Czy wiedzieliście, że na Cyprze kotów jest więcej niż mieszkańców? Pobudza wyobraźnię, prawda? Stan kotów na rok 2018: koty to ok. 1,5 miliona, ludzie stanowią ok. 1,2 mln. Już opuszczam statystyki i opowiem Wam co nieco o cypryjskich kociakach.
Skąd wzięły się koty na Cyprze?
W czasach, kiedy Jorgos Seferis pisał „Ludzie umierali, ale rodziły się żmije” powstała legenda o Cypryjskich kotach. Mówi się, że koty pojawiły się na Cyprze w IV wieku, aby uwolnić ludzi od wspomnianych węży, a sprowadziła je święta Helena- matka cesarza Konstantyna Wielkiego.
Cypryjskie koty- czy ich jest faktycznie tak dużo?
Na południu wyspy, w pobliżu popularnych kurortów z pewnością jest ich najwięcej. Tam koty chodzą w mniej lub bardziej zorganizowanych grupach, co wygląda nieco inaczej przy Pomos czy w rejonach słabiej zaludnionych. Tam spotykamy kocich indywidualistów, którzy raczej wolą samotność czy towarzystwo człowieka. My przekonaliśmy się o ich przywiązaniu, kiedy pierwszego dnia przy wynajętym domu niedaleko Polis pojawił się pierwszy kociak. Kolejnego było ich więcej, ale nie nawiązywały ze sobą relacji. Część z nich domagała się głaskania, część siedziała w bezpiecznej odległości, zerkając czasem w naszym kierunku. I my byliśmy zadowoleni z kociego towarzystwa, bo naszą kotkę Perełkę zostawiliśmy w domu.
Kilka kocich portretów z Cypru
Ciężko się zdecydować, który jest najpiękniejszy. Różnią się umaszczeniem, długością sierści, kolorem oczu i charakterem. Każdy- piękny. Każdy- wyjątkowy.
Problemy z kotami na Cyprze
Poza pięknem kociej wyspy, zwłaszcza na jej południu widać, że część zwierzaków potrzebuje pomocy weterynarza, a ona być może nie nadejdzie. Problemy z kociakami spowodowane są ich ilością, bo ciężko ogarnąć to wszystko finansowo.
Dlatego powstają różne grupy wsparcia, np. “Friends of Larnaca Cats” (pl.- Przyjaciele kotów w Larnace”), które zajmują się grupami kotów. Stowarzyszenie zajmuje się grupą kilkuset kotów i co miesiąc potrzebują 2000 euro, aby pokryć koszty. Ponadto, starają się kastrować i sterylizować zwierzaki. Pieniądze zbierają w różny sposób, ale proszą też o adopcje. Jeśli chcecie zaadoptować kota z Cypru sprawdźcie tą stronę friends-of-larnaca-cats (przy czym pamiętajcie, że w Polsce kociaki też czekają na swój dom!).
Więcej o kotach
Jeśli interesują Cię greckie koty przeczytaj: Koty w Grecji.
Więcej o kotach przeczytacie m.in. w tym wpisie o dokarmianiu bezdomnych kotów na wakacjach.
Wkrótce kontynuacja- koty w Turcji.
Dajcie znać, że czekacie.
Buziaki,
Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:
Instagram: @ewelina.gac
Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata
Również na Krecie miałam kilku takich kocich towarzyszy :). Było ich tam naprawdę dużo! Ale też miałam podobne spostrzeżenie – niektóre kotki wymagały pomocy, widać było, że chorowały… Dobrze, że powstają takie grupy wsparcia!
Dziko żyjące zwierzęta to duże wyzwanie dla ludzi. Niestety w wielu miejscach brakuje sposobów regulacji populacji (tak, uważam że czasem niezbędne jest uśpienie chorego zwierzaka). Mądre, zorganizowane dokarmianie, szczepienia czy sterylizacja sprawią, że zwierzęta w mieście będą przyjazne i tak, jak to opisujesz będą pewną atrakcją. 🙂
Jak najbardziej się z Tobą zgadzam Aniu. Jesteśmy na tym świecie też po to, żeby pomagać innym, w tym zwierzakom. 🙂
Wreszcie jeden mądry post oparty o rtykę, empatię i inteligencję. Brawa na stojąco.
Zauważyłam, że w tzw ciepłych krajach, kotki są trochę inne, niż u nas.
Wszędzie kotki są różne, bo ulegają wpływom spełeczeństw danego kraju, co wykazały najnowsze badania behawiorystów japońskich.
Myślę, że to zdecydowanie miejsce dla mnie 🙂