7 magicznych zamków i pałaców w Czechach

W każdym kraju możemy znaleźć masę miejsc, które zapadają w pamięć i w serce. Mi szczególnie przypadły do gustu czeskie zamki i pałace. Z tego powodu przygotowałam dla Was listę siedmiu magicznych zabytkowych zakątków w Republice Czeskiej (albo jak kto woli, w Czechii).  🙂

Czeskie zamki – mapa zwiedzania

  1. Hluboká nad Vltawą

Pałac Hluboká to zdecydowanie mój faworyt na tej liście. Mówi się, że Hluboká uchodzi za perełkę południowych Czech, jak dla mnie to najpiękniejszy zabytek na cały kraj. Zadbana okolica, romantyczny, bajkowy pałac otoczony Wełtawą robi niesamowite wrażenie. Ceny z przewodnikiem anglojęzycznym zaczynają się od 200 CZK.

Przy wejściu do Pałacu warto zwrócić swoją uwagę na klamkę z motywem z herbu Schwarzenbergów, tj. kruka wydziobującego oko Maurowi.

klamka

zamki w czechach

Gdzie zaparkować samochód?

Samochód musimy zostawić nieco niżej, na zazwyczaj płatnym parkingu w Hluboce. Stąd mamy niecały kilometr pod górę. Możemy oczywiście szukać bezpłatnych miejsc parkingowych, jednak nie zawsze to możliwe 🙂

Więcej informacji na stronie internetowej zamku.

  1. Český Krumlov

Jedno z najpiękniejszych miasteczek w Czechach. Mimo, że na mnie największe wrażenie zrobiły wąskie, brukowane uliczki (warto zobaczyć Stare Miasto i Latarn) , nad Czeskim Krumlovem góruje zamek.  Zamek złożony jest z kilku części, w tym najstarsza część to „Zameczek” z potężną okrągłą wieżą, najczęściej przebudowanego „Górnego Zamku”. Na terenie zamku znajdziemy mennicę, teatr, a w cudownych ogrodach znajdziemy przepiękny belweder. Ceny z przewodnikiem anglojęzycznym zaczynają się od 240 CZK. Uwaga! Masy turystów są niemal gwarantowane, jednak jest to miasteczko, które niezaprzeczalnie warto odkryć.

A morning mist over the red rooftops of Český Krumlov. Absolutely stunning!

A post shared by Vixualize Photography (@vixualizephotography) on

Gdzie zaparkować samochód?

Tu na bezpłatne miejsce praktycznie nie ma co liczyć. Nawet w miejscach, gdzie nie ma Panów parkingowych, musimy uiścić opłatę (co prawda symboliczną) w parkometrze.

Więcej informacji na stronie internetowej.

  1. Pražský hrad

Hradczany to jedna z najchętniej odwiedzanych dzielnic w Pradze. Natomiast zamek na Hradczanach jest miejscem, którego nie można pominąć podczas wycieczki do czeskiej stolicy. Jest to nie tylko prawdopodobnie największy zamek na świecie, ale też ten istniejący praktycznie od początku istnienia miasta. Cena zwiedzania z przewodnikiem anglojęzycznym zaczyna się od 250 CZK. Warto zobaczyć przylegające do niego budynki: pałace, katedry i kapliczki, nie można ominąć Złotej Uliczki, gdzie można poczuć się jak w bajce: wszystko jest malutkie i… takie zabawkowe.

prazsky hrad

Gdzie zaparkować samochód?

Parkowanie na Hradczanach to rzecz praktycznie niemożliwa ze względu na (co zrozumiałe) zakazy. W Pradze problemem nie są korki, a znalezienie miejsca parkingowego. Jak mieszkałam w Pradze, najczęściej parkowaliśmy w dzielnicy Smichov- przy odrobinie szczęścia znajdziemy tam również bezpłatne miejsca parkingowe.

Więcej informacji na stronie internetowej zamku.

  1. Zamek Loket

Zamek, który stanowił niegdyś królewskie więzienie, a i dziś możemy oglądnąć interaktywne sale tortur (moim zdaniem nie robią wielkiego wrażenia) czy właśnie podziemne więzienie. Do moich ulubionych ekspozycji należy wystawa naprawdę pięknej porcelany czy też broni. Cena zwiedzania z przewodnikiem anglojęzycznym zaczyna się od 170 CZK. W Loket jest raczej dość spokojnie, tak więc przyjemnie jest usiąść na ryneczku np., w hotelu Goethe i wypić herbatę, czy szklankę wody. Kawę mają naprawdę podłą. UWAGA! Warto przy okazji zahaczyć o pobliskie Karlove Vary, ale o tym może innym razem 🙂

zamek loket

Gdzie zaparkować samochód?

Można zaparkować na rynku, czy z drugiej strony rzeki- zaraz za mostem. Bezpłatne miejsca to raczej nic trudnego.

Więcej informacji na stronie internetowej zamku.

  1. Zamek Konopiště 

W środku możemy zobaczyć wystawę średniowieczną kolekcję broni, zbroi i trofeów myśliwskich ustrzelonych przez Franciszka Ferdynanda d’Este. Tylko na zamku znajdziemy przeszło 100 tysięcy (!) eksponatów przez niego zdobytych. Ilość ta pobudza wyobraźnię, tym bardziej, że według pamiętników Pana Ferdynanda z sukcesem zdobył on 300 tysięcy sztuk różnorodnej zwierzyny. Ceny zwiedzania zaczynają się od 170 CZK. Sam zamek niezwykle pięknie prezentuje się od strony zalewu Konopišťský rybnik, gdzie warto wybrać się na mały piknik.

