Jak się jeździ po Hiszpanii?

W Hiszpanii obowiązują podobne zasady ruchu drogowego, jak w innych krajach europejskich, ale istnieją pewne odrębności. Dlatego jeżdżenie po Hiszpanii jest interesującym doświadczeniem, jednocześnie wymaga trochę przygotowania i uważności.

Jak się jeździ po Hiszpanii? Po pierwsze, sporo zależy od regionu. Po drugie, warto wiedzieć jakie „pułapki” czekają na nas w trakcie jazdy i na parkingach.

Jak jeżdżą Hiszpanie?

Należy pamiętać o tym, że Hiszpanie nie zawsze przestrzegają ograniczeń prędkości, ale z naszej obserwacji, częściej niż Polacy. Dodatkowo, kierowcy częściej korzystają z klaksonu, więc lepiej być na to przygotowanym. Nie jest to taką codziennością jak np. w Turcji, ale warto mieć to na uwadze.

Jak jeździć po Hiszpanii?

Przede wszystkim, lepiej zachować ostrożność i trzymać się przepisów, a zwłaszcza nie przekraczać dozwolonej prędkości, nawet na autostradach. Dlaczego? Po prostu ilość radarów na autostradzie jest naprawdę spora i można nazbierać trochę mandatów. Dokładnej mówiąc, fotoradary są rozstawiane przez policję zazwyczaj na rozjazdach i jadąc samochodem ciężko je zobaczyć.

W ten sposób zeszłym roku na autostradzie nazbieraliśmy trzy mandaty, a jeździliśmy wynajętym w wypożyczalni samochodem. Natomiast listy z mandatami przyszły do domu. Lepiej uważać, bo opłaty są słone i z naszego doświadczenia, ciężko ich dokonać (system się wiesza). Ograniczenia były np. do 80 km/h, a jechaliśmy 90 km/h. W Hiszpanii część autostrad jest płatna, ale często jest możliwość wyboru alternatywnej trasy bezpłatną autostradą.

  • Tak więc trzeba pamiętać, że maksymalna prędkość na hiszpańskiej autostradzie (również na drodze ekspresowej) to 120 km/h, chyba, że znak pokazuje inaczej.
  • Poza tym na terenie zabudowanym możemy jechać maksymalnie 50 km/h, natomiast w terenie niezabudowanym 90 km/h.
  • Niektóre miasta mają wprowadzoną strefę 30 km/h.

Poza tym, w dużych miastach, takich jak Madryt czy Barcelona, ​​ruch uliczny może być naprawdę spory, więc warto zachować ostrożność i uważać na innych kierowców, ale też rowerzystów i pieszych. Należy również pamiętać, że w Hiszpanii wiele ulic jest jednokierunkowych i warto dokładnie sprawdzić plan miasta przed wyjazdem.

Sprawdź również:  Costa Blanca – wakacyjny przewodnik po hiszpańskim wybrzeżu. Atrakcje i ciekawe miejsca

Co jeszcze warto wiedzieć jeśli chodzi o komfort jazdy w Hiszpanii? W tym kraju bardzo często spotyka się ronda i progi zwalniające.

Barcelona : Zona de Bajas Emisiones

Barcelona (wraz z okolicami) jest jedynym miastem w Hiszpanii (na ten moment) w którym obowiązuje tzw. Strefa Niskiej Emisji (Zona de Bajas Emisiones – ZBE). Oznacza to ograniczenie wjazdu na teren wymienionej strefy dla pojazdów osobowych niespełniających wymogów dotyczącej emisji spalin w terminie: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 20. Po tych godzinach i w weekendy można na ten moment wjeżdżać. 😊

Jak spełnić wymogi? O tym poniżej, ale najpierw opowiem jak działa ten system, żebyście nie próbowali go „obejść”.

To prawo zostało wprowadzone 1 stycznia 2020 r. na terenie miasta Barcelona i okolic: Sant Adrià de Besòs, L’Hospitalet de Llobregat, Esplugues de Llobregat y Cornellà de Llobregat i lepiej go przestrzegać. Nieprzestrzeganie jest karane mandatami, których wysokość wynosi od 100 do 1 800 euro. Kontrola pojazdów jest przeprowadzana automatycznie za pomocą systemu kontroli radarowej tablic rejestracyjnych pojazdów, który jest połączony z bazą danych. Kamery zostały umieszczone w miejscach wjazdu do ZBE oraz na obszarze miasta.

