Olszanka – tajemnice i atrakcje gminy

Kolorowe pola, niekończące się równiny, czasem poprzecinane przez delikatne pagórki i święty spokój- tak w jednym zdaniu opisałabym gminę Olszanka. Na tym niewielkim obszarze, na terenie województwa opolskiego możemy nie tylko odpocząć, ale też robić kilka innych, naprawdę ciekawych rzeczy. Przechodzi tutaj żółty szlak turystyczny, możemy wziąć udział w licznych wydarzeniach czy po prostu zachwycić się pięknem natury.

Poniżej mapa, która pomoże Wam się odnaleźć w trakcie zwiedzania (możecie ją dodać do aplikacji Google Maps, wystarczy wejść na stronę poprzez telefon, kliknąć w prawym górnym rogu na powiększenie mapy [] i automatycznie uruchomi się aplikacja z poniższą mapą).

Historyczne atrakcje gminy Olszanka

Co ciekawe, chociaż pierwszą wzmiankę o Olszance można znaleźć z 1333 roku, to jakieś sto lat wcześniej, w 1210 pisano o Michałowie. Dlatego swoją opowieść o zabytkach gminy Olszanka zaczęłabym od tej miejscowości. Ta niewielka wieś wyróżnia się na tle innych miejscowości dwoma kościołami, które położone są tuż obok siebie: katolicki i ewangelicki. Za każdym razem, kiedy przejeżdżam tuż obok zastanawia mnie historia tej wsi, niegdyś podzielonej na dwie części. Tą, która posiadała prawa miejskie i tą, która ich nie miała.

Michałów gmina Olszanka
Michałów
Michałów Kościół św. Józefa Robotnika
Kościół Rzymskokatolicki pw. św. Józefa Robotnika – nieczynny
Michałów Kościół pw. św. Jadwigi
Kościół Rzymskokatolicki pw. św. Jadwigi

Ciekawostką jest, że Michałów posiadał herb (rodziny Gruttschreiberów), który zachował się do dziś, w bramie otaczającej kościół ewangelicki. Widnieje na nim wizerunek białego psa z wysuniętym, czerwonym językiem i czarną obrożą na szyi. Do dziś po wsi trzeba jeździć powoli, bo dość często można spotkać jakiegoś psa, chociaż niekoniecznie białego.

Herb rodziny Gruttschreiberów Michałów
Herb rodziny Gruttschreiberów

Śladami historii w gminie Olszanka

W gminie Olszanka zobaczymy pałace znajdujące się głównie w rękach prywatnych.

Pałac w Janowie na Opolszczyźnie

Jeden z nich, pałac w Janowie został zbudowany na początku XIX wieku. Do pałacu przynależy park, w którym rośnie ok. 320 pięknych, zabytkowych drzew, które liczą nawet 160 lat. Co ciekawe, poza pałacem na terenie nieruchomości możemy zobaczyć spichlerz z VII wieku. Niestety, dziś wszystko możemy podziwiać jedynie z drogi. Pałac może robić wrażenie opuszczonego, jednak w trakcie rozmowy z mieszkańcami wsi udało mi się dowiedzieć, że właściciele na ile mogą na tyle dbają nie tylko o budynek, ale też o otoczenie.

Janów pałac
Pałac w Janowie

Pozostałe pałace w gminie Olszanka

Jadąc w kierunku autostrady A4, uwagę przykuwa pałac w Obórkach. Utrzymany w stylu neorenesansowym, mimo, że z upływem czasu widać na nim potrzebę remontu elewacji, zachował nie tylko pierwotny kształt, ale można zobaczyć też ślady ozdobnych zdobień i detali.

"<yoastmark

"<yoastmark

Pałac w Krzyżowicach na pierwszy rzut oka wydaje się być dość dużym dworem. Obecnie mieści się tam i przedszkole i różne biura, w tym BOWH. Dzięki temu łatwiej zobaczyć wnętrza tego klasycystycznego pałacu wzniesionego jeszcze w XIX wieku. Moim zdaniem jest to ciekawe doświadczenie, bo klatka schodowa wydaje się być niezmienna od dziesiątek lat.

Pałac w Krzyżowicach
Pałac w Krzyżowicach

Autopromocja

ksiazka kierunek zagranica

Zabytki w gminie Olszanka

W Olszance warto zwrócić uwagę na wieżę wodociągową, która po remoncie dodaje uroku całej miejscowości. Co ciekawe, powstała w 1925 roku, jak głosi napis na metalowej chorągwi.

