Atrakcje Pszczyny: zobacz więcej niż zamek!

Pszczyna to malownicze miasto, położone w południowej Polsce. Znajduje się w województwie śląskim, dość blisko granicy z Czechami i blisko wielu innych, ciekawych atrakcji. To idealne miejsce na jednodniową wycieczkę lub weekendowy wypad.

Najważniejszym zabytkiem miasta jest zamek, który obecnie mieści muzeum. Znajdujące się w nim wnętrza należą do jednych z najpiękniejszych w Polsce. Warto wiedzieć, że zamek został wielokrotnie przebudowany, przeszedł kilka renowacji na przestrzeni setek lat!

W Pszczynie znajduje się także wiele innych atrakcji, które warto odwiedzić. Jakie to miejsca? Kiedy warto wybrać się do Pszczyny? O tym opowiem we wpisie.

Zamek w Pszczynie

Muzeum zamkowe w Pszczynie mieści się w dawnym zamku Książąt Pszczyńskich którego udokumentowane początki sięgają pierwszej połowy XV wieku. Jak już wspomniałam, przez kilka stuleci zamek kilkakrotnie zmieniał swój wygląd, jak i właścicieli. Początkowo byli nimi Książęta Piastowscy, następnie Czeska Dynastia Przemyślidów, Książęta Cieszyńscy, Węgierska rodzina Tulzo. To  były początki, bowiem historia zamku jest naprawdę bogata. Najczęściej mówi się o jej ostatnich właścicielach, rodzinie Hochbergów i Księżnej Daisy. Władali oni zamkiem w latach 18460 – 1945. Co ciekawe, Wilhelm II – cesarz Niemiec mieszkał tam w trakcie I Wojny Światowej.

Zamek w XV wieku składał się z dwóch oddzielnie stojących budynków, połączonych murami. Otoczony był wałem ziemnym i fosą wypełnioną wodą. Do zamku przynależały dwie wieże. Ten obronny gotycki zamek był kilkukrotnie przebudowywany. W XVI wieku przebudowoano go na styl renesansowy, w XVIII na styl barokowy (wtedy zlikwidowano mury obronne). W wieku XIX dokonano ostatecznej przebudowy zamku.

Dziś zamek to czterokondygnacyjny budynek na planie litery „U”.  Główne wejście do zamku znajduje się w podstawie litery, a po drugiej stronie rozpościera się zabytkowy park. Kondygnacje zamku to parter, pierwsze, drugie oraz trzecie piętro wraz z poddaszem, zamek posiada również piwnice. Patrząc na zamek z zewnątrz, warto zwrócić uwagę na elewację parteru. Zamek udekorowany jest szarym piaskowcem, oraz czerwoną cegłą.

Zwiedzając zamek, warto wiedzieć, że większość komnat które zobaczymy zachowała swój oryginalny wystrój z przełomu XIX i XX wieku. Opowiem o kilku pomieszczeniach:

  • Ogromne wrażenie robi westybul, czyli taki większy i bardziej elegancki korytarz ale ten tutaj został dobudowany wraz ze schodami podczas ostatniej przebudowy zamku pod koniec XIX wieku
  • Sali lustrzana nawiązuje oczywiście do ogromnych luster zamontowanych na jej przeciwległych ścianach. Dwa lustra powiększają optycznie wnętrze. Każde z luster ma 14 m2 , powierzchni! Wielkie tafle przywieziono z Paryża w XIX wieku. Lustra przetrwały zatem nie tylko długą podróż ale i dwie światowe wojny
  • Antykamera czyli przedpokój, a można powiedzieć też poczekalnia dla osób które udawały się na audiencję do cesarza. Dlatego w tym miejscu znajduje się aż tyle krzeseł. W tym miejscu można oglądać poroża zwierząt, podkreślające pasję właściciela (łowiectwo).
  • Prywatny apartament księżnej Daisy składał się z 4 pomieszczeń: salonu, sypialni, buduaru i łazienki. Możemy zwiedzać tylko większe pomieszczenia, ale jest miejsce, w którym zwiedzimy przestronną łazienkę.

Co warto wiedzieć o zwiedzaniu zamku w Pszczynie?

Zamek zwiedzamy bez przewodnika lub z audioprzewodnikiem. Zwiedzanie z tradycyjnym przewodnikiem tylko po uprzednim umówieniu – nam raz udało się doczepić do grupy, raz zwiedzaliśmy sami. Z tej perspektywy mogę powiedzieć, że warto skorzystać z przewdonika, czy to tradycyjnego czy w wersji na telefon.

