książka Opowieści z końca świata

Kochani, Szczecin leży tak daleko mojego domu, że w tym samym czasie mogłabym spokojnie dojechać na Węgry. Jednak kto powiedział, że za granicą byłoby ciekawiej niż w Polsce, a już zwłaszcza w Szczecinie? Miasto położone przysłowiowy rzut beretem od granicy Niemiec ma do zaoferowania o wiele więcej niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać.

Aktualizacja: listopad 2018

Atrakcje Szczecina

Szukając miejsc, które chciałam koniecznie w Szczecinie zobaczyć, w pierwszej piątce atrakcji znalazł się:

Ogród Różany-

w połowie września nie było już wielu róż, ale było nadal pięknie. Gdybym była w Szczecinie miesiąc prędzej, zapewne pół dnia przesiedziałabym na ławce z książką wąchając różane aromaty. Uwaga! Zaraz obok różanki możemy znaleźć szafeczki na wymianę książek- tak więc jeśli mamy w domu zbędną literaturę, albo też szukamy ciekawych, mało znanych tytułów– to świetne miejsce na poszukiwania.

Kino Pionier-

punkt, którego nie można ominąć będąc w Szczecinie. Kino Pionier to uwaga! najstarsze kino na świecie. Obecnie należy do sieci Kin Studyjnych. Co prawda, nie zobaczymy tam Pitbulla, ale (nawiasem mówiąc) genialną Tulipanową Gorączkę już tak. Repertuar znajdziecie pod tym linkiem.

Wały Chrobrego-

czyli taras widokowy na skarpie o długości ok. 500 m wzdłuż Odry. Wały Chrobrego tworzą sylwetkę, symbol Szczecina wraz z Muzeum Narodowym, Zamkiem Książąt Pomorskich i katedrą pw. św. Jakuba. Ponadto, szczególnie zależało mi na zobaczeniu wałów z przeciwległego brzegu Odry, z tzw. Łasztowni. Jest pięknie!

Cafe22

czyli najwyżej położona kawiarnia w Szczecinie. Widok na panoramę miasta z 22 piętra, z budynku usytuowanym w sercu miasta, do tego tort i cappuccino, albo coś mocniejszego? Uwielbiam! Uwaga! Teraz zapisując się do newslettera możemy uzyskać 22% zniżki na wszystkie pozycje z menu. Panoramę możemy zobaczyć również tutaj.

Zamek Książąt Pomorskich-

z racji mojego dużego sentymentu do miejsc zabytkowych i historii z tymi miejscami związanymi był to najważniejszy punkt wycieczki. Ciekawie położony, pięknie odrestaurowany, tajemniczy. Uwaga! naprawdę warto przyglądnąć się wieży zegarowej i jego dość ciekawej konstrukcji. Więcej o zamku pod tym linkiem.

Wieża zegarowa po zmierzchu.

Zabytki Szczecina

Ciężko się zdecydować co warto zobaczyć najpierw. Zabytkowych budynków jest ponad 200, więc nie sposób to wszystko zapamiętać. Jak dla mnie, koniecznie musimy zobaczyć Stare Miasto, Bramę Portową, budynek Akademii Morskiej, kościół Św. Jana Ewangelisty czy też budynek przy alei Niepodległości 41/42 w Szczecinie- obecnie poczta (jest naprawdę ogromny, kiedyś na dziedziniec gmachu mogły wjeżdżać tramwaje bagażowe!). Na szczególną uwagę zasługuje Cmentarz Centralny w Szczecinie, jeden z największych na świecie ( liczy ponad 170 hektarów). Cmentarz jest jednym z parków miasta, dlatego warto zwrócić uwagę nie tylko na jego przyrodę, ale też historię, pomniki czy przepiękną kaplicę (dla mnie wciąż do zobaczenia).

Piękna zarówno w środku, jak i na zewnątrz: Bazylika św. Jana Chrzciciela. Tu można liczyć gwiazdy!
Urząd Miasta z oddali.

Mimo mojej głębokiej miłości do zamków i pałaców, to budynek Urzędu Miasta Szczecin okazał się być tym najbardziej zachwycającym. Zielona elewacja, dostojność na tle parku i fontanny zrobiły na mnie niesamowite wrażenie. Właśnie obok Urzędu Miasta znajdziemy Jasne Błonia i Park Kasprowicza, gdzie warto zatrzymać się nad “Pomnikiem Czynu Polaków”. Pomnik jest wyrazem szacunku i podziękowań za naukę walkę, pracę dla Polski, trzem pokoleniom: pokoleniu Polonii szczecińskiej sprzed II wojny światowej, pokoleniu powojennego Szczecina, pokoleniu rozbudowującemu miasto. Ponadto, Pomnik Czynu Polaków w Szczecinie jest jak Krzywa Wieża w Pizie. Każdy turysta sobie robi z nim zdjęcia!