Wieża ciśnień w Olszance
Wieża ciśnień w Olszance

W gminie Olszanka niemal każda wieś w gminie dysponuje kościołem. Co najmniej jednym. Dwa są nie tylko w Michałowie, ale też w Obórkach. Jeden z nich jest moim zdaniem szczególny, a dokładniej- kościół pw. Świętego Piotra i Pawła. Co ciekawe, składa się z drewnianej nawy krytej gontem, drewnianej wieży zakończonej hełmem baniastym, szachulcowego prezbiterium, a przy bocznym wejściu zobaczymy dobudowany przedsionek z muru pruskiego. To wszystko jest otoczone niewielkim cmentarzem oraz murem z polnych kamieni i robi niezwykłe wrażenie. Zresztą, zobaczcie sami:

Obórki stary Kościół
Kościół w Obórkach
Obórki Kościół
Kościół w Obórkach

Legendy, opowieści i tajemnicze miejsca

Wiele lokalnych historii zaczyna się od rodu Pogorzeli, choć są takie, które sięgają czasów rycerskich. W gminie szczególnie znana jest legenda o tunelu w Michałowie, który zaczyna się w jednym z kościołów i prowadzi aż pod las.
Poza tym, mówi się, że w Michałowie na polach pod warstwami ziemi można (podobno) znaleźć resztki dawnych zabudowań. Oczywiście, trochę głębiej niż jedna łopata pod ziemią. Co ciekawe, w lesie (Przylesie) jest co najmniej jeden schron i strzelnica poniemiecka. 

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Tropem natury: gmina Olszanka

Na terenie gminy możemy wybrać się do trzech lasów i w każdym z nich możemy wypatrywać… bociana czarnego.olszanka atrakcje

W Przylesiu, jakieś dwa kilometry od wsi możemy znaleźć około 360 hektarów lasu, w tym przeszło 16 hektarów rezerwatu przyrody Przylesie. Rezerwat położony jest w dorzeczu Odry i warto zwrócić uwagę na 200-letni drzewostan dębowy. Poza tym, można zobaczyć tam siedem gatunków roślin chronionych, między innymi wawrzynek wilczełyko, kalina koralowa czy konwalia majowa. W lesie, przy akompaniamencie niezliczonych ptaków bez problemu spotkamy… sarnę. Ale to nie wszystkie zalesione miejsca w gminie Olszanka.

Możemy wybrać się do Krzyżowic, gdzie las jest poprzecinany niewielkimi dopływami potoku Pępickiego- a najczęściej strugą Kościelną. Dopływ nie jest głęboki, a lasek nie jest zbyt duży, co zmniejsza ryzyko zgubienia 😊 (nawiasem mówiąc, to świetna trasa na niedzielne spacery czy piknik). Jeśli jednak wolimy wybrać się do większego lasu- możemy wybrać się do Michałowa!

Michałów Pogorzela droga
Droga łącząca Michałów z Pogorzelą

Zacznę od tego, że z Michałowa możemy przejść pod autostradą rezerwatu przyrody Kokorycz, ale on znajduje się już na terenie gminy Grodków. Zanim dotrzemy do rezerwatu, możemy pospacerować lasem tuż przy Nysie Kłodzkiej. Mówiąc szczerze, ten obszar należy do jednych z moich ulubionych miejsc na Opolszczyźnie, jeśli chodzi o… wycieczki na dwóch kółkach. Skoro już jesteśmy przy rowerach, to moim zdaniem gmina Olszanka idealnie nadaje się na taki wypad. I już Wam mówię, dlaczego!

Olszanka na rowery? Jak najbardziej!

Są tacy, których jazda pośród niezliczonych pól po prostu nudzi. Gmina Olszanka na pierwszy rzut oka wydaje się być płaska, zwłaszcza, że na południu gminy rozciąga się Równina Grodkowska. Jednak spróbuj przyjechać z Michałowa i wrócić przez Janów to z pewnością zmienisz zdanie. Dla mnie ta trasa, idąca przez Jankowice Wielkie, mimo że stosunkowo krótka jest dość intensywna, bo co chwilę jedziemy pod górkę. Z tego co udało mi się dowiedzieć, najwyższe wzniesienie w gminie, zwane w tradycji ludowej Wzgórzem Szubienicznym wynosi 182,5 m n.p.m. Niby niewiele, ale potrafi dać w kość.olszanka atrakcje

Co do malowniczych terenów, w gminie Olszanka uwielbiam trzy miejsca: pola przy Olszance, lasek w Michałowie i widoki przy pałacu w Janowie. A jeśli chodzi o miejsca na odpoczynek- przy Pogorzeli znajduje się fajny teren rekreacyjny, przy którym nie tylko możemy odsapnąć, ale też zrobić piknik czy małe ognisko.

