Wypożyczony samochód a stłuczka.

Ubezpieczenie wkładu własnego w wynajmie samochodu

Wypożyczenie samochodu na wakacjach jest niesamowicie proste. Są jednak rzeczy, które spędzają przysłowiowy sen z powiek. I jest to… ubezpieczenie, a dokładniej- zwrot pieniędzy w przypadku uszkodzenia auta. Nie jest ważne czy to stłuczka czy wada, której nie zauważyliśmy prędzej. Procedury bywają męczące.

Ubezpieczenie samochodu daje poczucie bezpieczeństwa, ale przekonaliśmy się już, że i ono bywa złudne. Dlatego, kiedy kilka miesięcy temu nie dostaliśmy zwrotu od ubezpieczalni opisałam Wam powody we wpisie Ubezpieczenie auta z wypożyczalni. Dlaczego nie zwrócili nam pieniędzy? Mam nadzieję, że dzięki temu nie popełnicie naszego błędu 🙂

Ubezpieczenie wypożyczonego samochodu- na co zwrócić uwagę?

Po pierwsze, czytać opinie, pytać znajomych i znać procedury, np. w przypadku uszkodzenia trzeba zrobić zdjęcie szkody. Przed odebraniem samochodu należy obejrzeć go z każdej strony, zaznaczyć ubytki czy obtarcia na karcie, którą przedstawi nam wypożyczalnia (w większości przypadków) a jeśli nie to poprosić o nią.

Jeśli decydujemy się na zewnętrzne ubezpieczenie, w przypadku uszkodzenia samochodu będziemy musieli najpierw ponieść koszty, dopiero później pieniądze będą nam zwrócone przez ubezpieczyciela. Oczywiście, jeśli spełnimy warunki, czyli m.in. sporządzimy formularz szkody w wypożyczalni oraz zrobimy zdjęcie rejestracji samochodu i uszkodzenia.

Ważne! Często, jeśli bierzemy zewnętrzne ubezpieczenie, na naszej karcie blokowana jest określona kwota- od kilkuset do nawet kilku tysięcy euro.

Szkoda w wypożyczonym samochodzie. Co zrobić?

Jeśli mamy ubezpieczenie, nie panikujmy. Zastanówmy się co zrobić, aby ubezpieczalnia oddała nam pieniądze. My w Grecji popełniliśmy błąd, o którym nigdzie wcześniej nie czytaliśmy: za szkodę zapłaciliśmy gotówką. I dlatego Worldwide insure odmówili nam zwrotu pieniędzy. Mimo, że dopełniliśmy wszystkich formalności.

Jak odzyskać pieniądze od ubezpieczyciela auta z wypożyczalni?

Ostatnio na Teneryfie obtarliśmy zderzak od strony podwozia, na jakieś 7 cm (5 jest dopuszczane) nie widoczne bez schylenia się lub skorzystania z lusterka jak zrobił to odbierający samochód pracownik.  Zrobiliśmy zdjęcie rejestracji samochodu i uszkodzenia. Chcieliśmy formularz szkody, ale Goldcar nie chciał go wystawić od ręki, obiecali, że wyślą go mailem do kilku godzin. Za szkodę zapłaciliśmy kartą- to znaczy, została ona pobrana przez wypożyczalnię Goldcar kilka dni po powrocie do domu. 220 euro.

Formularza nadal nie było, a dodzwonienie się do Godlcar graniczyło z cudem, ale po kilku telefonach (online mają 30 dni na odpowiedź) udało się dostać dokument.

Wtedy zgłosiliśmy się po zwrot do ubezpieczyciela. Po złożeniu wniosku Worldwide insure chciał żeby Goldcar dostarczyło rachunek za naprawę auta. Goldcar nie miał takiego rachunku, bo zapewne nikt tego obtarcia nie naprawiał. Nie wiem jakim cudem, ale po niecałym miesiącu udało się dostać zwrot gotówki, niestety potrącone zostały różnice kursowe (karta kredytowa w PLN) na ok. 50 złotych. Jednak zawsze lepiej stracić tylko na przewalutowaniu niż owe 220 euro za szkodę.

Niestety, w przypadku korporacji często jesteśmy bezradni. Dlatego jeśli miałabym poradzić komuś jak odzyskać pieniądze, to jest na to jedna recepta: łyżka cierpliwości, aż do uzyskania efektu i robienie wszystkiego zgodnie z procedurą.

Jeśli macie jakieś porady, swoje doświadczenia z wypożyczeniem samochodu i jego ubezpieczeniem- dajcie znać. Chętnie się dowiem, a na pewno nie jestem jedyną osobą, która czyta komentarze.

Przeczytaj również wpis: Jak wypożyczyć samochód za granicą

Ściskam,

2 KOMENTARZE

  1. Akurat nie mamy w tej kwestii doświadczenia, ale też chętnie poczytamy o doświadczeniach osób, które miały styczność z tym tematem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here