Jacy są Polacy –

czyli 5 naszych cech, o których się nie mówi.

jacy są polacy
książka Opowieści z końca świata

Jacy są Polacy? Jak to bywa z opiniami, możemy usłyszeć przeróżne zdania. I takie, że Polak to złodziej, do tego kłótliwy, i takie, że jesteśmy najgościnniejsi w całej Europie (albo nawet na świecie). Często lubimy sobie ponarzekać, a że każdy ma prawo do wyrażenia opinii, to zdania często są podzielone.

Sama obserwuję różne zachowania ludzi, zarówno te w realnym świecie, jak i te internetowe. I powiem Wam, że my Polacy….

Kochamy zwierzęta

Dbamy nie tylko o nasze pieski i kotki, ale też z chęcią wspieramy inne domowe, bądź dzikie zwierzęta. Zaczynając od finansowania przeróżnych organizacji, przez schroniska, aż po indywidualne akcje pomocy (nie tylko materialnej, ale też wolontaryjnej). Tak, pamiętam, że w Polsce zdarzają się sytuacje, kiedy ktoś porzuca swojego pupila. Jednak są one, jedynie kroplą smutku w morzu miłości do zwierząt. Jeśli sprawa wypłynie do internetu, zauważmy, że pod każdym takim wpisem setki, tysiące osób życzą pieskowi znalezienia domu. Ponadto, z moich obserwacji wynika, że coraz częściej znajduje się dla niego nowa rodzina.

Uwielbiamy podróże

Polaków możemy spotkać praktycznie wszędzie. Mówi się, że wybierając się na koniec świata, na pustyni możemy natknąć się na rodaka! Oczywiście, można tego nie lubić, ale mimo wszystko nasuwa się jeden wniosek. Jestesteśmy otwarci na nowe doświadczenia, miejsca i potrawy, nawet jeśli uważamy, że nie ma jak to kiełbasa z Polski, czy rosół w niedzielę. Nie wierzycie? Blogów podrózniczych jest tyle, że nie sposób ich wszystkich wypisać w jednym, długim rankingu!

Doradzamy, kiedy potrzeba (i także, kiedy nas nie proszą)

Jeśli potrzebujemy porady, wystarczy spytać na forum. Gdzie wybrać się na wakacje z małym dzieckiem? Jak ugotować wegański rosół? Czy warto kupić Audi A4? Jedno pytanie i nierzadko setki odpowiedzi. Tak, uwielbiamy doradzać! Co prawda, czasem bywa to kłopotliwe, ale każdy medal ma dwie strony 🙂

Martwimy się o innych

Kiedy naszym bliskim dzieje się coś złego, robimy wszystko żeby im pomóc. Jednak na tym się zwykle nie kończy, bo po prostu jestesmy bardzo empatyczni! Nie tylko udostępniamy na portalach społecznościowych, że ktoś potrzebuje pomocy, ale również wpłacamy pieniądze. Myślę, że większość z nas w tym roku przekazała charytatywnie pieniądze, albo pomogła sąsiadowi. Chyba się nie mylę?

Czytaj również:  Góra św. Anny - atrakcje.

Bliscy są dla nas najważniejsi

I to bezapelacyjnie. Dbamy o swoje domy, czy rodzinę. Robimy wszystko, aby nasi najblizsi byli szczęśliwi. Pomimo ery komórkowej nadal mamy o czym pogadać, czy pokłócić się przy stole. Może nie z każdym, ale przecież tak jest nie od dzisiaj. W końcu jesteśmy Polakami.

Uwaga! Nie miałam zamiaru pisać o naszych przywarach. Przecież każdy z nas je zna. Pisząc ten tekst, zdałam sobie sprawę, że zbyt rzadko mówi się o tym, czym wyróżniamy się, ale tak pozytywnie. Zgadzacie się ze mną?

Buziaki,cechy Polaków

Oceń ten artykuł

Ocen: Jacy są Polacy –

Oceń

38 KOMENTARZE

  • Ja jestem podobnego zdania. Mieszkam za granicą i obserwuje tutaj rodaków. W większości przypadków nie można zastosować tych punktów. Może dla tego że emigracja to też całkiem specyficzna grupa ludzi i nawet nie chciałabym porównywać ich z Polakami na kontynencie.

   • Cześć Dziewczyny! Myślę, że za granicą może być różnie, zwłaszcza jeśli ktoś wyjeżdża aby jedynie zarobić. Typ Polaka, o których mówicie też poznałam i szczerze mówiąc opierając się jedynie na takiej grupie ludzi, można zwątpić. Staram się ich nie brać pod uwagę… Życzę Wam trochę sympatyczniejszych ludzi na drodze i ściskam mocno!

 1. Świetny wpis! Rzeczywiście, kiedy mówi się o cechach polaków w pierwszej kolejności zawsze pada „narzekanie”. Cudownie pokazałaś, że są też nasze dobre strony, zgadzam się z każdą z nich!

  • Cześć! Miło mi to słyszeć 🙂 Myślę, że wielu z nas zapomina o zaletach, kiedy tyle mówi się o negatywnych cechach charakteru. Słyszałam nawet, że to są ogólniki. Pozdrowienia!

 2. Myślę, że każdy Polak jest inny ? Czy mamy te cechy – na pewno część z nas tak. Część ma zupełnie inne zalety i wady. Generalizowanie w taki sposób chyba nie jest mi bliskie, jednak widzę wartość w takim tekście, aby pokazać pozytywny obraz naszego rodaka. Co wcale tak często się nie zdarza ?

 3. Powiedziałabym chyba jeszcze że jesteśmy wszyscy mechanikami/lekarzami/psychologami i najlepszymi wychowawcami dzieci w momencie gdy siadamy przy rodzinnym stole z najbliższymi ?

 4. Skupiłaś się na cechach dobrych, niestety od dawna zauważam, że Polaków wyróżnia też jedna bardzo negatywna cecha – zawiść. Niestety lubimy się karmić czyimś nieszczęściem. Przykre, ale tylko mówiąc o tym głośno możemy coś zmienić. Odsyłam do filmu „Dzień Świra”. To komedia, ale ta cecha została fajnie pokazana.

 5. Dodałabym jeszcze- znają się na wszystkim ? od piłki nożnej, poprzez politykę, psychologię, filozofię na fizyce kwantowej skończywszy ?

 6. Tak, Polak lubi ponarzekać, ale tez rodzina jest dla niego bardzo ważna. Często tez udzieli rady, powie swoje zdanie, nawet gdy sie go o to nie prosi. Oczywiście to tak w dużym uproszczeniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here