Szwajcarskie Gruyeres – odwiedź serowe miasto w sercu Alp

Miasto Gruyères jest położonwe pośrodku Alp w kantonie Fryburg. To jedno z popularniejszych miejsc w Szwajcarii, za sprawą słynnego sera (o tej samej nazwie), pięknego zamku i kilku innych atrakcji, o których opowiem w tym wpisie.

Co warto wiedzieć, zanim zaczniemy zwiedzać Gruyeres? Na początek kilka ciekawostek. Nazwa „Gruyères” prawdopodobnie pochodzi od żurawia. Według legendy Gruerius, legendarny założyciel Gruyères, łapie prezentuje  je jako zwierzę herbowe. Poza tym, dobrze wiedzieć, że ród Gruyères należał do jednych z ważniejszych we francuskiej części Szwajcarii.

Zamek Gruyères

Zamek Gruyères to chyba jeden z najwspanialszych zamków w Szwajcarii. Dominuje majestatycznie nad miastem, a widoki z niego są po prostu przepiękne. Z zamkiem i miastem związane są liczne legendy i historie. Opowiem krótko o pochodzeniu zamku i przejdę do ciekawych atrakcji w mieście.

Historia miasta związana jest ściśle z rodziną Gruyères. Michel, ostatni hrabia Gruyères, ogłosił bankructwo w 1554 roku. Wtedy też istniejący już zamek stał się siedzibą zarządców Fryburga. W 1849 roku został wystawiony na sprzedaż i stał się własnością rodzin Bovy i Balland, które odnowiły zamek z pomocą wielu słynnych artystów. Po niecałych stu latach, w roku 1938, kanton Fryburg odkupił zamek i otworzył w nim muzeum.

Wizyta w zamku to spacer poprzez osiemset lat historii: architektury i kultury. Serdecznie polecam Wam wizytę w tym miejscu, zwłaszcza, że można pobrać ulotki i przewodniki w języku polskim, co zdecydowanie ułatwia zwiedzanie.

Legenda o Gruyères

Legenda o Gruyères opowiada o czasie, kiedy miasto musiało być bronione przez kobiety. Podczas nieobecności mężczyzn w czasie wypraw, kobiety musiały bronić zamku samodzielnie. Nie było to łatwe zadanie, tak więc uprzedzając atak, uwiązały zapalone pochodnie do rogów kóz! Dzięki temu z oddali wyglądały jak liczna armia, a przestraszeni wrogowie uciekli. Gruyères zostało obronione.

Muzea w Gruyeres

Zwiedzając Gruyeres często koncentrujemy się jedynie na zamku, a jednak to nie jedyna atrakcja w tym miasteczku. Możemy odwiedzić dwa muzea:

  • Muzeum Tybetu
  • Muzeum HR Gigera

Obydwa miejsca są wyjątkowe i totalnie się od siebie różnią.

Muzeum Tybetu

To przede wszystkim muzeum sztuki, ale panuje w nim specyficzna, interesująca atmosfera. W muzeum gra buddyjska muzyka, a kolekcja składa się z czterystu dzieł przywiezionych głównie przez uchodźców z Tybetu.

Muzeum HR Gigera

Wywołuje dreszcze… Giger to ten pan, który stworzył znaczną część klimatu w filmie Obcy. Jego obrazy i dzieła są niesamowite i chociaż to zupełnie nie mój klimat, nie mogę powiedzieć, że tego miejsca nie doceniam. Jest niezwykłe, jak Giger.

Jak zaoszczędzić na zwiedzaniu Gruyeres?

Przy zwiedzaniu Szwajcarii korzystałam ze Swiss Travel Pass. Ta karta obejmuje nie tylko pociągi i komunikację miejską, ale też łodzie, kolejki górskie (nie wszystkie), muzea i zamki. Dlatego bezpłatnie (a dokładniej, na tą kartę) zwiedziłam Zamek Gruyeres oraz wymienione muzea. Jeśli chcesz dużo zwiedzać, to może wyjść o wiele taniej niż dokupowanie biletów osobno. Warto to przeliczyć.

Gdzie zjeść w Gruyeres?

Restauracji w miasteczku jest naprawdę dużo i ciężko się zdecydować co wybrać. Ja wybrałam się do Les Remparts, gdzie zamówiłam… Prawdziwe szwajcarskie fondue. Oczywiście. Fondue tradycyjnie przyrządzone z sera Gruyere o różnych stadiach dojrzałości i białego, wytrawnego wina. Polecam serdecznie.

Będąc w temacie Gigera i restauracji, to w Gruyeres znajdziecie niezwykłą knajpkę, która wygląda po prostu niesamowicie. Wystrój niczym z muzeum (zdjęcie powyżej). Zajrzyjcie koniecznie, jest tuż naprzeciwko Muzeum Gigera.

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Nocleg w Gruyeres

W trakcie zwiedzania tej części Szwajcarii nocowałam w Montreux, ale w Gruyeres również znajdą się ciekawe hotele i miejsca noclegowe. Sprawdzić je możecie m.in.: tutaj

Booking.com

Atrakcje w okolicy Gruyeres

Na zwiedzanie Gruyeres wybrałam się z Montreux, a dokładniej skorzystałam z opcji wycieczki Czekoladowym Pociągiem! Polecam taki wyjazd serdecznie, bo często jest to pociąg Belle Epoque (czasami też panoramiczny). Osobiście jechałam Belle Epoque i serio, uwielbiam ten pociąg. Klimat w nim jest nie do podrobienia, a wnętrza są stylizowane jak te z epoki.

Wracając do atrakcji, w trakcie wycieczki odwiedziliśmy Fabrykę Serów Gruyeres. Bowiem to stąd wywodzi się słynny ser o tej samej nazwie co miasteczko. Fabrykę zwiedza się z audioprzewodnikiem, również w języku polskim. Do tego degustacja serów – pakiet idealny.

A jak już opowiadam o Czekoladowym Pociągu, to jeszcze wspomnę, że na końcu zwiedza się Fabrykę Czekolady. Na końcu mamy degustację (nielimitowaną). Można zjeść tyle czekolady, ile się zmieści. 😊

Co warto zobaczyć w Szwajcarii? Moje propozycje znajdziecie poniżej. A na Wasze czekam w komentarzach!


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

57,000FaniLubię
92,165ObserwującyObserwuj
48,000ObserwującyObserwuj
1,700SubskrybującySubskrybuj