Liberec atrakcje. Co warto zwiedzić w Libercu i okolicy?

Liberec to miasto położone niedaleko granicy z Polską, ale również z Niemcami. Okolica Liberca jest niesamowicie malownicza i zielona, nawet w środku gorącego lata. Atrakcje miasta to nie tylko zabytki, ale też sport, piękne widoki i smaczne, czeskie jedzenie. Ale o tym opowiem dalej.

Liberec- co tu zobaczyć? Atrakcje miasta.

Na pierwszy rzut oka, idąc od hotelu w stronę zabytkowej części miasta Liberec nie różni się zbyt wiele od innych czeskich miast. Jednak to początkowe wrażenie jest zacierane z każdym krokiem. Na drodze wyrastają, niczym grzyby po deszczu coraz ciekawsze kamienice, pojawiają się atrakcje. Jednak, gdyby skupić się na centrum miasta, atrakcje Liberca to, m.in.:

Rynek i ratusz w Libercu

Odwiedziłam wiele miast w Czechach, ale ratusz w Libercu jest po prostu zjawiskowy Ten neorenesansowy ratusz został zbudowany jeszcze w XIX wieku, zaprojektowany rzez wiedeńskiego architekta Franza Neumanna. Jego bogate zdobienia, witraże czy sala ślubów po prostu zapierają dech w piersi. Na rynku, możliwe, że dzięki ratuszowi i fontannie Neptuna, panuje klimat, który przypomina włoskie miasteczka. Dlatego warto tam podejść, choćby na kawę w jednej z kawiarni.

ratusz w libercuratusz w libercu

Kamieniczki na rynku w Libercu
Kamieniczki na rynku w Libercu
Kamieniczki na rynku w Libercu
Klimat Liberca.

Autopromocja

ksiazka kierunek zagranica

Galeria Regionalna Liberec – Lazne

Nawet jeśli nie uda się Wam wejść do środka, to Galeria Regionalna w Libercu jest zachwycająca nawet z zewnątrz. To piękny, bogato zdobiony budynek z ciekawą historią. Natomiast historia galerii nieodłącznie związana jest z nazwiskiem Heinricha von Liebiega, pierwszego dużego darczyńcy dzieł sztuki dla galerii. Dziś znajdują się tam najlepsze czeskie i europejskie reprodukcje jak Krajobraz w burzy czy Święta Rodzina z Janem Chrzcicielem i Elżbietą i Zachariaszem.

Galeria Szkła w Libercu

Region Liberca związany jest ze szklaną tradycją, szczególnie Jablonec nad Nysą do którego dojeżdża… tramwaj. Na szczęście, nawet w Libercu możemy odwiedzić niejedną galerię szkła, moja ulubiona to ta położona tuż obok słynnego przystanku zwanego Ucztą Olbrzymów, zaprojektowanego przez Davida Cernego (ul. Sokolska). Nazwa tej galerii jest niepozorna: Kavárna Pošta. Większa wystawa znajduje się np. na zamku w Libercu.

przystanek zwany Ucztą Olbrzymów
Przystanek zwany Ucztą Olbrzymów
szkło w Libercu
Jeden z ciekawszych elementów wystawy.

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Muzea w Libercu

W Libercu warto sprawdzić (szczególnie w wakacje), kiedy muzea są otwarte. A wybór jest naprawdę duży, znajdą się miejsca dla dzieci, ale też takie, które zainteresują dorosłych. Ja zwiedzałam miasto głównie po południu, dlatego piękne budynki muzeów zwiedzałam głównie z zewnątrz. Co ciekawe, w Libercu można zwiedzać też podziemia miasta.

Muzeum Techniki w Libercu

To jedno z najczęściej odwiedzanych muzeów w Libercu. I nie ma się czemu dziwić, bo to miejsce zarówno dla dzieci, jak i dla starszych miłośników motoryzacji. Poza tym, że zobaczymy tam samochody takie jak  Rolls Royce, Cadillac i Triumph, to inne ekspozycje poświęcone są motorom, rowerom czy nawet pojazdom miejskim, np. tramwajom.

Liberec. Uliczka ze studzienkami

Krótka, wąska uliczka nie byłaby wcale ciekawa, gdyby jej podłoże nie było zdobione różnorodnymi pokrywami studzienek kanalizacyjnych. Niektórzy robią sobie pamiątkowe zdjęcia ze studzienkami w każdym mieście. Tu można powiedzieć, że w Libercu można zrobić sobie kolekcjonerskie zdjęcia z różnych miejsc w Czechach i… nie tylko, bo są też studzienki np. z Drezna.

uliczka ze studzienkami LiberecUwaga! Uliczka znajduje się niedaleko rynku. Nie zapisałam lokalizacji i mam problem z przekazaniem Wam tej informacji. ☹

Jested (Ještěd). Jak tysięcznik zrobił na mnie wrażenie

Ještěd to stosunkowo niewielka góra, o wysokości 1012 m n.p.m. Na jej szczyt możemy wejść, wjechać samochodem (zimą każdy odradza!) lub wjechać kolejką. Ja skorzystałam z tej ostatniej opcji i był to strzał w 10, choć trochę się bałam… wysokości. Na szczycie góry możemy podziwiać widoki i pójść do restauracji znajdującej się w wieży telewizyjnej. Zachód słońca z restauracji robi niesamowite wrażenie, jest tam też hotel, z którego poranek musi być równie piękny. Zresztą, sami możecie ocenić widoki, patrząc na moje zdjęcia.

jeszted widok liberec
Widok z góry Jeszted.

jeszted widok liberec

Uwaga! Na zboczu góry można uprawiać sporty: i zimowe, i letnie. Tym razem się nie skusiłam 😊

Zapora wodna Stary Harcov

To jedno z miejsc, które warto odwiedzić z powodu malowniczego widoku na Góry Jesztedzkie. Połączenie wody z górami zawsze wygląda malowniczo i w przypadku Liberca, nie jest inaczej 🙂

ZOO i ogród botaniczny w Libercu

ZOO w Libercu jest znane nawet w Polsce sama dostałam od Was kilka wiadomości, że naprawdę warto je zobaczyć. Słynie z białych tygrysów, pandy czerwonej czy z takiny. Ogród Botaniczny w Libercu jest najstarszym w całych Czechach. Słynie m.in. z alpinarium, ogromnych grzybieni czy storczyków.

Co zobaczyć w Libercu?

Dla pasjonatów Czech ciekawa będzie ławeczka Havla, miejsce powieszonymi na drucie butami spodoba się nie tylko miłośnikom Woodstocku, a Wallensteinskie domy i ich historia zaciekawią pasjonatów historii. Pewne jest, że Liberec to miasteczko ciekawe i dla młodszych, i dla starszych.

Buty jak na Woodstocku
Buty jak na Woodstocku
Wallensteinskie domy
Wallensteinskie domy- cieżko zrobić zdjęcie, bowiem tuż na przeciwko stoi inny budynek.

Co zaskoczyło mnie w Libercu?

Zamiast zacząć od atrakcji, tym razem opowiem o moich zaskoczeniach związanych z tym miastem. Po pierwsze, nie wiedziałam, że tu naprawdę często pada. W hotelowej szafie znalazłam parasolkę, a na cztery dni padało (choćby kropiło!) dwa. Po drugie, miasto jest naprawdę ciekawe. Przecudowny rynek, wysokie kamienice kontrastują z nowoczesnymi, szklanymi budynkami czy (rzadziej) pozostałościami po czechosłowackim PRLu czyli CSRS. Po trzecie, że tyle jest tu do zwiedzenia. Na szczęście w wakacje część atrakcji była zamknięta, więc nie mogłam ich zobaczyć „nie ze swojej winy”.

Deszczowy Liberec
Deszczowy Liberec
Widok na góry i podwójne tory tramwajowe.
Widok na góry i podwójne tory tramwajowe.
Kino Warszawa w Libercu
Kino Warszawa w Libercu
liberec miasto
Dinozaur na dachu.

Gdzie zjeść i wypić kawę?

Kolacja na górze Ještěd będzie zachwycająca. Jadłam tam potrawy bez mięsa i były naprawdę smaczne (zwłaszcza carpaccio z buraka!). Poza tym, na pizzę można wybrać się do Pour Plaudit (porcje mają naprawdę duże). Regionalne potrawy serwują w ratuszowej piwnicy (Radniční sklípek). Co do kawy, można wybrać się np. do kociej kawiarni.

kocia kawiarnia w LibercuAtrakcje dla dzieci w Libercu

Moi znajomi, którzy odwiedzili Liberec z dziećmi, bezapelacyjnie mówią, że warto. Powodów i miejsc dla dzieci jest kilka, a chociaż większość już wymieniłam, to je powtórzę. Po pierwsze- ogród zoologiczny czyli atrakcja dla dzieci praktycznie w każdym wieku. Po drugie, wjazd kolejką na górę. Po trzecie- kocia kawiarnia! Kolejno, szukanie ciekawych atrakcji- choćby przystanek Uczta Olbrzymów, która przypomina wielki stół, liczenie studzienek w tajemniczej uliczce czy po prostu parki dla dzieci. Tu wyróżnia się Dinopark czy park wodny Centrum Babylon.

Gdzie spać w Libercu?

W Libercu i okolicach znajdziemy wiele miejsc noclegowych. Liberec to w końcu serce Gór Izerskich! Ja spałam w Pytloun Grand Hotel Imperial i było naprawdę wygodnie. Co do śniadania- było podawane w formie bufetu i każdy mógł znaleźć coś dla siebie (nawet dla wegetarian wybór był spory). Jeśli pojadę kolejny raz to… zatrzymam się pewnie na uboczu, z widokiem na góry. 🙂



Booking.com

Liberec – czy warto tu przyjechać?

Niektórzy mówią, że nie warto się tu zatrzymać, a więc i ja przed przyjazdem podeszłam do Liberca z dużym dystansem. Na szczęście, moje nastawienie okazało się całkowicie niesłuszne. Wiedzieliście, że Liberec nazywany jest też miastem… rododendronów? Następnym razem, zamiast w sierpniu, będę musiała udać się tam parę miesięcy wcześniej. Jeśli byliście w Libercu, dajcie znać co jeszcze warto odwiedzić. Może macie swoje ulubione atrakcje położone przy granicy polsko-czeskiej? Więcej wpisów o tych rejonach znajdziecie w kategorii: POGRANICZE POLSKO-CZESKIE

PS. Dziękuję za wspaniały czas Czeskiej Organizacji Turystycznej. Jak pisałam- nie spodziewałam się, że ten region aż tak mi się spodoba!

Sprawdź również wpis: Praga atrakcje i kategorię: Czechy atrakcje , gdzie znajdziesz mnóstwo wpisów o Czechach.


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata

W niektórych artykułach zawarte są linki afiliacyjne. Kiedy korzystasz z tych linków do rezerwacji noclegów, otrzymuję niewielką prowizję, co pomaga mi utrzymać bloga i dostarczać Ci wartościowych treści. Dziękuję za wsparcie!


4 KOMENTARZE

  1. Do Liberca raz dojechałem na bilecie kolejowym Euro Nysa. Fajna opcja bo w sumie za grosze dostaje się do dyspozycji kilkanaście przewoźników na pograniczu polsko-czesko-niemieckim (w tym koleje czeskie i komunikację miejską w Libercu). Na tym bilecie można też ponoć wpaść na górę Jeszted (za drobną dopłatą) ale nie skorzystałem.
    Zauważyłem literówkę w tekście. Oprócz kamienic nie może być w tym mieście pozostałości po swojskim PRL, tylko co najwyżej po czechosłowackim odpowiedniku (CSRS).

    • Dawid, dzięki za informację. Nie słyszałam o tym bilecie, a na pewno warto. Może przyda się w kolejne wakacje? Literówkę zaraz poprawiam!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

56,500FaniLubię
81,238ObserwującyObserwuj
44,000ObserwującyObserwuj
1,600SubskrybującySubskrybuj