Piesze wędrówki to mój ulubiony sposób na aktywność na świeżym powietrzu. Jednocześnie to najprostszy sposób na spędzenie czasu z bliskimi w aktywny sposób. Wtedy najwięcej się rozmawia, dyskutuje i śmieje. Taka wycieczka jest korzystna dla zdrowia fizycznego, zwiększa siłę i wytrzymałość oraz poprawia wydolność sercowo-naczyniową. To oczywiście nie koniec benefitów, o tym dlaczego warto mogłabym napisać osobny artykuł, ale dziś skupię się na innym temacie. Co jest ważnego w przygotowaniu do pieszej wycieczki? Wygodne ubranie! Odpowiednio dobrany strój zdecydowanie zwiększy komfort wędrówki. Dlatego dziś opowiem o tym jak ubrać się na pieszą wędrówkę. Podczas ubierania się należy wziąć pod uwagę dwa główne czynniki: pogodę i teren. Ubrania turystyczne powinny być funkcjonalne, ciepłe i przede wszystkim, wygodne.
Wpis powstał we współpracy reklamowej ze sklepem MODIVO – bardzo się cieszę, że mogłam opowiedzieć więcej o tym temacie.
Spis treści
Co ubrać na pieszą wycieczkę wiosną?
Wiosną ubranie przede wszystkim zależy miesiąca, ale też od pory dnia oraz od tego, na jak długą wędrówkę się wybieramy. Kiedy wybieramy się na wędrówkę wiosną, warto ubierać się warstwami. Często początku wędrówki może być nam zimno, ale potem ciało rozgrzewa się podczas spaceru. Najwygodniej zabrać ze sobą lekką kurtkę, koszulę z długimi rękawami i długie spodnie. W tym przypadku warto postawić na wygodę i ubrać klasyczne spodnie trekkingowe lub legginsy. Na krótsze i mniej wymagające trasy mogą być też jeansy.
Kiedy jest wietrznie lub zimno, zabieram ze sobą opaskę lub czapkę.
Jak się ubrać na pieszą wycieczkę latem?
Jeśli wybierasz się na wędrówkę, ważne jest, aby ubierać się odpowiednio do temperatury. Chociaż latem często jest ciepło, to warto zabrać ze sobą koszulę lub bluzę, aby można było ją zdjąć lub założyć, gdy zmienia się temperatura. Lekka koszula przyda się, kiedy będzie mocne słońce. Wtedy, poza odpowiednim ubraniem zdecydowanie zabierz ze sobą krem z filtrem, okulary przeciwsłoneczne i środek odstraszający owady, aby chronić się przed szkodliwymi promieniami słonecznymi i owadami. I nie zapomnij o kapeluszu! Latem nakrycie głowy jest moim zdaniem niezbędne. Zdarzyło mi się zapomnieć kapelusza i później musiałam to odchorować (ból głowy).
Wracając do odzieży na letnią wędrówkę, wiele zależy od pogody. Są dni, że długie spodnie będą niezbędne, ale kiedy jest gorąco lepiej mieć krótkie spodenki lub spódnicę (sukienkę). Świetnym i wygodnym rozwiązaniem będą długie spodnie z odpinaną nogawką. Podczas kompletowania stroju outdoorowego warto zwrócić uwagę na ten model. Pozwala on na regulację długości spodni w każdej chwili, nie musimy się martwić czy jesteśmy wystarczająco ciepło ubrani. Tego typu spodnie występują w wersji damskiej oraz męskiej.
Latem, na lekkie wędrówki najczęściej ubieram sukienki turystyczne i sandały. Za to, kiedy idę w góry ubieram spodnie z odpinanymi nogawkami, lekką bluzkę, do tego zabieram koszulę lub lekką kurtkę. Natomiast Maciek najczęściej nosi krótkie sportowe spodenki lub spodnie trekkingowe – ubieramy się podobnie, stawiając na komfort. Jeśli wybieramy się na trudniejszą wędrówkę, zawsze ubieramy buty trekkingowe.
Co ubrać na pieszą wycieczkę jesienią?
Jesienią ubieram się podobnie jak wiosną. Pogoda o tych porach roku jest szczególnie zdradliwa i warto sprawdzać prognozy tuż przed wyjściem z domu. Wiele zależy od pory dnia oraz od tego, jak długa będzie to wędrówka. Często, kiedy rano zaczynamy wycieczkę jest jeszcze chłodno, natomiast im bliżej południa, tym jest cieplej. W tym przypadku kluczem jest ubieranie się warstwami, dzięki czemu można dopasować strój w zależności od temperatury.
