Szczecin – atrakcje i ciekawe miejsca

Szczecin czyli stolica województwa zachodniopomorskiego położony jest nad Odrą, w praktycznie samym zachodnio-północnym rogu Polski. Jakie atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca można zobaczyć w Szczecinie? Na liście podróżujących znajdują się różne miejsca, takie jak Wały Chrobrego, Zamek Książąt Pomorskich, czy też słynne Dźwigozaury. To oczywiście nie wszystko, a dziś pokażę Wam jakie miejsca w Szczecinie warto zobaczyć. 

Chociaż Szczecin ma sporo atrakcji i ciekawych miejsc, wiele osób jeszcze w nim nie było. Powód? Pewnie taki, że do Szczecina jest daleko z wielu regionów w kraju, poza tym nie leży nad morzem (co bywa częstym powodem żartów mieszkańców). 

Osobiście w Szczecinie byłam wielokrotnie i zawsze wracam tam z przyjemnością. Z tego powodu przygotowałam ten przewodnik, dzięki któremu przybliżę Wam to interesujące miasto.

Szczecin – mapa atrakcji

Jeśli wybierasz się do Szczecina, możesz skorzystać ze stworzonej przeze mnie mapy atrakcji. Znajdziesz na niej większość punktów wymienionych w tym wpisie. Możesz ją otworzyć przez Google Maps, również przez aplikację w telefonie.

Wały Chrobrego

Wały Chrobrego w Szczecinie to taras widokowy, położony wzdłuż Odry, na skarpie o długości ok. 500 metrów. Obecnie eptak ten nosi imię Bolesława I Chrobrego, pierwszego króla Polski, w czasach, kiedy Szczecin należał do Niemiec nazwany był Hakenterrasse, czyli Taras Hakena. Wały Chrobrego tworzą sylwetkę, symbol Szczecina wraz z Muzeum Narodowym, Zamkiem Książąt Pomorskich i katedrą pw. św. Jakuba.

Poza spacerem po Wałach Chrobrego, polecam zobaczenie tego krajobrazu z przeciwległego brzegu Odry, z tzw. Łasztowni. Jest pięknie!

Zamek Książąt Pomorskich

Z racji mojego dużego sentymentu do miejsc zabytkowych i historii z tymi miejscami związanymi jest to najważniejszy punkt wycieczki. Nie tylko dla mnie, bo Zamek Książąt Pomorskich jest popularnym miejscem turystycznym i istotnym obiektem historycznym w Szczecinie.

Ciekawie położony, pięknie odrestaurowany, tajemniczy. Zamek Książąt Pomorskich robi niesamowite wrażenie zarówno w dzień, jak i w nocy, a uliczki położone w okolicy zamku są niezwykle malownicze. Na uwagę zasługuje wieża widokowa, z której rozciągają się jedne z lepszych widoków w Szczecinie.

Również warto przyglądnąć się wieży zegarowej i jego dość ciekawej konstrukcji.  Ten barokowy zegar z 1693 r., upamiętniający zwycięstwo Szwedów nad Brandenburgią przedstawia zielonego maszkarona, poruszającego oczami i wskazującego dzień miesiąca, a wykonał go Caspar Nitardi według projektu Johanna von Goethe.

Cennik i godziny otwarcia na stronie zamku.

Zamek Książąt Pomorskich

Zabytki Szczecina

Chociaż wymieniłam już dwa różne punkty Szczecina, to ciężko się zdecydować co warto zobaczyć w Szczecinie w następnej kolejności. Zabytkowych budynków jest tam ponad 200, więc nie sposób to wszystko zwiedzić w ciągu weekendu. Jak dla mnie, koniecznie musimy zobaczyć Stare Miasto, Bramę Portową, budynek Akademii Morskiej, kościół Św. Jana Ewangelisty czy też budynek przy alei Niepodległości 41/42 w Szczecinie- obecnie poczta (jest naprawdę ogromny, kiedyś na dziedziniec gmachu mogły wjeżdżać tramwaje bagażowe!).

W trakcie zwiedzania Szczecina nie zapomnijcie podejść do Budynku Urzędu Miasta Szczecin. Dla mnie to jeden z najbardziej zachwycających budynków w mieście. Zielona elewacja, dostojność na tle parku i fontanny za każdym razem robią na mnie niesamowite wrażenie.

szczecin budynki

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Willa Lentza

Jest takie miejsce na szczecińskim Pogodnie, które zdecydowanie warto odwiedzić. Pogodno – nazwane kiedyś szczecińskim Westendem to willowa część miasta, powstała na wzór West Endu, dzielnicy Londynu. Tak ówcześnie nazywano bogate, ekskluzywne dzielnice w miastach, położone na tyle daleko, że nie było czuć miejskiego gwaru, a na tyle blisko, że było łatwo do niego dojechać.

Chociaż willi na Pogodnie jest o wiele więcej, jedna jest wyjątkowa. Myślę, że wielu się zgodzi, że najpiękniejszą, w 1889 roku zbudował zdecydowanie August Lentz. Willa w ostatnich latach przeszła renowację i dziś jest prawdziwą perłą Szczecina. Wystrój jest pełny przepychu, piękny i zaskakujący. Dopracowany został każdy, najmniejszy szczegół. Warto zwrócić uwagę, że w willi Lentza w całość łączą się elementy renesansu, manieryzmu i baroku. Nie będę więcej opowiadać, zerknijcie na zdjęcia wystroju, które zapierają dech. Jedno z najpiękniejszych wnętrz w Polsce, jakie miałam okazję widzieć.

Więcej o zwiedzaniu na oficjalnej stronie.

Cmentarz Centralny

Na szczególną uwagę zasługuje Cmentarz Centralny w Szczecinie. Wiele osób, które nie było jeszcze w Szczecinie może byc zaskocznym pozycją cmentarza, ale to jeden z największych cmentarzy na świecie ( liczy ponad 170 hektarów). Dodatkowo, cmentarz jest jednym z parków miasta, dlatego warto zwrócić uwagę na jego przyrodę i liczne gatunki drzew. Szczecinianie traktują go jako miejsce, w którym można poczytać ksiażkę, odpocząc czy nawet miejsce nauki. Warto też zobaczyć przepiękną kaplicę.

Miałam okazję zwiedzać cmentarz razem z przewodnikiem i dowiedziałam się naprawdę sporo, zagłębiając się przede wszystkim w historię, która interesowała mnie najbardziej. Co ciekawe, zachowane nagrobki i pomniki reprezentują różnorodne style architektoniczne, od neogotyku po secesję, co czyni cmentarz nie tylko miejscem zadumy, lecz także interesującym punktem dla miłośników historii i sztuki.

Jeśli chcecie zwiedzać Szczecin (nie tylko cmentarz) z przewodnikiem, polecam umówienie się z Joanną Olszowską (namiar).

Filharmonia Szczecińska

Przez lata Filharmonia Szczecińska przeszła wiele transformacji, zarówno architektonicznych, jak i artystycznych. Jednak to nowoczesna siedziba, oddana do użytku w 2014 roku, zyskała uznanie nie tylko jako wizualne arcydzieło, lecz przede wszystkim jako przestrzeń, w której dźwięki nabierają nowego wymiaru. Budynek wspaniale łączy w sobie nowoczesność z historią, tworząc wyjątkową atmosferę dla miłośników muzyki i kultury.

Więcej o historii Filharmonii Szczecińskiej tutaj.

Muzea w Szczecinie

W trakcie jednej z moich wycieczek do Szczecina chciałam zobaczyć wszystkie szczecińskie muzea. Niestety, za jednym razem mi się to nie udało, bo samo Muzeum Narodowe w Szczecinie mieści się w sześciu siedzibach! Lubię, kiedy zwiedzanie przynosi mi nie tylko odhaczone miejsca, ale przede wszystkim radość, dlatego część miejsc odłożyłam na inny wyjazd.

Szczególnie polecam Muzeum Historii Szczecina w Ratuszu Staromiejskim przy Rynku Siennym oraz Galerię Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Szczecinie. Muzeum Historii Szczecina jest nie tylko ciekawe, ale przede wszystkim, pracujące tam osoby są niezwykle pomocne i kompetentne. Za to Gmach Główny Muzeum Narodowego w Szczecinie to majstersztyk, również z zewnątrz.

Bilety i godziny otwarcia na stronie muzeum.

Z ciekawych muzeów, nowością na mapie Szczecina jest Muzeum „Szczecin w PRL”, które miałam okazję odwiedzić latem 2023 roku. To niewielkie muzeum z autentycznymi eksponatami, w którym można było przebrać się w PRL-owskie fartuchy i peruki i w ten sposób przenieść się do tamtych lat.

