CZESKI OŁOMUNIEC W PIGUŁCE. ATRAKCJE, MUZEA I SERY

Ołomuniec słusznie kojarzy się ze świątecznym jarmarkiem (np. tym Bożonarodzeniowym), ale warto go odwiedzić również w innym celu. Dlaczego? Dziś opowiem Wam co ciekawego można zobaczyć, zrobić i zjeść w Ołomuńcu. To miasto liczące sto tysięcy mieszkańców ma więcej do zaoferowania niż można by się spodziewać. Ciekawostka dla łasuchów- będzie także o pysznych serkach, które stamtąd się wywodzą.

Uwaga! Jeśli dotąd nie słyszeliście o tym czeskim mieście, to nie dlatego, że nie ma tam nic wartego zobaczenia. Po prostu Ołomuniec, jak większość miejsc w Czechach jest mniej popularny od Pragi.

Wpis powstał we współpracy z 

Jak dojechać do Ołomuńca?

Do Ołomuńca możemy pojechać autem (o płatnych drogach dowiecie się z wpisu o winietach). Co ciekawe, bez problemu możemy do Ołomuńca pojechać pociągiem z Krakowa czy Katowic i po paru przyjemnie spędzonych godzinach znajdziemy się w Ołomuńcu. Taką opcję oferuje np. Leo Express.

revolut 25zł bonus

Gdzie spać w Ołomuńcu?

W Ołomuńcu bez problemu znajdziemy hotel czy mieszkanie w przystępnej cenie, zwłaszcza biorąc pod uwagę jego popularność latem czy w trakcie jarmarków. Podczas swojej wizyty korzystałam tym razem z hotelu Clarion– i byłam zadowolona, zarówno z pokoju, jak i śniadania czy deseru.Booking.com

Ołomuniecka karta gościa: dlaczego warto i jak się poruszać po Ołomuńcu?

Będąc w Ołomuńcu warto zakupić specjalną kartę, dzięki której możemy podróżować komunikacją miejską za darmo, ale też wejść do wielu atrakcji nie płacąc nic więcej. Za dwa dni zapłacimy 240 CZK, a za pięć 480 CZK- naprawdę się opłaca. Co do komunikacji miejskiej, jak to w Czechach działa szybko i sprawnie. Ołomuniec to na tyle nieduże miasto, że ciężko się w nim zgubić. Więcej na olomoucregioncard.cz

Klimat i zabytki Ołomuńca

Według legendy, Ołomuniec został założony przez Juliusza Cezara, a, że w każdej, nawet mitycznej historii znajduje się ziarenko prawdy, to jestem skłonna w nią wierzyć. Wąskie uliczki, piękne kamienice i nieco włoski klimat tego czeskiego miasta prawdopodobnie spodoba się każdemu. Moje serce zostało podbite 😊ołomuniec

W centrum Ołomuńca znajduje się Rynek Górny (na nim odbywa się ww. jarmark) oraz kolumna Trójcy Przenajświętszej (najwyższa rzeźba w Czechach). Pisząc o klimacie Ołomuńca, trzeba wspomnieć o jego historii- już w XI wieku było to miasto ściśle powiązane z biskupstwem. Dlatego Ołomuniec nazywany jest miastem kościołów, którymi zachwycają się nie tylko co bardziej religijni ludzie. Nawet jeśli tematyka religii nie należy do kręgu naszych zainteresowań, warto odwiedzić kościół św. Maurycego i jeśli się uda, posłuchać pokazu gry na organach.ołomuniec rynek

Katedra św. Wacława w Ołomuńcu przypomina mi po części znaną na całym świecie Katedrę Narodzin św. Marii w Mediolanie. W Ołomuńcu warto wspiąć się na jej południową wieżę, z której możemy zobaczyć panoramę miasta (mała uwaga z mojej strony- ostatnio była zamknięta z powodu remontu).

Z ciekawych kościołów, do gustu przypadł mi szczególnie Kościół Marii Panny Śnieżnej, ze względu na pięknie malowane sklepienie. Poza tym, nieodłączną częścią klimatu miasta są fontanny. Na obydwu rynkach (Dolnym i Górnym) zobaczymy niezliczoną (przeze mnie) ilość fontann (i małych, i dużych).

