6 rzeczy, o których musisz wiedzieć przed wyjazdem na Maltę

Kochani, przed wyjazdem na Maltę słyszałam, że to taki Cypr w miniaturze. A że Cypr to taki mój mały koniec świata, to z chęcią poleciałam na Maltę. Zanim jednak wylądujecie, to dowiedzcie się kilku rzeczy, o których po prostu trzeba wiedzieć przed przylotem do tego kraju.

Zaczynamy!

Angielskie obyczaje na Malcie

Nie da się ukryć, że Anglicy mieli wielki wpływ na Maltę. Tam, podobnie jak na Cyprze obowiązuje ruch lewostronny. Poza tym, my, przybysze ze „zwykłej” Europy powinniśmy zabrać ze sobą przejściówki, bo gniazdka też są jak rodem z Wielkiej Brytanii. Na szczęście, wagę podaje się w kilogramach, więc na zakupach jest trochę łatwiej.

Malta po agnielskuMalta to… trzy zamieszkałe wyspy

Malta, Gozo i Comino to trzy największe, zamieszkałe wyspy. Co prawda, Malta jest największą z nich i jej powierzchnia wynosi 246 km2, a na Comino mieszka tylko jedna rodzina. Ciekawostka! Pozostałe, obecnie niezamieszkałe wyspy są również ciekawe. Np. Filfla to raj dla ptaków, a na Wyspę Manoela możemy udać się… mostem.

przeprawa na Gozo
przeprawa Malta- Gozo.

Maltę da się objechać w dwie godziny

To statystyczny fakt, ale jeśli chcemy zachwycać się widokami, to będziemy potrzebowali o wiele więcej czasu. Zwłaszcza, jeśli jesteśmy miłośnikami natury i pięknych krajobrazów (tu znajdziecietrasy spacerowe na Malcie .

Na koniec jedna uwaga! W trakcie urlopu pamiętajcie: jesteście na Malcie. Tu nikomu się nie spieszy! A i nam nie powinno.

Maltańczycy są religijni

Nie dość, że ponad 90% Maltańczyków deklaruje swoją wiarę, to na Malcie dopiero pod koniec 2011 roku zalegalizowali rozwody. Jest to dla nas, turystów o tyle ważne, bo święta kościelne stanowią często dzień wolny od pracy. Dlatego warto sprawdzić kalendarz przed wyjazdem na wakacje. 😊

Malta kościoły
Kościoły, kapliczki są na każdym kroku.

Ciekawostka! Na Malcie jest tyle kościołów, że starczy ich prawie na każdy dzień w roku (313 na Malcie i 46 na Gozo).

Na Malcie są… sjesty!

Poza ww. dniami wolnymi, na Malcie obowiązują sjesty. Sjesta trwa od 12/13/14 do 17/18. Warto mieć na uwadze, że wtedy część restauracji i sklepów może być zamknięta (zwłaszcza w mniejszych miejscowościach). Nie wiem czemu, ale mnie to zaskoczyło, a w porze obiadowej około 13 ciężko było mi znaleźć wegetariańską knajpkę.

Łasica, jeż i królik to największe dziko żyjące ssaki na Malcie

I na Krecie, i w Turcji spotkałam skorpiony, więc wygooglowałam ich obecność na Malcie. Kiedy znalazłam informację, że na Malcie nie ma żadnych jadowitych jednostek, a poza zwierzętami hodowlanymi możemy spotkać jedynie niegroźne łasice to… kamień spadł mi z serca. Uwaga! W wodach okalających wyspy żyją foki i morświny. A co do niebezpieczeństw, w wodzie warto uważać na meduzy.

zając maltaMalta to maleńki kraj, w którym mogłoby się wydawać, że… niewiele może nas zaskoczyć. Mimo, że przed wyjazdem dużo na temat wyspy czytałam, to wiele rzeczy okazało się dla mnie nowością (lub po prostu czytając o czymś- nie dowierzałam). Ale o tym napiszę Wam innym razem.

Buziaki,

6 KOMENTARZE

 1. O Malcie sporo ostatnio postów czytałam i nawet stwierdziłam,że pakuję walizki i się tam wyprowadzam.
  Twój wpis jest fajnym uzupełnieniem tego,co wiem.
  Piękny kraj, życie tam bardzo by mi odpowiadało.
  Dzięki za wszystkie ciekawostki.
  Serdecznie pozdrawiam-)

 2. Te sjesty, spokojny styl życia i piękne widoki przekonują mnie, żeby w końcu wybrac się na Maltę, lubię taki klimat! 🙂 myślę, że nawet mogłabym tam zamieszkać na dłużej ze wylęgu na język angielski i słońce:)

 3. Dobrze wiedzieć, że praktykowane są tam sjesty i to dosłownie. Dla nieobeznanych turystów jest to nie tyle co zaskoczenie ale kłopot.

 4. Byłam na Malcie 2 razy i polecam każdemu na tygodniowy wypad. Bardzo przyjemna wyspa na której można połączyć wypoczynek ze zwiedzaniem:)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here