Kiedy pytacie mnie o Turcję, dość często pada pytanie: „Jak jest w Turcji zimą?”. Spędziłam w Turcji wiele miesięcy i zacznę od tego, że klimat w Turcji różni się w zależności od regionu. To bardzo zróżnicowany pogodowo kraj, w którym każdy znajdzie region dla siebie: zaczynając od przyjemnego ciepła na południu, po śnieżną zimę w górach. I chociaż w Turcji można znaleźć obszary z zimowymi opadami śniegu, takie jak góry Taurus, dla większości osób wybierających się tu zimą priorytetem jest słoneczna aurora.
Dziś opowiem Wam jak wygląda pogoda w Turcji zimą, o tym kiedy można się opalać i jakie ubrania ze sobą spakować. Mam nadzieję, że rozwieję Wasze wątpliwości i dzięki temu wpisowi decyzja na wyjazd będzie przemyślana, a pogoda Was nie rozczaruje.
Zaczynamy!
Spis treści
Czy w Turcji jest zima?
Znajomość klimatu w Turcji pomoże Wam wybrać najlepszą destynację na zimowy wyjazd. Przy planowaniu wyjazdu, warto pamiętać, że Turcja to ogromny kraj. Leży przede wszystkim w strefie klimatu podzwrotnikowego, ale na wybrzeżu południowym panuje łagodny klimat śródziemnomorski, we wnętrzu kraju natomiast dominuje klimat kontynentalny. Wybrzeże północne różni się od południowego nie tylko krajobrazami, ale jest też objęte klimatem czarnomorskim, który wykazuje więcej cech charakterystycznych dla klimatu umiarkowanego niż podzwrotnikowego.
W obszarach o klimacie kontynentalnym, takich jak Środkowa Anatolia, Wschodnia Anatolia i Południowo-Wschodnia Anatolia, zimy są mroźne i obfite w śnieg, stanowiąc wyraźny kontrast dla gorących i suchych lat. Temperatury spadają nawet poniżej -30 stopni Celsjusza, a opady deszczu są umiarkowane. W obszarach górskich temperatury maleją wraz ze wzrostem wysokości.
Do Turcji polecisz z poniższymi biurami podróży. Kliknij i sprawdź oferty:
W klimacie śródziemnomorskim, obejmującym region śródziemnomorski, region Morza Egejskiego i niektóre części regionu Marmara, zimy są łagodniejsze,a opady deszczu są zauważalne, tworząc kontrast z gorącymi i suchymi latami. Temperatury utrzymują się na poziomie umiarkowanym.
Na obszarach otaczających Morze Czarne, większość pór roku jest deszczowa. Zima charakteryzuje się łagodnymi temperaturami, ale obfitymi opadami deszczu, co sprawia, że krajobraz jest intensywnie zielony przez cały rok.
Temperatura i pogoda w Turcji zimą
Najłatwiej przewidzieć pogodę na tam, gdzie klimat jest najbardziej łagodny, czyli na południowym wybrzeżu. Tam z pewnością można odetchnąć od szarej, zimowej rzeczywistości w Polsce. Ciekawostką jest, że internetowa pogoda często podaje więcej deszczu niż spadnie w rzeczywistości, choć zdarzają się naprawdę mokre dni. Sporadycznie zdarzają się ogromne burze przewalające palmy. Na przykład, w styczniu w Alanyi na siedem dni wyjazdu padało przez dwa, a temperatura wynosiła 13-17 stopni w dzień.
Wyjazd zimą – co może się zdarzyć? Kiedy podchodziliśmy do lądowania w Antalyi pilot nadał komunikat: nie wiem, czy uda się wylądować, dlatego być może będziemy musieli polecieć do Bodrum. Przyznam Wam, że mocno się przeraziłam, bo Bodrum leży naprawdę daleko od Alanyi (przeszło 500 km!). Na szczęście się udało, choć w trakcie lądowania miałam z nerwów mokre dłonie.
Kiedy można się opalać w Turcji?
Niektórzy przyjezdni opalają i kąpią się już w styczniu, choć moim zdaniem dopiero w marcu robi się na tyle ciepło, żeby zażywać kąpieli słonecznych. Mam na myśli południowe wybrzeże, które jest najcieplejsze. W innych miejscach, choćby w Ankarze jeszcze w marcu jest chłodno.
Pamiętajmy, że w mniej popularnych turystycznie miejscowościach opalanie w marcu, a nawet w kwietniu będzie odebrane z niedowierzaniem: sprawdzałam na własnej skórze. 😊W Alanyi opalających się turystów można zobaczyć przez cały rok. Natomiast, jeśli planujecie urlop w Mersin to pewne jest, że ludzie będą patrzeć na Was jak na kosmitów z odległej planety, bo dla nich nadal jest po prostu zimno.
Z racji, że zimą Turcja nie jest oblegana przez turystów, bez problemu odwiedzimy wszystkie atrakcje, które są przeładowane latem (jeśli będą otwarte, co warto sprawdzić przed wyjazdem).
Jakie ubrania spakować ze sobą do Turcji zimą?
Jeśli naszym celem jest wypoczynek i zwiedzanie, ubraniowo przygotujmy się na wczesną wiosnę w Polsce. Warto zabrać czapkę, gdyby mocniej wiało i ubierać się raczej na cebulkę. Jeśli w planie mamy wyjazd w tureckie góry, pamiętajmy, że jest tam o wiele zimniej, dlatego zimowe ubrania są więcej niż wskazane. Już kilka kilometrów od wybrzeża temperatura spada o dobre 10 stopni. Z pewnością warto wziąć nieprzemakalne buty, aby w razie deszczu nie siedzieć tylko w hotelu.
