Praca zdalna z Hiszpanii – jak to zaplanować? 

Uwielbiam zimę w Polsce. Ale jest dla mnie za długa i zawsze w lutym mam ochotę się spakować i wyjechać. Dlatego nie dziwi mnie, że inni ludzie coraz częściej wyjeżdżają pracować zdalnie za granicę. Wielu ludzi szuka miejsca, w którym można cieszyć się ciepłem i słońcem przez większą część roku, co oferuje wiele krajów w Azji czy nawet na południu Europy.  

W tym roku zimą wybraliśmy się do Hiszpanii, żeby pracować zdalnie i zwiedzać. Jest to dobry wybór ze względu na wiele czynników. Przede wszystkim klimat w Hiszpanii jest zdecydowanie łagodniejszy od polskiego. W zależności od regionu, w lutym temperatura dobija do 20 stopni Celsjusza. Poza tym, do Hiszpanii łatwo się dostać.  

Ten wpis będzie o tym jak przygotować się do pracy zdalnej w Hiszpanii, ale też mam nadzieję, że będzie stanowić dla Was inspirację do podróżowania i pracy z różnych miejsc na ziemi. 😊 

Partnerem wpisu jest Express VPN [reklama] 

Praca zdalna z Hiszpanii – jak się przygotować? 

Przygotowanie do wyjazdu podzielę na kilka części. Pierwszą będzie odpowiedź jak chcecie do Hiszpanii się dostać: samochodem czy samolotem? 

Loty z Polski do Hiszpanii są oferowane przez wiele tanich linii lotniczych: w tamtym roku za bilety do Madrytu i z powrotem zapłaciliśmy mniej niż 100 zł. Poza tym, istnieją dogodne połączenia samochodowe, a drogi są w dobrym stanie – w tym roku jechaliśmy przez Francję i Niemcy i była to niesamowita przygoda. Czym lepiej dostać się do Hiszpanii? Co będzie tańsze? Chociaż loty wydają się być tańsze, to jeśli planujecie być w Hiszpanii dłużej i chcecie wynająć samochód na miejscu, może się okazać, że lepiej będzie jechać swoim autem.  

Gdzie najlepiej pracować zdalnie w Hiszpanii? 

Wybór najlepszego regionu w Hiszpanii do pracy zdalnej zależy od preferencji indywidualnych, stylu życia, budżetu, terminu i wymagań co do pogody. Wśród cyfrowych nomadów najpopularniejsze są: 

  • Andaluzja i Costa del Sol – ten region znajduje się w południowej Hiszpanii i jest znany z licznych atrakcji. Jest tam naprawdę ciepło przez większą część roku. 
  • Wyspy Kanaryjskie – grupa wysp położonych u wybrzeży Afryki, które cieszą się stabilnym klimatem przez cały rok 

Inne regiony w Hiszpanii nie są oczywiście gorsze. W tym roku stacjonujemy w Katalonii (Costa Dorada i niedługo, Costa Brava) i słońca nam nie brakuje. Owszem, jest kilka stopni mniej niż w Andaluzji, ale tam byliśmy rok temu i w tym roku mieliśmy ochotę na coś innego. A jeśli zostalibyśmy tutaj dłużej, pojechalibyśmy na północ, do Kraju Basków.  

Wybór mieszkania pod pracę zdalną 

Wyjeżdżając do pracy zdalnej, odpowiednie przygotowanie stanowiska pracy jest kluczowe. Razem z Maćkiem na co dzień pracujemy zdalnie, więc wiemy, czego będzie nam potrzeba, kiedy wyjedziemy pracować gdzieś indziej. Nie wszystko da się przewidzieć, ale ważne jest:  

  • Wygodne krzesło i biurko/ stół – umówmy się, wygoda jest kluczowa dla efektywnej pracy zdalnej. Biurko powinno być na tyle duże, aby pomieścić wszystkie potrzebne akcesoria. W naszym przypadku, powinno pomieścić dwie osoby. 😊 
  • Szybki i stabilny Internet – bez wątpienia, aby pracować zdalnie potrzebujemy szybkiego i stabilnego połączenia internetowego. Przed wyjazdem upewniamy się, że połączenie internetowe będzie wystarczająco szybkie, aby umożliwić bezproblemowe korzystanie z Internetu, przesyłanie plików i prowadzenie wideokonferencji. Wybierając domek na wzgórzach trzeba się liczyć z tym, że będzie Internet mobilny z różną jakością. Wybierając mieszkanie w bloku bardzo często jest światłowód.
  • Ogrzewanie lub klimatyzacja – warto sprawdzić czy miejsce, w którym będziemy jest klimatyzacja lub ogrzewanie. Hiszpania zimą może być naprawdę zimna, nawet bez śniegu. Za to latem temperatury nieraz przekraczają 40 stopni. Praca w takich warunkach bywa nieprzyjemna.  