“Pomnik Czynu Polaków”

Zieleń w Szczecinie

Poza parkami miejskimi, okolice Szczecina obfitują w piękne lasy, jeziora, rzeki i mokradła. Do wyboru mamy niezliczoną ilość miejsc w których możemy odpocząć od zgiełku miasta i… codzienności. Moim faworytem, również ze względu na niedługi czas dojazdu okazało się jezioro Głębokie. Świetne miejsce na piknik, spacer, bieganie czy linkę. 🙂

Muzea i pozostałe atrakcje

Muzeum Narodowe czy też Muzeum Techniki i Komunikacji należą do tych najpopularniejszych. Mi niestety nie udało się do nich dotrzeć- jak to bywa z większością muzeów w Polsce, zamknięte są w poniedziałki (o czym zapomniałam!). Jednak Szczecin to nie tylko popularne atrakcje z przewodnika. Możemy zwiedzić tajemnicze, podziemne trasy turystyczne, urządzone w schronach: przeciwlotniczym i przeciwatomowym, ruiny wieży Bismarka na Gosławiu, ruiny fabryki Benzyny Syntetycznej w Policach, Lasek Akoński wraz z ruinami wieży Quistorpa i wiele więcej ciekawych miejsc, o których w dalszych rejonach Polski nie wiele się już mówi. Wiem jedno- mam po co wracać do Szczecina! A już na pewno odwiedzę Szczecińską papugarnię 🙂

Widok z parku im. Jana Kasprowicza na miasto.

Co zjeść i wypić w Szczecinie

Jak już jesteśmy w Szczecinie nie możemy nie spróbować piwa Bosman produkowanego przez Bosman Browar Szczecin (obecnie kapitał zagraniczny, dla dociekliwych). Nie jest to może i moje ulubione piwo, ale nie da się przyjechać do Szczecina i go nie spróbować.

Co do jedzenia, jednym ze szczecińskich smakołyków jest… pasztecik z barszczem czerwonym. Jak smakuje? Obłędnie! Moje ulubione miejsce na przekąskę znajdziecie tutaj.

 

Niebo w gębie za 2.95.

Nocleg, czyli gdzie i za ile wynajmiemy mieszkanie w SzczecinieBooking.com

W Szczecinie czasami korzystniej cenowo (i czasowo) wyjdzie zatrzymanie się w centrum, bo np. więcej wydamy na komunikację miejską, albo dojazd z mieszkania zajmie sporo czasu. Jak to w mało turystycznych miejscach bywa, w weekendy często hotele mają lepsze ceny (m.in. bo podróżujący służbowo wracają do domów). Na Airbnb (110 zł zniżki) również nie jest jakoś szczególnie drogo, wynajem ładnego mieszkania na kolejny weekend bez szczególnego szukania i negocjacji kosztuje 140 zł/ dobę w centrum, 120 zł (w porównaniu Warszawa 200 zł/ dobę w centrum, 150 zł na Pradze czy Żoliborzu). Więcej o wynajmie przez AIRBNB.

Czerwony Ratusz- jeden z piękniejszych budynków miasta (warto sprawdzić w środku!).

Komunikacja miejska w Szczecinie

W Szczecinie możemy poruszać się za pomocą tramwaju lub autobusu. Cennik biletów komunikacji miejskiej znajdziecie pod tym linkiem.  Przykładowe ceny biletów normalnych:

Bilet na 15 minut  2,00 zł
Bilet na 30 minut  3,00 zł.
Bilet 24-godzinny 12,00 zł.

Uwaga! Możemy kupić karnety 10-przejazdowe (9+1 gratis). Do zakupu w formie biletów papierowych. Edit: da się je kupić z poziomu aplikacji szczecińskiej Mobilnej Karty Miejskiej.

Buziaki

Do zobaczenia niebawem!

50 KOMENTARZE

 1. Bardzo fajny wpis! Szczecin jest niedocenianym miastem. Miałam okazję spędzić w Szczecinie cały weekend i uważam, że ma swój klimat. Aż mi trochę wspomnienia wróciły z pobytu tam. Cafe na 22 piętrze – super sprawa! ?

 2. W Szczecinie byłam tylko raz i to przejazdem. Nie
  Zwiedziłam nic poza szpitalem do którego tam trafiłam w drodze
  Do Disneylandu. Planuje tam wrócić w tym roku, może się uda, zobaczymy ❤️ Z chęcią zobaczyłabym podziemna trasę
  Turystyczną, schrony, ruiny i Zamek Książąt Pomorskich. ?

 3. Stare Miasto w Szczecinie jest tylko na mapie administracyjnej i to miejsce omijamy. Niemal wszystkie tamtejsze budynki są powojenne (choć mogą udawać stare, jak kamienice przy „rynku”; bardziej autentyczny jest już plac Orła Białego) . Ale POGODNO. Koniecznie trzeba zobaczyć Pogodno. Zachowane w 100% budynki ze wszystkich stylów architektonicznych XX wieku. Mekka dla miłośników architektury.
  Ja najbardziej lubię w Szczecinie tropić zachowane niemieckie napisy na murach (jest ich całkiem sporo). Z terenów zielonych polecam też Jez. Szmaragdowe (na Prawobrzeżu), a z okolicznych miejscowości – Stargard.
  Pozdrawiam i zachęcam do powrotu ?

  • Dziękuję pięknie za sugestie i pomysły. Do Szczecina z pewnością jeszcze wrócę, tylko latem (mam nadzieję). Wtedy, z tego co słyszałam, Jezioro Szmaragdowe jest najpiękniejsze 🙂 Pozdrawiam serdecznie i mam nadzieję, do usłyszenia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here