Krynica Morska – plaża i ciekawe atrakcje

Krynica Morska. Ta miejscowość położona w województwie pomorskim, na Mierzei Wiślanej słynie z cudownych plaż, spokoju i niesamowitych, nadmorskich widoków. Z jednej strony lądu możemy zachwycać się Zalewem Wiślanym, a z drugiej Zatoką Gdańską. Jest po prostu pięknie.

Dziś opowiem o tym co warto zobaczyć i zrobić w Krynicy Morskiej, gdzie zjeść i jakie atrakcje znajdziemy w okolicy. To świetne miejsce na wakacje, kiedy potrzebujemy porządnie odpocząć i naładować baterie.

Dodam, że Krynica Morska mnie zauroczyła, więc moim zachwytom nie będzie końca! Zresztą, zdjęcia mówią same za siebie.

Krynica Morska- co warto wiedzieć?

Dojazd do Krynicy Morskiej to jedna droga, więc na pewno się nie zgubimy.

Bardzo ważny jest fakt, że znajdujemy się niedaleko granicy z Rosją. I nawet jeśli się tam nie wybieramy, wypad może nas sporo kosztować. Jeśli nasz telefon ma włączony roaming i przypadkiem złapie mocniejszy sygnał z Rosji możemy zapłacić naprawdę dużo. Dlatego, moja porada jest następująca:

– włącz ręczne ustawienia sieci i ustaw swoją sieć na stałe,

– wyłącz roaming, tak na wszelki wypadek.

Krynica Morska, a raczej jej obszar lądowy w całości znajduje się w Parku Krajobrazowym Mierzeja Wiślana. Zdecydowanie warto wybrać się do zielonego, pięknego lasu położonego nad brzegiem morza. Jest tam zdecydowanie mniej ludzi niż na plaży 😊 Tam również można odpocząć czy czytać książkę.

Dodatkowo, obszar morski jest objęty obszarem specjalnej ochrony ptaków. Jeśli w trakcie spaceru na plaży natraficie na gniazdo, powinno się je zgłosić i pod żadnym pozorem nie dotykać zwierząt.

Krynica Morska – noclegi

Zanim wybierzecie się do Krynicy Morskiej, sprawdźcie noclegi i ich dostępność. Chociaż poza sezonem jest ich naprawdę dużo, to latem dostępność jest o wiele mniejsza. Na Mierzei Wiślanej znajduje się wiele hoteli oraz pensjonatów, które oferują pokoje o różnym standardzie i cenie. Kolejnym rozwiązaniem są apartamenty, które łączą w sobie wygodę hotelu z prywatnością własnego mieszkania.

Kilka propozycji poniżej:



Booking.com

Krynica Morska atrakcje

Nie ma co ukrywać, że największą atrakcją Krynicy Morskiej są piękne, piaszczyste plaże. Jednak o plażowaniu napiszę dalej, a w poniższych akapitach skupię się na ciekawych miejscach na Mierzei Wiślanej. Zacznę od tego jakie atrakcje oferuje Krynica Morska, kolejno opowiem o tym co warto zrobić i gdzie pojechać dalej. Co ciekawe, w Krynicy jest co robić nawet w deszczowe dni, ale zawsze możecie zabrać ze sobą jakieś gry planszowe.

Latarnia Morska w Krynicy

Stale działająca, odbudowana po wojnie latarnia morska w Krynicy Morskiej działa od 1951 roku. Piękna, czerwona okrągła wieża o wysokości 26,5 metrów. Jeśli planujecie wejść do środka, warto wiedzieć, że widok podziwia się jedynie z zamkniętego pomieszczenia, nie można wyjść na zewnętrzny taras.

Uwaga! Od 14 do 15 jest przerwa- nie można wchodzić do latarni.

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Lunapark

Chociaż nie za bardzo lubię tego typu miejsca, to lunapark w Krynicy Morskiej jest naprawdę fajny, ale znajdują się w nim głównie atrakcje dla młodszych dzieci. Zobaczymy tu tradycyjne samochodziki, karuzele, ale znajdzie się też kolejka górska. Lokalizacja: przy porcie na Zalewie Wiślanym.

Port w Krynicy Morskiej

Będąc w Krynicy Morskiej warto wybrać się do portu. Położony jest tuż przy lunaparku, a cumują w nim statki pasażerskie, jachty oraz żaglówki. To stąd odpływają statki na rejs po Zalewie Wiślanym i do Fromborka.

Rejs łodzią: po Zalewie lub do Fromborka!

W Krynicy Morskiej możemy skorzystać z wycieczki łódką. Do wyboru mamy podróż po Zalewie Wiślanym lub rejs do Fromborka (tam i powrót). Obydwie opcje są ciekawe i stosunkowo niedrogie, biorąc pod uwagę, że to miejscowość turystyczna. Informacje o cenach, godzinach znajdziecie tutaj: rejs Krynica- Frombork.

Uwaga! Jest możliwość odwołania rejsu, jeśli warunki pogodowe są niekorzystne.

Zbieraj bursztyny i muszelki

Co robić w Krynicy Morskiej? Oczywiście zbierać bursztyny! Najlepszy sezon na zbieranie bursztynów jest co prawda w zimie, ale my w maju mieliśmy pełne ręce roboty spacerując po plaży. Świetna zabawa dla całej rodziny, która pochłania niezależnie od wieku.

Wielbłądzi Garb

Znany też jako Wielbłądzi Grzbiet czy Wielka Garbnica to najwyższy szczyt Mierzei Wiślanej! Co prawda, nie jest to spektakularna wysokość- 49,5 m n.p.m. jednak to jedyny naturalny punkt na Mierzei, z którego widać zarówno Zatokę Gdańską, jak i Zalew Wiślany.