Muzeum Narodowe w Szczecinie

Teatr w Szczecinie

Dźwigozaury – jeden z symboli Szczecina

To zdecydowanie jeden z symboli Szczecina, położony na Łasztowni. Dźwigozaury czyli po prostu  zabytkowe żurawie, nazwane przez mieszkańców Dżwigozaurami pochodzą jeszcze z czasów przedwojennych. Zdecydowanie warto zobaczyć je po zmroku, kiedy są podświetlone, wtedy też robią największe wrażenie.

Kino Pionier – najstarsze kino na świecie!

Od wielu lat marzyło mi się odwiedzenie tego kina w Szczecinie. Powód był dość banalny- Kino Pionier to uwaga! najstarsze kino na świecie. Obecnie należy do sieci Kin Studyjnych. Co prawda, nie zobaczymy tam Pitbulla, ale (nawiasem mówiąc) genialną Tulipanową Gorączkę już tak. Moim zdaniem punkt, którego kinomaniak nie może ominąć będąc w Szczecinie. 🙂

Repertuar znajdziecie pod tym linkiem.

Podziemne Trasy Szczecina

Wiele osób mówi, że Szczecin to jedno wielkie podziemne miasto. Opcji zwiedzania podziemi Szczecina jest kilka, a najpopularniejsza znajduje się na Dworcu Głównym. To tam, tuż przy peronie pierwszym możemy zacząć naszą podróż po historii.

Do wyboru mamy trzy trasy, na które obowiązuje jeden bilet. II Wojna Światowa to wystawy zlokalizowane w długich, historycznych tunelach. Zwiedzając, idziemy przez bunkry, w których możemy zobaczyć jak zorganizowane było życie w schronie, jak wyglądało życie Szczecinie w czasie II Wojny Światowej podczas nalotów. Wystawa opowiada o tym jak wyglądała praca przymusowa Polaków i innych okupowanych narodowości, jak duże były zniszczenia Szczecina w wyniku nalotów. Widzimy koniec niemieckiego Szczecina oraz pierwsze dni polskiego Szczecina.  To moim zdaniem najciekawsza trasa, dzięki której dowiadujemy się o mieście naprawdę dużo.

Pozostałe dwie trasy opowiadają o zimnej wojnie i czasach PRL.  Mnie temat PRL raczej skłania do refleksji, ale wiele osób bawi. Wystawa filmowego Misia jest po prostu genialna! Świetna dawka historii, która przybliży dawne czasy każdemu pokoleniu.

Podziemia Szczecina można zwiedzać również w innych miejscach, np. po wcześniejszym umówieniu odkryjesz tajemnice zachodniopomorskiego UW (link do wpisu na blogu).

Panorama Szczecina – gdzie warto się wybrać?

Jeśli chcesz zobaczyć panoramę Szczecina z wysokości, wybierz się do Cafe 22. To najwyżej położona kawiarnia w Szczecinie, z budynku usytuowanym w sercu miasta. Byłam tam wiele razy i zawsze zachwyca mnie widok na panoramę Szczecina z 22 piętra. Można tam zamówić pyszny tort i cappuccino (mój standardowy wybór).

Natura w Szczecinie: lasy, jeziora, parki

Poza parkami miejskimi, okolice Szczecina obfitują w piękne lasy, jeziora, rzeki i mokradła. Do wyboru mamy niezliczoną ilość miejsc w których możemy odpocząć od zgiełku miasta i codzienności.  Poniżej opisałam kilka miejsc: jeziora, lasy i parki, które warto odwiedzić. Natura w zachodniopomorskim jest po prostu piękna! Zobaczcie sami:

Jeziora w Szczecinie

Jezior w Szczecinie jest naprawdę sporo. Zwiedzając Szczecin, nie sposób pominąć Jeziora Szmaragdowego. Jezioro Szmaragdowe, jak sama nazwa wskazuje jest koloru szmaragdowego, ale poza kolorem jest cudownym miejscem na spacer, sesje zdjęciowe (w tym krajobrazowe), ale też piknik czy kawę. Któregoś razu udało mi się tam zobaczyć małą sówkę: niesamowite spotkanie na łonie natury.

Moim faworytem, również ze względu na niedługi czas dojazdu okazało się jezioro Głębokie. Świetne miejsce na piknik, spacer, bieganie czy linkę.  Najsłynniejsze  z jezior w Szczecinie jest Jezioro  Dąbie, największe jezioro w mieście. Powierzchnia lustra wody jeziora Dąbie obejmuje 54,08 km², co oznacza, że jest czwarte pod względem wielkości w Polsce.

Jezioro Szmaragdowe

Jasne Błonia i Park Kasprowicza

Właśnie obok przepięknego Urzędu Miasta znajdziemy Jasne Błonia i Park Kasprowicza, gdzie warto zatrzymać się nad “Pomnikiem Czynu Polaków”. Pomnik jest wyrazem szacunku i podziękowań za naukę walkę, pracę dla Polski, trzem pokoleniom: pokoleniu Polonii szczecińskiej sprzed II wojny światowej, pokoleniu powojennego Szczecina, pokoleniu rozbudowującemu miasto. Ponadto, Pomnik Czynu Polaków w Szczecinie jest jak Krzywa Wieża w Pizie. Każdy turysta sobie robi z nim zdjęcia.

To chyba najbardziej znane miejsce wiosną, kiedy pojawiają się tam prawidzwe dywany z krokusów. Wyglądają niesamowicie.

Ogród Różany – Różanka

Różanka to najbardziej pachnące miejsce w Szczecinie. Co prawda, kiedy byłam ostatnio, w połowie września nie było już wielu róż, ale było nadal pięknie. Gdybym była w Szczecinie miesiąc prędzej, zapewne pół dnia przesiedziałabym na ławce z książką wąchając różane aromaty. 🙂

Zaraz obok Różanki możemy znaleźć szafeczki na wymianę książek- tak więc jeśli mamy w domu zbędną literaturę, albo też szukamy ciekawych, mało znanych tytułów to świetne miejsce na poszukiwania.

Pozostałe atrakcje w Szczecinie

Będąc pierwszy raz w stolicy Pomorza Zachodniego, możemy mieć zagwozdkę co robić w Szczecinie. Bowiem Szczecin to nie tylko popularne atrakcje z przewodnika. Możemy zwiedzić tajemnicze, podziemne trasy turystyczne, urządzone w schronach: przeciwlotniczym i przeciwatomowym, ruiny wieży Bismarka na Gocławiu, ruiny fabryki Benzyny Syntetycznej w Policach, Lasek Akoński wraz z ruinami wieży Quistorpa i wiecole więcej ciekawych miejsc, o których w dalszych rejonach Polski niewiele się mówi. Choćby kajaki po Odrze, która w Szczecinie jest niezwykle szeroka. Wiem jedno- mam po co wracać do Szczecina!

Szczególnie marzy mi się Taras Widokowy Bazyliki Archikatedralnej św. Jakuba Apostoła, bo jest oszklony i raczej z moim lękiem wysokości dałabym radę. Co do punktów widokowych w Szczecinie, w trakcie zwiedzania gmachu Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, zwiedza się nie tylko podziemia, ale też wieże widokowe. Niesamowite doświadczenie, które polecam miłośnikom historii i tajemnic. Więcej we wpisie: Podziemny Szczecin

Natomiast, co do zimowych atrakcji, Jarmark Bożonarodzeniowy w Szczecinie był naprawdę fajnie zorganizowany, dlatego polecam go z czystym sumieniem. Owszem, może w Poznaniu atrakcji było więcej, ale w Szczecinie nie ma tłumu turystów i jest naprawdę sympatycznie.

Co zjeść i wypić w Szczecinie?

Jak już jesteśmy w Szczecinie nie możemy nie spróbować piwa Bosman produkowanego przez Bosman Browar Szczecin (obecnie kapitał zagraniczny, dla dociekliwych). Nie jest to może i moje ulubione piwo, ale nie da się przyjechać do Szczecina i go nie spróbować. Powyżej polecałam Wam Cafe 22 – to dobre miejsce na kawę i ciasto. Byłam kilka razy i stale polecam 🙂

Co do jedzenia, jednym ze szczecińskich smakołyków jest… pasztecik z barszczem czerwonym. Jak smakuje? Obłędnie! Moje ulubione miejsce na przekąskę znajdziecie tutaj. Próbowałam pasztecika w innych miejscach i często można się do niego zniechęcić, bo skąpią farszu. A przecież każdy pasztecikoznawca wie, że farsz w szczecińskim paszteciku jest kluczowy. 🙂

Nocleg, czyli gdzie i za ile wynajmiemy mieszkanie w Szczecinie

W Szczecinie czasami korzystniej cenowo (i czasowo) wyjdzie zatrzymanie się w centrum, bo np. więcej wydamy na komunikację miejską, albo dojazd z mieszkania zajmie sporo czasu. Jak to w mniej turystycznych miejscach bywa, w weekendy często hotele mają lepsze ceny (m.in. bo podróżujący służbowo wracają do domów).

