Atrakcje Częstochowy – co warto zobaczyć?

Jakie miejsca warto zobaczyć w Częstochowie? Częstochowa, choć znana przede wszystkim z Jasnej Góry, to nie tylko duchowe serce Polski, do którego co roku przybywają pielgrzymi. To także miasto pełne historii i niespodzianek. Jej ulice kryją wiele opowieści, a zabytki i atrakcje turystyczne przyciągają licznych odwiedzających.

Sama do Częstochowy przyjechałam ostatnio z wizytą, a zwiedzanie było tylko dodatkiem do przesympatycznego towarzystwa. Byłam tam wcześniej kilka razy, nawet na rodzinnej wycieczce na Jasną Górę. Tym razem jednak udało mi się zobaczyć kilka miejsc, które są bardziej poza szlakiem, dlatego, jeśli zastanawiacie się, co warto zobaczyć w Częstochowie i jakie sekrety kryje to miasto, przeczytajcie koniecznie poniższy wpis.

Jasna Góra

Jasna Góra to jeden z najważniejszych ośrodków pielgrzymkowych w Polsce i na świecie. Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej przyciąga miliony pielgrzymów, którzy docierają tutaj w trakcie pieszych pielgrzymek, zorganizowanych wycieczek lub na własną rękę.

Celem pielgrzymek jest przede wszystkim obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Obraz ten przez wieki był źródłem licznych cudów, dlatego też nazywany jest cudownym obrazem. Tradycją dla przybywających tutaj wiernych jest obejście ołtarza z obrazem, często na kolanach. Najbardziej znanym nabożeństwem na Jasnej Górze jest Apel Jasnogórski sprawowany tutaj od 1953 r. codziennie o godzinie 21:00.

Bazylika jasnogórska wzniesiona została w latach 20. XV w. jako kościół jednonawowy. Jednak na przestrzeni wieków świątynia się rozrastała, a dziś składa się z 4 kaplic, prezbiterium, nawy głównej i dwóch bocznych, kruchty, zakrystii oraz krypt grobowych.

Sanktuarium na Jasnej Górze to rzecz jasna, nie jedyny chrześcijański akcent w Częstochowie. Wiernych może zainteresować również Bazylika Archikatedralna Świętej Rodziny czy Muzeum Monet i Medali św. Jana Pawła II, które opiszę niżej.

Aleja Najświętszej Maryi Panny

To główna arteria miasta, pełna sklepów, kawiarni i restauracji. Na każdym kroku zobaczycie tutaj również wiele rzeźb, fontann czy pomników. Aleja, to zasadzie trzy połączone aleje, które dziś zcalają starą i nową Częstochowę, prowadząc od parków Staszica i 3 Maja, aż do kościoła św. Zygmunta. Spacerując alejami możecie podziwiać okazałe wille w przełomu XIX i XX wieku, które niegdyś należały do najbogatszych fabrykantów z Częstochowy.

Spacerując Aleją Najświętszej Maryi Panny możecie odpocząć na charakterystycznych ławeczkach, poświęconych różnym postaciom. Znajdziecie tutaj ławeczkę Władysława Biegańskiego, Haliny Poświatowskiej, Marka Perepeczko czy Piotra Machalicy.

Podczas spaceru aleją skosztujecie lokalnych przysmaków czy napijecie się kawy w jednej z licznych kafejek. Nazywana bywa zieloną oazą miasta i nic dziwnego, bo znajduje się na niej naprawdę wiele drzew i tym samym zacienionych miejsc (co bywa pomocne, zwłaszcza latem).

Ratusz z wieżą zegarową

Niedaleko płyty Starego Rynku, w Śródmieściu możecie zobaczyć zabytkowy Ratusz z charakterystyczną wieżą zegarową. Budynek mieści się przy pl. Władysława Biegańskiego i wzniesiony został w latach 1828–1836 według projektu Franciszka Reinsteina, w stylu klasycystycznym. Przebudowano go w 1908, a w 1960 roku wpisano do rejestru zabytków.

