Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej

Portugalska Fatima to jeden z najbardziej znanych celów podróży dla pielgrzymów z całego świata. Rocznie ich liczba potrafi sięgnąć aż ośmiu milionów! Co wydarzyło się w Fatimie? W tym słynnym miasteczku kilkukrotnie doszło do uznanych przez Kościół Katolicki objawień maryjnych. 

Do najbardziej znanych zalicza się objawienie, które miało miejsce w 1917 roku. Troje dzieci będących pastuszkami przyznało wówczas, że ukazała im się Matka Boska i przekazała trzy fatimskie tajemnice. Dwie z nich ujawniono w 1941 roku, trzecią zaś dopiero w 2000 roku. 

Co warto zobaczyć w Fatimie? Jest kilka miejsc, których nie możecie pominąć, dlatego skorzystajcie z mojej listy najciekawszych i najbardziej znanych atrakcji! 

Bazylika Matki Bożej Różańcowej

Bazylika Matki Boskiej Różańcowej została zbudowana w 1928 roku w wiosce Cova Da Iria. Charakteryzuje się stylem neobarokowym. Stoi dokładnie w miejscu, w którym wspomniani wcześniej pastuszkowie bawili się w budowanie niewielkiego kamiennego muru, kiedy 13 maja 1917 r. zobaczyli błysk na niebie. Dzieci pomyślały, że to burza, zebrały więc stado owiec i ruszyły do domu. Wtedy objawiła im się Matka Boska. 

Pierwszy z kamieni pod budowę bazyliki został pobłogosławiony przez arcybiskupa Évory, Manuela da Conceição Santosa w 1928 roku, a konsekracja miała miejsce 7 października 1953 roku. W 1954 roku papież Pius XII nadał kościołowi tytuł bazyliki mniejszej.

Kilka lat później zainaugurowano dużą figurę Niepokalanego Serca Maryi, wyrzeźbioną przez księdza Thomasa McGlynna na polecenie jednego z Dzieci Fatimskich, a mianowicie siostry Łucji, która nie zmarła w dzieciństwie tak, jak pozostała dwójka. Figura ma 4,73 metra wysokości i waży aż 13 ton! Bazylikę Matki Boskiej Różańcowej warto odwiedzić dla imponującej architektury i pięknych płaskorzeźb. Znajdują się w niej również urokliwe witraże, przedstawiające historię objawień Matki Boskiej w Fatimie, do czego nawiązuje też obraz umieszczony w prezbiterium. 

Miejsca spoczynku Dzieci Fatimskich

Groby dzieci z Fatimy znajdują się na terenie bazyliki Matki Bożej Różańcowej. Jest to miejsce nadzwyczajnie oblegane przez pielgrzymów. Nagrobki błogosławionej Hiacynty, błogosławionego Franciszka oraz siostry Łucji są proste, lecz przybrane kolorowymi kwiatami przynoszonymi przez odwiedzających. Wewnątrz można zobaczyć rzeźby przedstawiające Dzieci Fatimskie. Wstęp na teren kaplicy jest bezpłatny.

Fatimska Kaplica Objawień

Kaplica Objawień to niewielka kaplica znajdująca się w Cova da Iria w Fatimie, na terenie Sanktuarium Fatimskiego. Jest ona niewielka i skromna, zbudowana na planie prostokąta i pokryta dwuspadowym dachem. Jej fasadę i ściany pobielono gipsem. Do środka prowadzi prosty, łukowo sklepiony portal. Na zewnątrz kaplicy znajdują się ołtarz, ambona i ławki.

Cokół, na którym stoi oryginalna rzeźba Matki Boskiej Fatimskiej, wyznacza dokładne miejsce, w którym 13 maja, czerwca, lipca, września i października 1917 r., Dzieciom Fatimskim objawiła się Najświętsza Maryja Panna. 

Złota korona rzeźby została ofiarowana przez grupę portugalskich kobiet w 1942 roku w podziękowaniu za to, że Portugalia nie przystąpiła do II wojny światowej. Korona została wykonana bezpłatnie przez 12 rzemieślników z Leitão i Irmão w Lizbonie w ciągu trzech miesięcy. Waży 1200 gramów i zawiera aż 313 pereł oraz 2679 kamieni szlachetnych!

Bazylika Trójcy Przenajświętszej

Bazylika Trójcy Przenajświętszej to kościół rzymskokatolicki położony na terenie sanktuarium Matki Bożej w Fatimie, został zbudowany w latach 2004-2007. Jest to czwarty największy kościół świata, a jego budowa kosztowała aż 80 milionów euro! Każdy cent z tej kwoty został zebrany z darowizn pielgrzymów.