Teren rekreacyjny przy Pogorzeli

Co robić w Olszance?

Gmina Olszanka może i jest mała, ale dzieje się tu sporo. Zwłaszcza późnym latem i jesienią, kiedy jest już po żniwach. Co ciekawe, na tym obszarze aktywnie działa osiem stowarzyszeń. Mówiąc aktywnie, mam na myśli, że niezwykle często organizują wydarzenia dla mieszkańców: zaczynając od różnorodnych festynów, przez festiwale muzyczne takie jak Wojewódzki Festiwal Pieśni Patriotycznej „Tobie Polsko”, wydarzenia sportowe czy Jarmark Olszański i wydarzenia dla seniorów. Odbędą się tam również 22 września XIX  Europejskie Targi Chłopskie (więcej informacji). Jeśli chodzi o festyny, to sama kilka lat temu brałam udział w dożynkach w Krzyżowicach i do dziś wspominam świetną atmosferę, której towarzyszyło pyszne jedzenie.

Do zobaczenia,


„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Publikacja opracowana przez Ewelinę Gac.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Cykl artykułów współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19. Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata

W niektórych artykułach zawarte są linki afiliacyjne. Kiedy korzystasz z tych linków do rezerwacji noclegów, otrzymuję niewielką prowizję, co pomaga mi utrzymać bloga i dostarczać Ci wartościowych treści. Dziękuję za wsparcie!


19 KOMENTARZE

  1. Fantastyczna sprawa, że pokazujesz mniej znane skarby województwa opolskiego. Mieszkam w okolicy i czasem szukam informacji o ciekawych miejscach w Polsce, którą zdecydowanie zwiedzam za rzadko. Dlatego dzięki za ten przewodnik, spróbuję go wykorzystać do zaplanowania wycieczki, póki jeszcze ciepło 🙂

    • Cześć Magda! cieszę się bardzo, że Ci się przyda. Ostatnio pisałam o Lewinie Brzeskim i okolicach, na czasie będzie Oława, Grodków i Skarbimierz 🙂 Pozdrowienia!

  2. Najbardziej urzekł mnie pałac – piękne zdjęcia mogłaby tam zrobić. Lubie odkrywać takie „perełki”. Naszym ostatnim odkryciem są domy podcieniowe na Żuławach Wiślanych:)

  3. Olszanki nie znam bo jedyną trasę w okolicy jaką zrobiłem to z Brzegu w kierunku Strzelina. W tym oryginalny kościół w Małujowicach z XVI wieku. Może następnym razem zajadę w okolice Olszanki rowerem.

  4. Piękne miejsce! Ja także lubię podróżować po okolicy i odkrywać różne niezwykłe rzeczy które są tak blisko. Pałace, zamki, czy choćby wspaniałe krajobrazy. Zawsze coś się znajdzie, jeśli tylko zjedzie się z głównej drogi!

  5. Pięknie, a gdzie Pogorzele i Krzyżowice? Zabytkowe kościoły i cekawa historia. Stąd pochodzi jeden z biskupów wrocłwaskich i rektor UJ (średniowiecze).

  6. Bardzo lubię właśnie takie małe niepozorne miejsca. Są urokliwe i każda z nich ma swoją historię. No i stare cmentarze, jakkolwiek dziwnie to zabrzmi uwielbiam je. Wcale się nie zdziwiłam, kiedy najpierw przeglądając zdjęcia we wpisie – największą moją uwagę zwrócił właśnie murek okalający cmentarz… Chociaż pałac w Obórkach też pobudza wyobraźnię 😉

    • Stare cmentarze kryją wiele historii- dlatego jak np. zwiedzaliśmy stary cmentarz we wschodnich Czechach byłam zadowolona, że przewodnik opowiada różne fakty z dawnych lat (tak, na cmentarzu był z nami przewodnik!).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

56,500FaniLubię
81,252ObserwującyObserwuj
44,000ObserwującyObserwuj
1,600SubskrybującySubskrybuj