Co zobaczyć w Pakistanie? Sporo osób pytało o mój plan podróży do Pakistanu. I chociaż większość jest zapisana w wyróżnionym Stories na moim Instagramie, to wiem, że sporo osób woli formę pisaną, poprzeplataną zdjęciami.
Mój plan podróży układałam razem z Gosią, która prowadzi w Pakistanie swoje biuro podróży. Lecieliśmy w marcu, więc jeszcze przed sezonem. Dlatego, zanim zacznę, chciałabym zwrócić uwagę na kilka kwestii z tym związanych.
Po pierwsze, w górach jeszcze leżał śnieg, więc tradycyjny trekking odpadał. Jeśli ktoś jest nastawiony na wędrówki, to czas na to zaczyna się w maju, a i czasami nie da się zrobić całej trasy, właśnie ze względu na warunki klimatyczne.
Po drugie, nasz wstępny plan uległ zmianie, bo pakistańskie linie lotnicze PIA zmieniły lot do Skardu trzykrotnie. Na szczęście, nie musiałam się o nic martwić, bo Gosia od razu zaproponowała w zamian inne rzeczy, a my po prostu musieliśmy odpuścić Dolinę Hunzy. Przynajmniej mam jeden powód więcej, aby wrócić do Pakistanu, do niej dojedziemy następnym razem.
Jeśli chodzi Wam po głowie wycieczka do Pakistanu, koniecznie napiszcie do TUK TUK TOURS po wspólny wyjazd i powołajcie się na mnie – na kod EWELINA5 dostaniecie zniżkę 5%.
Zaczynamy zwiedzanie!
Spis treści
- 1 Islamabad
- 2 Lahore
- 3 Kopalnia Soli Khewra
- 4 Pokaz na granicy pakistańsko-indyjskiej
- 5 Buddyjska świątynia Katas Raj
- 6 Lot Islamabad – Skardu
- 7 Skardu
- 8 Zimna Pustynia Sarfaranga
- 9 Zimna Pustynia Katpana
- 10 Wodospad Manthokha
- 11 Czekoladowe Skały
- 12 Jeziora Kachura: górne jezioro
- 13 Dolne jezioro Kachura, znane także jako Jezioro Shangrila
- 14 Fort Shigar
- 15 Co zobaczyć w Pakistanie?
Islamabad
Islamabad czyli stolica Pakistanu powstała w latach 60. XX wieku. Miasto robi odmienne wrażenie od pozostałych, można powiedzieć, że jest miastem modelowym i o wiele mniej w nim chaosu. Atrakcje Islamabadu to, między innymi:
- Pakistan Monument, inspirowany architekturą Mogołów, symbolizuje jedność kraju i jego różnorodność kulturową.
- Meczet Faisala, jest nie tylko miejscem modlitwy, ale także ważną atrakcją turystyczną z przepiękną architekturą i panoramicznymi widokami.
- Margalla Hills, pasmo wzgórz na północy Islamabadu, przyciąga szlakami turystycznymi i obfitością dzikiej fauny i flory.
- Daman-e-Koh, punkt widokowy na szczycie wzgórza, to niezapomniane widoki na miasto i okoliczne obszary. Tu też znajdują się dzikie małpki.
Sprawdzony nocleg: link
Lahore
Lahore to drugie co do ilości mieszkańców miasto w Pakistanie i jedno z większych miast na świecie. Mieszka w nim około 12 milionów osób i jest znane z licznych historycznych zabytków. Przyjeżdzając do niego z Islamabadu możemy być zaskoczeni, jak bardzo różnią się od siebie obydwa miasta. Islamabad jest uporządkowany, natomiast Lahore to miasto, w którym można spodziewać się ogromnego chaosu, który jest niezwykle ciekawy.
Co warto zobaczyć w Lahore?
- Fort Lahore, zbudowany w XVI wieku za panowania dynastii Mogołów, łączy w sobie elementy architektury hinduskiej, islamskiej i perskiej. Sheesh Mahal, czyli Pałac Luster, to miejsce na terenie fortu, zbudowane z tysiąca luster na życzenie cesarza Shah Jahana, który chciał zaskoczyć swoją żonę Mumtaz Mahal. Pałac ten został wpisany na listę UNESCO.
- Cesarski meczet Badshahi, zbudowany w XVII wieku za panowania Aurangzeba. Nadal jest jednym z największych na świecie. Choć nie zawsze służył jako miejsce modlitwy, to jego imponująca architektura z czerwonego piaskowca i marmurowymi elementami zachwyca zwiedzających.
- Stare miasto Lahore skrywa również inne piękne zabytki, takie jak meczet Wazir Khan, Tureckie Łaźnie Shahi Hammam i wiele innych.
