Podziemny Szczecin. Odkryj tajemnice zachodniopomorskiego UW!

Ci, którzy są związani ze Szczecinem wiedzą, że Szczecin to jedno wielkie podziemne miasto. Chociaż ze Szczecina nie jestem to legendy i historie o jego podziemiach dotarły do mnie, paręset kilometrów dalej. Opcji zwiedzania podziemi Szczecina jest kilka, m.in. stale otwarte trasy niedaleko dworca. Kilka miesięcy temu zapisałam się na listę oczekujących na zwiedzanie podziemi i gmachu ZUW czyli Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Od tego czasu dostałam dwa razy telefon, ale zimą nie chciało mi się pokonywać tak długiej trasy. Kiedy z początkiem maja dowiedziałam się o możliwości zwiedzenia ZUW, kupiłam bilet i pojechałam do Szczecina, żeby razem z przyjaciółką odkrywać jego podziemne tajemnice.

Szczecin krajobraz
Widok z balkonu przy jednej z wież.
szczecin krajobraz
Ciąg dalszy 🙂

Zwiedzanie Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego: kiedy, jak i za ile?

Najczęściej zapisują się zorganizowane grupy, choć na zwiedzanie mogą się również udać pojedyncze osoby- trzeba tylko poczekać na termin. Zwiedzanie jest bezpłatne i trwa minimum 4 godziny. My po budynku i podziemiach chodziliśmy 5 godzin i… 30 minut! 😊 Trasa obejmowała wprowadzenie do historii budynku, zwiedzanie gmachu, wież i podziemi.

szczecin ZUW
Makieta budynku.

wyposażenie ZUW

ZUW dach
Można się zgubić. I to z łatwością!

Autopromocja

ksiazka kierunek zagranica

Gmach ZUW- historyczne ciekawostki

Ten ogromny budynek (19 451 m² ) powstał przeszło sto lat temu i co najbardziej nieprawdopodobne- był budowany przez pięć lat. Od początku stanowił budynek urzędu, w tym część była przeznaczona na służbowe mieszkanie prezydenta rejencji. Mimo, że Szczecin w trakcie II Wojny Światowej został zbombardowany to budynek ZUW został praktycznie nietknięty, dzięki czemu dziś możemy zachwycać się jego ciekawą architekturą i projektem (jak to jest, że w jednym miejscu poziom -2 wydaje się być… parterem?). Wnętrza to ciekawe kolumny z symbolami (np. masonerii), cudowny, malowany sufit i niezliczone kolory korytarzy.

ZUW sufit
Aby podziwiać kolory sufitu, warto przyjść w słoneczny dzień. Tu- tuż przed zmrokiem.

Maszkarony na wieży ZUW.
Maszkarony na wieży ZUW.

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Zwiedzanie gmachu i wież ZUW: na co warto się przygotować?

Na pewno na dużo chodzenia! Dlatego warto zabrać ze sobą wygodne buty. Jeśli mamy lęk wysokości to część wycieczki będziemy musieli sobie odpuścić- mam na myśli zwiedzanie wieży. Owszem, widok z balkonu też jest piękny, ale szkoda stracić historie opowiedziane przez przewodnika. Ciekawostka! Marynarz z wieży „łapie” pioruny, choć wygląda jak nowy 😊

lęk wysokości tabliczka

lęk wysokości
Oczywiście, poczekałam na grupę.
wieża ZUW szczecin
Widok z wieży. Dziękuję za zdjęcie Klaudii :).

krajobraz Szczecin Kopalnia tajemnic: podziemia ZUW Szczecin

Podziemia ZUW to m.in. schron urzędu, korytarz do Odry czy fundamenty wieży. To tam znajdowały się rezerwowe stanowiska na wypadek kataklizmu czy magazyny Obrony Cywilnej. Podziemia wyposażone są w agregat prądotwórczy, który zasilał cały schron. Poza tym, część podziemi jest nadal okryta tajemnicą. Choć udało się odkryć, że jeden z tuneli nie miał wyjścia, bo trzeba było je… przekopać. Do tego, na końcu drogi czekała łódź podwodna.

ZUW szczecin podziemia
Wchodzimy do podziemia!

ZUW szczecin podziemiaZUW szczecin podziemiaZUW szczecin podziemiaPo pięciu godzinach zwiedzania i słuchania niezliczonej ilości szczecińskich historii tylko się upewniłam: Szczecin to jedno z tych miast, które po prostu WARTO odkryć. Nie tylko dlatego, bo Pan Andrzej oczarował nas wszystkich swoimi historiami. 🙂

Ciekawa jestem jakie miejsca i w Szczecinie, i w całym województwie Zachodniopomorskim Waszym zdaniem trzeba zobaczyć. Dajcie znać- chętnie je odwiedzę jak znowu będę w mieście.

Sprawdź również wpis: Atrakcje Szczecina

Buziaki,


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata

W niektórych artykułach zawarte są linki afiliacyjne. Kiedy korzystasz z tych linków do rezerwacji noclegów, otrzymuję niewielką prowizję, co pomaga mi utrzymać bloga i dostarczać Ci wartościowych treści. Dziękuję za wsparcie!


8 KOMENTARZE

  1. W Szczecinie byłyśmy kilka lat temu, ale chciałybyśmy tam jeszcze wrócić.

    Bardzo podobało nam się Muzeum Morskie, Park miejski Różanka, Park im. Kasprowicza, Muzeum Techniki i Komunikacji, Wały Chrobrego, Bulwar piastowski i Muzeum Historii Szczecina, a przepyszne burgery jadłyśmy w Wół i Krowa.

    Tę trasę podziemną też z chęcią odwiedzimy ❤

    • Nie byłam jeszcze w Muzeum Techniki! Myślę, że do końca 2020 uda mi się odwiedzić wszystkie muzea w Szczecinie. Krok po kroku…:-)

      Ps. Rózanka jest super!

      Pozdrowienia

  2. Uwielbiam wszelkie podziemia, schrony. Jestem fanką postapo, głównie ataków zombie 😉 więc warto wiedzieć, gdzie znaleźć kryjówkę na wypadek apokalipsy 😉

  3. To musi być super przeżycie. Lubię zwiedzać miejsca z historią oraz takie gdzie mogę coś sama dotknąć i pooglądać. 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

56,500FaniLubię
81,219ObserwującyObserwuj
44,000ObserwującyObserwuj
1,600SubskrybującySubskrybuj