Paszport dla kota: jak wyrobić i ile kosztuje?

Podróżujemy coraz częściej, ale nie zmienia to statystyk: nadal posiadamy zwierzęta domowe. Mimo, że opcji przy wyjeździe na wakacje jest sporo: od przekazania futrzaka do rodziny, rezerwacji miejsca w specjalnym hotelu po wynajem pettsitera (czyli opiekuna dla naszego milusińskiego). Można jeszcze wyrobić paszport- nie tylko psu, ale też kotu. Dziś będzie właśnie o tym jak wyrobić paszport dla kota.

Z Perełką podróżujemy po Polsce praktycznie od kiedy kotka znalazła się w naszym domu: przejechaliśmy cały kraj, żeby odpocząć nad morzem czy zrobiliśmy sobie krótki urlop w Warszawie. W trakcie wyjazdów za granicę zwykle prosiliśmy kogoś z rodziny o pomoc, jednak od początku było wiadomo, że trzeba będzie wyrobić paszport.

Paszport dla kota- najważniejsze informacje

Warto pamiętać, że do podróży z pupilem po Unii Europejskiej niezbędny jest paszport. Zawsze przed wyjazdem trzeba sprawdzić zasady dotyczące ochrony przed wścieklizną obowiązujące w kraju, do którego zmierzamy, bo np. w Wielkiej Brytanii czy na Malcie obowiązują nieco bardziej rygorystyczne przepisy.

Co jest potrzebne do paszportu dla kota?

  • Tatuaż lub mikrochip- od kilku lat to właśnie mikrochip jest uznawany jako właściwe i trwałe oznakowanie zwierzęcia wg. przepisów unijnych. Jeśli jednak tatuaż został zrobiony przed 3 lipca 2011 roku, wtedy powinien zostać zaakceptowany.
  • Szczepienie przeciwko wściekliźnie- koty podróżujące za granicę muszą być zaszczepione przeciwko wściekliźnie i co szczególnie ważne, szczepionka jest ważna dopiero po 21 dniach od zaszczepienia. Jeśli szczepienie miało miejsce przed wyrobieniem paszportu, będzie trzeba kota zaszczepić ponownie- liczy się bowiem data zaczipowania zwierzaka.
  • W paszporcie dla kota zawarte są również podstawowe informacje o zwierzaku (gatunek, rasa, umaszczenie, data urodzenia) oraz dane właściciela. Paszport zawiera informacje o umiejscowieniu transpondera lub tatuażu oraz datę jego wszczepienia.

paszport zwierzęcia domowego

Jakie szczepienia potrzebne są do wyrobienia paszportu kota?

Aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie.

Ile trwa wyrobienie paszportu dla kota?

To przysłowiowe 15 minut- wszczepienie mikroczipa pod skórę trwa tyle co szczepienie, do tego ww. szczepionka przeciw wściekliźnie i do tego chwila papierowej roboty. To na weterynarzu spoczywa obowiązek wypełnienia paszportu i najczęściej to on wpisuje naszego pupila do internetowego rejestru.

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Paszport dla kota – ile trzeba czekać?

Paszport jest wydawany „od ręki” jednak trzeba przeczekać 21 dni, aż szczepienie przeciw wściekliźnie będzie ważne.

Gdzie wyrobić paszport dla kota?

Weterynarz, który został wpisany do rejestru prowadzonego przez Okręgową Izbę Lekarsko-Weterynaryjną. Spokojnie, nawet weterynarze stacjonujący na wsi mają takie uprawnienia- sprawdziłam! Jeśli macie wątpliwości, warto przedzwonić do swojego „kociego lekarza” i zapytać.

Ile kosztuje paszport dla kota?

Sumaryczny koszt paszportu, chipa i szczepienia jest z pewnością zależny od weterynarza, choć częściowo regulowany przez polskie prawo. My za „komplet wyjazdowy” zapłaciliśmy 170 PLN.

Z kotem możemy latać samolotem, pływać statkiem czy jeździć autem. Jednak pamiętajmy po pierwsze o jego bezpieczeństwie. Całkiem niedawno miała miejsce sytuacja, kiedy kot w trakcie podróży samolotem na trasie Norwegia- Polska zaginął, poprzez ludzkie „niedopatrzenie”. Nie stało się to z winy właściciela, jednak to właściciele przez przeszło tydzień żyli w niepewności czy zwierzak się znajdzie. Dlatego o ile jest to możliwe, lepiej nie wysyłać zwierzaka w łuku bagażowym, tylko zabrać go ze sobą na pokład.

Zobacz również:

Spacer z kotem na smyczy – garść praktycznych porad

Co zrobić z kotem na wakacjach? 3 sprawdzone rozwiązania

Wakacje z kotem. Jak zorganizować urlop z pupilem?

Z kotem do Chorwacji? Ważne informacje, porady jak przygotować siebie i kota


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


6 KOMENTARZE

  1. Oooo nigdy nie dałabym kota, czy jakiegokolwiek innego zwierzaka do luku bagażowe…. Nie wiedziałam w ogóle, że koty mogą latać…. Dobrze wiedzieć. Nie przypuszczałam, że wyrobienie paszportu to tak prosta sprawa. Przy psach, słyszałam, ze podobno jest duży kłopot.

    • Cześć Uleńko, nie wiem jak to wygląda z psiakami, ale z pewnością problem jest taki, że są zwykle większe i nie chcą ich z tego powodu wpuścić na pokład…Pozdrawiam serdecznie

  2. Właśnie zastanawiałam się jak pogodzić podróże z posiadaniem kota. Nie ukrywam, lubię jedno i drugie, a byłam pewna, że wyrobienie paszportu dla kociaka to ciężka sprawa. Dzięki za artykuł i informacje. Udanych podróży z Perełką!

  3. Bardzo podoba mi się pomysł na podróżowanie z kotem i jakoś tak rozczuliła mnie wizja Waszych wspólnych wypraw ? Moje obecne koty są pod tym względem typowymi domatorami i każdą zmianę miejsca przypłacają dużym stresem, ale mój pierwszy kocur kiedyś wybrał się ze mną pociągiem nad morze i bardzo ciepło wspominam tę wyprawę ?

  4. Hej, wszystko dobrze tylko masz jeden błąd w danych. 21 dni od szczepienia przeciw wściekliźnie trzeba poczekać w przypadku pierwszego szczepienia (czyli np małe kotki po 12 tyg życia się szczepi). Przy kolejnych-przypominających w ten sam dzień można wyjechać. Info na wetgiw.gov.pl

    • Dziękuję za informację Reniu! Jednak przy zakładaniu chipa trzeba i tak odczekać ww.termin z tego co czytałam i mówił weterynarz. Pozdrowienia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

57,000FaniLubię
103,716ObserwującyObserwuj
48,000ObserwującyObserwuj
1,700SubskrybującySubskrybuj