Osobiście polecam hotel Moxy, jest niesamowicie wygodny, cichy i czysty. Do tego lokalizacja jest idealna. Hotel zobczysz i zarezerwujesz tutaj.

Ceny i noclegi w Szczecinie możecie sprawdzić pod tym linkiem lub tutaj:

Booking.com

Komunikacja miejska w Szczecinie

W Szczecinie możemy poruszać się za pomocą tramwaju lub autobusu.

Cennik biletów komunikacji miejskiej znajdziecie pod tym linkiem

Przykładowe ceny biletów normalnych:

Bilet na 15 minut  2,00 zł
Bilet na 30 minut  3,00 zł.
Bilet 24-godzinny 10,00 zł.

Uwaga! Możemy kupić karnety 10-przejazdowe (9+1 gratis). Do zakupu w formie biletów papierowych, ale da się je kupić z poziomu aplikacji szczecińskiej Mobilnej Karty Miejskiej.

Mam nadzieję, ze w tym wpisie znaleźliście ciekawe pomysły na zwiedzanie Szczecina. To duże miasto i liczy o wiele więcej atrakcji, z czego niektóre będą dostępne sezonowo. Moim zdaniem w Szczecinie najpiękniej jest latem i jesienią, ale tak naprawdę każdy miesiąc jest dobry na zwiedzanie. 

Dajcie znać na dole jakie są Wasze ulubione miejsca w Szczecinie, zwłaszcza, jeśli czegoś Wam zabrakło. 🙂

Autorem większości tych pięknych zdjęć jest Daniel Lamotte – fotograf ze Szczecina. Jego zdjęcia możecie zobaczyć i zakupić w formie pięknych wydruków – serdecznie polecam!


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


67 KOMENTARZE

  1. Podobno Paryż i Szczecin to jedne z nielicznych miast zbudowanych na planie gwiazdy (ulice się tak krzyżują, ze jest ich np. 5 a nie 4 jak zazwyczaj).

    • Myślę, że spodobałoby Ci się i to jeszcze bardziej. Ale to tylko takie moje odczucie, więc jak już uda Ci się odwiedzić Szczecin, daj proszę znać. Pozdrowienia 🙂

  2. Ale się cieszę, że podobało Ci się w moim kochanym mieście! Jeśli będziesz się tu znowu wybierać, napisz – może uda mi się podrzucić Ci kilka pomysłów miejsc do odwiedzenia 🙂

  3. Bardzo fajny wpis! Szczecin jest niedocenianym miastem. Miałam okazję spędzić w Szczecinie cały weekend i uważam, że ma swój klimat. Aż mi trochę wspomnienia wróciły z pobytu tam. Cafe na 22 piętrze – super sprawa! 🙂

    • Miło mi to słyszeć, że mogłaś zwrócić uwagę na miejsca, które wydają się być już codziennością. Tak już mamy, że często przywykamy do tego, co obok nas. Pozdrowienia 🙂

  4. Bardzo mnie zaciekawiła twoja relacja. Mieszkam na pomorzu ale nigdy nie byłam w Szczecinie. Chyba zaplanuję sobie wypad tam na wiosnę.

  5. W Szczecinie byłam tylko raz i to przejazdem. Nie
    Zwiedziłam nic poza szpitalem do którego tam trafiłam w drodze
    Do Disneylandu. Planuje tam wrócić w tym roku, może się uda, zobaczymy ❤️ Z chęcią zobaczyłabym podziemna trasę
    Turystyczną, schrony, ruiny i Zamek Książąt Pomorskich. ?

    • Myślę, że pobyt w szczecińskim szpitalu i to w drodze do Disneylandu na pewien czas wybiłby mi z głowy odwiedzenie tego miasta 🙂 jednak mimo wszystko polecam! Pozdrowienia.

  6. Stare Miasto w Szczecinie jest tylko na mapie administracyjnej i to miejsce omijamy. Niemal wszystkie tamtejsze budynki są powojenne (choć mogą udawać stare, jak kamienice przy „rynku”; bardziej autentyczny jest już plac Orła Białego) . Ale POGODNO. Koniecznie trzeba zobaczyć Pogodno. Zachowane w 100% budynki ze wszystkich stylów architektonicznych XX wieku. Mekka dla miłośników architektury.
    Ja najbardziej lubię w Szczecinie tropić zachowane niemieckie napisy na murach (jest ich całkiem sporo). Z terenów zielonych polecam też Jez. Szmaragdowe (na Prawobrzeżu), a z okolicznych miejscowości – Stargard.
    Pozdrawiam i zachęcam do powrotu ?