Uwielbiam ! ??

A post shared by travel blog by Ewelina Gac (@w.poszukiwaniu) on

Gdzie zaparkować samochód?

Tu do wyboru mamy zarówno płatne, strzeżone parkingi, jak i „dzikie” darmowe.

Więcej informacji na stronie internetowej zamku.

  1. Zamek Špilberk Brno

Świetny widok na zachód słońca, czy po prostu na panoramę miasta. Poza odwiedzinami zamku, możemy zobaczyć czasowe wystawy, często ciekawe dotyczące historii Brna. Bilet zawierający wszystkie atrakcje kosztuje 280 CZK.

brno zamek

Gdzie zaparkować samochód?

Brno to stosunkowo duże miasto, więc z pewnością znajdziemy miejsce parkingowe, może nawet bezpłatne. 🙂

Więcej informacji na stronie internetowej zamku.

  1. Zamek Karlštejn

Przyznam szczerze, że najbardziej uwielbiam widoki z zamku, a samo zwiedzanie nie dało mi aż tyle satysfakcji- program zwiedzania, jak i przewodnik nie był (moim zdaniem) zbyt atrakcyjny. Jednak warto było się zobaczyć na mapie, że Czechy dochodziły kiedyś aż pod Poznań, czy usłyszeć parę historii, których nie mamy czasu dowiedzieć się na historii. Uwaga! Koszt zwiedzania z anglojęzycznym przewodnikiem to aż 330 CZK!

Gdzie zaparkować samochód?

Na drodze do zamku znajdziemy kilka miejsc, w których możemy zostawić samochód. Karlstejn jest bardziej popularny niż inne czeskie zamki, tak więc parkingi są również płatne.

Więcej informacji na stronie internetowej zamku.

UWAGA dla zwiedzających czeskie zamki

Z mojej perspektywy, zwiedzanie zamków w Czechach przychodzi nieco drożej niż w Polsce: bilety wstępu nie są tańsze, do tego dochodzi często niemały koszt parkingu, a większość z nich nie ma lepszych atrakcji. Jednak zabytkowe, czeskie zakątki są naprawdę piękne, a widoki, które się z nich rozciągają zapierają dech w piersi. 

Zapraszam również do wpisu o tym jak podróżować po Czechach.

Zobacz również wpis: Praga atrakcje

Kochani, dajcie znać jakie magiczne miejsca odkryliście w Czechach. Czekam na inspiracje 🙂


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


42 KOMENTARZE

  1. Ja tylko miałam okazję zwiedzić Karlstejn, i mnie oczarował. A jego historia bardzo interesująca. Jest piękny i okazały, króluje nad całą krainą.

  2. W Czechach to głównie chodzę po szlakach i urządzam wycieczki rowerowe, ale! Że zamki, ruiny, wieże i twierdze to moja pasja to ta lista jest niezbędnym przydasiem. Dzięki! PS Český Krumlov taki piękny ♥

    • Uwielbiam Český Krumlov! Jedyne czego żałuję: zawsze trafiam na masy turystów, ale tam chyba tak zawsze. 🙂 Pozdrowienia i do usłyszenia!

  3. To najciekawsze na Karlštejnie zobaczysz na drugiej trasie.
    http://www.kolomedievi.umk.pl/index.php?view=category&catid=221&option=com_joomgallery&Itemid=66
    https://www.google.cz/search?q=ostatkové+scény&prmd=ivmn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwj71fX2rZjWAhXjCJoKHZAxDGEQ_AUICSgB&biw=1024&bih=768
    https://www.google.cz/search?q=kaple+sv.+kateřiny+karlštejn&prmd=imvn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwit7q-irpjWAhUFDZoKHSRcCFkQ_AUICSgB&biw=1024&bih=768

  4. eh, uwielbiam zwiedzać takie miejsca 🙂 szkoda, że do Czech kawała drogi (chociaż za dwa tygodnie jedziemy na weekend w Pradze :)) Póki co, namiętnie zwiedzam polskie zamki i pałac (mam je wszystko obfocone i opisane na blogu:)) Pozdrawiam!

  5. Kurczę, ale mi zrobiłaś podróż sentymentalną – mieszkałam długo w Brnie i spacery na Špilberk były codziennością. ? Niestety żałuję, że nie zdołałam zwiedzić pozostałych zamków, ale z Wrocławia teraz mam dość blisko, więc mam nadzieję, że wkrótce się uda. ?
    Nie wiem czemu nie znałam wcześniej Twojego bloga – jest super! Bardzo przydatny i z pozytywną energią. Powodzenia w odnajdywaniu wspaniałych miejsc!

    • Cześć Olu! Bardzo miło mi się zrobiło po przeczytaniu Twojego komentarza. Tym bardziej, że sama uwielbiam takie sentymentalne podróże 🙂 Do usłyszenia!

  6. Ja byłam tylko w Stramberku i na zamku Hukvaldy. Dla mnie oba mają w sobie “to coś”. Fajnie by było, gdybyś opisała miejsca, które warto zobaczyć we wschodniej części Czech. Tam mam najbliżej i dość często chodzę po Beskidzie Śląsko-Morawskim, ale chciałabym tam też coś pozwiedzać ;).

  7. W większości wymienionych miejsc byłam. Najbardziej zapadł mi w pamięci Czeski Krumlov. Jednak muszę go skonfrontować z Twoim faworytem czyli pałacem Hluboka, którego nie miałam okazji zwiedzić. Pozdrawiam serdecznie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj