Co siać w kwietniu?

Kwiecień jest zazwyczaj na tyle ciepłym miesiącem, że możemy siać większość warzyw bezpośrednio do gruntu. Nie należy czekać z wysiewem do końca kwietnia, gdyż większość z warzyw wysiana zbyt późno może dać słaby plon. Optymalnym wydaje się wysiew do połowy kwietnia i staramy się tak robić. Niżej wymienione warzywa dobrze radzą sobie z przymrozkami, więc nie należy się ich zbytnio obawiać. Oczywiście, może się zdarzyć, że coś pomarznie- natura bywa nieprzewidywalna.

Jeśli interesujesz się jak zacząć prowadzić ogród, przeczytaj: Prowadzenie ogródka warzywno-owocowego- jak zacząć?

Co można siać w kwietniu?

W kwietniu siejemy większość popularnych warzyw takich jak marchew, pietruszka, cebula, rzodkiewka czy sałata. Poniższy kalendarz prezentuje tylko sprawdzone przez nas warzywa. Najłatwiej odmierzać to wszystko poprzez rozciągnięty sznurek, dzięki niemu wszystko będzie prosto. U nas najładniejsze grządki robi Maciej, bo u mnie zawsze jest coś krzywo, dlatego w tym roku podzieliliśmy obowiązki- ja plewię truskawki, zajmuję się ziołami, a M. sieje. Myślę, że sprawiedliwie.

Tabela i kalendarz siewu

Roślina Kiedy siać Jak gęsto (odst. między rządkami x odst. między roślinami) cm
Bób początek kwietnia 40-50 x 10-15
Burak ćwikłowy II połowa kwietnia 30-40 x 5-10
Cebula dymka początek kwietnia 30-40 x 5-10
Koper cały kwiecień 15-20 x 5
Kukurydza koniec kwietnia 45-55 x 20-30
Marchew cały kwiecień 20-30
Pietruszka początek kwietnia 20-30
Rzodkiewka cały kwiecień 20-30 x 5-10
Sałata początek kwietnia 30-40 x 25-30
Szpinak początek kwietnia 15-20 x 2-4

Bób- jak i kiedy siać bób?

Bób można siać w zasadzie już w marcu, ale nie zaleca się siać go później niż do połowy kwietnia. Bób siejemy bezpośrednio do gruntu w odstępach około 10 cm i w rzędach co około 40 cm.

Burak ćwikłowy- jak i kiedy siać buraki?

Burak ćwikłowy warto wysiewać pod koniec kwietnia, ponieważ wczesny wysiew może zostać zniszczony przez przymrozek. Buraka siejemy bezpośrednio do gruntu w odstępach około 5 cm i w rzędach co około 30 cm.

Cebula dymka- jak i kiedy siać cebulę?

Cebule dymkę można sadzić od końca marca do kwietnia. Sadzimy ją bezpośrednio do gruntu w odstępach około 5-10 cm i w rzędach co około 30-40 cm.

Sprawdź również:  Co robić we wrześniu? Lista pomysłów i inspiracji

Marchew- jak i kiedy siać marchew?

Marchew można siać już od końca marca. Siejemy ją bezpośrednio do gruntu w odstępach  około 5-10 cm i w rzędach co około 30-40 cm.

Pietruszka- jak i kiedy siać pietruszkę?

Pietruszkę można siać już od końca marca do połowy kwietnia. Siejemy ją bezpośrednio do gruntu w odstępach około 5-10 cm i w rzędach co około 20-30 cm. Uwaga! w rzędzie, w którym sieje się pietruszkę, można też zasiać rzodkiewkę, bo pietruszka bardzo długo wschodzi, a rzodkiewka w ten sposób wyznacza rządek. Sprawdzone 🙂

Rzodkiewka- jak i kiedy siać rzodkiewkę?

Rzodkiewka można siać już w marcu. Siejemy ją bezpośrednio do gruntu na głębokości około 1 cm w odstępach około 5-10 cm i w rzędach co około 20-30 cm.

Sałata- jak i kiedy siać sałatę?

Sałatę siejemy od połowy marca do połowy kwietnia bezpośrednio do gruntu. Można też w domu zrobić sadzonki i wysadzić je jak będą większe- my robimy i tak i tak, żeby mieć sałatę cały roku. Sałatę siejemy w odstępach około 25-30 cm (lub gęsto a następnie przerywamy nadmiar) i w rzędach co około 30-40 cm. Uwaga! U nas w folii sałata wysiewa się sama (nasiona z zeszłego roku) i dzięki temu wschodzi szybciej- bo z końcem marca jest już dość duża.

Szpinak- jak i kiedy siać szpinak?

Szpinak siejemy nie później niż do połowy kwietnia bezpośrednio do gruntu.  Siejemy w odstępach około 4 cm i w rzędach co około 20 cm. Szpinak to moim zdaniem najbardziej wdzięczne warzywo, bo szybko rośnie i szybko się zbiera.

Dajcie znać co Wy siejecie w kwietniu. Chętnie się zainspiruję 🙂


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata

Noclegi znajdziesz na booking.com


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj