10 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim wyjedziesz za granicę

Kochani, wielu z nas ma w planie wyjechać za granicę. Warto przed wyjazdem przeanalizować kilka rzeczy, aby uniknąć rozczarowań. Choć takie nieprzemyślane lekcje uczą najbardziej, wolelibyśmy im zapobiec. Odpowiedzmy sobie szczerze na kilka pytań, które pomogą nam upewnić się w celowości naszej emigracji. Uwaga! Poniższe pytania przydadzą się również przy wyjeździe do innego miasta. 🙂

Dlaczego chcesz wyjechać?

Jaki jest główny cel twojego wyjazdu: pieniądze? Nauka języka? Zdobycie doświadczenia? Chęć zmiany? Co się stanie, jeśli coś się nie powiedzie – masz plan „B”?

mersin
Mój cel numer 1 w Turcji:podjęcie nowych decyzji. Bo czasem z dala od domu myśli się lepiej.

Myślisz o wyjeździe z Polski?

Jeśli rozważasz emigrację i poszukujesz rzetelnych informacji, które pomogą Ci w podjęciu decyzji, mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Przygotowałam poradnik na ten temat, zgromadziłam w nim praktyczne wskazówki i wywiady z emigrantami z różnych krajów. Dzięki tej książce, krok po kroku, możesz przygotować się do życia w nowym kraju. Sprawdź

Na kodewelinagacotrzymasz 30% zniżki zarówno na wersję papierową, jak i e-booka na stronie wydawnictwa Pascal

książka Kierunek emigracja

Co poza głównym celem da mi nowe doświadczenie?

Zrób listę powodów swojego wyjazdu. Przyda się w chwilach zawahania, kiedy emigracja da „w kość”, ponadto będzie motywować do osiągnięcia zamierzonych celów (np. zwiedzić czeskie zamki, poprawić język niemiecki itp.)

Kogo znasz na miejscu/ z kim planujesz wyprowadzkę?

Jeśli planujemy wyjazd samemu, warto się zastanowić czy brak bliskiej osoby nie będzie dla nas zbyt uciążliwy. Natomiast jeśli planujemy wyjazd „w grupie” dobrze byłoby się dogadać kto za co jest odpowiedzialny w przypadku np. wspólnego mieszkania (rachunki, sprzątanie itp..).

mersin
Pierwszy wyjazd w grupie dziewczyn był lekko stresujący. Niepotrzebnie! Obyło się bez niedopowiedzeń i problemów. 🙂

Ile dostaniesz „na rękę”?

Nawet jeśli nie wyjeżdżamy z powodów finansowych, warto przeanalizować swoją przyszłą sytuację finansową. Jeśli masz już pracę, możesz określić swoje miesięczne zarobki. Jak kwota wynagrodzenia nie będzie zbyt duża, to czy pracodawca zapewni ci zakwaterowanie lub wyżywienie? Gdy pracy chcesz poszukać na miejscu, możesz oszacować pensję na podstawie statystyk internetowych lub informacji od znajomych.

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Ile kosztuje życie w danym mieście (na oko).

Sprawdźmy, ile kosztuje mieszkanie, żywność i inne rzeczy do których przywykliśmy. Podsumujmy miesięczne wydatki i porównajmy je z naszym wynagrodzeniem. Czy jesteśmy zadowoleni z tej kwoty? Jeśli chcemy żyć oszczędniej, to czy nie będzie to miało zbyt dużego wpływu na nasz humor, zachowanie? Czy nie będziemy czuć się przez to „gorsi”?

Jak dziś pamiętam drewniane siedzenia w greckich autobusach. Było… egzotycznie 🙂

Jak często chcesz wracać do Polski/ do domu?

I czy będzie to możliwe z powodów finansowych (sprawdź punkt wyżej) oraz urlopowych? Warto też odpowiedzieć sobie na pytanie na ile chcesz wyjechać? Odpowiedź pomocna zwłaszcza, kiedy wyjeżdżamy na zarobek (pomaga ustalić plany oszczędzania).

Czasami chce się wrócić do domu, choć na jeden dzień

Czy mnie coś w Polsce trzyma?

Czasami chcemy wyjechać, ale zapominamy, że jesteśmy zbyt mocno przywiązani do bliskich, mamy swoje zainteresowania, które ciężko byłoby nam realizować za granicą. Niektórzy, powiedzą, że przecież „ja potrzebuję pieniędzy” i „to tylko na jakiś czas”, jednak są tacy, którzy wrócili, bo odczuli jak cenny jest każdy dzień spędzony z rodziną.

Oczywiście, naleśniki możemy też przygotować za granicą.

Z kim będziesz pracować/ studiować?

Nie ma co się oszukiwać, tolerancja tolerancją, ale kiedy współpracownicy przyzwyczajeni są do wolniejszego trybu pracy, kiedy „mają na wszystko czas” a nam się spieszy- nie jest łatwo nie tylko pracować, ale i wytrzymać. Z drugiej strony, kiedy praca jest wpisana w sens życia, a dla nas stanowi jedynie sposób na zarobek też nie jest łatwo. Dlatego warto przemyśleć gdzie się wybieramy, a także czy jesteśmy gotowi na zmianę.

Czy w danym mieście jest jeszcze inna praca?