W budynku ratusza znajduje się Muzeum Częstochowskie, w którym można poznać historię miasta i regionu. Eksponaty prezentują kulturę, sztukę i tradycje Częstochowy oraz okolic. Możemy podziwiać tutaj także regionalne malarstwo, w tym m.in. dzieła Malczewskiego, czy Weissa, a także bogaty zbiór polskiej sztuki graficznej.

Bazylika archikatedralna Świętej Rodziny 

Imponujący budynek sakralny w centrum miasta, który zachwyca swoją architekturą i wnętrzem. Ta neogotycka trójnawowa świątynia, chociaż przyciąga z zewnątrz, ma również bogate wnętrze. W środku warto zwrócić uwagę na piękne witraże, prezbiterium, stalle oraz organy wielkie z 1949 roku.

Co ciekawe, bazylika Świętej Rodziny jest jedną z największych tego typu budowli w Polsce i w Europie! Z pewnością zachwyci Was jej wyjątkowa fasada z czerwonej cegły z jasnymi elementami i chór muzyczny z organami, o których wspominałam. Budowla jest naprawdę imponująca. 

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

IV Liceum Ogólnokształcące

Ten punkt nie znajduje się w każdym przewodniku po Częstochowie, a moim zdaniem powinien. IV Liceum Ogólnokształcące w Częstochowie, położone w cieniu Jasnej Góry, jest nie tylko najstarszą szkołą w mieście, jest liceum o niezaprzeczalnej renomie. Chociaż jej ściany opowiadają wiele fascynujących historii, to jedno z najbardziej rozpoznawalnych nazwisk, z którą jest kojarzona, to Muniek Staszczyk – legendarny absolwent tej uczelni. Dokładniej mówiąc, „Czwarte liceum ogólnokształcące” to nie tylko szkoła, ale też utwór jej poświęcony. W tej szkole powstała słynna kapela T.Love. Co ciekawe, debiutowała 4 lutego 1982 roku podczas własnej studniówki!

Stare Miasto w Częstochowie i Stary Ratusz

Historyczne centrum Częstochowy pełne jest zabytków i urokliwych zakątków. Spacerując po starówce, można podziwiać część Alei Najświętszej Maryi Panny, plac Daszyńskiego oraz najbardziej okazałą budowlę w okolicy, czyli archikatedrę Świętej Rodziny, o której wspominałam wcześniej.

Niewątpliwą atrakcją jest tutaj Stary Rynek i Stary Ratusz, który znajduje się pod płytą Starego Rynku. Co ciekawe, na mury Starego Ratusza natrafiono zupełnie przez przypadek. W 2006 r. jeden z samochodów dostawczych uszkodził chodnik, dzięki czemu odkryto stare mury piwniczne. Okazało się, że ratusz stał w tym miejscu do początku XVIII w. i nigdy nie został odbudowany.

Dziś znajdziemy tutaj Muzeum Częstochowskie i ciekawe instalacje artystyczne. Czekają na nas m.in. wystawa archeologiczna poświęcona znaleziskom odkopanym podczas prac badawczych, rekonstrukcja ratuszowych piwnic, aresztu, wyszynku oraz wystawa „Historia Częstochowy”.

Murale w Częstochowie

Częstochowa, choć najbardziej znana z Jasnej Góry, posiada również inną, nieco mniej tradycyjną stronę – mianowicie murale, które stanowią wspaniałe dopełnienie krajobrazu miasta.

