteczkę. No i nie zapominajmy o tym gdzie jedziemy- inne rzeczy mogą przydać się w górach, inne nad morzem, jeszcze inne w miejskiej dżungli,

– niezwykle ważna dla mnie– waga podręczna, dzięki której mamy pewność czy zmieścimy się w limicie, no i czy ewentualnie możemy coś jeszcze dokupić,

– podręczny zestaw krawcowej, przydatny, kiedy nieoczekiwanie odpadnie guzik,

– mapa, w razie kiepskiej orientacji terenie, albo słabego oznakowania miejsca zawsze warto mieć papierową wersję mapy miasta (w tych czasach darmowa i dostępna bardziej niż tzw. free WIFI),

– nakrycie głowy: kapelusz, który będzie chronił nas przed słońcem, czapka– wbrew pozorom potrzebna nie tylko zimą, ale też w bardzo wietrznych miejscach;

– parasol/ płaszcz przeciwdeszczowy (może być wersja podręczna),

– powerbank- do telefonu, kiedy potrzebujemy go pilnie podładować, a w okolicy nie widać żadnego miejsca, gdzie byłby prąd,

– słownik w formie książkowej/ aplikacji, który może przydać się w restauracji, autobusie czy sytuacjach kryzysowych. Oczywiście, książka nie rozwiąże problemu komunikacji, ale na pewno znacznie ją ułatwi.

Jak porządnie spakować walizkę?

Po pierwsze zabezpiecz wszystkie rzeczy, które mogą się otworzyć i wylać. Może się zdarzyć, że spakujesz się naprawdę „ekonomicznie”, bijąc wszelkie możliwe rekordy upychania rzeczy, ale co z tego, skoro czasem wystarczy turbulencja i… rozszczelniona butelka szamponu lub olejku do opalania plami wszystkie ubrania. Dlatego najlepiej zabezpieczyć przedmioty zawierające płyn, czy przelać je do „bezpiecznych” butelek. Delikatnych przedmiotów np. szklanych warto unikać przy pakowaniu, albo po prostu obłożyć np.materiałem.

Aplikacje przydatne w podróży:

– Forsquare

darmowa aplikacja, która pomoże znaleźć nam świetną restaurację, miejsce z dobrą kawą, albo lokalnymi specjałami,

– Mapy Google,

które raczej nie zawodzą, jeśli chodzi o obliczenie czasu dotarcia na miejsce, czy znalezienie lepszej drogi niż zwykła nawigacja,

– Here Maps,

które działają nawet wtedy, kiedy Google Maps przestały współpracować z telefonem. Są bardzo dokładne i ani razu nas nie zawiodły, przynajmniej w USA. Nawet jeśli nie mamy bezpośredniego dostępu do Internetu, działają w trybie off-line (można pobrać wybrany kraj lub rejon).

Z map polecam jeszcze mapy.cz zwłaszcza w przypadku szlaków turystycznych.

– Darmowe aplikacje ułatwiające kontakt:

teraz roaming nie jest nam aż tak potrzebny, kiedy możemy dzwonić przez Skype, Facebooka, Whatsappa, a przy słabszym Internecie polecam Viber Out, gdzie rozmowy nie są drogie i zazwyczaj dobrze się słyszymy. Możemy zastanowić się nad wykupieniem zagranicznej karty SIM- zazwyczaj jest to tańsze niż roaming i znacznie ułatwi podróż. Pamiętajmy jednak, że podróż to przygoda, a więc nie zmarnujmy jej siedząc na Facebooku.  

WAŻNE! Jeśli jesteśmy poza granicami kraju pamiętajmy o ubezpieczeniu (na terenie UE EKUZ), a gdzieś dalej warto wykupić dodatkowe, najpierw sprawdzając je dokładnie. Nie zawsze ubezpieczenie działa, mimo, że ubezpieczyciel w Polsce twierdzi inaczej. Moje ubezpieczenie w Turcji nie działało nie dlatego, że było tanie. Inne, droższe ubezpieczenia były tak samo bezużyteczne jak moje i nikt z moich znajomych nie mógł odwiedzić przychodni w przypadku problemów zdrowotnych. Nie zapominajmy również o szczepieniach, jeśli jedziemy do kraju w którym jest ono wymagane.

Na koniec

To co ze sobą zabierzemy jest zależne od tego gdzie i na jak długo jedziemy, jak duży bagaż możemy ze sobą zabrać i jak bardzo chce nam się go dźwigać. Sama mam optymalną listę na zapisaną na komputerze, którą modyfikuję przed każdym wyjazdem. Zapisuję tam wszystko od podkoszulek, butów, przez plecaki, torebki, kremy do opalania po elektronikę czy elementy apteczki. Jak to mówią, przezorny zawsze ubezpieczony. Swoją listę dzielę na poszczególne części garderoby (spodnie, piżamy itd.), elektroniki, kosmetyki. Jednak lista rzeczy na zarówno krótszą, jak i dłuższą podróż powinna zawierać coś ponad cztery letnie sukienki i strój bikini (bez którego się nie obędzie, chyba, że w zimie). Najważniejsze jednak jest to, że nasz bagaż nie powinien być zbyt duży.

Dajcie znać jakie są wasze sposoby na spakowanie się na wyjazd. Chętnie się zainspiruję 🙂

Więcej wpisów o pakowaniu:

Wakacyjna kosmetyczka – co warto zabrać w podróż?


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


26 KOMENTARZE

  1. Przede wszystkim zrobienie listy i to.dużo wcześniej. Wtedy wiem, czego ewentualnie brakuje, czego jest za dużo itp. A kosmetyki zawsze kupuje w.mniejszych opakowaniach i wkładam je w woreczek i dopiero do kosmetyczki.

  2. Ja zawsze robię listę i nigdy ten sposób mnie nie zawiódł… Inaczej się nie da – przy dziciach jest milion rzeczy do zabrania! ?

  3. Ja za dużo nie podróżuję, więc nie mam wprawy w pakowaniu, natomiast kiedyś, ajk jeździłam troszkę więcej, to zawsze pakowałam się w jeden plecak (taki kupiony dawno temu w sklepie harcerskim) i nie ważne dokąd i na ile jechałam, nie brałam nic więcej niż jego . Teraz, naszym kierunkiem jest rodzinna wioska nie Męża a tam z kolei jest niewiele, a jadąc z dziećmi, niestety apteczka musi być dość obszerna, bo wiele razy zdarzyło mi się świadomie czegoś nie zabrać, co akurat wtedy było potrzebne, więc stwierdziłam, że następnym razem po prostu biorę naszą apteczkę z domu, tak jak stoi ? bardzo podoba mi się pomysł z kupnem ewentualnej torby na prezenty z danego miejsca ❤ #dobrykomentarz

    • Cześć! Dziękuję Ci za #dobrykomentarz. Uwielbiam tą inicjatywę 🙂 Co do apteczki nie zdarzyło mi się nie zabrać niczego, czego bym akurat potrzebowała… i mam nadzieję, że tak zostanie. Pozdrowienia 🙂

  4. Ja ostatnio robię inaczej – jestem ciągle spakowany. Zmieniam tylko rodzaj ubrań w zależności od kierunku podróży – wbrew pozorom to wcale niedużo zmian, bo pozostałe rzeczy są nam potrzebne zawsze i wszędzie jak sprzęt foto, toaletowy, elektronika itp

    • Cześć Krzyśku! Uwielbiam takie momenty, kiedy jest się ciągle spakowanym. To akurat za mną i mam wielką nadzieję, że przede mną.

  5. Ja zawsze pakuję się w ostatniej chwili po to, by jak najmniej czasu poświęcić pakowaniu, jakoś niespecjalnie to lubię. Ale wiedząc, że mam mało czasu załatwiam to szybciutko i jeszcze nigdy nic nie zapomniałam, więc póki co działa ?

    • Wow! Serdecznie gratuluję. Mi w pakowaniu na szybko zdarza się zapomnieć kilku rzeczy i zwykle są to te same akcesoria. Nie martwi mnie to szczególnie, choć szkoda mi po prostu czasu na poszukiwania.

