TROPEM WSCHODNICH, CZESKICH TRADYCJI: HLIŃSKO I VESELÝ KOPEC

książka Opowieści z końca świata

Uwielbiam odkrywać lokalne tradycje. Pewnie dlatego, w niektórych skansenach byłam po paręnaście razy! Na wschodzie Czech zdecydowanie warto odwiedzić Hlińsko i Veselý Kopec, bo w tych miejscach zdecydowanie czuć piękne, staroczeskie tradycje. Na zwiedzanie nie potrzebujemy całego dnia– spokojnie w trzy godziny odkryjemy to co najciekawsze! Chyba, że będzie to w trakcie popularnego karnawału- wtedy lepiej zarezerwować trochę więcej czasu.

Wpis powstał we współpracy z 

Hlińsko- małe miasteczko z wielką duszą

Miasteczko leży u podnóża Wyżyny Czesko – Morawskiej, co dodaje mu niepodważalnego, górskiego uroku. Dodam, że jego nazwa wywodzi się od słowa „glina” bowiem w XI wieku, w tym rejonie powstała… osada garncarska.

W Hlińsku można zobaczyć cztery miejsca: ratusz, kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny i Muzeum Miejskie. Jednak moim zdaniem najciekawsza i najpiękniejsza jest dzielnica Betlém, składająca się z małych, drewnianych domków. W tej dzielnicy zobaczymy ówczesny styl życia grupy mieszczan, głównie drobnych rzemieślników i robotników. Jest pięknie i sielsko. Co ciekawe, część domów jest zamieszkała, część stanowi skansen, a część sklep czy restaurację.

HLIŃSKO  TRADYCJE CZECH HLIŃSKO  TRADYCJE CZECH HLIŃSKO  TRADYCJE CZECH HLIŃSKO  TRADYCJE CZECH HLIŃSKO  TRADYCJE CZECH HLIŃSKO  TRADYCJE CZECH

Skansen Veselý Kopec- tu zatrzymał się czas!

Praktycznie rzut beretem od Hlińska leży skansen Veselý Kopec. Zobaczymy tu przeróżne zabytki z XIX wieku, np. dawną olejarnię, młyn, tartak czy warzelnię powideł.  Poza tym, możemy odwiedzić ówczesne domy mieszkalnie i rzucić okiem na ich wyposażenie. Nie wiem jak Was, ale mnie ogromnie cieszy odkrywanie tajemnic zwykłego życia z przed lat. A nawet jeśli nie jesteście fanami wiejskich klimatów, to w Veselým Kopcu się zakochacie. Zresztą, zobaczcie sami:

Skansen Veselý KopecSkansen Veselý KopecSkansen Veselý Kopec

Skansen Veselý Kopec
Można trafić na ogrzewane budynki, a nawet… ciepły chleb!

Kiedy mieszkałam w Pradze, marzyłam, żeby odkryć takie miejsca. Wtedy pojechałam do słynnej czeskiej wioski UNESCO. Nigdy o tym nie pisałam, ale powiem Wam, że nie zachwyciła mnie tak jak Betlejem czy Veselý Kopec. Skansen chyba nawet bardziej.

Skansen Veselý Kopec - karnawał
Kilka zdjęć z karnawału

Skansen Veselý Kopec- karnawałSkansen Veselý Kopec- karnawał

Jestem ciekawa jakie tego typu, tradycyjne miejsca najbardziej zapadły Wam w pamięć. A może odwiedziliście już Hlińsko i skansen Veselý Kopec? Dajcie znać.

Buziaki,

 

Oceń ten artykuł

Ocen: TROPEM WSCHODNICH, CZESKICH TRADYCJI: HLIŃSKO I VESELÝ KOPEC

Oceń

10 KOMENTARZE

  1. Uwielbiam wszelkiej maści skanseny. Generalnie jak tylko mam jakiś na trasie, to wiem, że będę musiała go odwiedzić. Miłość do skansenów narodziła się u mnie kiedy byłam dzieckiem. Z rodzinnych Kielc jeździłam do pobliskiej Tokarni, gdzie znajduje się jeden z ładniejszych i ładniej położonych skansenów w Polsce. Niemniej Veselý Kopec zapisuję sobie, jako miejsce do odwiedzenia 🙂 W szczególności, że lubię wracać do Czech 🙂

    • Nie byłam jeszcze w Tokarni, ale tak mi zareklamowałaś ten skansen, że muszę się tam wybrać. Koniecznie! 🙂 o Kielcach dużo słyszałam, a tak samo, jeszcze tam nie byłam. Może uda się latem? Pozdrowienia 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here