Wolsztyn – więcej niż jezioro! Atrakcje i ciekawe pomysły

Dzisiaj zabiorę Was w podróż do Wolsztyna, położonego na pograniczu Pojezierzy Poznańskiego i Lubuskiego, w województwie wielkopolskim. Jest to, oczywiście moim zdaniem, świetne miejsce na długi weekend czy wakacje: zarówno dla aktywnych, jak i dla tych, którzy preferują odpoczynek i spokojne zwiedzanie muzeów.

Co warto zobaczyć w Wolsztynie? I w ogóle, czy podróż nad Jezioro Wolsztyńskie to dobry pomysł? O tym opowiem we wpisie!

Atrakcje Wolsztyna – co tu robić?

Wolsztyn to niewielkie, wielkopolskie miasteczko. Położone 60 kilometrów od Leszna i Zielonej Góry oraz 70 kilometrów od Poznania. Jego zdecydowanym atutem jest natura: na terenie gminy Wolsztyn lasy zajmują aż ponad 37% powierzchni, poza tym znajdziemy tu osiem jezior, rzekę Dojcę czy kanały Obry. Jak można się spodziewać, obszerne lasy, jeziora i rzeki sprawiają, że jest to miejsce, które sprzyja obserwacji natury. Ze zwierząt, możemy zaobserwować zimorodka, żurawia, sarny, łosie czy daniele. Łącznie, występuje tu ponad 120 gatunków zwierząt podlegających ochronie! Jednak obserwowanie przyrody to dopiero początek rzeczy, które można robić w Wolsztynie.

Parowozownia Wolsztyn

Zdecydowanie, najpopularniejszą atrakcją Wolsztyna jest lokalna parowozownia. Parowozownia w Wolsztynie jest jedyną ostatnią czynną parowozownią w Polsce i na świecie, która regularnie obsługuje ruch planowy trakcją parową po tzw. normalnym torze!

Parowozownia w Wolsztynie powstała w 1907 roku, dziś posiada około 20 parowozów różnych serii. Najstarszy eksponat pochodzi z 1912 roku! Przy parowozowni znajduje się niewielkie muzeum, w którym można podziwiać tematyczne eksponaty.

Odwiedziny wolsztyńskiej parowozowni to punkt nie tylko dla dzieci. A tym, co chyba w tym miejscu najważniejsze jest fakt, że takim parowozem można się przejechać! Warto oczywiście z wyprzedzeniem sprawdzić terminy przejazdów, żeby na miejscu się nie rozczarować.

Jezioro Wolsztyńskie

Jezioro Wolsztyńskie to jedno z jezior leżących na terenie Pojezierza Poznańskiego. Znajduje się ono w północnej części Wolsztyna, a jego średnia głębokość to 2 m. Co ciekawe, jest ono jeziorem przepływowym, przez które przepływa rzeka Dojca. Jezioro Wolsztyńskie i tereny wokół niego to idealne miejsce na wypoczynek, plażowanie i kąpiele w sezonie letnim, jak i ciekawa atrakcja dla wszystkich fanów natury i historii przez cały rok. W okolicy jeziora znajdują się chronione obszary pod względem przyrodniczym: Rozlewiska Dojcy, Bagno Chorzemińskie, a także Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski.

Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski

Skansen ten, jak wspominałam, leży nad brzegiem Jeziora Wolsztyńskiego i jest oddziałem Muzeum Regionalnego w Wolsztynie. Ekspozycja skansenu obejmuje ciekawą ścieżkę dendrologiczną oraz 15 obiektów, w których wnętrzach możemy przenieść się w czasie i zobaczyć, jak żyło się kiedyś: od izb mieszkalnych, poprzez pomieszczenia gospodarcze oraz warsztaty rzemieślnicze, aż po przemysł wiejski. Wszystko to otulone bogatą roślinnością – ogródkami, drzewami, uprawami, pomoże przybliżyć nam charakter Zachodniowielkopolskiej wsi z przełomu XIX/XX wieku.