Szczególnie warty uwagi jest mural przy dworcu. Tuż obok dworca PKP w Częstochowie, stoi zabytkowa kamienica z końcówki XIX wieku. To właśnie na jej ścianie roztacza się mural “Strażnik Czasu”, a dokładniej mówiąc: rozciąga się na imponujących 100 metrach długości i 12 wysokości! Zwraca uwagę każdego, kto przechodzi obok, niezależnie od tego, czy jest to mieszkaniec Częstochowy czy turysta. „Strażnik Czasu” to nie tylko gigant wśród miejskich murali Częstochowy, ale również arcydzieło, które bije na głowę wiele europejskich malowideł swoimi rozmiarami! Inspiracją do jego powstania był znany w Częstochowie zegarmistrz Stefana Rybicki, który jest właścicielem tej kamienicy. Najciekawszym smaczkiem tego giganta jest wizerunek Rybickiego, który dumnie strzeże czasu. 😊To również symbol, że czas jest naszym najcenniejszym skarbem.

Parki w Częstochowie

Park Lisiniec, położony w zachodniej części miasta, zajmuje aż ponad 40 ha terenów zieleni! Możecie się tutaj zrelaksować przy trzech dużych zbiornikach wodnych o ciekawych nazwach: Adriatyk, Bałtyk i Pacyfik. Park Lisiniec to Idealne miejsce na relaks, piknik czy spacer wśród drzew i stawów. Nic dziwnego, że przyciąga tłumy turystów oraz mieszkańców Częstochowy szczególnie w ciepłe letnie dni.

Znajdziecie tu również ścieżkę rekreacyjną o długości 2,5 km, korty tenisowe, wypożyczalnię sprzętu wodnego, takiego jak kajaki, rowerki czy deski SUP. Tych bardziej odważnych przyciągnie skate park czy park linowy. Na terenie parku natraficie również na malowniczo położony pomost nad wodą oraz place zabaw dla dzieci. 

Park im. Stanisława Staszica to kolejny park miejski, który oferuje przestrzeń do relaksu i wypoczynku. Znajdują się tutaj m.in. duży staw,  fontanny, altana oraz liczne rzeźby. Park ten zajmuje ponad 5 ha powierzchni. Na terenie do dziś zachowało się kilka interesujących budowli, wzniesionych z okazji Wystawy Przemysłu i Rolnictwa, która w 1909 roku była organizowana w mieście. 

Muzeum Produkcji Zapałek 

Do tego miejsca nie dotarłam, bo mój pociąg był spóźniony i muzeum zamknęli tuż przed moim przyjazdem. Bardzo żałuję, bo to unikalne miejsce, które prezentuje historię produkcji zapałek w Częstochowie. Eksponaty pokazują, jak kształtowała się ta branża na przestrzeni lat.

Muzeum Zapałek zostało założone w 2002 roku w miejscu fabryki zapałek, która działała tutaj od 1881 roku. Była ona pierwszą fabryką zapałek na ziemiach polskich. Co ciekawe, linia produkcyjna działała w tym miejscu aż do 2010 roku! 

W muzeum na własne oczy zobaczycie jak produkowano zapałki, co jest ciekawą atrakcją nie tylko dla dorosłych, ale też dla dzieci. 

Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II  

Muzeum założone zostało w 2011 r. Wśród jego zbiorów znajdziemy przede wszystkim monety i medale z wizerunkiem papieża Jana Pawła II. Jest to miejsce wyjątkowe, ponieważ obejmuje największą tego typu kolekcję na świecie!

Ciekawym uzupełnieniem zbiorów muzeum są znaczki pocztowe z wizerunkiem Jana Pawła II, a także repliki przedmiotów liturgicznych i ubioru papieża, takie, jak np. stuła, peleryna, piuska i pastorał. Łącznie znajdziemy tutaj około 11 tysięcy eksponatów. 

Muzeum znajduje się około 5 km od Jasnej Góry, warto wspomnieć, że jest ono czynne jedynie do godziny 15:00, a wejścia odbywają się co godzinę.

Muzeum Górnictwa Rud Żelaza

Miejsce, które prezentuje historię przemysłu żelaznego w regionie. Co ciekawe, wystawy usytuowane zostały w miejscach dawnych wyrobisk wydrążonych w latach 1974-1976.  