Zaczynając od warstwy podstawowej, takiej jak odpowiednia, najlepiej termiczna bielizna, następnie bluza z polaru lub wełniany sweter. Taki strój można wykończyć wodoodporną kurtką lub kamizelką. Jeśli chodzi o spodnie, warto postawić na wygodę: odpowiednie spodnie trekkingowe lub legginsy, ale na krótsze i mniej wymagające trasy mogą być jeansy. Podobnie jak wiosną, kiedy jest szczególnie wietrznie lub zimno, ubieram opaskę lub czapkę.
Jak się ubrać na zimową wędrówkę?
Zimą temperatura jest bardzo niska. Dlatego szczególnie ważne jest, aby nie zmarznąć (ani się zbyt mocno nie spocić) i później się nie rozchorować. Aby zapobiegać, trzeba nosić odpowiednie ubrania. Przygotowanie się do zimowej pieszej wycieczki możemy zacząć od butów. Tak więc pierwszą rzeczą, którą trzeba wybrać właśnie one. Takie, które są wodoodporne i wygodne, ale mają też odpowiednią przyczepność. Powinny dobrze trzymać kostkę. Na bardziej wymagające warunki (np. lód) część osób kupuje tzw. raki, które wspomagają przyczepność. Jeśli wybierasz się w trudne pod względem warunków miejsce, warto je rozważyć.
Kolejnym punktem będzie właściwa kurtka. Warto aby była ciepła, ale też nie ograniczała ruchów. Możesz również założyć kilka warstw ubrań oraz podobnie jak wiosną i jesienią, dobrze jest ubrać bieliznę termiczną.
Zimą noszę rękawiczki, czapkę i szalik. O tej porze roku preferuję czapki z polarem, które zapewnią ciepło. Na dłuższą wędrówkę biorę rękawiczki na zmianę.
Jakie buty ubrać na pieszą wycieczkę?
Najlepsze buty na piesze wycieczki to te, które są wygodne, lekkie i pasujące do terenu, w którym będziesz wędrować. Ukształtowanie terenu zdecydowanie pomoże określić rodzaj butów, na przykład skalisty teren wymaga solidnych butów o dobrej przyczepności, podczas gdy mniej kamienisty teren może wymagać trampek lub zwykłych butów turystycznych. Kiedy jeszcze warto wybrać codzienne obuwie? Na przykład, jeśli wybierasz się na krótką wędrówkę, wystarczą zwykłe sneakersy.
Istnieje wiele różnych rodzajów butów do noszenia na pieszą wycieczkę. Na przykład, latem często noszę sandały sprawdzonych marek: wygodne i praktyczne. Warto zwrócić uwagę na to, czy potrzebne będą buty wodoodporne lub takie, których używa się do chodzenia po wodzie. Osobiście uwielbiam piesze trasy po rzece (np. w Hiszpanii), ale wtedy ubieram lekkie adidasy lub buty trekkingowe. Jest to moim zdaniem najbardziej komfortowe, obuwie nie ślizga się po kamieniach i trzyma stopę.
Odpowiedni plecak na wędrówkę
Jaki plecak zabrać na pieszą wycieczkę? Moim zdaniem, przede wszystkim lekki, tak, aby nie był dla nas dodatkowym obciążeniem. Poza tym, plecak wygodny i wystarczająco pojemny, tak aby zmieściła się w nim woda, przekąski (np. batoniki muesli i suszone owoce) czy niezbędne ubrania. Jeśli piesza wycieczka będzie trwać dłużej niż jeden dzień, plecak powinien pomieścić ubrania, których będziesz potrzebować na następny dzień lub dłużej. Warto zabrać ze sobą małą apteczkę z tabletkami przeciwbólowymi czy plastrami na obtarcia.
Jak się przygotować do pieszej wycieczki za granicą?
Odpowiadając na powyższe pytanie, wiele zależy od kraju i panujących tam warunków. Powinniśmy się trzymać kilku zasad, które streściłabym w dwóch zdaniach.
Ubrania na wędrówki powinny być przede wszystkim wygodne i dobrze przemyślane. Należy ubierać się warstwami, nosić lekkie materiały, pamiętając o tym, żeby buty również były dostosowane do panujących warunków.
W ten sposób wędrowałam po Hiszpanii, Malcie, Irlandii czy USA, zawsze mając na względzie swoją wygodę. Jest tak dużo modeli ubrań, że są one nie tylko praktyczne, ale też ładne i stylowe. Moda się zmienia, ewoluuje, dlatego przede wszystkim warto postawić na jakość i komfort.
Jeśli chcecie podzielić się swoim doświadczeniem, czekam na Wasze komentarze.
Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:
Instagram: @ewelina.gac
Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata
Zawsze mam problem z wybraniem ciuchów na wyjazd wiosną i jesienią – nigdy nie wiadomo co spakować 😀
Jak dla mnie kluczowe są wygodne buty, resztę łatwiej ogarnąć ale niedopasowane buty są najgorsze.