    • Dziękuję pięknie za sugestie i pomysły. Do Szczecina z pewnością jeszcze wrócę, tylko latem (mam nadzieję). Wtedy, z tego co słyszałam, Jezioro Szmaragdowe jest najpiękniejsze 🙂 Pozdrawiam serdecznie i mam nadzieję, do usłyszenia!

  7. Miasto wspaniałe, ktoś wspominał o planie Szczecina. https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1703438213036736&id=128347367212503 zdjęcie wykonane zdaje się z nad Cafe 22

  8. Zdecydowanie polecam zwiedzić Pogodno, dawny Westend i Nowy Westend ojca i syna Quistorpów. Warto też poznać historię tych wspaniałych filantropów niemieckiego Stettina. Im zawdzięczamy chociażby Park Kasprowicza. Poza tym polecam Plac Orła Białego, jest tam wspaniała atmosfera. Warto tam posiedzieć w jakiejś kawiarni i rozkoszować się ciszą i spokojem placu w samym sercu miasta.

  9. Fajnie, że do nas wpadłaś ale zostało Ci jeszcze sporo do zobaczenia 🙂
    1. Punkt widokowy – jasne, że kawiarnia jest fajnym miejscem na podziwianie Szczecina ale moim zdaniem lepsze są punkty na łonie natury. Tuż obok Szmaragdowego masz Oko na Szczecin, Orle gniazdo i Polanę akademicką. Te dwa ostatnie miejsca nie są szczególnie przygotowane na turystów ale po drodze można zobaczyć ruiny kompleksu starej fabryki cementu czy np. Grotę. W pobliżu jest także jedyny w Polsce czynny zwodzony most kolejowy.
    2. Wały Chrobrego – Piękny budynek Urzędu wojewódzkiego kryje także 8 pięter pod ziemią, najniższe piętro jest pod poziomem rzeki
    3. Cmentarz Centralny – nie pomiń Lapidarium
    4. Filharmonia nie tylko z zewnątrz robi wrażenie. Białe przestrzenie wewnątrz są niesamowite.
    5. Pionier nie jest najstarszym kinem na świecie ale nie mów nikomu 🙂
    6. Jasne Błonia i Park Kasprowicza – To właściwe część pięknej trasy turystycznej od Wałów Chrobrego do Arkonki przez Aleje fontann, Błonia, Różankę, Amfiteatr, Syrenie stawy itd.
    7. Piwo – Bosman raczej nie urzeka ale w mieście mamy aż 4 browary kraftowe (plus piąty w Stargardzie) więcej info znajdziesz we vlogu Kopyra
    8. Wybrałaś najlepszą knajpę na pasztecika ale gdzie nasz Paprykarz? Generalnie mamy większy wybór ryb i knajp niż np. taki Gdańsk. “Ładoga”, Czerwony ratusz, “Paprykarz”, Seamor, Rybarex, Złota rybka na Rajskiego czy Rybeczka-bułeczka na Pogodnie.
    9. Do obowiązkowych adresów na Pogodnie dodałbym jeszcze: Willę Lentza i Mickiewicza 1
    10. Kajaki po odrze to przede wszystkim “Szczecińska Wenecja”.
    11. Jeśli komuś brakuje tłoku i turystów to jesteśmy (już prawie) cyklicznym organizatorem TTSR. W te piękne dni przez nasze 400-tysięczne miasto potrafi się przewinąć 2,5 mln turystów.

  10. Bardzo blisko jeziora Szmaragdowego jest „GROTA” super miejsce do zobaczenia z bliska, jest to budynek cały zbudowany z kamieni o owalnym kształcie i jest on wkomponowany w leśne wzgórze. Przed budynkiem jest jakiś stary plac.

  11. Dodałabym jeszcze jako, od niedawna fanka Szczecina :), nadodrzanskie bulwary z “pomnikami” Kota Żeglarza, Krzysztofa Jarzyny ( szefa wszystkich szefow), śledzi i innych atrakcji 🙂

  12. Jakie ruiny wieży Bismarcka one nigdy nie były ruiną. W każdy weekend można ją zwiedzać z przewodnikiem. Jeśli chodzi o ruiny to są wieży Qistorpa w Lasku Arkońskim.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

57,000FaniLubię
103,806ObserwującyObserwuj
48,000ObserwującyObserwuj
1,700SubskrybującySubskrybuj