Czy warto dokarmiać bezdomne zwierzęta na wakacjach?

Ci z nas, którzy odwiedzili bardziej „zakocone” czy „zapsione” miejsca, czy po prostu oglądali „kocie dokumenty” takie jak Kedi z pewnością zadali sobie to pytanie. Czy dokarmiać bezdomne koty i inne udomowione zwierzęta będąc na urlopie?

Granulka i Łatka

Czy dokarmiać bezdomne koty?

Zapewne trafiliście do mnie, bo równie mocno leży Wam na sercu los bezpańskich zwierząt. Mogłoby się wydawać, że rozwiązania są dwa: nakarmić lub zostawić. Na przykład w Turcji powstają specjalne punkty, w których możemy dokarmiać zwierzęta lub po prostu zostawić karmę.

Jednak do wyboru mamy jeszcze jedną opcję, czyli wsparcie organizacji zajmującej się bezdomnymi kotami/ psami. Sama nie mogę póki co polecić żadnej fundacji, ale jeśli miałabym wpłacić charytatywnie pieniądze, to wybrałabym jakąś niewielką, nieglobalną organizację. Taką, która nie przeznacza na cele statutowe więcej niż 40% funduszy. Najlepiej lokalną.

Dlaczego powinniśmy dokarmiać bezpańskie zwierzęta?

Na to pytanie chyba nie trzeba odpowiadać. W internecie jednak można znaleźć masę powodów dlaczego nie warto.

Dlaczego nie powinniśmy dokarmiać bezpańskich kotów?

Myślę, że warto poruszyć ten temat. Powody wymienione na części sprawdzonych przeze mnie stron internetowych, to:

– koty szybko przyzwyczajają się do podawanego pokarmu, przez co stają się leniwe i zaprzestają polowań, do tego zachęca to koty to żebrania,

– koty roznoszą choroby,

– organizacje dbają o koty cały rok, a turyści tylko przez okres urlopu,

– duże grupy kotów mogą być niebezpieczne,

– koty nakarmione szybko się rozmnażają.

Każdy może ocenić, czy powody są adekwatne do jego sytuacji, oraz czy są aktualne w miejscu, w którym przebywa. W skrócie: czy mają sens. 

Czy koty faktycznie zaprzestają polowań, kiedy są dokarmiane? Ciężko mi to jednoznacznie stwierdzić analizując tak krótki okres czasu. Na Cyprze w ciągu tygodnia dwa z ośmiu kotów przychodziły codziennie, nie tylko na posiłek, ale też aby posiedzieć, pomruczeć i napić się wody (najlepiej z basenu!). Pięć przychodziło w zależności od humoru, a jeden nie prosił o jedzenie, nie jadł, tylko po prostu się kręcił dla towarzystwa.

Ważne! Pamiętajmy, że koty i psy mają pazury i zęby, więc warto zachować ostrożność.

Czy dokarmiałam bezpańskie zwietrzęta?

Na szczęście na Cyprze nie miałam wyżej wymienionych wątpliwości. Fanoulla, która zarządzała wynajętym przez nas domem powiedziała, że często dokarmia  wolno żyjące koty. Tak więc już pierwszego dnia zakupiłam karmę i zaczęłam dokarmianie kilku kotów. Jednym słowem, dałam się zakotować. 🙂

W Turcji codziennie chodziłam do punktów dokarmiania zwierząt z wcześniej zakupioną karmą. Do tego, tam parę razy dziennie przychodzą odpowiedzialne za dokarmianie osoby z przygotowanym na tą okazję posiłkiem.

Uwaga, ciekawostka! Na północy Cypu, niedaleko Polis nie ma aż takiej ilości bezpańskich kociaków, jak na południu. Kocie gangi nie wyskakiwały ze śmietnika, jak to miało miejsce np. na Rodos. Tam moim zdaniem mogłoby być trochę niebezpiecznie 🙂

Uwaga! Nie licząc sporadycznych przypadków, nie dokarmiałam bezpańskich psów, więc na ten temat się nie wypowiem.

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Dwie najważniejsze informacje o kotach na Cyprze

– Kotów jest więcej niż mieszkańców wyspy. Pobudza wyobraźnię, prawda? Stan na 2018 rok: koty to ok. 1,5 miliona, ludzie ok. 1,2 mln.

– Legenda głosi, że koty pojawiły się na Cyprze, aby uwolnić ludzkość od jadowitych węży. Było to w czasach, kiedy poeta Jorgos Seferis pisał „Ludzie umierali, ale rodziły się żmije”. Obecnie

Dokarmianie czy lajkowanie?

Kochani, nie zapominajmy, że za lajka nie nakarmimy bezdomnych zwierząt, nie uzdrowimy córki sąsiada, ani nie zdobędziemy wiecznej chwały. Warto udostępnić cudzy post, wspierać akcje charytatywne online, ale bez rzeczywistego działania to nigdy nie przyniesie oczekiwanego efektu. Nie zapominajmy o tym.

W czasach kiedy podróżujemy częściej niż kiedykolwiek, a nadmiar informacji bombarduje nas z każdej strony, ciężko jest podjąć decyzję, czy dokarmiać bezdomne koty i inne zwierzęta będąc na wakacjach.  Jeśli nadal masz wątpliwości, po prostu posłuchaj intuicji.

Buziaki,

Granulka
Bestia
Costa

Ps. Dla dociekliwych, korzystałam z wpisów:

Po polsku:

https://koty24.pl/o-kotach,ac414/czy-dokarmiac-bezdomne-koty-kontrowersyjny-temat-nawet-wsrod-milosnikow-zwierzat,3649

Po angielsku:

http://www.purrsfulloflove.com/the-cats-of-cyprus-and-greece/

http://cyprus-mail.com/2017/08/06/cats-humans-population-control/

https://www.columbusdirect.com/content/how-can-tourists-help-stray-cats-abroad/


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


34 KOMENTARZE

 1. Ciekawa geneza rodu kotów ?
  Tak serio, zawsze dokarmiam bezdomne zwierzęta bo po prostu jest mi ich okropnie żal. Nigdy nie miałam rozterek z tego powodu i nie zastanawiałam się czy robię dobrze. O zgrozo, dzięki Tobie wiem, że popełniałam błąd przez wiele lat. Trafia do mnie Twoja argumentacja i od teraz, naprawdę szczerze i głęboko zastanowię się zanim nakarmię jakiegoś buraska czy reksia.

  • Kochana, sama z ciekawości to wygooglowałam i mówiąc szczerze cześć argumentów do mnie nie przemawia. Sama nie wiem czy mogłabym się od tego powstrzymać 🙂 i tego też nie zrobiłam. Pozdrowienia ❤

 2. Nigdy nie patrzyłam na to w ten sposób. Wydawało mi się, że nakarmienie bezdomnego kota to wyraz mojej dobrej woli. Otworzyłaś mi oczy ?

 3. Pamiętam jak byłam w Grecji i było ich pełno, zawsze jakoś jest mi szkoda takich zwierząt ale manager hotelu, wytłumaczył nam że koty dostają jedzenie tyle ile powinny i że dokarmianie ich powoduje to że kręcą się za turystami i przeszkadzają w pracy pracownikom.

  • Cześć Klaudio! Z tego co wiem to w wielu miejscach są one dokarmiane np. w miastach, czy przy hotelach, a żebrzące kociaki potrafią zestresować w trakcie posiłku 🙁 Pozdrowienia!

 4. Ten rudzielec na zdjęciu wspaniały ? Zdarza mi się czasami dokarmiać zwierzaki, ale o wsparciu organizacji nie pomyślałam. Masz wiele racji w tym tekście.

 5. Bardzo fajny wpis, zgadzam się z nim w 100%. Czasem myślimy, że dokarmiając robimy dobry uczynek bo dajemy zwierzęciu jeść. Ale często jest dokładnie na odwrót kiedy przyzwyczajamy zwierzęta do jedzenia i je rozleniwiamy.

 6. Inaczej to wygląda na zachodzie i w miejscach turystycznych a inaczej w Polsce.
  W Polsce sterylizuje się koty i warto pomagać wszystkim Fundacjom a szczególnie właśnie tym małym lokalnym

 7. Człowiek udomowił niektóre zwierzęta, w tym koty. Teraz musi wziąć na to odpowiedzialność i się nimi zająć bo same już nie potrafią tak jak kiedyś.

  • Cześć! Sama uważam, że zwierzęta domowe zasługują na naszą opiekę, bo jak napisałaś: powinniśmy wziąć odpowiedzialność za to co udomowiliśmy. Jednak musimy uważać, aby ich od siebie w 100% nie uzależnić. Pozdrawiam serdecznie!

 8. Mnie akurat nigdy nie zdarzyło się spotkać na wyjeździe bezpańskich zwierząt, zawsze były to zwierzaki właścicieli hoteli, pensjonatów lub sąsiadów i było widać, że nieźle utuczone, więc nawet nie chciały nic jeść, tylko się tulić ? Z kolei na osiedlu, gdzie mieszkam prawie wszyscy kochają zwierzęta i mają przygarnięte psy i kociaki. Mam też znajomą, która prowadzi fundację i zajmuje się kotami, więc jak odwiedzam kogoś w innej częsci miasta i widze wychudzonego kota, tood razu dzwonie, by zabrała biedaka

 9. Dobrze, że wspomniałaś o tych lokalnych organizacjach. Jako kotolub ? pewnie nie miałabym serca zostawić te koty ot tak, ale myślę też, że warto wiedzieć o żywieniu zwierząt cokolwiek, żeby nie karmić ich produktami, które mogą być dla nich szkodliwe i niebezpieczne dla zdrowia. Z tymi lajkami – bardzo trafnie!

 10. Jeśli już decydujemy się na dokarmianie, to trzeba to robić odpowiedzialnie, resztki z naszego stołu mogą przynieść więcej szkody, niż pożytku. Opiekowałam się przez ponad rok bezdomnym kotem, który mieszkał w pobliżu naszego compoundu, byłam jedyną osobą, która mogła go pogłaskać. Nazwałam ją “Bura”, w języku urdu jej imię znaczy “Ruda”. Wiem, że po moim wyjeździe, przez długi czas chodziła wokół compoundu i mnie szukała, mimo, że nadal miała zapewnione jedzenie, przez naszych przyjaciół, którzy zostali na miejscu i do dziś ją dokarmiają. Do tej pory, a minęły już trzy lata nie pozwala się nikomu pogłaskać.

  • Dziękuję Ci pięknie za Twoją historię. To prawda, że odpowiedzialność jest tu ważniejsza niż mogłoby się wydawać. Serdeczne pozdrowienia!

 11. Wszytko jest takie słodkie i piękne jak niemieszkacie tak gdzie dokarmiacie ja mam osobiście dosc kotów na Teneryfie mieszk tu od roku i te bezpańskie dokarmiane łachudry z tarasu zrobiły sobie wychodek z domu nie da się wyjść tak śmierdzi po za tym są na tyle bezczelne i rozbestwione przez takie wasze zachowania dobrych serduszek ze pozwalają sobie na drobne złodziejstwa wchodzą do domu na wszelkie znane sposoby a to oknem etc nawet w dzień !!! Jak by nigdy nic po za tym nieboją się a atakują !!! Zaznaczam bezpańskie koty na kanarach jest plaga przez takie dokarmianie stają się bezczelne i agresywne wydaje im się ze mogą robić wszytko nasra ci taki w pokoju na środku zje wszytko ze stołu nie da się żyć !!! To plaga myślicie ze pomagacie a gucio prawda !!! Przyczynianie się do takich zachowań zwierząt !!Sorry zasrane chodniki ulice krzesła wszytko śmierdzi jak chcecie pomuc kotką to może nie dokarmiacie i nierubcie z naszego życia piekła tylko weźcie zwierzątko przygarniajcie jak wy ich niedokarmiane to im się nic niestanie są setki innych osób co to zrobią po za tym kot ma instynkt i pazury i powinien sam coś dla siebie upolować niekoniecznie jedzenia ludziego które tak z roskoszą turyści częstują kotki które później plondrują domy by zjeść smakołyk podobny do tego co dostały a myszy ??…a po co …kociaż da karmę z puszeczki albo kebabka…

  • Cześć! dziękuję Ci za komentarz- mówiąc szczerze czekałam na wypowiedź z drugiej strony, bo tak jak piszesz- dużo łatwiej wypowiada się nam, kiedy jesteśmy gdzieś tylko tydzień, dwa. Niemniej jednak myślę, że wiele zależy od rejonu, bo np. w Turcji lokalni mieszkańcy na codzień dokarmiają kociaki i takich skarg jest niewiele. Możliwe, że się po prostu nie skarżą.
   A sama odpowiedź na pytanie: czy warto je dokarmiać czy nie jest naprawdę skomplikowana, bo każdy z nas jest inny i chce postępować jak najlepiej. Tyle, że “jak najlepiej” nie zawsze jest tym rozwiązaniem, którego oczekują od niego inni. Pozdrawiam i życzę powodzenia z kotami. PS. U mnie w domu skutkuje rozłożenie skórek pomarańczy- kot nie cierpi tego zapachu i nie podchodzi w to miejsce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

56,500FaniLubię
89,328ObserwującyObserwuj
44,000ObserwującyObserwuj
1,600SubskrybującySubskrybuj