Zagwiździe- kajaki, czakram, ogród botaniczny i dawna huta na Opolszczyźnie

Zagwiździe to wieś w województwie opolskim, położona w gminie Murów. Miejscowość znana jest z kilku interesujących atrakcji, dodatkowo położona jest na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego.

Dziś opowiem Wam co można robić w Zagwiździu i dlaczego warto tam przyjechać. Poza Stobrawskim PK, rzecz jasna. O tym możecie przeczytać m.in. tutaj: Stobrawski Park Krajobrazowy- 9 niesamowitych miejsc

Atrakcje Zagwiździa- opolskiej wsi

Zwiedzanie Zagwiździa można zacząć od zabytków. Na listę zabytków wpisano zespół kościoła parafialnego (w tym kaplica poległych w I wojnie światowej), zespół huty żelaza, z XVIII wieku oraz nadleśnictwo.

Poznaj zabytki Zagwiździa- terenowa gra nie tylko dla dzieci

Kilka lat temu powstała terenowa gra, dzięki której odkrywanie historii i zabytków Zagwiździa jest nie tylko łatwiejsze, ale i ciekawsze. Karty do gry (w formacie PDF) można pobrać na stronie wsi, tutaj.

W trakcie gry znajdziemy odpowiedzi na pytania,związane z miejscowością, np. czynniki, które zadecydowały o wybudowaniu Huty Kluczborskiej w Zagwiździu. Poruszane są różne tematy i każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno młodsi, jak i starsi.

Kościół i Parafialny Ogród Botaniczny w Zagwiździu

Kościół w Zagwiździu wewnątrz jest naprawdę ładny. Ale niewiele jest kościołów z tak pięknym ogrodem botanicznym. Parafialny Ogród Botaniczny w Zagwiździu został założony przez ówczesnego proboszcza parafii, księdza Franciszka Ogórka. Co ciekawe, ksiądz Franciszek wybudował też plebanię oraz był budowniczym samego kościoła. To wszystko działo się jakieś sto lat temu (lata 20 XX wieku).

Ogród Botaniczny jest niezwykły ze względu na ilość pięknych różaneczników, a kościół w tle dodaje mu jeszcze więcej uroku. Poza tym, uroku dodają mu tajemnicze ścieżki, murki porośnięte przez niezapominajki i wysokie drzewa. Jest to miejsce naprawdę warte zobaczenia- podobnie jak Ogród Dendrologiczny w Lipnie. W Zagwiździu przy odrobinie szczęścia spotkamy czarno-białego kota, który najczęściej wyleguje się na słońcu.

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Miejsce Mocy na Opolszczyźnie

Parafialny Ogród Botaniczny w Zagwiździu jest niezwykły nie tylko ze względu na swoją historię czy własność, ale też położenie- to tu znajduje się czakram znany też jako „Miejsce Mocy” z którego można czerpać pozytywną energię otoczenia. Kamienna, zdobiona płyta usytuowana jest w miejscu, w którym krzyżują się podziemne żyły wodne.

Kajaki w Zagwiździu

Kiedy przeczytałam, że w Zagwiździu można wybrać się na kajaki, byłam podekscytowana. I chociaż spływ odbywa się wąską Budkowiczanką, musi to być fajne doświadczenie. Najpopularniejsza trasa odchodzi z miejscowości Grzędy przez Zagwiździe, aż do Murowa i trwa około 2 godziny (5,5 kilometra). Z tego co słyszałam, na trasie możemy zobaczyć żeremia bobra, przy (więcej niż) odrobinie szczęścia uda nam się zobaczyć samego bobra. Co do tras, jest oczywiście taka, która zaczyna się bezpośrednio w Zagwiździu. Mam nadzieję, że w tym roku uda mi się Wam opowiedzieć więcej, bo kajaki uwielbiam- do tej pory na Opolszczyźnie kilka razy płynęłam PRZEZ OPOLSKĄ AMAZONKĘ- MAŁĄ PANEW.

Huta w Zagwiździu

Niemiecka, używana nazwa Zagwiździa to Friedrichsthal. Nazwa nieprzypadkowa, bo w Zagwiździu kiedyś prężnie działała huta, a jej pozostałości możemy oglądać do dziś. Co prawda, zespół huty żelaza w Zagwiździu jest odrestaurowany w bardzo małej części, ale ta część robi naprawdę fajne wrażenie. Mam na myśli budynek małej młotowni, który położony jest malowniczo, przy większym kanale. Budynek można zwiedzać, ale lepiej umówić się na zwiedzanie, zwłaszcza poza sezonem (maj- wrzesień). Większość budynków huty żelaza położona jest przy skrzyżowaniu dróg do Kup, Murowa, Starych Budkowic i Radomierowic. Poza tym, że odrestaurowany budynek stał się galerią eksponatów, to poza informacjami o hucie, można dowiedzieć się wielu rzeczy na temat historii regionu.

Co jeszcze można robić w Zagwiździu? Poza piknikiem, myślę, że przede wszystkim wybrać się do Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Jakby nie patrzeć, to wycieczka na cały dzień.

Stobrawski Park Krajobrazowy- 9 niesamowitych miejsc

Dajcie znać czy byliście już w Zagwiździu, czy może dopiero planujecie?

PS. Jeśli szukacie mniej popularnych miejsc na Opolszczyźnie, sprawdzicie ten wpis:10 TAJEMNICZYCH MIEJSC NA OPOLSZCZYŹNIE, KTÓRYCH NIE ZNASZ


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

56,500FaniLubię
85,727ObserwującyObserwuj
44,000ObserwującyObserwuj
1,600SubskrybującySubskrybuj