Poza tym, w zależności od możliwości zabieramy ze sobą dodatkowe akcesoria (słuchawki, drugi monitor do pracy). Patrzymy, aby mieszkanie miało osobną sypialnię i osobno wydzielone miejsce do pracy. Wiem, że online nie wszystko da się sprawdzić, ale w wielu miejscach można napisać do wynajmującego/ pośrednika i podpytać. Owszem, można wynająć mieszkanie bez sprawdzenia i bez kontaktu z wynajmującym, ale jednak rozmowa z kimś, kto będzie nam wynajmował mieszkanie daje poczucie komfortu. Już na wstępie wiemy czy da się z kimś dogadać czy nie.   

Technologiczna wskazówka! 

Kiedy jesteśmy długo za granicą, nasza wyszukiwarka często podpowiada nam wyniki zza granicy. Nie zawsze tego chcemy, zwłaszcza, jeśli chcemy poszukać informacji po polsku, a hiszpańskiego nie znamy. 😊 Jeśli chcesz tego uniknąć, zainstaluj sobie VPN, dzięki któremu będziesz mieć możliwość łączenia się z Polski. Kolejnym problemem, który nas spotkał to połączenie z hostingiem poprzez FTP. Okazało się, że nasz dostawca blokuje dostęp z innych adresów IP niż polskie (ze względów bezpieczeństwa), co uniemożliwiło nam logowanie się, ale VPN to skutecznie rozwiązał. Poza tym, przed wyjazdem warto przygotować sobie wcześniej technologiczny zestaw przetrwania. Więcej przeczytasz o tym na stronie ExpressVPN

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Ubezpieczenie, a praca zdalna 

Jednym z aspektów, który wymaga sporej uwagi, jest kwestia ubezpieczenia. W tym przypadku wiele zależy od tego, na co pozwala nam prawo. A to z kolei zależne jest od tego, w jaki sposób pracujemy (rodzaj umowy i wewnętrzne ustalenia w firmie). Niemniej, niezależnie od rodzaju zatrudnienia, wyjeżdżając musimy mieć ubezpieczenie. Moim zdaniem warto dokupić ubezpieczenie prywatne, ale nie chcę Wam doradzać które, bo w tym temacie wiele się zmienia, zwłaszcza w ostatnich miesiącach. Polecam zgłosić się do doradcy, który wybierze ubezpieczenie dopasowane do Waszych preferencji. 

Nasze doświadczenia z pracą zdalną w Hiszpanii 

Moim zdaniem praca z Hiszpanii zimą to strzał w dziesiątkę. Na komfort miało przede wszystkim wpływ to, że mieliśmy dobrze przygotowane stanowiska pracy (takich jak szybki internet, wygodne krzesło i biurko). Pogoda była udana, uwielbiamy zwiedzać, więc codziennie po pracy zwiedzaliśmy Katalonię.  

Praca zdalna z Hiszpanii jest wygodna nie tylko z powodu dobrej pogody, ale też z powodu strefy czasowej. Myślę, że ten element często wpływa na wydajność i komfort pracy. Kiedy u nas jest godzina 8 rano, w Hiszpanii jest tak samo (poza Wyspami Kanaryjskimi, gdzie jest godzina różnicy). Pozwala to na pracę bez zmiany trybu życia: bez wstawania w środku nocy czy pracy do 2 nad ranem.  

Praca zdalna z Hiszpanii – dlaczego warto?  

Jednym z głównych powodów jest chęć zmiany otoczenia i życia w nowym, ciekawym miejscu, a jednocześnie kontynuowanie swojej pracy. Hiszpania na to pozwala. Klimat, łatwy dojazd, ciekawa kultura i liczne możliwości turystyczne są tylko niektórymi z wielu atutów tego kraju. Nas skusiły atrakcje, pogoda i krajobrazy. Poza tym, hiszpańska kuchnia jest znana na całym świecie. Wielu ludzi, którzy tak jak my, pracują zdalnie w Hiszpanii, korzysta z tych możliwości i łączy pracę z przyjemnościami.  

Jeśli zastanawiasz się jak połączyć pracę z przyjemnościami, więcej na ten temat pisała Olka, która prowadzi bloga Bałkany Rudej. Zdalnie pracowała w Grecji, Egipcie czy w Chorwacji. W tym wpisie o pracy zdalnej przeczytasz o tym jak szukać pracy i pracować z każdego miejsca na ziemi.  

Więcej wpisów o pracy zdalnej znajdziesz też u mnie w kategorii praca zdalna.


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

56,500FaniLubię
85,504ObserwującyObserwuj
44,000ObserwującyObserwuj
1,600SubskrybującySubskrybuj