Zamek Książ. Perełka na mapie Dolnego Śląska

Zamek Książ od lat rozpala wyobraźnię zarówno historyków, jak i turystów.  Wyobraźcie sobie, że budowę tej fantastycznie zachowanej budowli rozpoczęto już… w XIII wieku!

Od tamtej pory ilość bardziej i mniej znanych historii stale rośnie. W tym wpisie postaram się nieco przybliżyć Wam Zamek Książ i jego tajemnice.

Zamek Książ

Polska, a Dolny Śląsk w szczególności zabytkami stoi. Te przepiękne zamki i pałace, nierzadko zachowane w świetnym stanie (oczywiście, dzięki pieczołowitym renowacjom) są absolutną wizytówką naszego kraju. Podczas niejednej podróży miałam okazję zobaczyć się z turystami ze Stanów Zjednoczonych, czy Japonii. Szczególnie w ostatnich latach w Kraju Kwitnącej Wiśni nasze zabytki cieszą się ogromną popularnością.

Gdzie położony jest Zamek Książ?

Zamek Książ znajduje się w Wałbrzychu, a dokładniej: w bajkowej scenerii Książańskiego Parku Krajobrazowego. Bez problemu dojedziecie do niego drogą nr 35 od Wałbrzycha w kierunku Świebodzic. Z zaparkowaniem nie powinniście mieć żadnego problemu – w okolicy jest kilka parkingów. Zamek Książ to przede wszystkim jeden z najpiękniej położonych zamków w całej Europie. Oprócz samego zwiedzania (a naprawdę jest tutaj co oglądać) można również napawać się pięknymi widokami. Samo spacerowanie po pięknych trasach to już przyjemność sama w sobie. Do tego, niedaleko znajduje się palmiarnia, którą Jan Henryk XV wybudował dla… księżnej Daisy z Anglii. Historia Księżnej Daisy podbiła moje serce, a sama Księżna należy do tych kobiet, które wspierały lokalną społeczność- zarówno w Wałbrzychu, jak i w Pszczynie (woj. Śląskie) gdzie znajduje się druga, ówczesna posiadłość Hochbergów.

Palmiarnia
Palmiarnia nieopodal Zamku Książ
Palmiarnia
Palmiarnia nieopodal Zamku Książ

Autopromocja

ksiazka kierunek zagranica

Tajemnice czekające na odkrycie

Zamek Książ w Wałbrzychu to po pierwsze wiele nieodkrytych tajemnic. Przez setki lat w jego murach tworzyła się historia: romanse, zdrady, polityczne dyskusje, ale też wiele mrocznych opowieści. To tutaj jedną ze swoich siedzib miał mieć Adolf Hitler, a część prac wykonywali tutaj więźniowie z pobliskiego obozu koncentracyjnego w Gross Rosen. Dla zwiedzających udostępniono tunel z czasów drugiej wojny światowej o długości 96 metrów. Prawdziwa gratka nie tylko dla amatorów historii drugiej wojny światowej.

To właśnie z działalnością Zamku Książ w czasie drugiej wojny światowej związanych jest najwięcej zagadek. W podziemiach pracowano nad wieloma tajnymi projektami, m.in. bombą atomową. Do tego, w tym czasie przechowywano w zamku część zbiorów berlińskiej Biblioteki Państwowej.

Jedną z zagadek, rozpalającą od lat wyobraźnię badaczy, jest… złoty pociąg. Tak, ten słynny złoty pociąg, którego obecność sugerują specjalnie wydrążone tunele, czy tory. Trzeba pamiętać, że część podziemi zamkowych jest jeszcze badana i stale odkrywana. Kto wie, jakie miejsca zostaną w najbliższych latach udostępnione zwiedzającym? Jedno jest pewne: już dzisiaj warto odwiedzić to magiczne miejsce. Nie zapomnijcie odwiedzić Palmiarni, bo choć położona jest kawałek od zamku, to zdecydowanie jest warta odwiedzin.