Natomiast, jeśli wybieracie się w ośnieżone góry, warto do tego się dobrze przygotować i zabrać wszystko, co zabiera się na zimowe wyprawy.
Czy warto pojechać do Turcji zimą?
Jeśli marzysz o zimie pełnej słońca, to Turcja oferuje idealne miejsca na spędzenie tego okresu, zwłaszcza na południu kraju oraz na wybrzeżach Morza Śródziemnego. Turcja charakteryzuje się stabilną i mniej zróżnicowaną pogodą, co sprawia, że jest to doskonałe miejsce na ucieczkę przed zimową szarością.
Przy zwiedzaniu warto mieć na uwadze, że część miejsc będzie zamknięta, bo jest poza sezonem. Za to główne atrakcje i muzea są otwarte i często tańsze. Często da się wejść nawet za darmo, bo jest tak mało turystów, że nie opłaca się nikogo zatrudniać. Sama uwielbiam zwiedzanie w takim terminie. Turystów jest niewiele, a do tego temperatura nie jest na tyle wysoka, że mi się po prostu nie chce. Można usiąść w kafejce, wypić kawę, wpatrując się w miasto lub piękny krajobraz.
Pierwszy kwartał roku nadaje się do tego znakomicie… turecka wiosna jest po prostu przepiękna. Jeśli macie możliwość odkrycia Turcji zarówno zimą, jak i wiosną to będzie idealnie.
Jeśli chcesz sprawdzić hotele i ceny w interesującym Ciebie terminie w Turcji, przygotowałam mapkę:
Booking.comWięcej wpisów znajdziecie w kategorii Turcja atrakcje.
Więcej o Hiszpanii zimą znajdziesz tutaj: Zima w Hiszpanii
Kto z Was był w Turcji zimą? Dajcie znać.
Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:
Instagram: @ewelina.gac
Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata
Byłam w Turcji zimą i było pięknie. Co prawda, aqua park był zamknięty, ale nabrałam kolorów, poodychałam ciepłym powietrzem (w lutym było ponad 20 stopni) i naładowałam baterie.
Cieszę się, że nie tylko ja mam takie doświadczenia 🙂
o tak! jak jest zimno w Polsce to aż się chce jechać do ciepłego kraju
albo tam gdzie naprawdę dużo śniegu 🙂
Bardzo lubię Turcję.Marzy mi się Kapadocja w śniegu.
Widziałam tylko zdjęcia,cudnie.
Zdarzyło mi się podróżowac od granicy z Iranem,aż do Istambułu.
W tym roku byłam wiosną,cudnie,ciepło,wszystko kwitnie.
Piękny kraj do zwiedzania!
Pozdrawiam-)
Mi też marzy się ten rejon w śniegu. Nie wiem czy zdążę w tym sezonie, ale są fajne połączenia z Warszawy!
Ja bardzo lubię podróżowanie poza sezonem i myślę, że Turcja w czasie zimy bardzo by mi odpowiadała. Aż mi serce mocniej zaczęło bić jak czytałam fragment o lądowaniu;) Pozdrawiam.
Na pewno przywiozłabyś piękne wspomnienia i zdjęcia Martynko 🙂 buziaki
W sumie dla mnie taka temperatura byłaby lepsza niż 40 stopni w cieniu latem.
Tak, przy takiej temperaturze ciężko się zwiedza, zwłaszcza atrakcje na dworze… 🙂
Świetny wpis, myśle ze z ta pogoda, to trochę jak w niektórych częściach Meksyku. Zima w dzień niby 20 stopni ale na wieczór temperatura spada do -3! Pozdrawiam!
To dopiero jest nie lada wyzwanie przy pakowaniu, jak chce się jeszcze z powrotem coś przywieźć. 🙂
Zawsze jestem w Turcji przejazdem, ale nie ukrywam, że jest na mojej liście do odwiedzenia i to właśnie zimą! Dziękuję za ten wpis, bo jest bardzo przydatny 🙂
W takim razie czekam na relację! Oby się udało jak najprędzej. 🙂
Do sprawdzenia pogody polecam yr.no, sto razy lepsza niż Google.
A jak z cenami poza sezonem?
Dzięki! Wg. mnie podobnie jak w sezonie, jeśli chodzi o restauracje, sklepy, wynajem samochodu (zawsze jest drogo w porównaniu do np. Cypru). Za to np. transport z lotniska nawet 3x taniej, hotele też.
Myślę, że na wakacje można jechać o każdej porze roku. Ważne, żeby odpocząć, odstresować się, zostawić za soba codzienne obowiązki. A jak przy okazji będzie pięknie i nie będzie tłumów ludzi to tylko się cieszyć 🙂
Zgadzam się Uleńko! Pozdrowienia 🙂
Cudownie pokazałaś Turcję zima 😉 nigdy o tym nie myślałam żeby właśnie zimą tam pojechać a tu proszę taka niespodzianka 🙂 my byliśmy w zeszłym roku w Turcji już czwarty raz ale jak zwykle latem. Marzył nam się lot balonem i marzenie spełniło się 🙂
Z przyjemnością bym pojechała tam zimą! <3
Ja też, jeszcze raz 🙂
Bardzo lubię podróżować w okresie zimowym, jest wtedy znacznie mniejszy ruch turystyczny, a więc od razu jakoś tak spokojniej. Dużą zaletą są też niższe ceny, więc jak dla mnie to same zalety.