Cesarstwo wschodniorzymskie, Bizantyńskie, Imperium Osmańskie. Kogo jeszcze bolała głowa na historii, bo nie potrafił zapamiętać nazw i położenia dawnych państw?
Na szczęście, po latach chętnie wracam do ciekawostek z historii, a tym chętniej do tych miejsc, które odwiedzam. I często, w takich momentach z zaskoczeniem mówię, że wiem o czymś więcej, niż myślałam, tylko po prostu nie wiedziałam, że to miejsce jeszcze istnieje. Na lekcji historii nazywało się zupełnie inaczej.
Pamiętacie Zenona z Kition? Można powiedzieć, ojciec stoicyzmu. Całe życie myślałam, że Kition to zapomniana wioska gdzieś w Grecji, a okazało się, że to Larnaka- miasto położone na Cyprze. Takich miejsc jest więcej i dziś o nich opowiem.
Zaczynamy!
Gdzie leży Konstantynopol?
Jeśli nie wiesz, jak dziś nazywa się Konstantynopol, nic straconego. Pamiętamy, że to stolica Bizancjum, że została zdobyta przez Imperium Osmańskie, ale gdzie leży? Czarna dziura.
Myślę, że nie wie tego większość Polaków, a z tego co pytałam moich czytelników na Instagramie, nikt nie miał tego na historii ( nie licząc lekcji z historykami i podróżnikami z pasji, którzy są niestety, w deficycie).
Odpowiadając: Konstantynopol to obecnie Istanbul. Stambuł w Turcji. Z ciekawostek, latając z Grecji, na rozkładzie mamy napisaną dawną nazwę, bowiem dla Greków to nadal Konstantynopol.
Skąd pochodzą greccy filozofowie?
Już wiemy, że Zenon z Kition jest z dzisiejszej Larnaki, ale nie wszystkie nazwy się zmieniły. Dla przykładu- Akusilaos z Argos nadal byłby z Argos. Argos to niezwykłe miasteczko na Półwyspie Peloponez, które nie jest oblężone przez turystów, a jest tam naprawdę sporo zabytków. Więcej: Argos- atrakcje i historie starożytnego miasta w Grecji
Wracając do greckich filozofów, Chajremon z Aleksandrii nadal pochodziłby miejscowości o tej samej nazwie. Tylko, że dziś Aleksandria drugie co do wielkości miasto w Egipcie.
Natomiast Antypater z Tarsu dziś pochodziłby z miasteczka Tarsus w Turcji. Co ciekawe, Tarsus położony jest nad Morzem Śródziemnym, niedaleko Mersin. Udało mi się zobaczyć to miasto i ma (podobnie jak okolica) wiele zabytków, częściowo jeszcze nieodkrytych, a na pewno- nie są zadeptane przez turystów.
Archytas z Tarentu dziś mieszkałby we Włoszech, a dokładniej na jej południu, w regionie Apulia. Miejscowość nadal nazywa się tak samo, więc możecie ją odwiedzić.
Za to Diogenes z Seleucji pochodziłby z Iraku, ale dziś nie ma tam żadnego miasta- tylko stanowisko archeologiczne Tall Uma.
Jeśli interesujecie się Grecją, koniecznie sprawdźcie: Greckie cytaty, przysłowia i aforyzmy, które warto znać
Miejsca z lekcji historii- co tam dziś jest?
Jest sporo miejsc, które pamiętam z lekcji historii. Część dziś nie istnieje, jak choćby Babilon, który dziś jest po prostu stanowiskiem archeologicznym w Iraku (od 1899 roku prowadzą tam wykopaliska).
Mezopotamia– ten rozległy teren Mezopotamii dziś położony byłby w granicach Iraku, a także Syrii, Kuwejtu, Iranu i Turcji.
Natomiast Sołuń to nazwa miasta, którego dzisiejsze nazwy to Tessaloniki lub Saloniki. Sołuń mówiło się w językach południowo-słowiańskich.
Natomiast Tracja, z której prawdopodobnie wywodził się Spartakus dziś znajdowałaby się w granicach Bułgarii, Grecji Turcji.
Takich miast i regionów są tysiące, dlatego nie sposób wymienić wszystkich. Jeśli interesujecie się tym tematem albo chcecie dowiedzieć się więcej- koniecznie dajcie znać. Wtedy będę wiedziała, żeby pisać więcej o historii.
Ewelina
Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:
Instagram: @ewelina.gac
Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata
Wstyd przyznać, ale faktycznie mimo że pojęcia znane, to jest problem z umiejscowieniem. Aczkolwiek przynajmniej na tytułowe zapytanie moja wiedza wystarczyła. Bardzo ciekawy, inny wpis, pozdrawiam
Myślę, że każdy ma problem z umiejscowieniem. Niemniej, Konstantynopol zna trochę więcej osób 🙂
Poproszę o więcej takich historycznych ciekawostek!
Super ciekawy wpis, dowiedziałam się kilka fajnych rzeczy – oby takich więcej! 😉 Pozdrawiam
Miło mi to słyszeć. Pozdrawiam serdecznie 🙂