Kochani, o zamku Książ i księżnej Daisy mogłabym pisać i pisać. Jednak chciałabym usłyszeć Wasze opinie i historie o (bezapelacyjnie) jednym z najważniejszych zabytków Polski.

Zobacz również:

Zamki w Polsce. Top 16, które trzeba zobaczyć

Zamki i pałace Opolszczyzny, które warto zobaczyć

Zamki i Pałace Dolnego Śląska. Które miejsca warto zobaczyć?

Lubelskie zamki i pałace – śladami polskiej historii

Podkarpackie zamki i pałace, które warto odwiedzić

Zamek Czocha – odkryj jego historie i tajemnice

Zamek Moszna – bajkowy pałac, który musisz zobaczyć


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata

W niektórych artykułach zawarte są linki afiliacyjne. Kiedy korzystasz z tych linków do rezerwacji noclegów, otrzymuję niewielką prowizję, co pomaga mi utrzymać bloga i dostarczać Ci wartościowych treści. Dziękuję za wsparcie!


15 KOMENTARZE

  1. Mój ukochany zamek!
    Uwielbiam to miejsce o każdej porze roku.Mój rodzinny dom jest niecałe 10 km od zamku,więc kiedy tylko mogę, to jade pospacerowac po parku.
    Też kiedyś umieściłam na jednym z blogów podróżniczych historię zamku i księżnej Daisy.
    Uwielbiam Dolny Śląsk, udało mi się zwiedzic większosc zamków i pałacy w tym rejonie.
    Pozdrawiam-)

  2. Jestem z Wrocławia, więc w Książu byłam kilka razy, niekoniecznie z własnej woli 😉 Niedawno postanowiłam dać mu szansę, ale szczerze mówiąc zaskoczyły mnie ceny biletów. Sama historia Książa jest na pewno bardzo ciekawa 🙂 ale jeśli chodzi o dolnośląskie zabytki zamkopodobne, to jestem fanką Doliny Pałaców i Ogrodów, polecam!

  3. Nie byłem, a tyle razy już o nim słyszałem. Kolejny mały motywujący do odwiedzin Książa kamyczek został tam wrzucony. Czy palmiarnia jest czynna cały rok?

  4. Najlepszą opcją, jeśli się lubi spacery i wręcz „górskie wyprawy” jest pozostawienie samochodu pod palmiarnią i piesza wycieczka szlakiem turystycznym do Zamku Książ przez Park Krajobrazowy. Po drodze mija się ruiny Starego Książa, idzie się wzdłuż rzeki Pełcznicy. Można iść w każdą stronę praktycznie inną trasą. Nawet w wakacyjną sobotę praktycznie zero ludzi po drodze, piękna zieleń, cisza i spokój oraz fajne widoki za zamek. Polecam! Tylko ostrzegam też, bo wbrew pozorom to nie spacerek po parku. Trasa jest dość krótka, ale są strome podejścia, kamienie, korzenie i piach, więc klapek ani sandałów nie polecam na tę trasę. No i jeszcze w okresie kwitnienia różaneczników jest jeszcze piękniej!

    • Kasiu dziękuję Ci pięknie za inspirację! Na pewno podążę Twoją trasą latem, jeśli będę w Książu. Pozdrawiam serdecznie, Ewelina

        • Cześć Kasiu! Dziękuję za wiadomość. Jestem przeziębiona i nie do końca ogarniam, więc odpisuję z opóźnieniem. Jestem jak najbardziej za 😀 U nas dzisiaj Perełka tak łobuzuje jakby o Łobuzie myślała:-) głaski dla kociaka a dla Ciebie pozdrowienia !

  5. Spokojnie! Nie ma obowiązku odpisywania od razu 😉 A przy przeziębieniu spokój i odcięcie się, są wręcz konieczne! Lecz się biedaczko. Dużo zdrówka życzymy :*

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

56,500FaniLubię
83,739ObserwującyObserwuj
44,000ObserwującyObserwuj
1,600SubskrybującySubskrybuj