Wystarczy wyjechać kawałek za Krynicę, w stronę Piasków i będziemy mogli wspiąć się na najwyższą stałą wydmę w Europie. Najpierw pod górkę, potem po schodkach, a na samym końcu wieża widokowa. Zdecydowanie warto!

Góra Pirata

Chociaż Wielbłądzi Garb jest najwyższym punktem Mierzei, to Góra Pirata ma najlepsze widoki na Zatokę Gdańską i Zalew Wiślany. Oczywiście, dzięki wieży widokowej.  Żeby dotrzeć na szczyt, trzeba jechać od Krynicy w kierunku Piasków, jeszcze kawałek za Wielbłądzim Garbem.

Co poza widokami wyróżnia Górę Pirata? Ptaki! Wysiadając z samochodu słyszymy ich śpiew, a gatunków jest cała masa. Ścieżka do wieży widokowej oznaczona jest tablicami z występującymi gatunkami ptaków. Najwięcej i najciekawiej jest w trakcie migracji, czyli wiosną i jesienią. Wtedy najłatwiej zobaczyć takie gatunki jak np. sokół wędrowny. My byliśmy w maju i spotkaliśmy kilka rzadkich gatunków, które rozpoznaliśmy dzięki aplikacji BirdNet (bezpłatna, na telefon). Jak możecie się spodziewać, warto zabrać lornetkę!

Krynica Morska – plaże

Plaża na Mierzei jest piaszczysta i naprawdę długa. Idąc z centrum Krynicy do Piasków pokonamy ponad 10 kilometrów, cały czas idąc plażą! Charakteryzuje ją drobny, jasny piasek. W Krynicy Morskiej znajduje się strzeżone (latem) kąpielisko o szerokości 500 metrów. W okolicach Nowej Karczmy znajduje się plaża naturystów.

Do plaży w Krynicy Morskiej prowadzą następujące główne zejścia:

  • nr 23 (przy ul. Żołnierzy),
  • nr 24 (przy ul. Korczaka),
  • nr 26 (przy ul. Morskiej),
  • nr 28 (przy ul. Bałtyckiej),
  • nr 30 (przy ul. Marynarzy).

Jeśli macie możliwość, warto pojechać za miasto. Będzie tam mniej ludzi, może nawet być pusto. My na plaży w Krynicy byliśmy raz, a tak to jeździliśmy do Piasków lub w okolice Dużego Parkingu (w sezonie płatny, płaciliśmy 10 zł za dzień). Tam też staje sporo aut na biwak czy kamperów, więc nawet w maju było pełno namiotów, hamaków czy rozłożonych foteli.

Zachód słońca w Krynicy Morskiej

Jeśli chcesz doświadczyć czegoś pięknego, koniecznie wybierz się na zachód słońca na plażę. Te nad morzem są zjawiskowe. Niektórzy mówią, że zachód słońca nad Bałtykiem jest najpiękniejszy na świecie. Jak jest w rzeczywistości- sprawdź 😊

Więcej pięknych zachodów słońca tutaj: Zachody słońca- przepiękne zdjęcia 

Krynica Morska: gdzie zjeść?

W Krynicy bez problemu zjemy rybę i nadmorskie łakocie. Znajdą się miejsca z domowym jedzeniem, eleganckie restauracje i cukiernie. Zdecydowanie warto sprawdzać opinie w Internecie.

Sama polecam Bar Rybka – sklep i bar rybny, w którym zjemy smaczną zupę rybną, pomidorową, a wybór ryb jest naprawdę duży. Z cukierni polecam Koniec Świata w Piaskach. Smaczna kawa i ogromne kawałki ciasta.

Piaski nad morzem

Jeśli nie byliście jeszcze na Mierzei Wiślanej, może Was zastanawiać, które miejsce warto wybrać. Krynica Morska czy Piaski? Moim zdaniem wiele zależy od tego, czego oczekujecie. Piaski znajdują się tuż przy granicy z Rosją, są małą miejscowością na końcu kraju. Do Krynicy i większego sklepu jedzie się kilkanaście minut, ale nie ma tylu turystów, co w Krynicy, która jednak jest oblegana w sezonie.

Jeśli jednak zostaniecie w Krynicy, do Piasków warto się wybrać- na plażę, ciasto (ww. kawiarnia!) i pospacerować, chłonąć sielski, nadmorski klimat. Można też podejść w kierunku granicy z Rosją, ale lepiej pamiętać, że przekraczanie granicy państwa w tym miejscu jest zabronione. Oraz żeby nie robić tam zdjęć.

Krynica Morska- zdjęcia

Krynica Morska to idealne miejsce do pięknych zdjęć. Dorzucę jeszcze kilka i dodam, że na żywo jest jeszcze piękniej.

Widok z lotu ptaka, pomiędzy Piaskami i Krynicą
Widok z lotu ptaka, pomiędzy Piaskami i Krynicą
Widok z lotu ptaka, pomiędzy Piaskami i Krynicą

Co zobaczyć na Pomorzu?

Jeśli szukasz ciekawych miejsc na Pomorzu, koniecznie sprawdź następujące wpisy:

Chcesz coś dodać, dopisać? Podziel się swoją wiedzą o Krynicy Morskiej w komentarzu.


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

56,500FaniLubię
86,416ObserwującyObserwuj
44,000ObserwującyObserwuj
1,600SubskrybującySubskrybuj