Tropem wschodnich, czeskich tradycji: Hlinsko i Vesely Kopec

Uwielbiam odkrywać lokalne tradycje. Pewnie dlatego, w niektórych skansenach byłam po paręnaście razy! Na wschodzie Czech zdecydowanie warto odwiedzić Hlińsko i Veselý Kopec, bo w tych miejscach zdecydowanie czuć piękne, staroczeskie tradycje. Na zwiedzanie nie potrzebujemy całego dnia– spokojnie w trzy godziny odkryjemy to co najciekawsze! Chyba, że będzie to w trakcie popularnego karnawału w Czechach wtedy lepiej zarezerwować trochę więcej czasu.

Wpis powstał we współpracy z 

Hlińsko- małe miasteczko z wielką duszą

Miasteczko leży u podnóża Wyżyny Czesko – Morawskiej, co dodaje mu niepodważalnego, górskiego uroku. Dodam, że jego nazwa wywodzi się od słowa „glina” bowiem w XI wieku, w tym rejonie powstała… osada garncarska.

W Hlińsku można zobaczyć cztery miejsca: ratusz, kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny i Muzeum Miejskie. Jednak moim zdaniem najciekawsza i najpiękniejsza jest dzielnica Betlém, składająca się z małych, drewnianych domków. W tej dzielnicy zobaczymy ówczesny styl życia grupy mieszczan, głównie drobnych rzemieślników i robotników. Jest pięknie i sielsko. Co ciekawe, część domów jest zamieszkała, część stanowi skansen, a część sklep czy restaurację.

HLIŃSKO TRADYCJE CZECH HLIŃSKO TRADYCJE CZECH HLIŃSKO TRADYCJE CZECH HLIŃSKO TRADYCJE CZECH HLIŃSKO TRADYCJE CZECH HLIŃSKO TRADYCJE CZECH

Skansen Veselý Kopec- tu zatrzymał się czas!

Praktycznie rzut beretem od Hlińska leży skansen Veselý Kopec. Zobaczymy tu przeróżne zabytki z XIX wieku, np. dawną olejarnię, młyn, tartak czy warzelnię powideł.  Poza tym, możemy odwiedzić ówczesne domy mieszkalnie i rzucić okiem na ich wyposażenie. Nie wiem jak Was, ale mnie ogromnie cieszy odkrywanie tajemnic zwykłego życia z przed lat. A nawet jeśli nie jesteście fanami wiejskich klimatów, to w Veselým Kopcu się zakochacie. Zresztą, zobaczcie sami:

Skansen Veselý KopecSkansen Veselý KopecSkansen Veselý Kopec

Skansen Veselý Kopec
Można trafić na ogrzewane budynki, a nawet… ciepły chleb!

Kiedy mieszkałam w Pradze, marzyłam, żeby odkryć takie miejsca. Wtedy pojechałam do słynnej czeskiej wioski UNESCO. Nigdy o tym nie pisałam, ale powiem Wam, że nie zachwyciła mnie tak jak Betlejem czy Veselý Kopec. Skansen chyba nawet bardziej.

Skansen Veselý Kopec - karnawał
Kilka zdjęć z karnawału

Skansen Veselý Kopec- karnawałSkansen Veselý Kopec- karnawał

Jestem ciekawa jakie tego typu, tradycyjne miejsca najbardziej zapadły Wam w pamięć. A może odwiedziliście już Hlińsko i skansen Veselý Kopec? Dajcie znać.

Buziaki,


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata

Noclegi znajdziesz na booking.com


10 KOMENTARZE

 1. Uwielbiam wszelkiej maści skanseny. Generalnie jak tylko mam jakiś na trasie, to wiem, że będę musiała go odwiedzić. Miłość do skansenów narodziła się u mnie kiedy byłam dzieckiem. Z rodzinnych Kielc jeździłam do pobliskiej Tokarni, gdzie znajduje się jeden z ładniejszych i ładniej położonych skansenów w Polsce. Niemniej Veselý Kopec zapisuję sobie, jako miejsce do odwiedzenia 🙂 W szczególności, że lubię wracać do Czech 🙂

  • Nie byłam jeszcze w Tokarni, ale tak mi zareklamowałaś ten skansen, że muszę się tam wybrać. Koniecznie! 🙂 o Kielcach dużo słyszałam, a tak samo, jeszcze tam nie byłam. Może uda się latem? Pozdrowienia 🙂

 2. Piękne miejsca odkrywasz w Czechach i fajnie,że się tym dzielisz.
  Lubię Czechy i lubię odkrywac takie perełki. Domki są urocze.
  Generalnie nie omijam skansenów, więc i ja zapisuje go sobie na swojej liście.
  Pozdrawiam-)

 3. Nigdy nie byłam, ale po tym co przeczytałam i zobaczyłam na zdjęciach chętnie odwiedzę ten skansen. Zwłaszcza, że Czechy niedaleko.

 4. Mam sentyment do Czech, a te miejsca, które opisujesz, mają wielki urok! Niesamowite, że część tych domostw pozostaje zamieszkana… A, i właśnie sprawdziłam sobie, czy Hlinsko jest w moim rowerowym zasięgu 😉 Pozdrawiam!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj