Samochodem do Hiszpanii – jak to zorganizować i co warto wiedzieć?

Podróż samochodem z Polski do Hiszpanii przez Niemcy i Francję to długa trasa, która może zająć kilka dni, w zależności od prędkości i częstotliwości postoju. Ważne jest to z którego miejsca Polski ruszamy oraz jaka jest nasza destynacja w Hiszpanii.

W tym wpisie przedstawiam opis poszczególnych odcinków w każdym kraju, opowiem o tym jak się jeździ, ile kosztują autostrady i na co trzeba uważać, żeby nie dostać całej sterty mandatów.

A więc zaczynamy podróż samochodem z Polski do Hiszpanii!

Ile dni jedzie się do Hiszpanii autem?

Nasza trasa zajęła nam dwa dni, przy czym startowaliśmy z Opolszczyzny i jechaliśmy w okolice Barcelony. Pierwszego dnia pokonaliśmy trasę do Francji, w okolice Lyonu (jechaliśmy 12 godzin). Drugi dzień jechaliśmy tylko 8 godzin i byliśmy na miejscu.  Za to, gdybyśmy jechali np. z Warszawy do Malagi, byłyby to minimum 3 dni.  

Jeśli planujecie zrobić road-trip po tej części Europy, wycieczka może trwać naprawdę długo. Taki jest nasz plan na powrót do Polski. 😊

Podróżując po Europie można zauważyć, że Niemcy, Francja i Hiszpania są ogromne i pokonanie każdego kraju ma swoją specyfikę, zaczynając od przepisów i maksymalnych prędkości. O tym napiszę w poniższych akapitach. Najpierw odpowiem na pytanie:

Do Hiszpanii samochodem – ile to kosztuje?

Jazda samochodem do Hiszpanii raczej nie będzie opłacalna, jeśli planujecie spędzić tam tydzień czy dwa. Koszt oraz poświęcony czas na dojazd najczęściej przewyższa cenę biletów lotniczych i auta wynajętego na miejscu.

Poniżej przedstawiam koszty naszej trasy do Hiszpanii w jedną stronę w 2023 roku (w tym czasie 1 EUR = 4,75 PLN) :

Paliwo: 1172 zł (2200 km * 6,5l/100 km = 143l * 8,2 zł (średnia cena ON na autostradzie w Polsce, Niemczech i Francji) = 1172 zł)

Autostrady: 400 zł (Francja – 83,6 euro, Polska – kilka zł, Niemcy i Hiszpania – 0 zł)

Nocleg we Francji: 250 zł

Przekąski, kanapki: 100 zł

Łącznie prawie 2000 zł.

Sprawdź również:  Odkryj Costa Dorada – atrakcje i piękne miejsca

Do planowania budżetu na autostrady przydatna będzie strona https://www.viamichelin.pl/ która pokazuje aktualne koszty przejazdu płatnymi odcinkami autostrad. Po dodaniu tam danych naszego samochodu, wyliczy ile wydamy na paliwo oraz oszacuje koszt amortyzacji samochodu.

Jak jedzie się przez Niemcy?

Drogi w Niemczech są zazwyczaj dobrze utrzymane i oznakowane. Wiele autostrad w Niemczech nie ma ograniczenia prędkości, co pozwala na szybką jazdę. Biorąc pod uwagę fakt, że część autostrad nie ma ograniczenia prędkości, lewy pas jest najczęściej dla tych, którzy jadą naprawdę szybko (często zdarzają się samochody jadące powyżej 200 km/h).

Jednak należy uważać na roboty drogowe i ograniczenia (występują radary). Radary dotyczą nie tylko prędkości, ale też na odległości, które trzymamy na autostradzie. Odległość pomiędzy samochodami musi być zachowana, utrzymywanie dystansu jest obowiązkiem w każdym kraju, ale w Niemczech jest to jednym z najczęstszych powodów mandatów. Odległości na autostradach są odpowiednio oznaczone. Możemy liczyć na kontrole przy wiaduktach, oczywiście nikt nas nie zatrzyma, ale możemy dostać pamiątkowe zdjęcie z mandatem do opłacenia.

Paliwo na autostradzie jest droższe, więc jeśli potrzebujecie zatankować, lepiej robić to poza autostradą. Jeśli chodzi o przystanki na MOPach, często jest w nich po prostu brudno, więc lepiej korzystać z toalety na stacjach benzynowych (nieraz są płatne).

Jak się jedzie przez Francję?

Po przekroczeniu granicy z Niemcami droga do Hiszpanii prowadzi przez Francję. Francuskie autostrady są również dobrze utrzymane, często nawet lepiej niż w Niemczech, ale istnieje wiele stref ograniczonej prędkości. Jak to wygląda w praktyce?