Bilety można kupić na miejscu lub online. https://rezerwacja.zamek-pszczyna.pl/

Zabytkowy park w Pszczynie

Przechodząc do parku, warto zwrócić uwagę, że powstał i utrzymany jest w stylu angielskim. Ten styl stara się naśladować naturalne krajobrazy, bardziej więc niż wystylizowany ogród, park przypomina las, który został nieznacznie dotknięty ludzką ręką. W zamkowym parku powstały alejki, mostki i ławki. Park powstał wokół malowniczych rozlewisk rzeki Pszyczynki. Na terenie parku znajdują się niewielkie stawy, po których można pływać wynajętą łódką. Park liczy 48 hektarów.

Spacerując po parku możemy podziwiać stare i dostojne drzewa. Dęby, kasztanowce, klony, sosny. Stając tyłem do zamku, widzimy polanę i malowniczy staw, otoczony między innymi płaczącymi wierzbami. Po środku stawu położona jest niewielka wyspa, na którą prowadzi mostek. Co ciekawe, na wyspie znajduje się malowniczy pawilon zwany  Herbaciarnią. To malutki budynek o kremowym kolorze, wybudowany w drugiej połowie XIX wieku. Inspiracją do jego powstania była panująca wówczas w Europie moda na kulturę orientu. Dziś również można się tam napić herbaty, ponieważ urządzono tam niewielką kawiarenkę! Serdecznie Wam polecam skorzystanie z tego miejsca: widok na zamek, pyszna herbata lub kawa i do tego ciasto. Idealne zakończenie zwiedzania Pszczyńskiego parku.

Ciekawostka. W parku znajduje się wieża widokowa, która niegdyś w swych podziemiach kryła piwnicę lodową. To pomieszczenie, w którym w sezonie zimowym gromadzono lód, który w lecie służył do chłodzenia żywności.

Rynek w Pszczynie i pszczyńskie wille

Zwiedzając Pszczynę, z pewnością zajdziecie na Rynek. Tutaj oczywiście do najstarszych budynków w mieście należy Ratusz. Na uwagę zasługują zabytkowe kamienice, najbardziej znana to Kamienica Frykówka czy też Kamienica “Pod Okiem Opatrzności. Kontrowersje budzi czasami Apteka Pod Murzynem.

Ciekawych budynków w mieście jest o wiele więcej. Innym pomysłem na zwiedzanie jest spacer szlakiem pszczyńskich willi. Gdzie warto ich szukać? Na ul. Kościuszki czy przy ul. Bogedaina. Tu znajduje się np. Willa Krummera, powstała w stylu neoklasycystycznym, obecnie jest tam sąd rejonowy. Na uwagę zasługuje również Willa Fedora Kerna, znajdująca się na rogu ulic Kościuszki i Bogedaina, czy willa Lerchówka przy ul. Batorego 27. Zwiedzanie szlakiem pszczyńskich willi to pomysł na kolejną wycieczkę – mi udało się jedynie liznąć tematu.

Atrakcje Pszczyny

Chociaż Pszczyna słynie z zamku to jest tutaj kilka innych atrakcji, które również warto odwiedzić. Jedną z tych atrakcji jest Zagroda Żubrów, a kolejną skansen tudzież Zagroda Wsi Pszczyńskiej. Jednak zanim przejdę do opisywania obydwu atrakcji, chciałabym zwrócić waszą uwagę na bilety. Jeśli wybieracie się do obydwu miejscu, warto kupić bilet łączony, wychodzi wtedy o wiele taniej. Bilet normalny (łączony) kosztuje 32 zł za obydwie atrakcje a bilet pojedynczy 24 zł, więc oszczędność jest moim zdaniem duża. Ceny w lipcu 2022 r.

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Zagroda Żubrów w Pszczynie

Popularną atrakcją turystyczną Pszczyny jest Pokazowa Zagroda Żubrów w Zabytkowym Parku Pszczyńskim. To niezwykła atrakcja na skalę całego kraju, a nawet myślę że na skalę Europy, bo takich miejsc nie ma zbyt wiele. I chociaż żubry kojarzą się przede wszystkim z Puszczą Białowieską, to warto wiedzieć że bez żubrów pszczyńskich, żubrów białowieskich dziś by nie było. Jest też oczywiście i odwrotnie, ponieważ obydwa miejsca wspierają się wzajemnie w utrzymywaniu tego naprawdę niezwykłego gatunku.

Co możemy zobaczyć w Zagrodzie Żubrów? Oczywiście, przede wszystkim żubry! Poza tym zobaczymy zwierzęta takie jak jelenie, sarny, muflony, osły, pawie czy daniele. Co ciekawe, historia tego miejsca ma już ponad 150 lat, ponieważ to w 1865 roku książę Pszczyński sprowadził na teren Pszczyny cztery żubry. Skąd? Oczywiście z z puszczy Białowieskiej. Obecnie w lasach Pszczyńskich żyje ponad 40 żubrów.