Eksponaty pokazują, jak kształtowała się ta branża i jakie technologie były stosowane w produkcji. Muzeum stanowi ważny punkt na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

Zgromadzono tutaj liczne eksponaty pochodzące ze zlikwidowanych kopalń „Szczekaczka”, „Rudniki”, „Wręczyca” oraz „Barbara”. To jedyne takie miejsce w Polsce, które łączy  prezentowane osiągnięcia techniczne z kulturą górniczą rud żelaza na terenie kraju. 

Zobaczycie tutaj oryginalny sprzęt górniczy, wagony, lampy górnicze, tablice sygnalizacyjne, narzędzia ręczne i naprawdę wiele ciekawych urządzeń, które były niegdyś niezbędne w codziennej pracy górnika.

Opuszczony Park Miniatur Sakralnych

Park Miniatur Sakralnych w Częstochowie to miejsce, które miało przyciągać zarówno wiernych, jak i turystów z różnych zakątków świata. Znajdujące się w nim miniatury najsłynniejszych obiektów sakralnych były wykonane z dbałością o najmniejsze detale, stając się atrakcyjnym miejscem dla miłośników historii, architektury oraz, przede wszystkim: religii.

Najbardziej imponującym elementem parku był olbrzymi pomnik papieża Jana Pawła II. To właśnie tutaj, w sercu Częstochowy, stanął największy na świecie wizerunek Polaka. Kiedy go ustawiano, wszyscy oczekiwali, że przyciągnie wielu pielgrzymów i turystów.

Niestety, mimo początkowego entuzjazmu, z biegiem czasu zainteresowanie Parkiem Miniatur Sakralnych zaczęło spadać. Park Miniatur, który kiedyś tętnił życiem i przyciągał tłumy, został zamknięty.

Może to było spowodowane brakiem odpowiedniej promocji, czy zmieniającymi się trendami w turystyce, ale fakt jest taki, że park stał się zapomniany. Z roku na rok, jak opowiadała mi Gosia, która pamięta ten park za czasów jego świetności park wygląda gorzej. Dziś to miejsce odwiedzają głównie fani opuszczonych miejsc.

Gdzie spać w Częstochowie?

Częstochowa, będąc jednym z ważniejszych ośrodków pielgrzymkowych w Polsce, oferuje szeroką gamę miejsc noclegowych, dostosowanych do różnych potrzeb i budżetów gości. Ze względu na religijny charakter Częstochowy, wiele klasztorów i domów pielgrzyma oferuje proste, ale komfortowe pokoje dla pielgrzymów i innych gości. W mieście znajduje się wiele hoteli, polecane miejsca noclegowe znajdziesz pod tym linkiem.

Booking.com

Atrakcje Częstochowy

Częstochowa zaskakuje na każdym kroku. Od duchowej głębi Jasnej Góry, przez historyczne zakątki Starego Miasta i zielone parki, po nowoczesne atrakcje oraz muzea. Każdy, kto odwiedzi to miasto, odkryje coś dla siebie i na pewno będzie chciał wrócić, by ponownie poczuć jego niepowtarzalny klimat. Zaplanujcie swoją wizytę w Częstochowie i dajcie się oczarować jej urokiem, odkrywając nieznane oblicza tego miasta!

Jeśli wybierasz się do Częstochowy, nie zapominaj o Szlaku Orlich Gniazd. To trasa turystyczna w południowej Polsce, która przebiega tuż obok miasta. Łączy szereg zamków i warowni wzniesionych głównie na wapiennych skałach Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Najbliżej miasta położony jest Zamek Olsztyn, wzniesiony na wysokiej skale jeden z najważniejszych punktów Szlaku Orlich Gniazd.

Dziękuję Gosi za świetną wycieczkę po Częstochowie!


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

57,000FaniLubię
103,808ObserwującyObserwuj
48,000ObserwującyObserwuj
1,700SubskrybującySubskrybuj