Jeśli wybieramy się za granicę z powodu konkretnej oferty pracy, warto wiedzieć, czy na miejscu będziemy mogli ją zmienić w razie rozczarowania. 🙂

Czy będziesz mógł realizować swoje hobby?

Zainteresowania to ważna część naszego życia. Kiedy jesteśmy na emigracji i nie mamy dostępu do naszych ulubionych form rozrywki częściej myślimy o powrocie. Warto sprawdzić czy w naszym nowym miasteczku będziemy mieć np. dostęp do siłowni (oraz czy będzie nas na nią stać), będzie można pójść na ryby czy kupić rzeczy niezbędne do decoupage.

Z pewnością nie są to jedyne pytania, na które warto znać odpowiedź. Warto przygotować sobie swoją własną listę… i rzucić się w wir przygody.  Jestem ciekawa jakie są wasze przemyślenia- dajcie znać poniżej.

Jesteś na emigracji? Zapraszam do wpisu o tęsknocie za granicą.

Czym różnią się warunki pracy w Polsce, Czechach, Słowacji i na Węgrzech?


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


26 KOMENTARZE

  1. Wyjazd w pojedynkę sprawdził się u mnie na krótką metę. Pierwsze miesiące były ekscytujące, ale kiedy emocje opadły zrobiło się po prostu smutno. Brak bliskiej osoby zmusił mnie do powrotu…

  2. Przede wszystkim nie zapominajmy o kulturze kraju do którego się wybieramy. W ostatnim czasie wiele się dzieje i chyba nikt z nas nie chciałby przypadkiem wylądować w dzielnicy, gdzie rządzą się całkiem inne prawa.

  3. Cenne rady dla kogoś, kto planuje wyjazd na dłużej. Mi trochę brakuje uwzględnienia kultury kraju oraz jednak jakiegoś budżetu i odłożonej kasy przed wyjazdem.

  4. Ja bym jeszcze dorzucila, zapoznanie sie ze zwyczajami, kultura kraju, jego nastawieniem do imigrantow. Roznie to bywa, ale zawsze latwiej sie zyje w kraju w ktorym „nic do nas nie maja” Pozdrawiam z Holandii ?

    • Dziękuję! Czasem się o tym zapomina, a przecież nikt nie chce czuć się “obco” w nowym domu. pozdrawiam serdecznie!

  5. warto tez pamiętać o tym, zeby potrafić dostosować sie do obcej kultury, ktora w niektórych miejscach bywa całkiem inna od naszej 🙂

    • dziękuję, Natalia! Tak, to prawda. Nastawienie jest tutaj bardzo ważne (bo nie zawsze na miejscu wszystko się udaje, prawda?:)). Serdeczne pozdrowienia!

  6. Sama nie zdecydowałam się na wyjazd. Zawsze jadę przynajmniej z jedną znaną osobą z rodziny albo z przyjaciół. warto nawet sprawdzić ceny podstawowych produktów przed krótkim wakacyjnym wyjazdem, ja zawsze szukam informacji np jak miejscowi reagują na targowanie się, albo jak traktują napiwki

  7. Jeszcze nigdzie nie wyruszyłam nigdzie całkiem sama – dla niektórych to może błąd ale dla mnie to znaczy, że zawsze mam z kim dzielić się radością i przeżyciami.

    • No pewnie! Każdy powinien podróżować i żyć jak potrzebuje. wyjazd samemu jest fajny, tylko jeśli się tego potrzebuje. Pozdrowienia Asiu!

  8. Sama bym nie pojechała, my zorganizowaliśmy się w 10 osób i wszystko sami ogarnialiśmy. Autokar mieliśmy z transport-oes pl przez internet ogarneliśmy kwatery, pracę. I szczerze mówiąc mimo że był to spontan na zasadzie ‘jedziemy podszkolić język i popracować’ to wyszło świetnie! Byliśmy w Niemczech i chętnie bym to powtórzyła! 🙂

    • Ja też ich kojarzę, znajomy z nimi jeździł i zawsze sobie chwalił. Muszę tam zadzwonić bo za dwa miesiące mam organizować wycieczkę właśnie do Niemiec. Jak dobrze się złożyło, że zerknęłam na komentarze ?

      • Jeździłem z nimi do Niemiec 3 razy i zawsze wszystko było ok i najtaniej. Także tu na luzie.
        Co do wyjazdów ogólnie tak za granicę to radzę sprawdzać swoje karty bankomatowe, chociaż w unii nie jest źle tak mi kiedyś w azji wyszło niezłe bagno…

  9. Ja miałam w planach przeprowadzkę za granicę, po czym okazało się, że nawet przeprowadzka do innej miejscowości w Polsce trochę mnie przerosła. Tęsknota za swoimi kątami i za miastem, niestety.

    • Myślę, że czasem potrzeba odpowiedniego momentu, aby wyjechać. A czasem to jest po prostu niepotrzebne, bo przecież każdy z nas jest inny 🙂 pozdrowienia!

  10. Nigdy nie pracowałam za granicą, ale przyznam szczerze, że mam takie pokusy… Głównie po to aby liznąć trochę innego swiata i byc w nim dłużej niz wakacyjne dwa tygodnie. Wtedy tylko jest szansa na poznanie innej kultury. Z drugiej strony za bardzo bym tęskniła więc to chyba nie dla mnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

57,000FaniLubię
104,198ObserwującyObserwuj
48,000ObserwującyObserwuj
1,700SubskrybującySubskrybuj