A więc w strefie ZBE mogą poruszać się jedynie pojazdy zarejestrowane na terenie kraju i oznaczone etykietą 0, ECO, C lub B Generalnej Dyrekcji Ruchu w Hiszpanii. Natomiast, jeśli Twój pojazd jest zarejestrowany w Polsce lub innym kraju, musisz uzyskać specjalne zezwolenie, aby móc wjechać do ZBE. Zezwolenie można uzyskać m.in. tutaj https://zberegistre.ambmobilitat.cat/en

A jeśli jako turysta, w tygodniu planujesz wjazd do Barcelony, istnieje też możliwość ubiegania się o czasowe, 24-godzinne zezwolenie na wjazd. Nie musisz mieć auta spełniającego ww. normy.

Jest to chyba najlepsza opcja dla właścicieli pojazdów, którzy chcą raz na jakiś czas odwiedzić miasto bez konieczności ponoszenia kosztów wymiany na bardziej ekologiczny pojazd. Taki dokument można uzyskać maksymalnie 10 razy w ciągu roku, a jego koszt wynosi tylko 2 euro. Więcej informacji na temat uzyskania zezwolenia znajdziesz na stronie: https://zberegistre.ambmobilitat.cat/en/AutoritzacionsDiaries

Parkowanie w Hiszpanii

Jeśli chodzi o parkowanie, w Hiszpanii obowiązują różne przepisy w zależności od miasta i regionu. W niektórych miejscach parkowanie jest bezpłatne, w innych płatne lub dozwolone tylko w określonych miesiącach (np. w sezonie), jak i godzinach.

Sprawdź również:  Barranco del Infierno – niesamowity wąwóz na Teneryfie

W tym przypadku również należy uważać na znaki drogowe i przestrzegać przepisów, aby uniknąć mandatów, bo i te za parkowanie potrafią przyjść do naszego domu w Polsce 😊

Jeśli chodzi o publiczne parkingi w Hiszpanii to możemy spotkać 4 kolory linii:

  • Linia biała – strefa bezpłatnego parkowania
  • Linia niebieska – strefa płatnego parkowania
  • Linia zielona – parking tylko dla mieszkańców
  • Linia żółta – zakaz parkowania

Jak się jeździ po Hiszpanii?

Podsumowując, jeżdżenie po Hiszpanii jest dość przyjemnym doświadczeniem. Znajdziecie mnóstwo tras widokowych, zarówno w górach, jak i nad morzem. Jednak przed dobrze dokładnie zaplanować trasę i zapoznać się z lokalnymi przepisami drogowymi, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Jeśli planujesz wyjazd samochodem do Hiszpanii, sprawdź: Samochodem do Hiszpanii – jak to zorganizować i co warto wiedzieć?


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


Uwielbiam odkrywać lokalne historie, tajemnicze miejsca i ciekawe miasta. Znajdziesz u mnie podróżnicze i kulinarne inspiracje na wycieczki w Polsce i zagranicą, piękne zdjęcia i dużo natury. Do tej pory mieszkałam w 6 krajach, a każda podróż nauczyła mnie wiele o innych i o sobie samej. Napisałam o tym książkę, Opowieści z końca świata. Zachęcam wszystkich czytelników do dzielenia się własnymi doświadczeniami.
44,000FaniLubię
40,000ObserwującyObserwuj
41,000ObserwującyObserwuj
1,000SubskrybującySubskrybuj
Ewelina Gac
Ewelina Gachttps://wposzukiwaniu.pl/
Uwielbiam odkrywać lokalne historie, tajemnicze miejsca i ciekawe miasta. Znajdziesz u mnie podróżnicze i kulinarne inspiracje na wycieczki w Polsce i zagranicą, piękne zdjęcia i dużo natury. Do tej pory mieszkałam w 6 krajach, a każda podróż nauczyła mnie wiele o innych i o sobie samej. Napisałam o tym książkę, Opowieści z końca świata. Zachęcam wszystkich czytelników do dzielenia się własnymi doświadczeniami.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj