Almyrida. Rybacka wioska na Krecie, w której grają cykady

Kiedy byliśmy pierwszy raz na Krecie, całkiem przypadkiem wybraliśmy nocleg w zatoce Souda. Był kwiecień, nie było turystycznego gwaru, za to widok z okien pensjonatu był niesamowity, a morska woda miała kolor intensywnego turkusu. Zapomniałam o tej wiosce na lata, aż (znowu przypadkiem) wynajęliśmy domek przy gaju oliwnym w wiosce… Almyrida.

Almyrida- położenie i historia

Wioska znajduje się w zatoce Souda, jakieś 25 kilometrów od Chanii. Co ciekawe, z Almyridy można podziwiać Góry Białe, a z plaży widać wysepkę Karga. Jeśli chodzi o kontekst historyczny, to Almyrida prawdopodobnie została skolonizowana przez Fenicjan, ludzi z Bliskiego Wschodu i aktywnych handlowców jeszcze za czasów Minojskich. Jeśli chodzi o ruiny okresu grecko-rzymskiego są zachowane na wzgórzu Finikia nad kościołem oraz na wyspie Karga.

Almyrdia Kreta widok na góry Białe
Góry Białe
Almyrdia Kreta krajobraz na zatokę Souda
Widok na na zatokę Souda
Cudowny zachód słońca.

Plaże w Almyridzie

Wioska ma dostęp do piaszczystej plaży, która jest długa, choć dość wąska. Poza tym, kilka metrów od głównej plaży wejdziemy na drugą, kamienistą (idąc w kierunku Chanii). Oprócz tego, przeciskając się przez skały dojdziemy do uroczego, skalistego zakątka plaży, który wygląda jak z bajki!

revolut 25zł bonus
Almyrda-Kreta
Plaża piaszczysta w pochmurny dzień.
Almyrda-Kreta
Skalisty zakątek o który pytacie.
Almyrda-Kreta plaża
Magiczny widok na Krecie.

Pogoda na Krecie

Pogoda na Krecie w sezonie jest niemal gwarantowana. Nawet wczesną wiosną można się tu opalać. Jest jedno „ale”. Możliwe, że część z Was pamięta moją kreteńską klątwę, ale za każdym razem jak jestem na Krecie to… pada. W kwietniu burza była tak ogromna, że w Almyridzie nie szło przejechać samochodem i trzeba było szukać alternatywnych dróg. Padało też z końcem czerwca, co zaskoczyło nawet Kreteńczyków. Jednak to absolutny wyjątek, przez większą część roku świeci tu słońce.

Almyrda-Kreta pogoda
Kwiecień
Almyrda-Kreta pogoda
To też kwiecień 🙂

Almyrida- co tu zobaczyć?

Almyrida to wioska rybacka i nie ma tu zbyt wiele do zobaczenia. Taki jest fakt, ale to dzięki temu nikt nie przyjeżdża tu robić zdjęć i nawet w sezonie można mieć poczucie prywatności. Poza plażą ukrytą w skałach, pięknym widokiem na wysepkę Karga możemy zobaczyć jeszcze ruiny dawnego kościoła, a dokładniej: wczesnochrześcijańską bazylikę z V-VI wieku naszej ery. Jeśli chcemy, jest możliwość umówienia się na nurkowanie.

barany na Krecie
Gonitwa na drodze.
Oliwki prosto z gaju.
Oliwki prosto z gaju.
Pod drzewem oliwnym.
Pod drzewem oliwnym.

Almyrida- gdzie zjeść?

Knajpek w Almyridzie jest naprawdę sporo. Część knajpek w których byłam albo zmieniła nazwę albo została zamknięta. Przy głównym deptaku kolację możemy zjeść do Makis, a po kawę (greckie frappe!) warto wybrać się do piekarni Piperakis. Tam też kupimy coś smacznego.

Czytaj również:  STRZELANIE DO PTAKÓW. TRADYCJA, KTÓRA NIE POWINNA PRZETRWAĆ

rybacka wioska na krecie Almyrida- gdzie nocować?

Ten zakątek Krety nie jest szczególnie popularny, w porównaniu do innych miejscowości w pobliżu Rethimno. Jednak w Almyridzie wbrew pozorom jest sporo hoteli czy pensjonatów. Nie ma jednak parków rozrywki i wielu atrakcji, dlatego przyciąga raczej spokojnych turystów. My za pierwszym razem spaliśmy w Isadora Apartments, głównie z powodu widoku i aneksu kuchennego. Było sympatycznie, choć trafiliśmy w mocno burzowy termin i przez dzień nie mieliśmy… prądu (tak jak cała wioska i kilka innych w pobliżu). Ostatnio wynajęliśmy dom (Villa Marilou) z widokiem na Góry Białe, przy oliwnych gajach. Było cudownie, spokojnie i… cicho. Cykały tylko cykady 😊Booking.com

kreta noclegi
Cisza, spokój. Uwielbiam!

Ciekawa jestem czy ktoś z Was był już w Almyridzie. A może odwiedziliście inne wioski w zatoce Souda?

 

4 KOMENTARZE

    • Dziękuję! Staram się szukać tych miejsc, które są jeszcze nie do końca zadeptane, a turystyczne- odwiedzać poza sezonem. Wiedziałaś, że np. w Side nie ma praktycznie turystów zimą? Jest po prostu pięknie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here