W tym wpisie opowiem o tym gdzie parkować w Pradze: ile to kosztuje, gdzie zostawić samochód oraz dlaczego warto sprawdzić to wcześniej.
Parkowanie w Pradze wydaje się być proste dla tego, kto jeszcze tam nie był. Chociaż bardzo trudne też nie jest, to jednak jadąc do stolicy Czech samochodem trzeba wiedzieć kilka rzeczy, a najważniejsza z nich to to, żeby dowiedzieć się czy nocleg oferuje miejsce parkingowe. Bo jeśli nie, a będziemy spać w centrum to możemy wpaść w małe kłopoty.
Spis treści
Strefa płatnego parkowania w Pradze
Strefy to: niebieska, fioletowa i pomarańczowa.
Na niebieskiej strefie parkują ci, którzy mają odpowiednie zezwolenia i najczęściej są po prostu mieszkańcami danego obszaru. Można tam zaparkować do 1 godziny w centrum i do 3 godzin poza, jeśli zapłacimy za parkowanie online w odpowiedniej aplikacji, ale my z niej nie korzystaliśmy, bo 3 godziny to za krótko. Jeśli np. na znaku jest informacja od poniedziałku do piątku 08-20 to w weekendy i w nocy możemy parkować bez opłat.
Strefa fioletowa umożliwia parkowanie do 24 godzin (godziny, w których obowiązują opłaty są podane na znaku, jeśli nie ma podanych godzin, to parking jest płatny całą dobę). Płatność w parkomacie lub online. Jeśli np. na znaku jest informacja 08-20 to w nocy możemy parkować bez opłat.
Strefa pomarańczowa – czas parkowania jest ograniczony, a maksymalny czas trwania zawsze znajduje się na znaku. Płatność w parkomacie lub online. Jeśli np. na znaku jest informacja 08-20 to w nocy możemy parkować bez opłat.
Jeśli linia jest biała to możemy parkować bez opłat. W każdym przypadku warto zwrócić uwagę na znaki, które znajdują się na początku strefy płatnego parkowania. Tam opisane są warunki, czas obowiązywania czy czas parkowania.
Żółta linia znaczy, że parkować nie możemy (to nie strefa, tylko wyznaczone miejsce, np. skrzyżowanie, śmietniki, w którym nie można parkować).
Mapa strefy płatnego parkowania w Pradze
Na oficjalnej stronie znajduje się mapa z parkomatami oraz z zaznaczonymi miejscami i strefami parkingowymi. Najpierw należy przybliżyć mapę, a nie klikać, bo przeniesie was do strony dzielnicy. Po przybliżeniu zobaczycie kolorami strefy i parkomaty w pobliżu.
Gdzie nie można parkować w Pradze?
Wszędzie gdzie na drodze widzimy linie żółte (całkowity zakaz parkowania). Niebieskich też należy unikać (parking dla mieszkańców). Teoretycznie na niebieskich liniach możemy zaparkować do 1 godziny w centrum i do 3 godzin poza, ale opłaty należy uiścić online (na oficjalnej stronie są informacje jakich aplikacji użyć), ponieważ w niebieskiej strefie nie ma parkomatów. Więcej o niebieskiej strefie było wyżej. Kolejno nie możemy parkować na zakazie. Chociaż wydaje się to oczywiste, to kilka lat temu zawsze parkowaliśmy przy browarze Staropramen (darmowy parking). Tylko, że parkowaliśmy na zakazie, wraz z innymi Czechami. I nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdybyśmy nie dostali (niezliczonej ilości) mandatów, a raz byliśmy kolejni w kolejce do holowania. Zanim tak zaparkujesz musisz wiedzieć, że odholowania aut w Pradze to codzienność.
Jak zapłacić za parking w Pradze?
W parkomacie albo online. Pod tym linkiem najpopularniejszy sposób online. Tu lista innych aplikacji, które obsługują praską strefę płatnego parkowania.