Czeskie muzea w Ołomuńcu

Muzeum Archidiecezjalne, Regionalne, Lotnictwa czy Sztuki- to tylko część z ołomunieckich muzeów. Muzeum Archidiecezjalne wymieniłam jako pierwsze nie bez powodu- znajduje się w Pałacu Biskupim i opowiada historię bogactwa i przepychu biskupów ołomunieckich. Spójrzcie tylko na złoconą karocę, która należała do Arcybiskupa! To dopiero początek zwiedzania, a dalej będzie nie mniej ciekawie. W Ołomuńcu znajdziemy również Muzeum Regionalne opowiada historię miasta i regionu, a część wystaw jest interaktywna (powinno spodobać się również dzieciom). Natomiast Muzeum Sztuki dzieli się na dwie wystawy- Sztuki Współczesnej i dzieł sztuki powstałych pomiędzy XII i XVIII wiekiem, które znajdziemy w Muzeum Archidiecezjalnym.

Pałac Arcybiskupi w Ołomuńcu

Są takie miejsca, które z zewnątrz niepozorne, w środku robią ogromne wrażenie. I tak jest w przypadku Pałacu Arcybiskupiego w Ołomuńcu. Pałac nadal stanowi siedzibę  (biuro) biskupa, a historyczne sale reprezentacyjne są bogato wyposażone meblami z XVIII i XIX wieku. Nie wiem, która z sal zrobiła na mnie największe wrażenie, bo tamtejszy styl jest po prostu piękny.

Pyszne serki z Ołomuńca

Ołomuniec poza jarmarkiem kojarzy się z pysznymi serkami. Mimo, że sera zwykle nie jadam, to degustacji przysmaków w smacznym miejscu o wdzięcznej nazwie Tvarůžkova cukrárna nie mogłam sobie odmówić. Słone ciastka powinny posmakować także dzieciom.

Gdzie zjeść w Ołomuńcu?

W Ołomuńcu, poza powyższymi serkami warto spróbować kilku potraw czeskiej kuchni. Co je się w Czechach? Knedle, smażony ser- to na początek. Do tego, obowiązkowo piwo- sama mam do tego czeskiego słabość, a że mieszkamy jakąś godzinkę od granicy, nieraz robimy sobie wycieczkę tylko na zakupy.

Przechodząc do rzeczy, w Ołomuńcu jadłam w dwóch miejscach, które mogę polecić z czystym sumieniem:

 • Podkova– klimatyczna knajpa, w sam raz na kolację i deser
 • Minibrowar Riegrovka pomimo tego, że zjemy tam głównie steki i mięso, to mają też pyszne wersje dla wegetarian

Mówiąc o atrakcjach Ołomuńca ciężko jest odejść od tematyki zabytków i kościoła. Jednak poza nimi, Ołomuniec oferuje również inne atrakcje, takie jak park wodny i ZOO. Jestem ciekawa kto z Was był już w Ołomuńcu. Na pewno coś fajnego pominęłam, dlatego dajcie znać na dole, co ciekawego można tam jeszcze zobaczyć czy zrobić.

Ołomuniecki jarmark pachnie goździkami, cynamonem i miodem🍯 Biorąc pod uwagę inne czeskie jarmarki świąteczne, ten jest…

Opublikowany przez W poszukiwaniu końca świata Poniedziałek, 10 grudnia 2018

Buziaki,

16 KOMENTARZE

 1. Hej, muszę to napisać. Sery są okropne, w lodówce mam na nie osobną półkę i nakaz szybkiego zjedzenia. A z resztą się zgodzę 🙂 dopisalabym jeszcze Muzeum Umění- mają świetne wystawy!

 2. Mieszkałam tam parę miesięcy w moim życiu. Piękne miasto, szczególnie wiosna. Gdy pojechałam raz do Pragi nie mogłam się doczekac powrotu do spokojnego Olomunca, wyjścia na pyszne piwo pomarańczowe i ciszy, przestrzeni 🙂

  • Z pewnością Wam się spodoba w Czechach, do odkrycia jest naprawdę sporo. Z mojej obserwacji wynika, że na wschodzie jest znacznie mniej turystów- nie przez brak atrakcji, tylko raczej lokalizację. Buziaki!

 3. Sporo ciekawych miejsc wyszukałaś w Ołomuńcu. Byłem , ale nie zrobił na mnie większego wrażenia. Może trzeba wrócić. Póki co wole bardzie egzotyczne kierunki , bliższe zostawiam na starość 🙂 pozdrawiam
  bm

 4. Fajnie pokazałaś Ołomuniec w pigułce.
  Tylko przejeżdżałam wiele razy, a widzę,że warto się tam zatrzymac.
  Lubię Czechy i czeskie miasteczka.Mają wyjątkowy klimat.
  Uwielbiam czeską kuchnię.
  Znam różne sery ,ale tych nie jadłam.
  Im bardziej śmierdzące ,tym smaczniejsze.
  Z ciekawością przeczytałam Twoją relację.
  Pozdrawiam-)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here