W trakcie mojej podróży po Panamie miałam okazję odwiedzić mnóstwo pięknych miejsc. Jednym z bardziej niezwykłych była Isla Iguana. Ta malownicza wyspa położona jest w panamskiej prowincji Los Santos. Położona jest niecałe 5 kilometrów od wybrzeża, więc dotarcie tam nie jest szczególnie trudne.
Nie jest to zwykła wyspa, jest to obszar chroniony z unikalną fauną i florą. Dzięki temu wyspa stanowi prawdziwy raj dla miłośników dzikiej przyrody, nurkowania i relaksu na plażach.
Spis treści
Jak dostać się na Isla Iguana?
Wycieczki na Isla Iguana zaczynają się w miejscowości Pedasí, a dokładniej na Playa Arenal. Alternatywą jest wyruszenie z pobliskiej miejscowości Mariabe, gdzie przeprawa z Playa El Rincon na wyspę trwa nieco krócej. Osobiście korzystałam z tej opcji i podróż dostarcza wrażeń, szczególnie gdy ma się okazję zobaczyć delfiny (butlonose i plamiste) czy wieloryby. Dokładniej mówiąc, w okresie od czerwca do października migrują tu wieloryby, które przybywają w okolice wyspy, by rodzić młode i uczyć ich pływać.
Natura i zwierzęta na Isla Iguana
Wyspa słynie z bogactwa dzikiej przyrody. To tu znajduje się jedna z największych raf koralowych Pacyfiku, z 17 gatunkami koralowców i 347 gatunkami ryb. Tereny wyspy to suchy las tropikalny, zamieszkały przez kraby, iguany czarne i zielone, a także węże boa (tych ostatnich nie widziałam). Co więcej, Isla Iguana to dom dla tysięcy fregat, ptaków, które krążą nad wyspą. Ich populacja liczy co najmniej 5000 ptaków.
Wyjątkowość Isla Iguana polega również na tym, że jest ona jednym z ważniejszych miejsc lęgowych żółwi morskich. W sezonie między kwietniem a wrześniem, można tu zobaczyć pięć gatunków żółwi, które składają jaja na plażach.
Co robić na wyspie?
Zacznę od tego, czego nie robić. Wyspa jest strzeżona przez strażników, którzy sprawdzają co się przywozi. Zabronione jest wwożenie i spożywanie alkoholu i wnoszenie szkła. Tego typu rzeczy zostaną skonfiskowane przez strażników. Oczywiście wszystkie śmieci, które się „wyprodukuje” trzeba zabrać ze sobą.
Wyspa jest na tyle niewielka, że można ją bez problemu obejść. Na wyspie znajdują się dwie plaże. Pierwsza, główna plaża El Cirial, jest popularnym miejscem do wypoczynku. Druga plaża, El Faro, jest bardziej odsłonięta i nie znajdziecie tam cienia, więc jeśli planujecie spędzić tam czas, warto zabrać ze sobą parasol, aby się osłonić przed słońcem. Na pierwszej plaży znalezienie cienia będzie prostsze, oczywiście poza weekendami – w tygodniu często można mieć plażę niemal tylko dla siebie.
Pamiętajcie, że na wyspie nie ma żadnego sklepu, więc warto zabrać spory zapas wody, przekąsek i kremu z filtrem. Zwróćcie uwagę, żeby krem nie był szkodliwy dla rafy koralowej. Kremy do opalania z chemicznymi filtrami UV (jak np. benzophenone 3) szkodzą, a nawet doprowadzają do obumierania raf koralowych.
Historia Isla Iguana
Dziś Isla Iguana stanowi obowiązkowy punkt dla każdego, kto pragnie poznać dziką naturę Panamy. W 1981 roku wyspa została ogłoszona obszarem chronionym, jednak w czasach II wojny światowej, armia Stanów Zjednoczonych wykorzystywała wyspę jako poligon do testów bomb lotniczych. Choć większość tych bomb została usunięta w latach 90, nadal zaleca trzymać się szlaku. Nigdy nie wiadomo czy usunięto wszystkie niewybuchy.
Gdzie spać na Isla Iguana?
Na Isla Iguana nie ma hoteli, ponadto wyspa jest niezamieszkana. Jeśli planujecie pobyt, warto rozważyć nocleg w pobliskim miasteczku Pedasi. Osobiście zatrzymałam się w Hotel Pedasí Nature Paradise. Polecam go ze względu na komfort i smaczne śniadania.
Dlaczego warto odwiedzić Isla Iguana?
Przede wszystkim, to idealne miejsce dla osób poszukujących bliskości z naturą – od białych plaż, po kolorowe rafy koralowe, aż po majestatyczne fregaty i migrujące wieloryby. Każdy, kto odwiedza Isla Iguana, zabiera ze sobą wspomnienia o egzotycznych zwierzętach i niezwykłej historii tego miejsca.
Za zaproszenie do Panamy serdecznie dziękuję Panamskiej Organizacji Turystycznej & Adventure Travel Trade Association.
Zobacz również:
Panama – co warto wiedzieć przed wyjazdem?
Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:
Instagram: @ewelina.gac
Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata
Chętnie wybrałabym się na tą wyspę. 😄🌴
Jest naprawdę cudowna 🙂