Kiedy warto odwiedzać zagrodę? Najlepiej w godzinne karmienia, bo wtedy podejdą najbliżej. Godziny karmienia są podane na stronie internetowej, obecnie jest to np. 10:00, 12, 14. Oczywiście w weekendy jest więcej zwiedzających i lepiej mieć to na uwadze. Moim zdaniem warto odwiedzić to miejsce razem z kolejną atrakcją, czyli ze skansenem pszczyńskim.

Skansen, czyli Zagroda Wsi Pszczyńskiej

W Pszczynie możemy również odwiedzić skansen, a dokładniej mówiąc Zagrodę Wsi Pszczyńskiej. Zobaczysz tu przede wszystkim dawną architekturę i wyposażenie z tych terenów. Najstarszym zabytkiem jest spichlerz dworski z Czechowic, który pochodzi z 1784 roku. Oczywiście każdy dom, stajnia spichlerz itd. są dokładnie opisane: z którego miejsca pochodzą, ile mają lat.

Dla mnie najciekawszym miejscem był zrekonstruowany młyn, który jest niewielki, ale robi naprawdę fajne wrażenie (cały czas działa). Poza tym możemy zobaczyć zwierzęta hodowlane, w terminie w którym byłam, były jedynie owce. Mamy również bogatą wystawę uli. Zwiedzanie skansenu zajmuje mniej niż godzinę – skansen nie jest duży, lecz warto go odwiedzić będąc w Pszczynie.

Jarmark Staroci w Pszczynie

Kiedy warto odwiedzić Pszczynę? Moim zdaniem najciekawszy termin jest wtedy, kiedy na pszczyńskim ryku rozstawia się Jarmark Staroci! Miałam okazję uczestniczyć w jarmarku dwa razy, jestem wielką miłośniczką tego typu wydarzeń i Pszczyna zdecydowanie zasługuje na wyróżnienie. Jest to naprawdę niezwykłe miejsce, jeśli szukacie nietuzinkowych obrazów porcelany i innych tego typu rzeczy.

Można znaleźć prawdziwe cudeńka, rzeczy są naprawdę piękne no i sam sposób zaprezentowania również robi wrażenie (czysto, duży wybór). Dodam od siebie że ceny są dobre i oczywiście można się targować, nie ze wszystkimi i nie o wszystko ale jednak warto.

Kiedy odbywa się targ? W tym roku (2022):

  • 14 sierpnia,
  • 11 września,
  • 9 października,
  • 13 listopada,
  • 11 grudnia.

Inne terminy możesz znaleźć w wyszukiwarce, wpisując „pszczyński jarmark staroci”.

Gdzie zjeść w Pszczynie?

Jak zawsze, mam do polecenia kilka miejsc, w których warto zjeść lub napić się kawy.

Zacznę od pomysłu na obiad. Tuż obok skansenu znajduje się restauracja, a dokładniej karczma „U Richarda”. W tej karczmie której możemy spróbować regionalnej kuchni np. krupniok czyli kaszankę czy rolady z kluskami i modra kapustą. Te dwa dania z karty jedliśmy i polecamy – to miejsce, w którym można smacznie zjeść.

Gdzie na kawę i ciasto w Pszczynie? Miejsc jest sporo, my byliśmy w Herbaciarni na wyspie (wspomnianej powyżej). To miejsce z widokiem na zamek, serwujące dobrą kawę (i herbatę), ciasta i lody. Niestety, nie ma za bardzo jak usiąść wewnątrz, więc aby z niego skorzystać, musi być dobra pogoda.

Innym ciekawym miejscem, które odwiedzę następnym razem będzie Bażanciarnia – pałac, w którym można zjeść obiad i deser. 😊

Noclegi w Pszczynie

Gdzie spać w Pszczynie? Wiem, że wiele osób przyjeżdża na Śląsk w poszukiwaniu większej ilości atrakcji. Noclegów w tej okolicy jest sporo: hotele, pensjonaty czy domki. Możesz wyszukać przez booking tutaj lub sprawdzając poniższą mapkę.



Booking.com

Atrakcje Pszczyny – co warto zobaczyć?

Atrakcji w Pszczynie jest naprawdę dużo. To tak naprawdę początek zwiedzania, bo Pszczyna oferuje również wiele możliwości dla miłośników rekreacji na świeżym powietrzu. Istnieje wiele szlaków turystycznych, pieszych i rowerowych które prowadzą do pięknych miejsc. Poza tym, na stawach przy zamku można wypożyczyć łódkę. Moim zdaniem Pszczyna to jedno z ciekawszych miast na weekend, miejsce do którego będziecie chcieli wracać. A to chyba najlepsza rekomendacja.

A jeśli planujesz zwiedzić Pszczynę, zobacz inne atrakcje w okolicy:


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

56,500FaniLubię
85,736ObserwującyObserwuj
44,000ObserwującyObserwuj
1,600SubskrybującySubskrybuj