Węgierskie cytaty i przysłowia, które warto znać

Węgierskie przysłowia zwykle kojarzą się z tym najbardziej popularnym. Bo chyba każdy zna „Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki”– powiedzenie znane nie tylko w Polsce, ale i na Węgrzech. Po węgiersku: Lengyel, magyar – két jó barát, Együtt harcol s issza borát.

Jednak ciekawych, inspirujących cytatów prosto z Węgier jest o wiele więcej. Wybrałam kilkanaście takich, które powinny się Wam spodobać.

Węgierskie cytaty i aforyzmy, które warto znać

Obok wielkiej bramy zawsze jest mała furtka.

Gdy nie ma konia, dobry i osioł.

Kto dla siebie głupi, nie będzie rozumny i dla innych.

Koń ma cztery nogi, a jednak się potknie.

Nigdy nie odkładaj tego na jutro, co ktoś może za ciebie zrobić dziś.

Węgierskie przysłowia: nie tylko „Polak, Węgier, dwa bratanki”

Mimo że Węgry nie są duże powierzchniowo, to węgierskie przysłowia są bardzo rozbudowane, a nawet potrafią różnić się w zależności od regionu. Przykładem niech będzie „Cicha woda brzegi rwie”, jak poniżej.

Lassú víz, partot mos w niektórych regionach Csendes viz partot mos lub Csöndös viz partot mos – po polsku Cicha woda brzegi rwie.

Egy fecske nem csinál nyarat czyli jedna jaskółka nie czyni lata (tłumaczenie dosłowne). Po polsku byłoby: jedna jaskółka nie czyni wiosny.

Ki korán kel, aranyat lel- kto rano wstaje, znajduje złoto (tłumaczenie dosłowne). Po polsku: Kto rano wstaje, temu Pan Bóg daje.

Jó pap holtig tanul – Dobry ksiądz uczy się do śmierci.

Nem minden arany, ami fénylik- Nie wszystko złoto co się świeci

Jobb ma egy veréb, mint holnap egy túzok.-Dzisiaj lepszy wróbel, niż jutro kuropatwa- można powiedzieć po polsku: Lepszy wróbel w garści niż kanarek na dachu.

Węgierskie cytaty wraz z tłumaczeniem

Możecie nauczyć się kilku przysłów i aforyzmów po Węgiersku. Poniżej wybrałam kilka takich, które zdecydowanie dają do myślenia.

Aki éjjel legény, legyen nappal is. – Ktokolwiek nocą jest chłopakiem, niech i dniem nim będzie.

Okos enged, szamár szenved – mądry odpuszcza, a osioł cierpi.

A könyvek néma mesterek  – książki są milczącymi nauczycielami.

A szerencsét keltegetni kell  – o szczęście trzeba dbać.

Gyerekek és bolond mindig igazat mon – dzieci i głupcy zawsze mówią prawdę.

A fehér liliomnak is lehet fekete az árnyéka – każda biała lilia może rzucać czarny cień.

Ebül szerzett jószág ebül vész el – cokolwiek ukradniesz, będzie ukradzione tobie.

Az éhség a legjobb szakács –  głód jest najlepszym szefem.

Lassan járj, tovább érsz –  idź wolniej, dalej zajdziesz.

Węgierskie cytaty, które warto znać

Węgierskich przysłów i cytatów jest naprawdę dużo, dlatego ciężko wybrać te, które są najciekawsze. Mam nadzieję, że znaleźliście coś dla siebie. Poniżej pozostawiam jeden z ciekawszych cytatów, który przeczytałam.

Starsze pokolenie zwykło mawiać “Egytől nincs baj” co oznacza “Od siebie nie ma kłopotu”. Używa się go, aby podkreślić, że kłopotów czy problemów nie sprawimy dla swojego otoczenia tylko, kiedy jesteśmy sami.

Jeśli chcielibyście coś dopisać, czekam na Wasze propozycje w komentarzach. Sprawdź również: Cytaty o życiu Cytaty o miłości Cytaty na Walentynki Cytaty o przyjaźni Cytaty o podróżach Cytaty o Polsce i Polakach Cytaty do zdjęcia Cytaty o kotach Tureckie cytaty Greckie cytaty 


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


6 KOMENTARZE

  1. Ewelina, ile Ty jezykow znasz. A wegierski jest podobno strasznie trudny, bo nie nalezy do rodziny jezykow indoeuropejskich, tylko jako taki lingwistyczny odmieniec na naszym kontynentcie, uczac sie go- nie za bardzo wiemy jak go zjesc. Czy ja dobrze kojarze? Znasz wegierski? Pozdrawiam serdecznie Beata

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

57,000FaniLubię
91,232ObserwującyObserwuj
48,000ObserwującyObserwuj
1,700SubskrybującySubskrybuj