Nysa- atrakcje i piękne miejsca Śląskiego Rzymu

książka Opowieści z końca świata

Nysa- miasto położone na granicy Przedgórza Sudeckiego i Niziny Śląskiej, nazwę swoją zawdzięcza przepływającej przez nie Nysie Kłodzkiej. Bezapelacyjnie należy do moich ulubionych miejsc na Opolszczyźnie. To piękne miasto z jednej strony ze względu na krajobraz, w który wpasowują się góry i jezioro Nyskie, z drugiej- na piękne zabytki i zadbane kamienice.

Dziś zabieram Was w podróż do miasta, które, mimo że odwiedziłam wiele razy- nadal lubię odkrywać i po nim spacerować. Do Nysy w województwie opolskim.

Nysa- atrakcje i zabytki miasta

Nysa, według źródeł historycznych jest jednym z najstarszych miast śląskich. I widać to na każdym kroku- zaczynając od pięknej studni, której kunszt zachwyca chyba wszystkich turystów, przez Fontannę Trytona, wykonanej z marmuru w XVIII wieku aż po liczne kamienice i zabytki sakralne.

Nysa latem

Z końcem XIX wieku rozpoczęto budowanie secesyjnych kamienic, często o pastelowych kolorach, z roślinnymi zdobieniami. Co niezwykle cieszy, kamienice nie tylko są zachowane, ale też odrestaurowane w piękny sposób. Do bardziej znanych budynków w mieście należy Dom Wagi Miejskiej i Dom Komendanta. Do znanych punktów w mieście należą wieże: wrocławska, ziębicka czy… ciśnień.

Dom Wagi Miejskiej

Twierdza Nysa

Na sam koniec zostawiłam obiekt znany pod nazwą Twierdza Nysa– składa się z wielu miejsc, niektórych na pierwszy rzut oka nie połączylibyśmy z twierdzą. To nie tylko forty i obwarowania, ale też wieże i reduty. O twierdzy nyskiej jeszcze napiszę, dziś jedynie postaram się zainspirować Was do odkrycia miejsca ciekawego nie tylko dla odkrywców dawnych, opuszczonych miejsca. Początkiem zwiedzania może być Bastion św. Jadwigi w Nysie, czyli miejscowy najstarszy obiekt fortyfikacji. Robi nie tylko wrażenie jako świetnie odrestaurowanie miejsce, ale też stanowi dobry punkt do rozpoczęcia zwiedzania, bo właśnie tam znajduje się Punkt Informacji Turystycznej w Nysie.

Forty w Nysie
Forty w Nysie
Forty w Nysie
Forty w Nysie
Bastion św. Jadwigi
Bastion św. Jadwigi
Fort na wodzie
Fort na wodzie

Śląski Rzym- sakralne zabytki Nysy

Zwiedzanie można zacząć od Bazyliki Mniejszej- czyli największej nyskiej świątyni. Już z zewnątrz robi wrażenie (na mnie w szczególności… dach, jest ogromny!), wewnątrz zobaczymy jeden z największych zbiorów nagrobków biskupich. Jak jesteśmy już przy tym temacie, to warto pamiętać, że do bardziej znanych budynków w mieście należy Dwór Biskupi i Pałac (o nim piszę dalej).

Czytaj również:  SZCZECIN: ATRAKCJE I CIEKAWE MIEJSCA

Z pozostałych świątyń w Nysie można wymienić Kościół Zwiastowania NMP, św. Piotra i Pawła, św. Dominika czy św. Elżbiety z kaplicą św. Rocha. Na pewno, dla miłośników sakralnych zabytków będzie to szczególna podróż. Oprócz wymienionych, na Rynku Solnym zobaczymy seminarium św. Anny i Carolinum- szkołę, do której chciałoby się wejść choćby na jedną lekcję.

Co zobaczyć w Nysie?

Poza wyżej wymienionymi, można odwiedzić muzeum powiatowe, które znajduje się w Pałacu Biskupim, w ładny dzień wejść lub wjechać na szczyt wieży ratuszowej i podziwiać okoliczne krajobrazy czy po prostu wybrać się na wycieczkę tropem natury. Bo co ciekawe, w Nysie możemy zobaczyć rzadkie gatunki zwierząt np. zimorodka czy dzięcioła zielonego, ale też papugi aleksandretty, które od kilku lat żyją w nyskim parku i mają się… dobrze.

Nysa- śladami natury

Żeby zobaczyć te niezwykłe gatunki ptaków można wybrać się do parku miejskiego, który liczy 42 hektary. Zaprojektowany na wzór angielskich i rzeczywiście, czuć w nim romantyzm, może dzięki ilości mostków. Możemy wybrać się do jednego z fortów, który otoczony jest wodą (zimą zamknięty). Poza słynnym parkiem, możemy spacerem wybrać się nad Nysę Kłodzką czy podjechać nad Jezioro Nyskie. Chociaż to tak naprawdę zaporowy zbiornik retencyjny na Nysie Kłodzkiej, a nie jezioro, to i tak robi wrażenie z górami w tle, dlatego warto wybrać się tam nie tylko latem.

Nawet bezśnieżną zimą jest pięknie 🙂
Przez Nysę przechodzi szlak św. Jakuba
Przez Nysę przechodzi szlak św. Jakuba

Warto dodać, że Nysa położona jest na Szlaku św. Jakuba, dlatego w wielu miejscach możemy zobaczyć znane oznaczenie- muszlę.

Gdzie zjeść w Nysie?

Kilka restauracji znajdziemy w Bastionie św. Jadwigi czy w Forcie Wodnym, ale największy wybór miejsc jest oczywiście przy rynku. Niestety, Nysa to jedyne miasto, w którym ciężko jest mi polecić kilka sprawdzonych miejsc, bo kilka obiadów było po prostu nieudanych. Jednak, na szybko: polecam naleśniki w Masce, pierogi z kapustą i pieczarkami w Restauracji Pychotka i praktycznie wszystko w Pierożku. Na kawę i ciasto można wybrać się do Bombonierki. Z polecanych miejsc, których jeszcze nie odwiedziłam- nyska Fanaberia.

Dlaczego Śląski Rzym?

Nysa została nazwana Śląskim Rzymem za sprawą obecności biskupów. Poza tym, w Nysie zobaczymy liczne budowle sakralne, które do dziś robią wrażenie oraz fontannę Trytona, wzorowanej na rzymskiej Fontannie Trytona Berniniego. Te trzy elementy złożyły się na tytuł Śląskiego Rzymu.

Czytaj również:  Zagwiździe- kajaki, czakram, ogród botaniczny i dawna huta na Opolszczyźnie

Jak dojechać do Nysy?

Do Nysy bez problemu dojedziemy z Wrocławia, Opola czy wracając z wycieczki po Czechach. Najprościej, samochodem z Kłodzka krajową 46, z Czech 41. Poza tym, do Nysy dojedziemy koleją– bezpośrednio m.in. z Gliwic, Kluczborka, Wrocławia czy Opola. No i oczywiście autobusem, a połączenia nie tylko te autobusowe możecie sprawdzić w szybki sposób używając Omio- wyszukiwarki połączeń lotniczych, autobusowych i kolejowych, która pomoże zaoszczędzić czas i pieniądze

Ciekawa jestem ilu z Was było już w Nysie. A może dopiero się wybieracie? Jeśli planujecie podróż po województwie opolskim, powinien zainteresować Was ten wpis: Najlepsze opolskie atrakcje lub 10 TAJEMNICZYCH MIEJSC NA OPOLSZCZYŹNIE, KTÓRYCH NIE ZNASZ

Ściskam,

Oceń ten artykuł

Ocen: Nysa- atrakcje i piękne miejsca Śląskiego Rzymu

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 1 ocen

5 KOMENTARZE

 1. Jak wiesz, wiele lat mieszkałam na Śląsku Opolskim, więc i znam Nysę.
  Podzielam Twoje zdanie, że to jedno z piękniejszych miast tego regionu.
  Lubiłam tam jeździć i spacerować po uliczkach miasta. Zabytków jest sporo, jest więc i co zwiedzać.
  Fajnie,że trafiłam na ten wpis, bo wróciła tęsknota.
  Dzięki za Nysę! Może kiedyś trafisz i do miasta, w którym mieszkałam.
  Pozdrawiam serdecznie-)))

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here