Czym płacić w Czechach? Gdzie wymieniać pieniądze?

O tym czym płacić w Czechach narosły legendy. Pewnie dlatego, bo praktycznie każdy był w Czechach i „liznął” temat. Kiedyś zawsze wymieniało się pieniądze w kantorze, bo nie było innej opcji. Teraz do wyboru mamy różne sposoby, tylko który jest najlepszy? O tym we wpisie.

Czy warto kupić czeskie korony w Polsce?

Zacznę od najpopularniejszego tematu, czyli zakupu waluty w Polsce. Kiedy mieszkaliśmy w Pradze zawsze tak robiliśmy, bo była to najlepsza opcja. To znaczy, kupowaliśmy jej tyle, żeby starczyło na mieszkanie i życie, więc automatycznie kurs robił się nieco lepszy. Nie było wtedy kart wielowalutowych, dlatego dziś nie mogę powiedzieć jednoznacznie, że w kantorze zawsze się lepiej opłaca, ale warto mieć przy sobie choćby kilkadziesiąt koron, jeśli będziemy potrzebowali kupić coś za gotówkę, a bankomat będzie „Bóg wie gdzie”.

Kantor w Czechach. Czy to się opłaca?

Nie korzystaliśmy z czeskiego kantoru, bo zwykle bardziej opłacało się w tym „naszym” w Polsce. Jednak dowiedziałam się, że według prawa możemy w Czechach w ciągu trzech godzin odstąpić od umowy. Oczywiście, musimy mieć rachunek a data i godzina transakcji będą poprawne. Wtedy możemy poprosić o anulowanie transakcji i zwrot pieniędzy! Najlepsze w tym wszystkim jest to, że termin trzech godzin obowiązuje tylko wtedy, kiedy kantor jest otwarty.

Aż sama mam ochotę sprawdzić następnym razem jak to rzeczywiście działa. 😊

Czechy. Co się bardziej opłaca: płatność kartą w euro czy w złotówkach?

Zależy to z pewnością od tego w jakim banku mamy konto i w jaki sposób bank przewalutuje fundusze na korony. Ważne jest, aby do transakcji doszło tylko raz, bo z powodu wysokich spreadów walutowych i opłat za przewalutowanie transakcji. Dlaczego tylko raz? Wymiany zwykle nie są zbyt korzystne dla nas, dlatego lepiej nie korzystać z usługi dwa razy np. z euro na złotówki, ze złotówek na korony. Można sporo stracić, np. 20%, dlatego warto się dowiedzieć, jak to wygląda w naszym banku.

Płatność gotówką w euro w Pradze. Ile można stracić?

Bardzo rzadko kurs jest opłacalny, ale lepiej sprawdzić, ile jest warte jedno euro według kursu międzybankowego. Nie będą one identyczne jak w restauracji, bo jak mówi nazwa- jest to kurs między bankami, ale jeśli różni je kilka procent to może być to dobra oferta.

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Czego spodziewać się w czeskim banku?

Nie zakładałam konta w czeskim banku, ale robiłam tam przelewy. Nie jest to nic trudnego, przynajmniej w Pradze szło się dogadać nawet po angielsku.

Karty wielowalutowe- czy to dobre rozwiązanie?

Z zasady- raczej tak. Sama korzystam z dwóch takich kart, w zależności od ich limitów i jestem zadowolona, bo nie ponoszę praktycznie żadnych kosztów (nie przekraczam limitów).

Warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy, które pomogą nam podjąć decyzję: kiedy płacić gotówką, a kiedy kartą. Karty typu revolut czy monese mają swoje limity np. w zakresie wybierania pieniędzy z bankomatu, warto poczytać w których bankach doładowanie konta jest bezpłatne (przykładowo jakiś czas temu City wprowadziło takie opłaty).

A jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o tym jak płacić za granicą, przeczytajcie ten artykuł: PIENIĄDZE W PODRÓŻY. JAK PŁACIĆ ZA GRANICĄ (A JAK NIE)

Sprawdź również kategorię: Czechy atrakcje , gdzie znajdziesz mnóstwo wpisów o Czechach.

Ciekawa jestem Waszych doświadczeń w przypadku płacenia u naszych południowych sąsiadów. Czym płacicie w Czechach?


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

57,000FaniLubię
103,800ObserwującyObserwuj
48,000ObserwującyObserwuj
1,700SubskrybującySubskrybuj