Nocleg w Pradze z parkingiem
Jeśli hotel czy mieszkanie zarezerwowaliśmy w centrum, warto sprawdzić, czy przynależy do niego miejsce parkingowe. Na booking pod tym linkiem zobaczysz ponad 1500 noclegów w Pradze z parkingiem. Niestety, nie jest to zbyt częste (szczególnie w przypadku noclegów w centrum), więc mamy kilka rozwiązań: szukanie wolnego (i legalnego) miejsca parkingowego, płatne parkingi lub zaparkowanie gdzieś dalej. Im dalej od centrum, tym łatwiej o miejsce do zaparkowania samochodu.
Ważne! Często można wykupić miejsce parkingowe przynależące do hotelu, ale to koszt ok. 100 złotych/ doba. Dla mnie zbyt drogo.
Booking.comGdzie parkować samochód w Pradze?
Tak naprawdę ciężko odpowiedzieć na to pytanie nie biorąc pod uwagę czasu. Rzadko zdarza się, że miejsce parkingowe będzie na nas czekać, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość. Z pewnością na Nowym Mieście łatwiej zaparkuje się samochód niż w okolicy Mostu Karola. Tam z zasady lepiej się nie pchać samochodem. Można też korzystać z płatnych parkingów np. w dzielnicy Smichov, ale to jakieś 15 minut do centrum.
Poza tym, z drugiej strony za Hradczanami zaparkujemy jakieś 10 minut od zamku. Na bliższe miejsce bym nie liczyła. A jeśli chodzi o wizytę praskiego zoo, w weekendy nawet płatne parkingi są przepełnione, dlatego polecam parking od strony zamku Troja.
Czy opłaca się jeździć samochodem po Pradze?
Moim zdaniem jest to o tyle komfortowe, że nie ma tam za bardzo… korków. Ludzie korzystają z komunikacji miejskiej, która jest naprawdę sprawna. Ale ze strony parkingów, nie jest to nic fajnego, bo miejsc jest i tak zbyt mało. I nigdy nie wiadomo czy będzie miejsce- niezależnie od tego czy jest weekend czy środek tygodnia. Pamiętam, jak miałam rozmowę kwalifikacyjną w centrum miasta, Maciej mnie zawiózł i okazało się, że jest jakiś remont i kompletnie nie było, gdzie zaparkować. Po chwili się zwolniło, ale nie dość, że było bardzo drogo, to do ostatniego momentu nie byliśmy pewni czy uda się zaparkować.
Uwaga! Można sprawdzić miejsca parkingowe na np. zaparkuju.cz czy też korzystać z opcji Parkuj i Jedź- czyli zostawić samochód na specjalnym parkingu i dalej jechać metrem. Więcej informacji tutaj.
Ile kosztuje parking w Pradze?
Wszystko zależy od strefy. Dlatego naprawdę ciężko powiedzieć. Warto sprawdzić oficjalną stronę strefy płatnego parkowania w Pradze. Można też szukać tych darmowych parkingów, ale one są położone zwykle kawałek dalej od centrum, np. taką mapę przygotowano na stronie skrblik.cz 🙂
Mam nadzieję, że Wasze wątpliwości dotyczące parkowania i parkingów w Pradze zostały rozwiane. A jeśli macie dla innych porady dotyczące samochodu czy poruszania się po Pradze, dajcie znać.
Sprawdź również wpisy:
Co warto zobaczyć w Pradze? Atrakcje i ciekawe miejsca
Gdzie spać w Pradze? Przewodnik po unikalnych i pięknych miejscach na nocleg
Atrakcje Czech – co warto zobaczyć u naszych południowych sąsiadów?
Winiety: Czechy, Słowacja, Węgry
Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:
Instagram: @ewelina.gac
Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata
zaparkuju.cz – ta aplikacja już raczej nie działa
Nie ma informacji o motocyklu / skuterze. Czy są opłaty w centrum czy są zwolnione?