  6. Jedno z najczęstszych pytań od turystów, którzy wybierają się do Egiptu ? Myślę, że warto się zorientować co może być przydatne a jest łatwo/ trudno dostępne w naszej destynacji. Np do Egiptu zawsze zachęcam żeby zabrać maskę do snurkowania, bo na miejscu są droższe i gorszej jakości. A z kolei leki można bez problemu, w każdej aptece nabyć bez recepty ? Na niektóre dolegliwości miejscowe lekarstwa sprawdzają się dużo lepiej 🙂

  7. Też wyznaję zasadę, żeby nie brać rzeczy na zapas. Tak jak piszesz wolę dokupić coś na miejscu, zwłaszcza że często te coś kupione na miejscu (często za grosze) okazują się potem moimi ulubionymi ubraniami ? ja mam jeszcze manię sprawdzania (bo zawsze czegoś zapomnę), ale teraz już mam listę tylko takich rzeczy, których się nie da zastąpić: ładowarki do sprzętów, leki na receptę, okulary. A reszta: co spakowałam to będzie, a bez reszty jakoś dam radę ?

    • Cześć Sylwia! mamy podobnie co do lokalnych ubrań. Jakoś wydaje mi się, że albo wybieram rzeczy lepszej jakości, albo one takie są, że służą mi naprawdę długo np. te z Turcji. Pozdrowienia 🙂

  8. W przyszlym tygodniu czeka mnie pakowanie na kolejne kilka miesiecy… wole o tym jeszcze nawet nie myslec ? pomimo robienia list, zakladania, ze jakby co kupie cos na miejscu i tak koncze ledwo mieszczac sie w limicie kilogramów ?

  9. Też pisałam o tym kilka tekstów podając gotową listę opracowaną przez lata praktyki ? Choć ostatnio muszę przyznać, że podróżuję ciągle z podręcznym i okazuje się, że naprawdę niezbędnych rzeczy jest niewiele ?

  10. Ja pakując się w podróż do Azji przez jakieś dwa tygodnie robiłam taką listę, a później pakowałam się według niej. Ja jestem “człowiekiem listą”, bez listy rzeczy do zrobienia/zabrania/spakowania/kupienia zginęłabym marnie 😀
    A tak swoją drogą to pakować się nienawidzę ! Ekscytacja wyjazdu oczywiście wtedy jest, ale strach przez tym, że nie wezmę czegoś potrzebnego, często bierze górę 😉

    • Cześć Kasiu! Naprawdę? Osobiście to boję się, że nie będę miała jak czegoś przewieźć z powrotem, np. ostatnio spodobał mi się obraz i za przewiezienie miałam zapłacić jego dwukrotność 🙂 Czyli całkiem sporo.

  11. My z reguły podróżujemy autem, więc w moim przypadku wolę zabrać jedną rzecz więcej, niż na siłę dokupywać na miejscu. Takich rzeczy przywiezionych, bo nie zabrałam z domu, mam całą masę. Wolę korzystać z tego zapasu, niż dokładać do niego kolejną, taką samą rzecz ? Np okularów przeciwsłonecznych to ja mam w każdym stylu i kolorze ?

  12. Dodałbym jeszcze do listy, proszek i zabrał połowę mniej rzeczy bo na miejscu, można często przeprać najpotrzebniejsze i problem z głowy. A mniej walizka to dobry pomysł – mniejsza pokusa ?

  13. Świetny wpis. Bardzo nie lubię pakowania. Raz radzę sobie z tym lepiej, a raz gorzej. Na pewno warto pamiętać o zabezpieczeniu szklanych rzeczy i płynów. Raz wylała mi się odżywka. Nke było to przyjemne. ?

  14. Dużo nie podróżuję, jestem osobą chaotyczną i jak mam się pakować to wszystko lata po mieszkaniu. Na szczęście nigdy nic mi nie brakowało 😀

  15. Wpis idealny, akurat teraz na sezon urlopowy. Wyjeżdzając zawsze staram się zabrać ze sobą jeden wełniany kardigan. Idealnie sprawdza się podczas podróży, oraz podczas samych wakacji zwłaszcza, gdy wieczory robią się chłodne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

57,000FaniLubię
103,691ObserwującyObserwuj
48,000ObserwującyObserwuj
1,700SubskrybującySubskrybuj