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Muzeum Roberta Kocha w Wolsztynie

Muzeum dr Roberta Kocha w Wolsztynie jest oddziałem Muzeum Regionalnego i mieści się w budynku, który początkowo służył jaki szpital dla ubogich z częścią mieszkalną dla lekarzy. Ekspozycja muzeum znajduje się w dwóch salach na parterze, w lewym skrzydle budynku, dokładnie w miejscu, w którym mieszkał i pracował Robert Koch. Wszystkie materiały zgromadzone w muzeum dotyczą okresu pobytu Kocha w Wolsztynie, ale też swoją tematyką dotykają innych miejsc Europy i Świata, w których doktor prowadził swoje badania. Laureat nagrody Nobla i lekarz, który miał duży wpływ na odkrycie przyczyny gruźlicy otaczał się wieloma przedmiotami, które pomagały mu w prowadzeniu badań. Zatem w muzeum znajdziemy m.in. stylowe meble, sprzęt laboratoryjny i medyczny, a także sporo pamiątek, które oddają klimat przełomu XIX i XX wieku.

Park miejski w Wolsztynie

Park miejski W Wolsztynie to miejsce, które chętnie odwiedzają zarówno mieszkańcy, jak i turyści. Położony jest on przy jeziorze, co służy nie tylko spacerowiczom, ale w okresie letnim również plażowiczom. Park powstał na bazie drzew rodzimych, a swoje regularne założenie wraz z alejami grabowymi i lipowymi nabrał na przełomie XVIII i XIX wieku. Na terenie parku znajduje się piękny klasycystyczny pałac, a także amfiteatr, w którym latem odbywają się liczne imprezy plenerowe. Ciekawym miejscem do spędzania czasu nieopodal parku jest również Rodzinne Centrum Sportów i Rekreacji FALA PARK.

Muzem Regionalne w Wolsztynie – Muzeum Marcina Rożka

Muzeum Marcina Rożka zostało utworzone w 1968 roku w oparciu o prywatne zbiory siostry rzeźbiarza – Jadwigi Rożek i jest siedzibą główną Muzeum Regionalnego w Wolsztynie. Placówka mieści się w przepięknej willi wybudowanej w 1934 roku według koncepcji samego artysty. Wokół budynku rozpościera się malowniczy ogród, który niegdyś dochodził aż do brzegów Jeziora Wolsztyńskiego. W muzeum możemy podziwiać prace rzeźbiarza, a poza rzeźbami dorobek artysty stanowią także rysunki i obrazy olejne również zgromadzone na muzealnej ekspozycji. Poza tym znajdziemy tu bibliotekę z ciekawym zbiorem pozycji dotyczących historii, sztuki i ziem, na których znajduje się muzeum.

Wolsztyn na rowery

Wolsztyn to świetne miejsce na rowery. Nie trzeba ich brać ze sobą, rowery można bez problemu wypożyczyć i warto to zrobić, ponieważ na terenie Powiatu Wolsztyńskiego znajduje się aż 321,2 km ścieżek rowerowych! Sama Gmina Wolsztyn posiada 5 takich tras liczących od 9 do 23 km. Trasa rowerowa ciesząca się największą popularnością w Wolszytnie to Szlak Żurawii, prowadzący wokół Jeziora Wolsztyńskiego. Trasa niedługa i sympatyczna. Sprawdziłam i serdecznie polecam.

Istnieją również dłuższe trasy obejmujące miasto i jedną z tych godnych polecenia, jest trasa Babimost-Kargowa-Żodyń-Siedlec.

Dlaczego warto odwiedzić Wolsztyn?

Jeziora, dużo zieleni, kontakt z naturą, przyrodą a także historią to niewątpliwe atuty Wolsztyna. To idealne miejsce na weekendowy wypad na przykład z Poznania czy Zielonej Góry. Wolsztyn to świetne miejsce do zwiedzania pieszo oraz rowerem, samemu albo z rodziną – każdy znajdzie tu coś dla siebie. Od starej Porowozowni, przez liczne muzea, po pełne zieleni parki i jeziora sprzyjające aktywnemu spędzaniu czasu.  Nie dość, że w Wolsztynie jest co robić, to jeszcze przy tym towarzyszy nam bogata natura i piękna architektura. Ja byłam zachwycona krótkim wypadem do tego uroczego miasta!

Co zobaczyć w okolicy? Sprawdź:


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

57,000FaniLubię
90,044ObserwującyObserwuj
48,000ObserwującyObserwuj
1,700SubskrybującySubskrybuj