Liberec atrakcje

na weekend o każdej porze roku.

liberec- krajobraz miejski
książka Opowieści z końca świata

Liberec. Miasto położone niedaleko granicy z Polską, ale również z Niemcami. Okolica Liberca jest niesamowicie malownicza i zielona, nawet w środku gorącego lata. Atrakcje miasta to nie tylko zabytki, ale też sport, piękne widoki i smaczne, czeskie jedzenie. Ale o tym opowiem dalej.

Co zaskoczyło mnie w Libercu?

Zamiast zacząć od atrakcji, tym razem opowiem o moich zaskoczeniach związanych z tym miastem. Po pierwsze, nie wiedziałam, że tu naprawdę często pada. W hotelowej szafie znalazłam parasolkę, a na cztery dni padało (choćby kropiło!) dwa. Po drugie, miasto jest naprawdę ciekawe. Przecudowny rynek, wysokie kamienice kontrastują z nowoczesnymi, szklanymi budynkami czy (rzadziej) pozostałościami po czechosłowackim PRLu czyli CSRS. Po trzecie, że tyle jest tu do zwiedzenia. Na szczęście w wakacje część atrakcji była zamknięta, więc nie mogłam ich zobaczyć „nie ze swojej winy”.

Deszczowy Liberec
Deszczowy Liberec
Widok na góry i podwójne tory tramwajowe.
Widok na góry i podwójne tory tramwajowe.
Kino Warszawa w Libercu
Kino Warszawa w Libercu
liberec miasto
Dinozaur na dachu.

Liberec- co tu zobaczyć? Atrakcje miasta.

Na pierwszy rzut oka, idąc od hotelu w stronę zabytkowej części miasta Liberec nie różni się zbyt wiele od innych czeskich miast. Jednak to początkowe wrażenie jest zacierane z każdym krokiem. Na drodze wyrastają, niczym grzyby po deszczu coraz ciekawsze kamienice, pojawiają się atrakcje. Jednak, gdyby skupić się na centrum miasta, atrakcje Liberca to, m.in.:

Rynek i ratusz w Libercu

Odwiedziłam wiele miast w Czechach, ale ratusz w Libercu jest po prostu zjawiskowy Ten neorenesansowy ratusz został zbudowany jeszcze w XIX wieku, zaprojektowany rzez wiedeńskiego architekta Franza Neumanna. Jego bogate zdobienia, witraże czy sala ślubów po prostu zapierają dech w piersi. Na rynku, możliwe, że dzięki ratuszowi i fontannie Neptuna, panuje klimat, który przypomina włoskie miasteczka. Dlatego warto tam podejść, choćby na kawę w jednej z kawiarni.

ratusz w libercuratusz w libercu

Kamieniczki na rynku w Libercu
Kamieniczki na rynku w Libercu
Kamieniczki na rynku w Libercu
Klimat Liberca.

Galeria Szkła w Libercu

Region Liberca związany jest ze szklaną tradycją, szczególnie Jablonec nad Nysą do którego dojeżdża… tramwaj. Na szczęście, nawet w Libercu możemy odwiedzić niejedną galerię szkła, moja ulubiona to ta położona tuż obok słynnego przystanku zwanego Ucztą Olbrzymów, zaprojektowanego przez Davida Cernego (ul. Sokolska). Nazwa tej galerii jest niepozorna: Kavárna Pošta. Większa wystawa znajduje się np. na zamku w Libercu.

Czytaj również:  Praga - atrakcje
przystanek zwany Ucztą Olbrzymów
Przystanek zwany Ucztą Olbrzymów
szkło w Libercu
Jeden z ciekawszych elementów wystawy.

Muzea w Libercu

W Libercu warto sprawdzić (szczególnie w wakacje), kiedy muzea są otwarte. Ja zwiedzałam miasto głównie po południu, dlatego piękne budynki muzeów zwiedzałam głównie z zewnątrz. Co ciekawe, w Libercu można zwiedzać też podziemia miasta.

Liberec. Uliczka ze studzienkami

Krótka, wąska uliczka nie byłaby wcale ciekawa, gdyby jej podłoże nie było zdobione różnorodnymi pokrywami studzienek kanalizacyjnych. Niektórzy robią sobie pamiątkowe zdjęcia ze studzienkami w każdym mieście. Tu można powiedzieć, że w Libercu można zrobić sobie kolekcjonerskie zdjęcia z różnych miejsc w Czechach i… nie tylko, bo są też studzienki np. z Drezna.

uliczka ze studzienkami LiberecUwaga! Uliczka znajduje się niedaleko rynku. Nie zapisałam lokalizacji i mam problem z przekazaniem Wam tej informacji. ☹

Ještěd. Jak tysięcznik zrobił na mnie wrażenie.

Ještěd to stosunkowo niewielka góra, o wysokości 1012 m n.p.m. Na jej szczyt możemy wejść, wjechać samochodem (zimą każdy odradza!) lub wjechać kolejką. Ja skorzystałam z tej ostatniej opcji i był to strzał w 10, choć trochę się bałam… wysokości. Na szczycie góry możemy podziwiać widoki i pójść do restauracji znajdującej się w wieży telewizyjnej. Zachód słońca z restauracji robi niesamowite wrażenie, jest tam też hotel, z którego poranek musi być równie piękny. Zresztą, sami możecie ocenić widoki, patrząc na moje zdjęcia.

jeszted widok liberec
Widok z góry Jeszted.

jeszted widok liberec

Uwaga! Na zboczu góry można uprawiać sporty: i zimowe, i letnie. Tym razem się nie skusiłam 😊

ZOO i ogród botaniczny w Libercu

ZOO w Libercu jest znane nawet w Polsce sama dostałam od Was kilka wiadomości, że naprawdę warto je zobaczyć. Słynie z białych tygrysów, pandy czerwonej czy z takiny. Ogród Botaniczny w Libercu jest najstarszym w całych Czechach. Słynie m.in. z alpinarium, ogromnych grzybieni czy storczyków.

Co zobaczyć w Libercu?

Dla pasjonatów Czech ciekawa będzie ławeczka Havla, miejsce powieszonymi na drucie butami spodoba się nie tylko miłośnikom Woodstocku, a Wallensteinskie domy i ich historia zaciekawią pasjonatów historii. Pewne jest, że Liberec to miasteczko ciekawe i dla młodszych, i dla starszych.

Buty jak na Woodstocku
Buty jak na Woodstocku
Wallensteinskie domy
Wallensteinskie domy- cieżko zrobić zdjęcie, bowiem tuż na przeciwko stoi inny budynek.

Gdzie zjeść i wypić kawę?

Kolacja na górze Ještěd będzie zachwycająca. Jadłam tam potrawy bez mięsa i były naprawdę smaczne (zwłaszcza carpaccio z buraka!). Poza tym, na pizzę można wybrać się do Pour Plaudit (porcje mają naprawdę duże). Regionalne potrawy serwują w ratuszowej piwnicy (Radniční sklípek). Co do kawy, można wybrać się np. do kociej kawiarni.

Czytaj również:  GŁUCHOŁAZY I GÓRY OPAWSKIE: TRZY KOPY GÓRY CHROBREGO

kocia kawiarnia w LibercuGdzie spać w Libercu?

W Libercu i okolicach znajdziemy wiele miejsc noclegowych. Liberec to w końcu serce Gór Izerskich!

Niektórzy mówią, że nie warto się tu zatrzymać, a więc i ja przed przyjazdem podeszłam do Liberca z dużym dystansem. Na szczęście, moje nastawienie okazało się całkowicie niesłuszne. Wiedzieliście, że Liberec nazywany jest też miastem… rododendronów? Następnym razem, zamiast w sierpniu, będę musiała udać się tam parę miesięcy wcześniej. Jeśli byliście w Libercu, dajcie znać co jeszcze warto odwiedzić. Może macie swoje ulubione atrakcje położone przy granicy polsko-czeskiej?

PS. Dziękuję za wspaniały czas Czeskiej Organizacji Turystycznej. Jak pisałam- nie spodziewałam się, że ten region aż tak mi się spodoba!

Oceń ten artykuł

Ocen: Liberec atrakcje

Oceń

4 KOMENTARZE

  1. Do Liberca raz dojechałem na bilecie kolejowym Euro Nysa. Fajna opcja bo w sumie za grosze dostaje się do dyspozycji kilkanaście przewoźników na pograniczu polsko-czesko-niemieckim (w tym koleje czeskie i komunikację miejską w Libercu). Na tym bilecie można też ponoć wpaść na górę Jeszted (za drobną dopłatą) ale nie skorzystałem.
    Zauważyłem literówkę w tekście. Oprócz kamienic nie może być w tym mieście pozostałości po swojskim PRL, tylko co najwyżej po czechosłowackim odpowiedniku (CSRS).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here