Tsavo West – park narodowy, w którym spotkasz Wielką Piątkę Afryki

Park Narodowy Tsavo w Kenii to olbrzymi obszar o powierzchni około 23 tysięcy kilometrów kwadratowych, podzielony na dwa parki narodowe: Tsavo East i Tsavo West. Dzieli je droga A109 oraz linia kolejowa z Mombasy do Nairobi. Obydwa miejsca charakteryzują się dziką przyrodą, zaroślami, lasami akacjowymi i różnorodnym ekosystemem.

Tsavo East jest największym parkiem narodowym w Kenii, obejmującym aż 13 747 kilometrów kwadratowych. Dziś zapraszam na zwiedzanie Tsavo West, który jest drugim co do wielkości parkiem narodowym w Kenii. Park znany z lawy, źródeł, i zachodów słońca. Tak jak wspomniałam w tytule, można w nim zobaczyć Wielką Piątkę Afryki. To określenie obejmujące pięć gatunków dużych ssaków: słonia, nosorożca czarnego, lwa, bawoła, lamparta.

Tsavo West

Park Narodowy Tsavo West zajmuje obszar o powierzchni 9 065 kilometrów kwadratowych. Tak jak wspomniałam we wstępie, jest oddzielony od sąsiedniego Parku Tsavo East przez drogę A109 Nairobi-Mombasa oraz linię kolejową.

Tsavo West cieszy się sporom popularnością ze względu na urozmaicone, nieraz górzyste krajobrazy, źródła Mzima, bogatą różnorodność przyrodniczą (nie w każdym parku jest możliwość zobaczenia Wielkiej Piątki), rezerwat nosorożców, słynną lawę i możliwości spacerów z przewodnikiem. To oczywiście nie wszystkie powody. 😊 tutaj też znajdziemy czerwoną ziemię i czerwone drogi.

Niemniej, w porównaniu do Parku Narodowego Amboseli wypatrzenie zwierząt jest tam trudniejsze, przez gęste zarośla i liczne drzewa. Dodatkowo, powierzchnia parku jest również większa.

Zwierzęta w parku

Na obszarze Parku Narodowego Tsavo West znajduje mnóstwo gatunków dzikich zwierząt, w tym nosorożec czarny, hipopotam, bawół, słoń, lampart i lew. Ponadto, w parku można napotkać również stworzenia, takie jak zebry, żyrafy masajskie, dikdiki i inne.

Co warto wiedzieć, to to, że rezerwat z nosorożcami można odwiedzać w wybranych godzinach z ochroną. Nie ma innej opcji – nadal poluje się na nie dla ich rogów.

Ptaki w Tsavo West

Tsavo West oferuje doskonałe warunki do obserwacji ptaków. Ten park narodowy jest domem dla wielu gatunków ptaków, w tym orłów, sokołów, pustułek, sępów, dzioborożców i wielu innych. To prawdziwy raj dla miłośników ornitologii. Licznie występują tutaj perlice, przepiórki, zimorodki, kraski i żołny w wielu odmianach… Jest pięknie i kolorowo. Dodatkowo, na każdym kroku towarzyszy nam toko: białogrzbiety, czarnoskrzydły czy żółtodzioby.

Lwy ludojady

Pod koniec XIX wieku, Brytyjczycy rozpoczęli budowę linii kolejowej, która przebiegała przez ten obszar. Budowa tej linii kolejowej przeszła do historii jako miejsce, gdzie doszło do tragicznych wydarzeń. Dokładniej mówiąc, podczas budowy mostu przez rzekę Tsavo doszło do serii zabójstw robotników budowlanych.

Dokładniej mówiąc, dwa bezgrzywe lwy stały się nocnymi drapieżnikami, prześladując i zabijając co najmniej 28 indyjskich i afrykańskich robotników. Niektóre źródła podają nawet znacznie wyższe liczby ofiar, sięgające nawet 135 osób.

Lwy ostatecznie zostały zastrzelone przez nadzorcę budowy mostu, podpułkownika Johna Henry’ego Pattersona. Ich skóry i czaszki są obecnie eksponowane w Muzeum Historii Naturalnej Fielda w Chicago.

