LIPNO NA OPOLSZCZYŹNIE: NAJSTARSZE ARBORETUM W POLSCE

Lipno arboretum

Arboretum w Lipnie nie należy do tych największych, ale jest najstarszym tego typu miejscem w Polsce. Park dendrologiczny w Lipnie został założony około roku 1783 przez Jana Nepomucena Praschma, ówczesnego władcy Niemodlina. Dzięki temu jest tam naprawdę… dziko, a spacer po udeptanych ścieżkach wydaje się przenosić nas w czasie. Ci z Was, którzy odwiedzili już Wojsławice na Dolnym Śląsku mogą oczekiwać po Lipnie czegoś zgoła innego, ale z pewnością się nie zawiodą.

Gdzie jest to Lipno?

Arboretum w Lipnie położone jest na Opolszczyźnie. Niedaleko Niemodlina, jakieś 25 km od Opola.

Arboretum obecnie wchodzi w skład Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego i znajduje się pod opieką Nadleśnictwa Tułowice. Jego powierzchnia obejmuje dziś obszar przeszło 4 hektarów, a cały Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy Lipno- 189,53 ha. Do arboretum wchodzi się jak do parku, bowiem nie ma tu sklepów, balonów czy specjalnych atrakcji. Do tego, poza weekendami ciężko spotkać tam turystów.

książka Opowieści z końca świata

Ciekawostka! To arboretum nazywane jest często tajemniczym ogrodem- i takie wrażenie w istocie sprawia. Może dlatego, bo nie ma tam tysięcy okazów i grządek?

Lipno arboretumKiedy warto wybrać się do ogrodu dendrologicznego w Lipnie?

Moim zdaniem każdy moment jest dobry, ale najlepszy to wiosna: maj, kiedy kwitną różaneczniki. W tym roku z początkiem maja można było zobaczyć kwitnące białe okazy, dlatego połowa miesiąca wydaje mi się najlepsza. Poza różanecznikami, w maju niesamowicie pachnie Azalia pontyjska. A całorocznie zachwycają wysokie drzewa, a co ciekawe- arboretum to  najcieplejsze miejsce w województwie opolskim – średnia roczna temperatura wynosi 8,6 °C!

Lipno arboretumLipno arboretumLipno arboretum różanecznikiCo mnie zachwyca w arboretum Lipnie?

Poza okresem kwitnienia azalii i różaneczników, tajemniczość tego miejsca. Mały potok, który latem nie wysycha, liczne paprocie. Poza tym, mimo, że ogród jest ogrodzony, to raz spotkałam tam… sarnę.  Na jednym z końców arboretum znajdziemy drewnianą wieżę, z której można obserwować ptaki w pobliskim jeziorze np. bociana czarnego (ja zawsze zapominam lornetki!).

W Lipnie uwielbiam przeszło 200 letnie drzewa, często wysokie na tyle, że mogłoby się wydawać, że są jeszcze starsze. Do niezwykłych okazów należą: jodły (kaukaska, jednobarwna), choina kanadyjska, pigwowiec japoński, berberys koreański, wiciokrzew pomorski. I właśnie cztery potężne drzewa stanowią tutejsze pomniki przyrody: żywotnik olbrzymi, jałowiec wirginijski, tulipanowiec amerykański oraz miłorząb dwuklapowy.

Czytaj również:  Jarmark Bożonarodzeniowy w Opolu. Kiedy warto się wybrać?

Lipno arboretum

Lipno arboretum sarna
Spotkana sarenka.

Lipno arboretum Ile kosztuje wstęp do arboretum?

Wstęp jest wolny, dla każdego. Co ciekawe- mimo tego bezpłatnego dostępu wszystko jest naprawdę zadbane, nie ma śmieci. Każdy zwiedzający docenia możliwość odwiedzenia tego pięknego ogrodu.

Tak na koniec: moim zdaniem zwiedzanie arboretum to jakieś dwie godzinki. W parku możemy poszukać starej kapliczki czy ostatniej, pozostałej bramy, prowadzącej do ówczesnego zwierzyńca, a latem wybrać się na basen. Jednak na całodniową wycieczkę można zaplanować inne atrakcje, jak np. zamek w Niemodlinie czy któreś miejsce z tej listy: 10 TAJEMNICZYCH MIEJSC NA OPOLSZCZYŹNIE, KTÓRYCH NIE ZNASZ

A jeśli macie jakieś inne propozycje- dajcie znać w komentarzu.

9 KOMENTARZE

  1. Wtam
    Ten ogród to moja praca inżynierska na temat gatunków tam rosnących.
    Pigwowiec japoński i berberys koreański, tam nigdzie nie rośnie, a te informacje zostały spisane.
    dziękuje, do widzenia 🙂

  2. Mieszkam w okolicach Opola i nie zdawałam sobie sprawy, że w pobliżu znajdują się takie perełki. Do tej pory byłam w arboretum w Wojsławicach i oczarowało mnie to miejsce dlatego z chęcią odwiedzę to w Lipnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here