– maksymalna prędkość na autostradzie to 130 km/h, chyba, że znak pokazuje inaczej

– w pogodę deszczową lub przy mokrej nawierzchni powinno się jechać do 100 km/h

– maksymalna prędkość na drodze ekspresowej to 130 km/h, chyba, że znak pokazuje inaczej

Autostrady we Francji są zazwyczaj płatne i to słono. Za niektóre odcinki zapłacimy 3 euro, za inne nawet 50. Francuskie autostrady kosztowały nas łącznie ponad 80 euro, więc jest to bardzo duży koszt.

Przystanki w trasie są przyjemne, często tereny są zielone i przystosowane do małych pikników w trasie. Nie jest to wielką niespodzianką, bo tak jak pisałam – sporo się za to płaci.

Sprawdź również:  Jak podróżować? Zasady, których trzymam się w podróży

Jak się jeździ po Hiszpanii?

Po dotarciu do Hiszpanii kierujemy się na południe. W Hiszpanii część autostrad jest płatna, ale nie są tak drogie jak we Francji. Często jest możliwość wyboru alternatywnej trasy bezpłatną autostradą. Jeździ się tu trochę wolniej niż we Francji i o wiele wolniej niż w Niemczech 😊. Warto przestrzegać przepisów, bo ilość radarów na autostradzie jest naprawdę spora.

Jak to wygląda w praktyce? Maksymalna prędkość na hiszpańskiej autostradzie i drodze ekspresowej to 120 km/h, chyba, że znak pokazuje inaczej. W terenie zabudowanym możemy jechać maksymalnie 50 km/h, natomiast w terenie niezabudowanym 90 km/h.

W zeszłym roku na autostradzie nazbieraliśmy trzy mandaty. Ograniczenia były np. do 80 km/h, a jechaliśmy 90 km/h. Było to wynajętym w wypożyczalni samochodem, a listy z mandatami przyszły do domu. Lepiej uważać, bo opłaty są słone i z naszego doświadczenia, ciężko ich dokonać (system się wiesza).

Fotoradary są rozstawiane przez policję zazwyczaj na rozjazdach, ciężko je zobaczyć.

Nasza trasa samochodem do Hiszpanii

Pierwsza część, czyli Polska to podróż A4 do granicy z Niemcami (Zgorzelec).

A4 jechaliśmy aż do Chemnitz, tam zjechaliśmy na północ drogą 72. Kolejno, na wysokości Hof zjechaliśmy na A9 i jechaliśmy aż do miasta Nuremberg. Od tego fragmentu jechaliśmy A6 aż do Walldorf, gdzie zjechaliśmy na A5. Ta droga prowadziła nas na południe, do Francji.

Do Francji wjechaliśmy pokonując most na rzece Ren i A36 jechaliśmy przez większą część Francji, aż do postoju w miasteczku Saint-Remy (kawałek dojechaliśmy A6/E15). Tam przespaliśmy noc i kolejnego dnia pokonaliśmy drugą część Francji. A6 pojechaliśmy do Lyonu, za Lyonem jechaliśmy A7, a później A9 przez Montpelier aż wjechaliśmy do Hiszpanii.

W Hiszpanii jechaliśmy AP-7/ E-15 do Barcelony. Barcelonę minęliśmy drogami B-20, B23 aż wróciliśmy na AP-7/ E-15 i dojechaliśmy na Costa Dorada.

Podsumowując, podróż samochodem z Polski do Hiszpanii to długa i wyczerpująca trasa. Czy się opłaca? Sprawdź koszt biletów samolotowych, wynajęcia auta i koszt swojego urlopu.


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


Uwielbiam odkrywać lokalne historie, tajemnicze miejsca i ciekawe miasta. Znajdziesz u mnie podróżnicze i kulinarne inspiracje na wycieczki w Polsce i zagranicą, piękne zdjęcia i dużo natury. Do tej pory mieszkałam w 6 krajach, a każda podróż nauczyła mnie wiele o innych i o sobie samej. Napisałam o tym książkę, Opowieści z końca świata. Zachęcam wszystkich czytelników do dzielenia się własnymi doświadczeniami.
44,000FaniLubię
40,000ObserwującyObserwuj
41,000ObserwującyObserwuj
1,000SubskrybującySubskrybuj
Ewelina Gac
Ewelina Gachttps://wposzukiwaniu.pl/
Uwielbiam odkrywać lokalne historie, tajemnicze miejsca i ciekawe miasta. Znajdziesz u mnie podróżnicze i kulinarne inspiracje na wycieczki w Polsce i zagranicą, piękne zdjęcia i dużo natury. Do tej pory mieszkałam w 6 krajach, a każda podróż nauczyła mnie wiele o innych i o sobie samej. Napisałam o tym książkę, Opowieści z końca świata. Zachęcam wszystkich czytelników do dzielenia się własnymi doświadczeniami.

4 KOMENTARZE

  1. Jest też nowy przepis zmieniający sprawne i bezpieczne wyprzedzanie w manewr nielegalny. Podczas wyprzedzania możliwe było chwilowe przekroczenie prędkości o 20km/h, obecnie nie wolno podczas tego manewru prędkości dopuszczalnej przekraczać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj