Praca zdalna- pytania i odpowiedzi: jak znaleźć, gdzie szukać i ile się zarabia?

Zimą dostałam od Was masę pytań o pracę zdalną. Jak znaleźć, jak szukać i gdzie. Bardzo lubię z Wami pisać, ale… większość odpowiedzi na te pytania znajdziecie na blogu. I na pewno o wiele szybciej będzie wpisać to w wyszukiwarkę, niż czekać na moją odpowiedź (zwłaszcza, że część wiadomości wpada do folderu „inne”, który się nie pokazuje).

Dlatego przygotowałam listę najczęstszych pytań o pracę zdalną- od tych prostszych, w stylu gdzie szukać, przez zarobki aż po odpowiedź czy to praca dla Ciebie. Poza tym, jeśli interesuje Cię temat pracy zdalnej, wiele informacji znajdziesz w kategorii praca zdalna

Praca zdalna- jak znaleźć i gdzie szukać?

Co prawda, o tym gdzie szukać pracy zdalnej już pisałam, wymieniając portale i linkując do najpopularniejszych stron internetowych w tym wpisie: GDZIE SZUKAĆ PRACY ZDALNEJ W POLSCE?

Dziś zacznijmy od tego, czy chcesz pracować na etacie czy prowadzić własną firmę. Jeśli interesuje Cię praca jako np. copywriter i chcesz pozyskiwać zlecenia dla siebie to warto poczytać jak to wygląda u innych, choćby na grupach tematycznych na Facebooku. Poza pisaniem tekstów, możesz prowadzić strony czy konta na Facebooku czy Instagramie.

W niektórych firmach można pracować zdalnie kilka dni w tygodniu i na początek może to być dobrym rozwiązaniem, bo praca zdalna nie zawsze jest kolorowa. No i w wielu przypadkach potrzebne będzie szkolenie, najczęściej na miejscu.

Jakie prace można wykonywać zdalnie?

Dziś jest niewiele zawodów, w których nie można pracować zdalnie. Głównie są to zawody wymagające kontaktu fizycznego z drugim człowiekiem czy prace produkcyjne. Na stronie flexjobs.com można zobaczyć, jak wygląda rynek pracy zdalnej i jakie prace możemy wykonywać z domu. Nie tylko programowanie, księgowość czy administracja. Szczerze mówiąc… do momentu odkrycia tego portalu nie miałam pojęcia, ile jest możliwości!

Ile zarabia się pracując zdalnie?

To pytanie w stylu „ile zarabia się pracując na etacie?”. Nie ma jednej stawki, bo zawody, które się wykonuje są różne. W przypadku pracy jako księgowa, o co mnie pytacie stawki są różne, jak to w tym zawodzie. Wiele zależy od firmy, doświadczenia i sytuacji. Z racji, że mam podpisaną klauzulę o nieujawnianiu zarobków, nie będę ich ujawniać. Pensja była adekwatna do stanowiska księgowej w dużej korporacji, ale nie będę ukrywać, że sama ją negocjowałam.

Otwarcie o pracy zdalnej pisze Olka z bloga Bałkany wg. Rudej, podając średnie wynagrodzenie za prowadzenie kont, copywriting czy pisanie książek. Warto do niej zajrzeć, a dokładniej- do tego wpisu o pracy zdalnej.

Ile szuka się pracy zdalnej?

To pytanie, które dość często pada. Wszystko zależy od zawodu, sytuacji na rynku, doświadczenia i… naszych umiejętności w szukaniu pracy. Moim zdaniem pracy szuka się co najmniej kilka tygodni, a nawet więcej. Można znaleźć i w tydzień, ale to rzadkość i często nie jest to firma, dla której chce się pracować dłużej.

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Minusy pracy zdalnej- czy w ogóle istnieją?

Praca zdalna jest w sumie nowością na rynku pracy, dlatego raczej się nią ekscytujemy i nie widzimy, że jak każda praca, ma dwie strony medalu. Praca z domu (czy choćby z egzotycznej wyspy) jest nadal pracą, więc jeśli czegoś nie lubimy robić to często nawet w kolorowych warunkach nie będzie to sprawiało nam przyjemności. Poza tym, siedzenie samemu nie każdemu pasuje- spróbujcie robić przez 8 godzin jedną rzecz w samotności i powtórzcie to przez kilka dni. Uwierzcie, może się znudzić. Więcej o pracy zdalnej przeczytacie tutaj:

Praca zdalna – kto może pracować w domu?

Takiego pytania mi nie zadajecie, ale warto kilka pytań zadać sobie i szczerze na nie odpowiedzieć. Czy lubimy kontakt z ludźmi? Czy będziemy pracować, czy może… oglądać serial? Dlaczego chcemy pracować zdalnie? Żeby zająć się domem czy podróżować? Mówiąc szczerze, sama nie do końca lubię pracę w podróży. Kiedy pracowałam jako księgowa musiałam być dostępna i pracować w wyznaczonych godzinach- czyli do 15/16. I nie wiem czy zwiedzanie po południu dałoby mi tyle radości, co rano.

Dajcie znać, czy macie jeszcze jakieś pytania. Chętnie odpowiem 😊

[show_post_stars]


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


8 KOMENTARZE

  1. Uwielbiam pracować w domu, właśnie przez brak kontaktu z innymi osobami. Nie potrzebuję plotek, kawy, ciasteczek i szefa, który nie do końca wie, czego w ogóle chce, gdy pracuję. Robię swoje szybciej i lepiej, a do tego nikt nie marudzi, że właśnie „nic nie robię”. Swoje zrobiłem, a z bezczynnego siedzenia, byleby nabić koniec „zmiany” nic nie wynika. Zresztą jeśli potrzebuję się z kimś spotkać, to mogę to zrobić o dowolnej porze.

    • Uwielbiam fragment z szefem! Tak, to częste zjawisko i wymaga ogromnych umiejętności interpersonalnych na początku pracy, żeby zrozumieć, że w wielu miejscach trzeba choćby (przysłowiowo) udawać, że się zamiata. Też nie potrafiłam tego zrozumieć i napawało mnie to lękiem, że robię za mało 🙂

  2. Ja marzę o pracy zdalnej, jestem tylko ja i cisza jaka panuje w domu. Pracując kiedyś w agencji marketingowej zauważyłam, że bardziej efektywna jestem kiedy mam dzień home office 🙂 Robiłam wszystko dużo szybciej, bo nikt mnie nie rozpraszał, nie zagadywał i nie odrywał od pracy 🙂 No i przy dzieciach to też dużo fajniejsza opcja, bo nie tracę czasu na dojazdy i wcześniej mogę odebrać je z placówek 🙂

    • Ten czas na dojazdy w mieście zabiera bardzo dużo, oprócz tego mnie przerażają przerwy w pracy trwające dodatkową godzinę i z 8 godzin robi się 10 czy 11. Co do efektywności, to rozmowy z współpracownikami zabierają sporo czasu i załatwianie “spraw”- ale może to i dobrze, bo praca (czasem) jest przez to przyjemniejsza 🙂

  3. Pracuję z domu ponad 2 lata i czuję, że czas na zmiany. Praca z domu 1-2 dni jest ok sporadycznie ale w dłuższym okresie czasu robi się z domu biuro i można czuć, że nie ma się intymnego kąta. Elastyczność między pracą z domu a poza bardzo mi służy 🙂

    • Rozumiem Cię Kasiu. Mi np. brakuje kontaktów związanych z pracą- ale może też dlatego, bo wszystkie wcześniejsze prace stanowiły przyjemność własnie ze względu na przyjaźnie czy znajomości 🙂

  4. Praca zdalna to bardzo dobre rozwiazanie, szczególnie dla matek z dziećmi i osob niepełnosprawnych. Sama pracowałam kilka lat zdalnie.

  5. Z jednej strony praca zdalna może być o wiele wydajniejsza niż taka “w biurze”, bo człowiek nie rozprasza się gadaniną tylko robi co swoje, ale z drugiej strony, czasem tej “gadaniny” jednak brak, bo tak jak piszesz, robienie cały czas tego samego jest monotonne, a takie biurowe życie jest często bardziej urozmaicone…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

57,000FaniLubię
103,802ObserwującyObserwuj
48,000ObserwującyObserwuj
1,700SubskrybującySubskrybuj