Może być dla Was ciekawy fakt, że to papież Jan Paweł II w 2004 roku ofiarował oraz pobłogosławił pierwszy kamień pod budowę kościoła – był to fragment marmurowego grobu św. Piotra, nad którym w Watykanie wznosi się Bazylika Św. Piotra. Był to gest symboliczny, ponieważ do dziś odwiedzający Fatimę mogą obejrzeć ten kamień w gablocie w ramach zwiedzania.

Kościół otrzymał wezwanie Trójcy Przenajświętszej. Jest tak duży, że może pomieścić 9000 osób. We wnętrzach można zobaczyć połączenie prostoty ze złotymi, ozdobnymi elementami. W kościele znajdują się trzy osobne kaplice. 

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Muzeum Sanktuarium Fatimskiego

Muzeum Sanktuarium Fatimskiego zostało otwarte dla zwiedzających w 1955 roku. Posiada ono dwie stałe ekspozycje. Pierwszą z nich jest wystawa o nazwie „Fatima Światło i Pokój” (Fátima Luz e Paz), która przedstawia najważniejsze eksponaty związane z objawieniami Fatimskimi oraz pielgrzymkami. 

Wśród nich zobaczycie między innymi figurę Chrystusa z XVII wieku, liturgiczne szaty papieży czy ofiarowaną przez pielgrzymów złotą biżuterię. W muzeum znajduje się też kula, którą w 1981 roku zamachowiec Ali Agca ranił Jana Pawła II. Druga wystawa to dom-muzeum w Aljustrel, który opisuję poniżej! 

Muzeum z główną wystawą otwarte jest od wtorku do soboty, od godziny 9 do 12 i od 14:30 do 17:30. Natomiast w niedziele, święta kościelne i państwowe można je zwiedzać od 9 do 12 i od 14:30 do 16:30. 

Więcej na oficjalnej stronie muzeum (strona w polskiej wersji językowej)

Domy, w których mieszkały dzieci z Fatimy

Domy, w których urodziły się i mieszkały dzieci z Fatimy, znajdują się w miejscowości Aljustrel, która jest oddalona od Sanktuarium Fatimskiego o dwa kilometry. W jednym z nich mieszkało dwoje najmłodszych dzieci w rodzinie Marto, Franciszek i Hiacynta, w drugim zaś – znajdującym się zaledwie dwieście metrów dalej – żyła Łucja z rodziny dos Santos. 

W 1981 r. siostra Łucja ofiarowała dom Sanktuarium Fatimskiemu, które ostatecznie przejęło go w 1986 r. Uporządkowano teren otaczający budynek, a w 1994 r. powstał Punkt Informacji dla Pielgrzymów. W pobliżu domów znajduje się również zabytkowa studnia – miejsce jednego z widzeń – i niewielkie muzeum, w którym możecie zobaczyć, jak wyglądało życie w ówczesnych latach. 

Noclegi w Fatimie

W Fatimie można znaleźć różnorodne opcje noclegowe, dostosowane do różnych potrzeb i budżetów. Liczne hotele i pensjonaty oferują pokoje w atrakcyjnych lokalizacjach, blisko Sanktuarium. Z uwagi na popularność Fatimy jako miejsca pielgrzymkowego, zaleca się wcześniejszą rezerwację noclegu, szczególnie w sezonie letnim.

 

Niezależnie od tego, czy wybieracie się do Fatimy sami, czy z pielgrzymką, z pewnością jest to miejsce, w którym można poczuć nadzwyczajny spokój ducha i przy okazji na własne oczy zobaczyć lokalizacje, które na zawsze zapisały się na kartach historii. Byliście już w Fatimie? Interesują Was miejsca związane z kultem religijnym, czy raczej nie często są celem Waszych podróży? Dajcie znać w komentarzach!

Będąc w Portugalii zobacz również:

Co zobaczyć w Lizbonie? Przewodnik po kolorowej stolicy Portugalii

Co warto zobaczyć w Porto. Atrakcje, zwiedzanie i jedzenie

Cascais – co warto zobaczyć na Portugalskiej Riwierze?

Sintra – przewodnik po najciekawszych atrakcjach


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

57,000FaniLubię
103,709ObserwującyObserwuj
48,000ObserwującyObserwuj
1,700SubskrybującySubskrybuj