Polecany nocleg: LOKAL Rooms x Lahore (Cavalry)
Kopalnia Soli Khewra
Kopalnia soli Khewra to jedno najstarszych miejsc wydobycia soli na świecie. Co ciekawe, wydobywa się tam różową sól himalajską. Kopalnia soli Khewra to nie tylko ważne źródło soli, ale również unikalna atrakcja turystyczna.
Kopalnia soli Khewra jest nadal czynna, ale zwiedza się oczywiście miejsca specjalnie przygotowane dla turystów. Można podziwiać olbrzymie komory solne o różnych kształtach i rozmiarach, solne jeziorka i rzeźby, znajdzie się nawet miejsce do modlitwy.
Warto wykupić wjazd pociągiem do środka, bo trasa pieszo jest dość długa (ok. 2 kilometry w jedną stronę).
Pokaz na granicy pakistańsko-indyjskiej
24 km od Lahore, na granicy pakistańsko-indyjskiej codziennie odbywa się niezwykła ceremonia. A dokładniej mówiąc, przy przejściu granicznym Wagah, jedynej drodze łączącej Pakistan z Indiami. Ta historyczna uroczystość sięga roku 1959 i stanowi niezwykły pokaz militarnej precyzji, prowadzony przez Pakistan Rangers oraz Border Security Force India. Ceremonia obej
Spektakl rozpoczyna się popołudniu (godziny sprawdźcie przed przyjazdem, bo się to zmienia) i trwa około 40 minut. Trzeba też wcześniej zapisać się na wejście, podając swoje dane wraz z numerami paszportów.
Buddyjska świątynia Katas Raj
W przeszłości ten teren był zamieszkały również przez hindusów. To znaczy, nadal niewielka liczba wyznawców tej religii mieszka w Pakistanie, ale przed powstaniem Pakistanu było ich więcej. Pamiątką z tamtego okresu jest kompleks Świątyń Shri Katas Raj. Na kompleks składa się kilka świątyń hinduistycznych, otoczony przez ogrody i stawy, z których najważniejszy, staw Katas, uważany jest za święty przez wyznawców hinduizmu. Według mitologii, staw ten miał zostać stworzony z łez Boga Shivy po śmierci jego żony Sati. Dół formularza
Lot Islamabad – Skardu
To było dla mnie niesamowite przeżycie. Jeśli będziecie w Pakistanie, zdecydowanie warto się na to zdecydować. Lot na tej trasie obfituje w widoki na naprawdę wysokie góry, wysokie na 7000 i 8000 m n.p.m. Z okna samolotu udało się nam zobaczyć górę Nanga Parbat. Przelot robi ogromne wrażenie i mogę go jak najbardziej polecić. Wiem, że piękna trasa jest również do Gilgit, ale na niej podstawiają mniejsze samoloty, a w większych podróż jest po prostu bardziej komfortowa.
Poniżej znajdziecie atrakcje w Skardu i okolicy, które udało się nam zobaczyć.
Skardu
Lądując w Skardu, na pewno skupicie się na górach. Jednak w samym Skardu warto wybrać się choćby do lokalnych sklepów i kupić np. przyprawy, orzechy czy słodkości. Poza tym, na uwagę zasługują kamienie szlachetne, które wydobywa się w tym regionie, dlatego koniecznie zajrzyjcie do miejscowego sklepu z biżuterią. Moim zdaniem to najlepsza pamiątka, jaką można przywieźć z Pakistanu.
Sprawdzony nocleg: Dynasty Hotel Skardu
Zimna Pustynia Sarfaranga
Pustynia Sarfaranga to jedna z dwóch zimnych pustyń w Skardu, które udało mi się odwiedzić. Jest położona na wysokości 2460 metrów n.p.m. i jadąc Shigar nie sposób jej przegapić. Pustynia jest otoczona górami robi niesamowite wrażenie, a spokój pośrodku wydm jest wręcz nierzeczywisty. Do tego dochodzi zupełny brak zasięgu.
Warto skorzystać z wycieczki jeepem po pustyni, dla mnie to była to dość ekstremalna przygoda, którą pewnie będę wspominać latami.
Zimna Pustynia Katpana
Pustynia Katpana to kolejna zimna, wysokogórska pustynia w tej okolicy. Temperatury wahają się od +27 °C do −25 °C, w zależności od pory roku i dnia. Na pustyni można zobaczyć ogromne wydmy piaskowe, które zimą bywają pokryte śniegiem. To jedna z najwyżej położonych pustyń na świecie. Zlokalizowana jest na wysokości 2 226 metrów nad poziomem morza.
Pustynia jest naprawdę spora, ale najczęściej odwiedzaną przez turystów częścią pustyni jest obszar niedaleko lotniska w Skardu , w pobliżu jeziora Katpana.
Wodospad Manthokha
Wodospad Manthokha to wodospad usytuowany w Dolinie Kharmang, w regionie Gilgit-Baltistan. Wodospad ma około 55 metrów wysokości, ale nie jest zjawiskiem naturalnym – został stworzony przez człowieka. Jest otoczony zielonymi pastwiskami i strumieniami, pośród wysokich gór Karakorum. Wygląda naprawdę pięknie.
Ciekawostka: w sezonie (latem), w pobliskiej restauracji serwowane są pstrągi, a zwiedzający mogą również odwiedzić farmę rybną.
Czekoladowe Skały
Czekoladowe skały okazały się malowniczym przystankiem na trasie po regionie Gilgit-Baltistan. Jak nazwa wskazuje, wyglądają jakby były zrobione z czekolady! Nie jest to może atrakcja, do której warto jechać specjalnie, ale zdecydowanie warto ułożyć trasę w taki sposób, aby o nie zahaczyć.
Jeziora Kachura: górne jezioro
Jeziora Kachura to jeziora położone na wysokości 2500 metrów nad poziomem morza, składają się z Górnego Jeziora Kachura i Dolnego Jeziora Kachura, znane także jako Jezioro Shangrila (o nim piszę niżej)
Te malownicze jeziora mają krystalicznie czystą wodę. Górne jezioro ma głębokość 70 metrów. Latem temperatura wynosi około 15°C, a zimą powierzchnia zamarza. Osobiście polecam wycieczkę łódką po jeziorze – naprawdę świetne doświadczenie.
Dolne jezioro Kachura, znane także jako Jezioro Shangrila
Dolne Jezioro Kachura, znane także jako Jezioro Shangrila z powodu ośrodka, który został tam założony w 1983 roku. Dolne jezioro ma zupełnie inny klimat niż to położone niewiele wyżej.
Co ciekawe, jego nazwa pochodzi od Shangri-La, idyllicznego himalajskiego raju opisanego w powieści “Zagubiony horyzont” z 1933 roku autorstwa brytyjskiego pisarza Jamesa Hiltona. Shangri-La, w języku tybetańskim oznacza “raj na ziemi”.
Fort Shigar
Zwany jest również fortem na skale (został osadzony na ogromnej skale), to starożytna warownia w mieście Shigar. Został zbudowany w XVII wieku przez Raja z dynastii Amacha.
Po gruntownej renowacji przeprowadzonej przez Pakistańską Służbę Kultury Agi Khana, fort został przekształcony w muzeum i luksusowy hotel zarządzany przez Hotele Serena. To wyjątkowe miejsce, położone w malowniczym otoczeniu pasma Karakorum, które warto odwiedzić będąc w okolicy. Przewodnik w forcie opowiada naprawdę ciekawie i jest niezwykle sympatyczny.
Co zobaczyć w Pakistanie?
Pakistan to ogromny kraj i zwiedzenie wszystkiego jest praktycznie niemożliwe. Dlatego w naszej podróży skupiliśmy się tylko na wybranych wcześniej punktach, w północnej części kraju. Znaleźliśmy też czas na zachwycanie się widokami, długie rozmowy o zwyczajach, kulturze, ale też o tym jak się w Pakistanie żyje.
Moim zdaniem zwiedzanie z lokalnym przewodnikiem tak odległego kraju, o odmiennej kulturze jest o wiele ciekawsze, bo ja po prostu lubię dużo wiedzieć. I chociaż o atrakcjach mogę przeczytać w przewodniku, to książka na pytania mi nie odpowie. Dzięki zwiedzaniu z Gosią i naszym pakistańskim przewodnikiem wiedzieliśmy, których potraw nie próbować (bo będą dla nas za ostre), mogliśmy dowiedzieć się jak Pakistańczycy podchodzą do spraw takich jak religia, wypytać ich o to jak działa system edukacji, jak ważna jest dla nich rodzina i o wiele innych rzeczy. Dokładniej mówiąc, pytaliśmy dosłownie o wszystko.
Jeśli chodzi Wam po głowie wycieczka do Pakistanu, koniecznie napiszcie do TUK TUK TOURS po wspólny wyjazd i powołajcie się na mnie – na kod EWELINA5 dostaniecie zniżkę 5%.
Więcej wpisów o Pakistanie znajdziesz tutaj:
Pakistan – co warto wiedzieć przed wyjazdem?
Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:
Instagram: @ewelina.gac
Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata