Winiety Słowacja

winiety słowacjaWiniety na Słowacji. Ważne informacje dla podróżujących autami

Na Słowacji nadal należy zakupić odpowiednie winiety, aby móc poruszać się autostradami i, co ważne, drogami szybkiego ruchu. Jednak od pewnego czasu system ten został zrewolucjonizowany do elektronicznego systemu, a tradycyjne naklejki na szybę odeszły do lamusa.

Zawsze trzeba kupić winietę?

Odpowiedź jest prosta: nie zawsze. To zależy od tego, co chcesz zobaczyć na Słowacji. Jeśli wybierasz się jedynie w góry (a uwierz mi, że naprawdę warto!) to prawdopodobnie będziesz poruszać się jedynie drogami bezpłatnymi. Wybierając się więc w Wysokie Tatry, nie musisz zaprzątać sobie głowy dodatkowymi opłatami.

Przejechanie kraju z północy na południe także może się obyć bez zakupu winiety. Wyczytałam, że można jadąc z Krakowa na Węgry obrać kierunek przez Poprad do Różniawy oszczędzając nie tylko 30 kilometrów trasy, ale też 10 euro, które normalnie trzeba by przeznaczyć na 10 dniową winietę.

Jednak jeśli chcesz płynnie poruszać się pomiędzy największymi miastami to cóż, opłata będzie nieunikniona. Bezpłatne, boczne drogi w tym przypadku zabiorą Ci zbyt dużo cennego czasu, a czasem i nerwów.

Słowacja a ceny winiety

Ceny winiet na Słowacji wyglądają następująco:

  • winieta 10 dniowa kosztuje 10 euro (około 42 zł),
  • winieta 30 dniowa kosztuje 14 euro (około 58,80 zł),
  • winieta roczna kosztuje kosztuje 50 euro (około 210 zł).

Gdzie kupić winietę na Słowacji

Jak widać, podróżowanie po Słowacji jest nieco tańsze niż w Czechach. Różnicą jest też fakt, że sama winieta nie jest naklejką na szybę. Możesz ją posiadać w wersji cyfrowej, zakupując ją przez internet. W każdej chwili możesz sprawdzić także jej ważność, wpisując swój numer rejestracyjny oraz kraj rejestracji. Wszystko możesz wykonać w języku polskim, który jest jednym z dostępnych języków na stronie.

Na koniec warto dodać, że na Słowacji występuje jeden rodzaj winiety dla samochodów nieprzekraczających 3,5 tony, zaś motocykliści mogą się poruszać po całym kraju za darmo, ponieważ nie mają obowiązku posiadania winiety.

Czytaj również:

Winiety w Czechach

Winiety na Węgrzech