7 rzeczy, które warto zrobić na Peloponezie (same fajne pomysły)

Peloponez należy do mniej popularnych miejsc w Grecji. Mówiąc szczerze, mnie to cieszy, bo jest tam naprawdę pięknie, a nawet w sezonie nie ma tłumów. Owszem, w kilku miejscach (Olimp, Nauplion) jest trochę turystów, ale nadal na tyle mało, że zwiedzanie jest po prostu… przyjemne.

Zjedz tyle oliwek, ile jesteś w stanie

Nie wiem czy jest lepsze miejsce w Grecji, bo przecież z Kalamaty pochodzą słynne oliwki.

Jeśli jesteś przyzwyczajony do turystycznych knajpek, które serwują pięć oliwek na krzyż- Peloponez Cię zaskoczy. Dlatego, zamawiając oliwki na przystawkę nie zdziw się, że przyniosą ich cały talerz.  Nie wiem czy kiedykolwiek zjadłam tyle oliwek co tam, może jednego razu w Turcji… 😊

Popłyń na wyspę

Zawsze jak jestem w Grecji mam ochotę popłynąć gdzieś dalej. Z półwyspu popłynie się na różne wyspy i ciężko się zdecydować na którą lepiej. Najpopularniejsze propozycje to Hydra i Poros. Ta ostatnia jest naprawdę niewielka i można na nią popłynąć za grosze (prom z Portu Galatas kosztuje  1 euro za osobę).

Grecka wyspa Poros.

Odwiedź starożytne ruiny

Chociaż najpopularniejsze antyczne ruiny to Olimp i Mykeny, to to nie wszystkie tego typu miejsca na Peloponez. Nawet w sezonie, w Tiryns (czyli w cytadeli z czasów kultury mykeńskiej) ilość zwiedzających jest niewielka. Moim zdaniem to świetne miejsce na zwiedzanie, bo część trasy można pokonać w cieniu, co latem jest dla mnie niezwykle ważne.

Wypij coś lokalnego

Będąc w Grecji, warto spróbować lokalnych potraw i napojów. Na Peloponez znajdziemy dobre wino i praktycznie każda butelka powinna być strzałem w dziesiątkę. To odkryłam zupełnie niedawno, bo kiedy mieszkałam w Patras zwykle podświadomie wybierałam gorsze gatunki 😊

Jednak Grecja to nie tylko wino, ale też kawa. Kawa po grecku (czyli taka jak po turecku) i różne kawy mrożone. Frappe, freddo (w tym wersja cappuccino) to propozycje, które po wakacjach łatwo przeniesiesz do swojego domu.

Jak zrobić prawdziwe, greckie frappe? Przepis na grecką kawę mrożoną

Jeśli chodzi o lokalne specjały, ja po prostu uwielbiam tutejsze lody. Moje ulubione są w Patras, bo jest tam nieskończenie wiele smaków i są naprawdę słodkie. 😊

Sprawdź również:  Rodos - co warto zobaczyć. Najlepsze atrakcje.

Plażowanie i nurkowanie

Nie wiem czy będąc na Peloponez można ominąć plażowanie. Na zachodzie półwyspu plaże są zdecydowanie najlepsze, a woda w morzu- cieplejsza. Oczywiście, mam na myśli sezon od maja do września, bo w innym terminie może być ciężko.

Co do nurkowania, można pływać z maską i podziwiać podwodny świat. Można znaleźć małe, puste plaże, z różnymi jaskiniami i skałkami. Miejsc jest naprawdę dużo i każdy znajdzie coś dla siebie.

Odwiedź jaskinię

Peloponez to również niezliczone jaskinie. Te popularne są latem oblegane przez turystów. Zwykle są większe, do tego do chodzi zorganizowana wycieczka, ale przy niektórych plażach znajdziemy mniejsze, ale puste. Wtedy można cieszyć się przebywaniem w takiej małej jaskini, niczym Robinson Cruzoe 😊 Znalazłam takie jaskinie po obu stronach półwyspu.

Wybierz się nad wodospad

Ten punkt jest warty odhaczenia, ale tylko jeśli wiemy, że w danym momencie będzie tam… woda. Niestety, kiedy byliśmy na Peloponez (w zeszłym roku) większość pięknych wodospadów była już na wykończeniu. Dlatego, wolę zostawić ten punkt, bo wiem, że wodospady zawsze cieszą się popularnością wśród turystów, a niestety w przewodnikach rzadko się o tym wspomina. Lepiej sprawdzić np. ostatnie zdjęcia na mapach google czy stories z danego miejsca, a jeśli będzie mało wody lub wodospad będzie skrajnie suchy, pojechać gdzieś indziej, na przykład do Argos 😊

Co jeszcze warto zrobić na Peloponez? Tak naprawdę to na co mamy ochotę! Uwielbiam ten region w Grecji, głównie za sielskość i jedzenie. Tu praktycznie w każdej restauracji zjemy coś pysznego i możemy włączyć wolny, wakacyjny tryb.

Ściskam,

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here