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Źródła Mzima

Mzima Springs to niezwykłe źródła ukryte w Parku Narodowym Tsavo West. Są położone w zachodniej części parku. To, co czyni Mzima Springs tak wyjątkowymi, to przede wszystkim pochodzenie. Woda, która tam wypływa, przechodzi naprawdę długą podróż. Ciężko sobie wyobrazić jak długą 😊 droga wody rozpoczyna się pod wulkanicznymi wzgórzami Chyulu na północy. Tamtejsze skały lawowe tworzą praktycznie nieprzepuszczalną barierę. Woda deszczowa musi więc przenikać przez te skały, spędzając nawet 25 lat pod ziemią, zanim w końcu pojawi się jako źródło, 50 kilometrów dalej. Ten naturalny proces filtracji nadaje wodzie niesamowitą czystość.

Mzima są oczywiście domem dla wielu zwierząt. Hipopotamy i krokodyle nilowe znalazły tu swoje schronienie. Można podziwiać też kolorowe ryby, schodząc na specjalną podwodną platformę. Poza tym, Mzima Springs stały się znane dzięki filmom przyrodniczym.

Shetani Lava Flow

Wylew Lawy Shetani to jedna z głównych atrakcji Parku Narodowego Tsavo West. Lokalna ludność, kiedy zobaczyła płynącą lawę powiedziała, że to dzieło samego szatana. Stąd nazwa, bowiem “Shetani” oznacza “diabła, szatana”. Ten obszar czarnej lawy zajmuje powierzchnię około 50 km2 i stanowi unikalną atrakcję nie tylko Parku Narodowego Tsavo West, ale też w całej Kenii.

Lawa Shetani znajduje się około 4 km na zachód od bramy Chyulu. Co ciekawe, wylew ten powstał zaledwie kilkaset lat temu. Dlatego na lawę lepiej nie wchodzić – zdarza się, że się zapada.

Nocleg w parku

Nocleg w Parku Narodowym Tsavo West to wyjątkowe doświadczenie, które pozwala połączyć bliski kontakt z dziką przyrodą z przyjemnym noclegiem. W parku znajduje się kilka opcji zakwaterowania, które spełniają różne preferencje i budżety podróżnych.

Osobiście spałam w NGULIA SAFARI LODGE KWAHERI, ale ciężko znaleźć nocleg tam online.
Za to przez Internet możesz zarezerwować inne miejsce, również na terenie parku narodowego.

 

Takie zwierzęta możemy podziwiać Ngulia Safari Lodge:

Wspinaczka w parku narodowym

Kolejną rzeczą, która przyciąga ludzi do Tsavo West to wspinaczka skałkowa.

To miejsce jest wyjątkowe dla wspinaczy, ponieważ można tu obserwować słonie przemieszczające się po równinach poniżej klifów, a także ptaki drapieżne krążące nad skałami, w tym orły, sępy i sokoły. Dodatkową atrakcją jest często widoczna góra Kilimandżaro w dniach o dobrej pogodzie. Warto podkreślić, że zezwolenie na wspinaczkę i obozowanie w tym regionie jest wyjątkowym przywilejem, wspinacze, którzy chcą odwiedzić ten obszar, powinni najpierw skontaktować się z Mountain Club of Kenya (MCK).

Tsavo West – dlaczego warto?

Tsavo West to miejsce, gdzie możesz zobaczyć słonie, nosorożce, hipopotamy, lwy, lamparty i wiele innych dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku. To prawdziwy raj dla miłośników fotografii przyrodniczej. Dodatkowo, krajobraz jest naprawdę zróżnicowany: z jednej strony górzyste krajobrazy, z drugiej skaliste klify i rzeki, a także rozległe sawanny.

Poza tym Tsavo West ma wiele interesujących miejsc do odwiedzenia, takich jak źródła Mzima czy Lawa Shetani, które dodają dodatkowego smaczku twojej podróży.

Zdecydowanie warto tu przyjechać i odkryć niezmierzone piękno Kenii.

Zobacz również:

Amboseli: Park Narodowy ze słoniami i Kilimandżaro w tle

Safari w Kenii – co warto wiedzieć?

Mombasa – jak tam jest i co warto zobaczyć?

Manufaktura plemienia Akamba – niezwykłe miejsce w Mombasie

Wyjazd do Kenii – informacje praktyczne


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


5 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

56,500FaniLubię
89,345ObserwującyObserwuj
44,000ObserwującyObserwuj
1,600SubskrybującySubskrybuj